آموزش و تمرین مکالمه انگلیسی در منزل

آموزش و تمرین مکالمه انگلیسی در منزل

۲۰ راهکار فوق‌العاده برای بهبود مکالمات انگلیسی به‌تنهایی در خانه

همه ما می‌خواهیم که روان انگلیسی صحبت کنیم. بهترین راه بهبود مکالمه انگلیسی، صحبت کردن با یک فرد انگلیسی زبان است. البته این امکان برای همه ما میسر نیست. اگر کسی را نمی‌شناسید که به‌خوبی انگلیسی صحبت می‌کند، یا اگر اعتماد به نفس لازم برای صحبت با کسی را ندارید تکلیف چیست؟

آیا ممکن است که بدون کمک کسی مکالمه تمرین کرد؟

در مقاله پیش رو قصد داریم راهکارهایی ارائه دهیم که بدون کمک کسی و به ‌تنهایی مکالمه انگلیسی خود را بهبود دهیم.

 1. به انگلیسی فکر کنید

گاهی اوقات، سخت‌ترین بخش انگلیسی حرف‌زدن زبان نیست، بلکه طریقه فکر کردن به انگلیسی است.

اگر به فارسی فکر کنید و سپس سعی کنید انگلیسی حرف بزنید، همواره باید در حال ترجمه باشید. ترجمه کردن کار سختی است؛ حتی افرادی که دو یا چند زبان را به خوبی بلدند در ترجمه کردن مشکل دارند.

چاره این است که به انگلیسی فکر کنید.

شما می‌توانید هرکجا و در هر زمان به انگلیسی فکر کنید. سعی کنید وقتی به روزتان می‌اندیشید یا می‌خواهید تصمیم بگیرید که غذا چی بخورید، به انگلیسی فکر کنید. سعی کنید برای چک کردن معنی لغات از دیکشنری انگلیسی – انگلیسی استفاده کنید. اگر این کار را بکنید، دیگر نیازی به ترجمه به فارسی نیست. بعد از زمان کوتاهی متوجه خواهید شد که انگلیسی حرف‌زدن برایتان ساده‌تر شده است.

 1. با خودتان صحبت کنید

وقتی تنها هستید، می‌توانید با شخص مورد علاقه‌تان انگلیسی صحیت کنید: خودتان. اگر می‌توانید به انگلیسی فکر کنید، مرحله بعد صحبت با خودتان است. برای شروع افکارتان را بلند، بلند تکرار کنید. همچنین متون انگلیسی را با صدای بلند بخوانید. تمرین کردن به نفع شماست. حتی اگر کسی نیست که اشتباهات شما را بهتان گوشزد کند، همین بلند صحبت کردن باعث می‌شود که راحت‌تر انگلیسی صحبت کنید.

 1. از یک آینه استفاده کنید

سعی کنید هر روز چند دقیقه از وقت خودتان را به انگلیسی حرف زدن جلوی آینه اختصاص دهید. موضوعی را انتخاب کنید، به خودتان ۲ الی ۳ دقیقه زمان بدهید، و حرف بزنید.

هدف از این تمرین، تمرکز روی دهان، صورت و بدنتان در حین صحبت است. همچنین، صحبت جلوی آینه این حس را به شما می‌دهد که در حال مکالمه با شخص دیگری هستید.

دو الی سه دقیقه بدون وقفه صحبت کنید. به هیچ عنوان تا پایان وقت مکث نکنید. حتی اگر گیر‌کردید و کلمه‌ای را بلد نیودید، منظور خود را به شکل دیگر بیان کنید. اگر لازم بود، پس از پایان دو یا سه دقیقه وقت کلمه را چک کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بفهمید با چه جور کلمات یا جملاتی مشکل دارید.

 1. روی روان‌بودن تمرکز کنید، نه دستور زبان

هنگامی که انگلیسی حرف می‌زنید، چقدر مکث می‌کنید؟

هر چه بیشتر مکث داشته باشید، کمتر مطمئن به‌نظر می‌رسید و آرامشتان کمتر می‌شود. جلوی آینه تمرین کنید ولی با خودتان شرط بگذارید که اصلا مکث و توقف نداشته باشید.

شاید این باعث شود که جملات شما از نظر دستوری اشکال داشته باشند، ولی هیچ اشکالی نداره. اگر به‌جای صحت روی روان‌بودن تمرکز کنید، منظورتان قابل فهم خواهد بود و حرف‌زدنتان بهتر به‌نظر می‌رسد. به مرور زمان که زبانتان بهتر می‌شود، می‌توانید گرامر و لغت‌های بهتر استفاده کنید و اشکالاتتان کمتر می‌شوند.

 1. Tongue Twister انگلیسی تمرین کنید

Tongue Twisterها عبارت‌هایی هستند که سریع گفتنشان دشوار است. به طور مثال: “She sells seashells by the seashore” سعی کنید این عبارت را چند بار سریع تکرار کنید. قطعا کار ساده‌ای نیست.

بیشتر بخوانید  تفاوت‌های American English و British English

بازی‌های کلامی اینچنینی به شما در یافتن جا و شکل صحیح دهان و زبان کمک می‌کنند و حتی در بهبود تلفظتان مفیدند.

 1. گوش کنید و تکرار کنید

سریال‌های مورد علاقه‌تان، ویدیوهای آنلاین، و دیگر نمونه‌های انگلیسی طبیعی را دنبال کنید و با آنها تمرین کنید.

یک کلیپ کوتاه که دوست دارید را انتخاب کنید و خط به خط تکرار کنید. سعی کنید لحن، سرعت، و حتی لهجه را تقلید کنید. مهم نیست اگر چند کلمه را جا بیندازید، مهم این است که به صحبت ادامه دهید. تلاش کنید که صدایتان به افراد بومی نزدیک شود.

آموزش و تمرین مکالمه انگلیسی

 1. به استرس صداها توجه کنید

زبان انگلیسی در لغات و جملات استرس دارد. یعنی، وقتی انگلیسی صحبت می‌کنید باید برخی کلمات یا بخش‌ کلمات را با استرس، یا تاکید بگویید. استرس می‌تواند معنی کلمات و جملات را تغییر دهد.

به انگلیسی زبانان بومی گوش کنید و سعی کنید همان چیزی را که می‌شنوید، تکرار کنید تا استرس در گفتار شما بهبود یابد. رعایت‌کردن استرس نه تنها صحبت‌کردن شما را بهبود می‌بخشد، بلکه می‌تواند سو‌تفاهم‌ها را نیز کاهش دهد. در برخی موارد، استرس اشتباه می‌تواند معنی کلمات را تغییر دهد. به طور مثال، ADdress و adDRESS با هم فرق دارند. ADdress همان آدرس یا محل سکونت است، در حالی که adDRESS به معنی خطاب قرار‌دادن فرد یا گروهی است.

تمرین کنید تا متوجه این تفاوت شوید.

 1. با ترانه‌های انگلیسی هم‌خوانی کنید

هم‌خوانی کردن با ترانه انگلیسی محبوبتان باعث روان‌تر صحبت‌کردن شما می‌شود. این یکی از قدیمی‌ترین روش‌های یادگیری زبان است که پشتوانه علمی نیز دارد.  فقط دقت کنید که آهنگ متناسب با توانایی کلامیتان انتخاب کنید.

در ضمن، در نظر داشته باشید که در ترانه‌ها همیشه کلمات کامل تلفظ نمی‌شوند و قواعد دستوری همیشه رعایت نمی‌شوند.

مکالمه انگلیسی

 1. هنگامی که لغات جدید یاد می‌گیرد، اشکال دیگر آن کلمه را نیز بیاموزید

برای اینکه حرف‌زدنتان راحت‌تر شود، اشکال مختلف تمام لغات جدیدی را که یاد‌می‌گیرید‌، بیاموزید. این کار را زمانی که به مطالعه لغت می‌پردازید، انجام دهید. به طور مثال، اگر تازه کلمه write را یاد‌گرفته‌اید، اشکال مختلف آن مثل wrote و written را نیز بیاموزید.

دانستن اینکه در هر جمله چطور از لغات صحیح استفاده کنیم مهم است. این دانش در هنگام صحبت کردن به کمک شما می‌آید. دیگر لازم نیست در حین صحبت‌کردن مکث کنید و به دنبال کلمه مناسب بگردید – دقیقا خواهید دانست که در چه زمان از چه کلمه‌ای استفاده کنید.

 

 1. به‌جای کلمات، عبارات را تمرین کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود مهارت کلامی شما، یادگیری عبارات به‌جای کلمات است. در بسیاری از موارد، حتی با رعایت کردن قواعد دستوری و استفاده از لغات صحیح، جمله ساخت ما با عبارت مورد استفاده افراد بومی متفاوت خواهند بود.

به طور مثال، می‌توانید بگویید: “How do you feel today?” ولی یک فرد بومی می‌گوید: “How’re you doing?” یا “What’s up?”. عبارات و اصطلاحات به شما کمک می‌کنند تا زمانی که صحبت می‌کنید طبیعی‌تر به نظر برسید.

 1. معمول‌ترین گفته‌های خود را بیاموزید

اندکی تامل کنید و بیاندیشید که در زبان فارسی چگونه صحبت می‌کنید. چه کلمات و عبارت‌هایی را بیشتر به‌کار می‌برید؟

بیشتر بخوانید  مکالمات تلفنی کاری انگلیسی، ۴۰ اصطلاح کاربردی

عبارت‌ها و کلمات رایج و پرکاربرد خود را به انگلیسی بیاموزید. یادگیری آنها به شما کمک می‌کند که انگلیسی را به‌خوبی زبان مادریتان صحبت کنید.

 1. خود را برای شرایط خاص آماده کنید

آیا برای هدف خاصی انگلیسی یاد می‌گیرید؟ به طور مثال، آیا انگلیسی می‌خوانید تا در یک شرکت انگلیسی زبان استخدام شوید؟ اگر اینطور است، زبان انگلیسی را طوری تمرین کنید که در یک مصاحبه کاری مورد استفاده‌تان باشد. اگر انگلیسی یاد می‌گیرید تا یک دوست انگلیسی زبان پیدا کنید، نوع انگلیسی مورد نیازتان متفاوت خواهد بود.

قبل از اینکه مجبور به انگلیسی حرف زدن باشید، تمرین کنید که چه خواهید گفت. اگر قصد دارید به رستوران بروید، از خود بپرسید چه مکالماتی در رستوران مورد نیاز است. به سوالات احتمالی که ممکن است آنجا از شما پرسیده شود فکرکنید. تمرین کنید که راجع‌به غذا و منو صحبت کنید.

اگر از قبل خودتان را آماده کرده باشید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

 1. استثناها را بیاموزید و ازشان استفاده کنید.

اگر مدتی است که زبان انگلیسی می‌آموزید حتما می‌دانید که انگلیسی پر از استثنا است. خیلی از زبان‌آموزان از این مسئله رنج می‌برند ولی استفاده از این استثناها، صحبت‌کردن شما به انگلیسی را بهبود می‌بخشد.

یادگیری تمام استثناهای یک زبان ممکن نیست ولی می‌توانید استثناها را گروه‌بندی کنید و هر هفته روی یک یا دو گروه از استثناها تمرکز کنید.

مرحله بعد استفاده از استثناهایی است که آموخته‌اید. برای این کار می‌توانید از هر کدام از راهنمایی‌های این فهرست استفاده کنید. در مکالمه‌تان تا حد امکان از این استثناها استفاده کنید و به‌زودی این ساختارها برایتان تا حدی عادی خواهند شد که به‌طور طبیعی از آنها استفاده خواهید کرد. چند نمونه از استثناهایی که باید یاد بگیرید: جمع‌های بی‌قاعده، افعال بی‌قاعده و استثناهای تلفظ هستند.

 1. الفبای IPA را بیاموزید

یک ابزار مناسب برای یادگیری تلفظ انگلیسی الفبای IPA یا International Phonetic Association alphabet است که به جدول IPA معروف است.

الفبای IPA جدولی است که شامل تمام صداهای تمام زبان‌های جهان می‌شود. البته شما فقط نیازمند یادگیری صداهای مورد استفاده در زبان انگلیسی هستید. بعد از یادگیری این الفبا، می‌توانید به‌سادگی تلفظ تمامی لغات انگلیسی را بیابید. در نگاه اول، ممکن است یادگیری الفبای IPA به نظر سخت برسد، ولی به یاد داشته‌باشید که کاملا ارزش یادگیری را دارند.

 1. در کلاس‌های آنلاین مکالمه ثبت‌نام کنید

اگر کسی را ندارید که با او انگلیسی صحبت کنید، می‌توانید در کلاس‌های مکالمه آنلاین ثبت‌نام کنید. آموزش آنلاین همه روزه محبوب‌تر و گسترده‌تر می‌شود و مزیت‌های آن مثل هزینه کمتر، حق انتخاب بیشتر و آسایش یادگیری از منزل باعث شده‌اند تا این‌گونه کلاس‌ها جای خود را در بین زبان‌آموزان پیدا کنند.

 1. خلاق باشید

با اندکی خلاقیت، یادگیری انگلیسی می‌تواند به تفریح تبدیل شود. اندکی فکر کنید که چه چیزهایی برای شما مفرح هستند؛ حالا از آنها استفاده کنید تا انگلیسی یاد بگیرید.

بیشتر بخوانید  بهترین کتاب‌های آموزش مکالمه زبان انگلیسی (به‌همراه لینک دانلود)

مثلا، همین‌طور که نشسته‌اید به اطراف بنگرید. یک شی جالب پیدا کنید و به زبان انگلیسی آن را توصیف کنید. در ابتدا از جملات کوتاه و کلمات ساده استفاده خواهید کرد، ولی به مرور زمان و با تمرین، سطح لغات و جملات شما بهبود می‌یابد.

تمرین مناسب دیگر نگه‌داشتن یک دفتر یادداشت وقایع به زبان انگلیسی است. در این دفترچه می‌توانید هرآنچه برایتان جالب است را یادداشت کنید. مهم نیست که به یادداشت چه چیزی می‌پردازید، به‌شرطی که انگلیسی باشد.

و بالاخره، سعی کنید زندگیتان را سخت‌تر کنید. درست خواندید، سخت‌تر! تا حالا برایتان پیش آمده که در میان مکالمه گیر افتاده باشد چون کلمه‌ای را به یاد نمی‌آورید؟ این کار را به عمد انجام دهید. سعس کنید بدون آنکه از آن خود کلمه استفاده کنید، آن را توصیف یا تعریف کنید.

 1. دنیای خود را روایت کنید

زمانی که از منزل خارج می‌شوید، هر آنچه می‌بینید را به انگلیسی توصیف و روایت کنید. زمانی که به خرید می‌روید، یا در راه رفتن به محل کار یا تحصیل هستید، آنچه را می‌بینید را به انگلیسی توصیف کنید. دقیقا مثل اینکه یک راهنمای تور دارید؛ البته راهنمای تور خود شما هستید.

اگر راحت نیستید، مجبور نیستید این کار را با صدای بلند انجام دهید. با صدای آهسته یا حتی بدون صدا، آنچه در اطراف می‌بینید را تعریف کنید. هر چه بیشتر تمرین کنید، مکالمه واقعی با افراد دیگر راحت‌تر می‌شود. این کار همچنین شما را به انگلیسی فکر کردن عادت می‌دهد.

تمرین مکالمه زبان انگلیسی

 1. انگلیسی مطالعه کنید.

اگر قصد دارید که مهارت مکالمه‌تان را بهبود دهید، باید به انگلیسی مطالعه کنید. بهبود یک بخش زبان، مثلا اسپیکینگ (Speaking)، بدون در نظر داشتن و تمرین بخش‌های دیگر زبان ممکن نیست.

مطالعه به شما کمک می‌کند که بهتر مکالمه کنید چرا که مغز شما را وادار به فعالیت می‌کند. زمانی که مطالعه می‌کنید، به صدای درونتان گوش می‌کنید که کلمات را تلفظ می‌کند. به علاوه، کلمات را در متن یاد می‌گیرید که این به شما اجازه می‌دهد، بعدا آنها را در مکالمات استفاده کنید.

در پایان، وقتی روزنامه، شعر، کتاب، … می‌خوانید، معمولا با زبان انگلیسی صحیح و خوش‌ساختار در ارتباط هستید. هر چه بیشتر مطالعه کنید، ذهن شما راحت‌تر الگو‌ها و گروه کلمات را تشخیص می‌دهد. زمانی که این الگوها در ذهن شما نقش‌بستند، به سادگی می‌توانید از آنها در مکالماتتان استفاده کنید.

 1. آرامش خودتان را حفظ کنید

زمانی که روان صحبت‌کردن را تمرین م‌کنید، بهتیرین دوست و بزرگ‌ترین دشمن خود هستید. اگر چه سخت است، ولی هنگام صحبت‌کردن نگران نباشید. اگر گیرکردید، یا گیج شدید، یک نفس عمیق بکشید و دوباره شروع کنید. اگر مجبورید، آهسته‌تر صحبت کنید. مکث کنید، و به جمله بعدی بیاندیشید.

هدفتان این است که موقع انگلیسی حرف‌زدن آرام باشید.

 1. یک داستان فارسی را به انگلیسی بازگو کنید.

یک داستان را که به‌خوبی بلدید انتخاب کنید و آن را به انگلیسی بازگو کنید. از این طریق می‌توانید متوجه شوید که گفتار انگلیسی شما چقدر بهبود یافته. به یاد داشته باشید که موقع تعریف داستان، به انگلیسی فکر کنید. تمرکزتان روی روان‌بودن صحبت باشد و نه صحت گفتار. تمام جملات را با صدای بلند برای خود بیان کنید.

Hi. I'm Alireza. I've been teaching English for over 15 years and my main area of interest are Writing and Grammar. In my free time, I enjoy reading books, listening to music and podcasts, watching movies and TV shows and playing video games. I guess you can call me a mediaphile.

اگر پسندیدی برای دوستانت ارسال کن...

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۹۶

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *