آموزش مکالمه انگلیسی در خانه با ۲۰ روش جذاب

آموزش مکالمه انگلیسی در خانه با ۲۰ روش جذاب

۲۰ راهکار فوق‌العاده برای بهبود مکالمه انگلیسی در خانه

همه ما می‌خواهیم که روان انگلیسی صحبت کنیم. بهترین راه بهبود مکالمه انگلیسی، صحبت کردن با یک فرد انگلیسی زبان است. البته این امکان برای همه ما میسر نیست. اگر کسی را نمی‌شناسید که به‌خوبی انگلیسی صحبت می‌کند، یا اگر اعتماد به نفس لازم برای صحبت با کسی را ندارید تکلیف چیست؟

آیا ممکن است که بدون کمک کسی مکالمه تمرین کرد؟

در مقاله پیش رو قصد داریم راهکارهایی ارائه دهیم که بدون کمک کسی و به ‌تنهایی مکالمه انگلیسی خود را بهبود دهیم.

 1. به انگلیسی فکر کنید

گاهی اوقات، سخت‌ترین بخش انگلیسی حرف‌زدن زبان نیست، بلکه طریقه فکر کردن به انگلیسی است.

اگر به فارسی فکر کنید و سپس سعی کنید انگلیسی حرف بزنید، همواره باید در حال ترجمه باشید. ترجمه کردن کار سختی است؛ حتی افرادی که دو یا چند زبان را به خوبی بلدند در ترجمه کردن مشکل دارند.

بیشتر بخوانید: 9 روش برای ایجاد انگیزی در یادگیری زبان انگلیسی

چاره این است که به انگلیسی فکر کنید.

شما می‌توانید هرکجا و در هر زمان به انگلیسی فکر کنید. سعی کنید وقتی به روزتان می‌اندیشید یا می‌خواهید تصمیم بگیرید که غذا چی بخورید، به انگلیسی فکر کنید. سعی کنید برای چک کردن معنی لغات از دیکشنری انگلیسی – انگلیسی استفاده کنید. اگر این کار را بکنید، دیگر نیازی به ترجمه به فارسی نیست. بعد از زمان کوتاهی متوجه خواهید شد که انگلیسی حرف‌زدن برایتان ساده‌تر شده است.

 1. با خودتان صحبت کنید

وقتی تنها هستید، می‌توانید با شخص مورد علاقه‌تان انگلیسی صحیت کنید: خودتان. اگر می‌توانید به انگلیسی فکر کنید، مرحله بعد صحبت با خودتان است. برای شروع افکارتان را بلند، بلند تکرار کنید. همچنین متون انگلیسی را با صدای بلند بخوانید. تمرین کردن به نفع شماست. حتی اگر کسی نیست که اشتباهات شما را بهتان گوشزد کند، همین بلند صحبت کردن باعث می‌شود که راحت‌تر انگلیسی صحبت کنید.

 1. از یک آینه استفاده کنید

سعی کنید هر روز چند دقیقه از وقت خودتان را به انگلیسی حرف زدن جلوی آینه اختصاص دهید. موضوعی را انتخاب کنید، به خودتان ۲ الی ۳ دقیقه زمان بدهید، و حرف بزنید.

هدف از این تمرین، تمرکز روی دهان، صورت و بدنتان در حین صحبت است. همچنین، صحبت جلوی آینه این حس را به شما می‌دهد که در حال مکالمه با شخص دیگری هستید.

دو الی سه دقیقه بدون وقفه صحبت کنید. به هیچ عنوان تا پایان وقت مکث نکنید. حتی اگر گیر‌کردید و کلمه‌ای را بلد نیودید، منظور خود را به شکل دیگر بیان کنید. اگر لازم بود، پس از پایان دو یا سه دقیقه وقت کلمه را چک کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بفهمید با چه جور کلمات یا جملاتی مشکل دارید.

بیشتر بخوانید: 15 کاری که هنگام یادگیری زبان انگلیسی نباید انجام دهید!

 1. روی روان‌بودن تمرکز کنید، نه گرامر

هنگامی که انگلیسی حرف می‌زنید، چقدر مکث می‌کنید؟

هر چه بیشتر مکث داشته باشید، کمتر مطمئن به‌نظر می‌رسید و آرامشتان کمتر می‌شود. جلوی آینه تمرین کنید ولی با خودتان شرط بگذارید که اصلا مکث و توقف نداشته باشید.

شاید این باعث شود که جملات شما از نظر دستوری اشکال داشته باشند، ولی هیچ اشکالی نداره. اگر به‌جای صحت روی روان‌بودن تمرکز کنید، منظورتان قابل فهم خواهد بود و حرف‌زدنتان بهتر به‌نظر می‌رسد. به مرور زمان که زبانتان بهتر می‌شود، می‌توانید گرامر و لغت‌های بهتر استفاده کنید و اشکالاتتان کمتر می‌شوند.

 1. Tongue Twister انگلیسی تمرین کنید

Tongue Twisterها عبارت‌هایی هستند که سریع گفتنشان دشوار است. به طور مثال: “She sells seashells by the seashore” سعی کنید این عبارت را چند بار سریع تکرار کنید. قطعا کار ساده‌ای نیست.

بازی‌های کلامی اینچنینی به شما در یافتن جا و شکل صحیح دهان و زبان کمک می‌کنند و حتی در بهبود تلفظتان مفیدند.

بیشتر بخوانید: یادگیری زبان انگلیسی با فیلم، معرفی 6 فیلم فوق‌العاده!

 1. گوش کنید و تکرار کنید

سریال‌های مورد علاقه‌تان، ویدیوهای آنلاین، و دیگر نمونه‌های انگلیسی طبیعی را دنبال کنید و با آنها تمرین کنید.

یک کلیپ کوتاه که دوست دارید را انتخاب کنید و خط به خط تکرار کنید. سعی کنید لحن، سرعت، و حتی لهجه را تقلید کنید. مهم نیست اگر چند کلمه را جا بیندازید، مهم این است که به صحبت ادامه دهید. تلاش کنید که صدایتان به افراد بومی نزدیک شود.

آموزش و تمرین مکالمه انگلیسی

 1. به استرس صداها توجه کنید

زبان انگلیسی در لغات و جملات استرس دارد. یعنی، وقتی انگلیسی صحبت می‌کنید باید برخی کلمات یا بخش‌ کلمات را با استرس، یا تاکید بگویید. استرس می‌تواند معنی کلمات و جملات را تغییر دهد.

به انگلیسی‌زبانان بومی گوش کنید و سعی کنید همان چیزی را که می‌شنوید، تکرار کنید تا استرس در گفتار شما بهبود یابد. رعایت‌کردن استرس نه تنها صحبت‌کردن شما را بهبود می‌بخشد، بلکه می‌تواند سو‌تفاهم‌ها را نیز کاهش دهد. در برخی موارد، استرس اشتباه می‌تواند معنی کلمات را تغییر دهد. به طور مثال، ADdress و adDRESS با هم فرق دارند. ADdress همان آدرس یا محل سکونت است، در حالی که adDRESS به معنی خطاب قرار‌دادن فرد یا گروهی است.

تمرین کنید تا متوجه این تفاوت شوید.

بیشتر بخوانید: آموزش تلفظ صحیح لغات انگلیسی

 1. با ترانه‌های انگلیسی هم‌خوانی کنید

هم‌خوانی کردن با ترانه انگلیسی محبوبتان باعث روان‌تر صحبت‌کردن شما می‌شود. این یکی از قدیمی‌ترین روش‌های یادگیری زبان است که پشتوانه علمی نیز دارد.  فقط دقت کنید که آهنگ متناسب با توانایی کلامیتان انتخاب کنید.

در ضمن، در نظر داشته باشید که در ترانه‌ها همیشه کلمات کامل تلفظ نمی‌شوند و قواعد دستوری همیشه رعایت نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید: یادگیری زبان انگلیسی با موسیقی و آهنگ

مکالمه انگلیسی

 1. هنگامی که لغات جدید یاد می‌گیرد، اشکال دیگر آن کلمه را نیز بیاموزید

برای اینکه حرف‌زدنتان راحت‌تر شود، اشکال مختلف تمام لغات جدیدی را که یاد‌می‌گیرید‌، بیاموزید. این کار را زمانی که به مطالعه لغت می‌پردازید، انجام دهید. به طور مثال، اگر تازه کلمه write را یاد‌ گرفته‌اید، اشکال مختلف آن مثل wrote و written را نیز بیاموزید.

دانستن اینکه در هر جمله چطور از لغات صحیح استفاده کنیم مهم است. این دانش در هنگام صحبت کردن به کمک شما می‌آید. دیگر لازم نیست در حین صحبت‌کردن مکث کنید و به دنبال کلمه مناسب بگردید – دقیقا خواهید دانست که در چه زمان از چه کلمه‌ای استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: چطور لغات انگلیسی را سریع‌تر یاد بگیریم؟

 1. به‌جای کلمات، عبارات را تمرین کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود مهارت کلامی شما، یادگیری عبارات به‌جای کلمات است. در بسیاری از موارد، حتی با رعایت کردن قواعد دستوری و استفاده از لغات صحیح، جمله ساخت ما با عبارت مورد استفاده افراد بومی متفاوت خواهند بود.

به طور مثال، می‌توانید بگویید: “?How do you feel today” ولی یک فرد بومی می‌گوید: “?How’re you doing” یا “?What’s up”. عبارات و اصطلاحات به شما کمک می‌کنند تا زمانی که صحبت می‌کنید طبیعی‌تر به نظر برسید.

بیشتر بخوانید: راز حفظ لغات انگلیسی بدون فراموشی!

 1. معمول‌ترین گفته‌های خود را بیاموزید

اندکی تامل کنید و بیاندیشید که در زبان فارسی چگونه صحبت می‌کنید. چه کلمات و عبارت‌هایی را بیشتر به‌کار می‌برید؟

عبارت‌ها و کلمات رایج و پرکاربرد خود را به انگلیسی بیاموزید. یادگیری آنها به شما کمک می‌کند که انگلیسی را به‌خوبی زبان مادریتان صحبت کنید.

 1. خود را برای شرایط خاص آماده کنید

آیا برای هدف خاصی انگلیسی یاد می‌گیرید؟ به طور مثال، آیا انگلیسی می‌خوانید تا در یک شرکت انگلیسی زبان استخدام شوید؟ اگر اینطور است، زبان انگلیسی را طوری تمرین کنید که در یک مصاحبه کاری مورد استفاده‌تان باشد. اگر انگلیسی یاد می‌گیرید تا یک دوست انگلیسی زبان پیدا کنید، نوع انگلیسی مورد نیازتان متفاوت خواهد بود.

قبل از اینکه مجبور به انگلیسی حرف زدن باشید، تمرین کنید که چه خواهید گفت. اگر قصد دارید به رستوران بروید، از خود بپرسید چه مکالماتی در رستوران مورد نیاز است. به سوالات احتمالی که ممکن است آنجا از شما پرسیده شود فکرکنید. تمرین کنید که راجع‌به غذا و منو صحبت کنید.

اگر از قبل خودتان را آماده کرده باشید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: چگونه برای مطالعه زبان انگلیسی برنامه‌ریزی کنیم؟

 1. استثناها را بیاموزید و ازشان استفاده کنید.

اگر مدتی است که زبان انگلیسی می‌آموزید حتما می‌دانید که انگلیسی پر از استثنا است. خیلی از زبان‌آموزان از این مسئله رنج می‌برند ولی استفاده از این استثناها، صحبت‌کردن شما به انگلیسی را بهبود می‌بخشد.

یادگیری تمام استثناهای یک زبان ممکن نیست ولی می‌توانید استثناها را گروه‌بندی کنید و هر هفته روی یک یا دو گروه از استثناها تمرکز کنید.

مرحله بعد استفاده از استثناهایی است که آموخته‌اید. برای این کار می‌توانید از هر کدام از راهنمایی‌های این فهرست استفاده کنید. در مکالمه‌تان تا حد امکان از این استثناها استفاده کنید و به‌زودی این ساختارها برایتان تا حدی عادی خواهند شد که به‌طور طبیعی از آنها استفاده خواهید کرد. چند نمونه از استثناهایی که باید یاد بگیرید: جمع‌های بی‌قاعده، افعال بی‌قاعده و استثناهای تلفظ هستند.

 1. الفبای IPA را بیاموزید

یک ابزار مناسب برای یادگیری تلفظ انگلیسی الفبای IPA یا International Phonetic Association alphabet است که به جدول IPA معروف است.

الفبای IPA جدولی است که شامل تمام صداهای تمام زبان‌های جهان می‌شود. البته شما فقط نیازمند یادگیری صداهای مورد استفاده در زبان انگلیسی هستید. بعد از یادگیری این الفبا، می‌توانید به‌سادگی تلفظ تمامی لغات انگلیسی را بیابید. در نگاه اول، ممکن است یادگیری الفبای IPA به نظر سخت برسد، ولی به یاد داشته‌باشید که کاملا ارزش یادگیری را دارند.

 1. در کلاس‌های آنلاین مکالمه ثبت‌نام کنید

اگر کسی را ندارید که با او انگلیسی صحبت کنید، می‌توانید در کلاس‌های مکالمه آنلاین ثبت‌نام کنید. آموزش آنلاین همه روزه محبوب‌تر و گسترده‌تر می‌شود و مزیت‌های آن مثل هزینه کمتر، حق انتخاب بیشتر و آسایش یادگیری از منزل باعث شده‌اند تا این‌گونه کلاس‌ها جای خود را در بین زبان‌آموزان پیدا کنند.

دوره فقط مکالمه انگلیسی سفیر

 1. خلاق باشید

با اندکی خلاقیت، یادگیری انگلیسی می‌تواند به تفریح تبدیل شود. اندکی فکر کنید که چه چیزهایی برای شما مفرح هستند؛ حالا از آنها استفاده کنید تا انگلیسی یاد بگیرید.

مثلا، همین‌طور که نشسته‌اید به اطراف بنگرید. یک شی جالب پیدا کنید و به زبان انگلیسی آن را توصیف کنید. در ابتدا از جملات کوتاه و کلمات ساده استفاده خواهید کرد، ولی به مرور زمان و با تمرین، سطح لغات و جملات شما بهبود می‌یابد.

تمرین مناسب دیگر نگه‌داشتن یک دفتر یادداشت وقایع به زبان انگلیسی است. در این دفترچه می‌توانید هرآنچه برایتان جالب است را یادداشت کنید. مهم نیست که به یادداشت چه چیزی می‌پردازید، به‌شرطی که انگلیسی باشد.

و بالاخره، سعی کنید زندگیتان را سخت‌تر کنید. درست خواندید، سخت‌تر! تا حالا برایتان پیش آمده که در میان مکالمه گیر افتاده باشد چون کلمه‌ای را به یاد نمی‌آورید؟ این کار را به عمد انجام دهید. سعس کنید بدون آنکه از آن خود کلمه استفاده کنید، آن را توصیف یا تعریف کنید.

 1. دنیای خود را روایت کنید

زمانی که از منزل خارج می‌شوید، هر آنچه می‌بینید را به انگلیسی توصیف و روایت کنید. زمانی که به خرید می‌روید، یا در راه رفتن به محل کار یا تحصیل هستید، آنچه را می‌بینید را به انگلیسی توصیف کنید. دقیقا مثل اینکه یک راهنمای تور دارید؛ البته راهنمای تور خود شما هستید.

اگر راحت نیستید، مجبور نیستید این کار را با صدای بلند انجام دهید. با صدای آهسته یا حتی بدون صدا، آنچه در اطراف می‌بینید را تعریف کنید. هر چه بیشتر تمرین کنید، مکالمه واقعی با افراد دیگر راحت‌تر می‌شود. این کار همچنین شما را به انگلیسی فکر کردن عادت می‌دهد.

تمرین مکالمه زبان انگلیسی

 1. انگلیسی مطالعه کنید.

اگر قصد دارید که مهارت مکالمه‌تان را بهبود دهید، باید به انگلیسی مطالعه کنید. بهبود یک بخش زبان، مثلا اسپیکینگ (Speaking)، بدون در نظر داشتن و تمرین بخش‌های دیگر زبان ممکن نیست.

مطالعه به شما کمک می‌کند که بهتر مکالمه کنید چرا که مغز شما را وادار به فعالیت می‌کند. زمانی که مطالعه می‌کنید، به صدای درونتان گوش می‌کنید که کلمات را تلفظ می‌کند. به علاوه، کلمات را در متن یاد می‌گیرید که این به شما اجازه می‌دهد، بعدا آنها را در مکالمات استفاده کنید.

در پایان، وقتی روزنامه، شعر، کتاب، … می‌خوانید، معمولا با زبان انگلیسی صحیح و خوش‌ساختار در ارتباط هستید. هر چه بیشتر مطالعه کنید، ذهن شما راحت‌تر الگو‌ها و گروه کلمات را تشخیص می‌دهد. زمانی که این الگوها در ذهن شما نقش‌بستند، به سادگی می‌توانید از آنها در مکالماتتان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: 12 رمان انگلیسی که هر کسی باید بخواند!

 1. آرامش خودتان را حفظ کنید

زمانی که روان صحبت‌کردن را تمرین م‌کنید، بهتیرین دوست و بزرگ‌ترین دشمن خود هستید. اگر چه سخت است، ولی هنگام صحبت‌کردن نگران نباشید. اگر گیرکردید، یا گیج شدید، یک نفس عمیق بکشید و دوباره شروع کنید. اگر مجبورید، آهسته‌تر صحبت کنید. مکث کنید، و به جمله بعدی بیاندیشید.

هدفتان این است که موقع انگلیسی حرف‌زدن آرام باشید.

 1. یک داستان فارسی را به انگلیسی بازگو کنید.

یک داستان را که به‌خوبی بلدید انتخاب کنید و آن را به انگلیسی بازگو کنید. از این طریق می‌توانید متوجه شوید که گفتار انگلیسی شما چقدر بهبود یافته. به یاد داشته باشید که موقع تعریف داستان، به انگلیسی فکر کنید. تمرکزتان روی روان‌بودن صحبت باشد و نه صحت گفتار. تمام جملات را با صدای بلند برای خود بیان کنید.

تقویت مکالمه به‌صورت خودآموز، مکالمه انگلیسی را در خانه یاد بگیرید!

گاهی‌اوقات می‌­شنوید که افراد در مورد تمرین زبان انگلیسی خود با تکنیک سایه گفتار (Speech Shadowing Technique) صحبت می­‌کنند. اما آیا می‌دانید این تکنیک چیست و چگونه می‌­توانید از آن برای تقویت زبان انگلیسی خود استفاده کنید؟

تکنیک سایه زنی یا سایه گفتار به معنای صحبت هم‌زمان و یا دقیقاً بعد از شنیدن صحبت­‌های یک گوینده بومی است.

در اصل، کاری که شما انجام می‌­دهید این است که یک فایل صوتی از یک گوینده انگلیسی را بگیرید و سعی کنید مانند او صحبت کنید.

آیا این کار برای شما آسان است؟ نه اینطور نیست! زیرا شما باید شنونده بسیار خوبی نیز باشید.

اما چرا انجام این کار، صحبت کردن به زبان انگلیسی (و گوش دادن) شما را بهبود می‌­بخشد؟ زیرا با این کار مجبور خواهید شد از الگوهای گفتاری تولید شده توسط گوینده تقلید کنید. الگوهای گفتاری گوینده­‌های غیر بومی با گوینده­‌های بومی متفاوت است و اغلب به این علت است که این دو گروه صحبت­‌های یکدیگر را متوجه نمی­‌شوند.

دنبال چه الگوهای گفتاری برای یادگیری مکالمه انگلیسی در خانه باشیم؟

به بالا یا پایین رفتن صدای گوینده­ای که می­‌شنوید توجه داشته باشید. با توجه به معنای چیزی که گفته می‌­شود، می‌­توانید تفاوت­‌هایی را در زمینه زیر و بم بودن صدا (میزان بالا یا پایین بودن صدا) بشنوید. وقتی سوالی می­‌پرسید، باید صدای شما بالا برود. وقتی جمله‌ای عادی را می­‌گویید، باید صدای شما پایین بیاید. همچنین به عواطف موجود در یک جمله نیز گوش دهید. این عبارت می‌تواند به صورت تهدیدآمیز، هیجان زده، عصبانی، خوشحال، افسرده و غیره باشد. وقتی شخصی عصبانی می‌شود، صدای او پایین آمده یا بالا می­‌رود؟ اینجاست که همه چیز جالب می‌­شود.

 • به الگوهای تکیه (استرس) گوش دهید. تکیه یعنی کدام قسمت از کلمه شدیدتر ادا می‌شود. به عنوان مثال در کلمه Heavy، تکیه در قسمت اول (هجا) کلمه (Hea) است و بخش دوم کلمه (vy) بدون تکیه است. تقلید این امر برای شما بسیار مهم است، زیرا این جایی است که افراد غیر بومی در آن اشتباه کرده و باعث سوء تفاهم می­شوند.
 • مکث بین عبارات (بخش‌­هایی از معنی در یک جمله) را گوش دهید. قرار دادن مکث در مکان مناسب، درک جملات طولانی را آسان­‌تر می­‌کند. شما نیز باید سعی کنید این کار را انجام دهید تا به گوینده بهتری تبدیل شوید.

نکته: از ویدیویی استفاده کنید که دارای متن (البته به انگلیسی) یا زیرنویس باشد. می‌­توانید در حین صحبت، متن را بخوانید و این باعث یادآوری آسان­تر چیزی می­‌شود که می­‌گویید. بعلاوه، این امر سبب تقویت خواندن و تلفظ شما نیز می‌­شود.

اکنون که در مورد مزایای استفاده از تکنیک سایه گفتار و برخی از نکات، مطالبی را خوانده‌اید، در ادامه برخی از دستورالعمل­‌های مورد نیاز برای شروع کار ارائه شده است:

 1. به چندین فایل­ صوتی نیاز دارید

این کار بستگی به آنچه که شما می­‌خواهید بیاموزید دارد، اما توصیه می‌­کنیم به این منابع نگاهی بیندازید: سخنرانی‌های TED که شامل سخنرانان مختلف و تعداد زیادی موضوع جذاب است. همه این فیلم­‌ها دارای متن و زیرنویس انگلیسی هستند.

مجموعه ۶ دقیقه انگلیسی که توسط بی‌بی‌سی ساخته شده است.

در اینجا مجموعه‌­ای از فیلم‌­های ESL از صدای آمریکا، به همراه متن آن منتشر شده است.

نکته: اطمینان حاصل کنید که فیلم از سطح شما ساده­‌تر است. وقتی همه کلمات یا بیشتر کلمات را متوجه شوید، بیشتر از زمانی که نمی­‌دانید که چه می­‌گویید، لذت خواهید برد.

بیشتر بخوانید: 15 پادکست انگلیسی برای یادگیری زبان

تکنیک سایه آسان

در اینجا چند لینک برای تدوین صوتی آسان به همراه رونوشت ارائه شده است:

 • پادکست‌های ابتدایی توسط شورای انگلیس (همچنین در iTunes نیز موجود است).
 • گفتگوهای آسان و قسمت­‌های ساده شده گفتاری مخصوص مبتدیان ارائه شده توسط Culips (همچنین با فرمت تلفن همراه برای استفاده در تلفن شما موجود است).
 • مکالمات و گفتگوهای دو زبان‌شناس در مورد موضوعات مختلف که به آرامی و وضوح صحبت می‌­کنند.

آموزش مکالمه انگلیسی در خانه با فایل صوتی

 1. فایل صوتی را پخش کنید و صحبت همزمان با گوینده را شروع کنید

 • انجام این کار، همان انجام تکنیک سایه واقعی است
 • انجام تکنیک سایه گفتار با هدفون بهتر است
 • برای افزایش آگاهی خود درباره الگوهای گفتاری از نکات فوق استفاده کنید تا بتوانید از آن­ها بهتر تقلید کنید

انجام این کار خوب پیش نرفت؟ نگران نباشید، بهتر می‌­شوید، دوباره آن را از ابتدا پخش کرده، یا تا فردا صبر کرده و دوباره امتحان کنید یا یک فیلم متفاوت را امتحان کنید.

خواندن آهنگ با تکنیک سایه

اگر عاشق خواندن هستید و مهم‌تر از همه اگر همسایگانتان آواز شما را دوست دارند، می‌­توانید با تکنیک سایه آهنگ بخوانید.

این کار چگونه انجام می­‌شود؟

مانند خواننده بخوانید. همراه خواننده بخوانید و سعی کنید لهجه و تلفظ او را تقلید کنید.

توصیه می­‌کنیم از یوتیوب (یا ویمیو، فرقی ندارد) و آهنگ دارای متن روی صفحه استفاده کنید. هنگام جستجوی عنوان آهنگی که دوست دارید، با تایپ کردن کلمه “متن آهنگ” می‌توانید آهنگ‌های دارای متن را می‌توانید اینجا پیدا کنید.

در صورتی که آهنگ خاصی را مدنظر ندارید، در اینجا لیستی از آهنگ­‌ها به همراه متن آنان وجود دارد.

بعضی از آهنگ‌­ها ممکن است دارای اشتباهاتی در متن خود باشند (از جمله کلمات اشتباه و اشتباهات املایی. این فیلم­‌ها توسط افراد غیرحرف‌ه­ای و مبتدی ساخته شده‌اند.)

بیشتر بخوانید: با 8 قدم ساده مثل آب خوردن زبان انگلیسی یاد بگیرید!

چیزهای خاصی که باید با تکنیک سایه امتحان کنید

چیزهای دیگری وجود دارد که می­‌توانید با تکنیک سایه انجام دهید.

 • سایه آهسته

هنگامی که سرعت صحبت کردن عادی گوینده برای شما خیلی سریع است و احساس می­کنید چیزهای زیادی را از دست می‌­دهید، موارد زیر را امتحان کنید:

فایل صوتی را پس از اتمام یک جمله یا بعد از اتمام یک عبارت، متوقف کنید. سپس سعی کنید آنچه که شنیده‌اید را بازگو کنید. هر چند بار که مایل هستید فایل را پخش کرده و دوباره تلفظ خود را بررسی کنید. همچنین آهنگ صدا و مکث­‌ها را نیز بررسی کنید (به بالا مراجعه کنید).

اگر کلمه‌ای هست که برای شما سخت است، آن کلمه را جدا کرده و چند بار آن را بیان کنید. درست نشد؟ فردا دوباره امتحان کنید، یا کلمه را به چندین هجا تقسیم کرده و هر جا را بگویید، سپس با سرعت آن کلمه را بیان کنید. با جستجوی آن کلمه در یک فرهنگ لغت آنلاین، یک گوینده دیگر را بررسی کنید (فرهنگ لغت­ رایگان دارای صداهای انسانی است که کلمه را با لهجه انگلیسی و آمریکایی بیان می­‌کند).

 • سایه آهسته به منظور تمرین یک مشکل خاص

فرض کنید می‌­خواهید یک کلمه انگلیسی حاوی حرف r را بیان کنید. یک ویدیو / پادکست را به همراه گوینده‌ه­ایی که دوست دارید انتخاب کنید. در کلماتی که در آن­ها حرف r وجود دارد، مکث کنید. کلمه را تکرار کنید یا کلمه را همزمان با گوینده بگویید.

شما می‌­توانید از این تکنیک در انواع ویژگی­‌های تلفظی که می‌­خواهید با آن کار کنید استفاده کنید: حروف صدادار (e ،a ،ea ،o  در کلمه door یا o در کلمه no، و غیره)، sh در مقابل s ، تمایز بین b و v یا v و w.

اگر نمی‌­دانید نقاط ضعف شما چیست، از یک گوینده انگلیسی بخواهید که به صحبت شما گوش دهد. آن­ها بعد از گذشت یک دقیقه نقاط ضعف‌تان را به شما خواهند گفت. با استفاده از تکنیک سایه گفتار می‌­توانید به تنهایی بر روی “مشکل” خود کار کنید.

نکات مهم

برای سایه خود از برنامه­‌های تبدیل متن به گفتار استفاده نکنید.

این برنامه‌­ها از صدای رایانه­‌ای استفاده می­‌کنند. شما نمی­‌خواهید مانند یک کامپیوتر صحبت کنید، بلکه می­‌خواهید الگوهای گفتاری طبیعی انسان‌­ها را کپی کنید. اگر مانند کامپیوتر صحبت کنید، همان مشکل صحبت با لهجه زیاد و یا آهنگ اشتباه را خواهید داشت که این بدان معنی است که هیچ کس منظور شما را متوجه نخواهد شد.

یادگیری زبان انگلیسی در منزل کار ساده‌ای نیست و بخصوص اگر با ساختارهای زبانی آشنا نباشید، این پروسه بسیار زمان‌بر خواهد بود. برای کوتاه شدن این مسیر پیشنهاد می‌شود از میانبرهای استاندارد همچون دوره‌های زبان استفاده کنید. موسسه زبان سفیر، یکی از پیشروترین آموزشگاه‌های زبان در ایران است که دوره‌های استاندارد فقط مکالمه را تحت‌عنوان دوره Speaking Only طراحی کرده است. برای آشنایی بیشتر با این دوره روی لینک زیر کلیک کنید.

دوره فشرده آموزش مکالمه انگلیسی

Hi. I'm Alireza. I've been teaching English for over 15 years and my main area of interest are Writing and Grammar. In my free time, I enjoy reading books, listening to music and podcasts, watching movies and TV shows and playing video games. I guess you can call me a mediaphile.

اگر پسندیدی برای دوستانت ارسال کن...

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۵۶

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.