بهترین سن یادگیری زبان دوم و جدید چه سنی است؟

بهترین سن یادگیری زبان دوم و جدید چه سنی است؟

آیا می‌دانید بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی چه سنی است؟ این مسئله که کودکان مهارت‌های جدید را بسیار راحت‌تر و زودتر از سایرین یاد می‌گیرند به عنوان یک حقیقت برای همه پذیرفته شده است. اما به نظر شما چه سنی برای یادگیری یک زبان جدید مناسب‌تر است؟خبر خوب این است که محققان طی مطالعاتی موفق شده‌اند، بهترین سن یادگیری یک زبان جدید را تخمین بزنند.

 بهترین سن یادگیری زبان دوم و جدید،تأثیر سن در یادگیری زبان دوم

یادگیری یک زبان جدید زمان می‌برد و نیاز به کسب مهارت و قاطعیت برای ادامه راه دارد. طی کردن این مسیر، ممکن است برای برخی از افراد ساده‌تر باشد.کودکان سریع‌تر از سایرین یک زبان جدید را یاد می‌گیرند و زودتر به آن مسلط می‌شوند در این حد که می‌توانند مانند زبان مادری‌شان آن زبان را صحبت کنند.مطالعه‌ای جدید که توسط دانشگاه MIT در ایالات متحده آمریکا انجام شد، نشان می‌دهد که دوره‌ای بحرانی در طول زندگی هر فرد وجود دارد که پس از آن یادگیری یک مهارت جدید (به عنوان مثال یادگیری زبان دوم) سخت‌تر خواهد شد.

بهترین سن یادگیری زبان جدید و دوم چه سنی است؟

طبق این مطالعه، بهترین زمان برای یادگیری یک زبان جدید و تسلط بر آن در حد زبان مادری، تا سن ۱۰ سالگی است.کودکان زیر ۱۰ سال یادگیری برایشان‌ آسان‌تر است و سریع‌تر اطلاعات را به خاطر می‌سپارند و راحت‌تر با زبان جدید وفق پیدا می‌کنند.نوجوانان زیر ۱۸ سال هم، مهارت زیادی در یادگیری یک زبان جدید دارند، ولی با بالا رفتن سن این چالش برایشان سخت‌تر می‌شود.

جزئیات تحقیقات در مورد بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی

در این مطالعه، ۶۷۰ هزار نفر از ملیت‌ها و سنین مختلف ارزیابی شدند و مهارت آنها در یادگیری یک زبان جدید از لحاظ دستوری (گرامر) را تعیین شد.در این مطالعه دانشمندان یک امتحان گرامری زبان را به شرکت‌کنندگان دادند و قبل از اینکه از آن‌ها بخواهند جمله‌ها را از لحاظ گرامری تصحیح کنند، از آن‌ها در مورد اینکه از چه سنی شروع به یادگیری یک زبان جدید کرده‌اند و چه مدت زمانی را به این کار اختصاص داده‌اند و حالا چند سال دارند، سوالاتی پرسیده شد.

تقریباً ۲۴۶ هزار نفر از ۶۷۰ هزار شرکت‌کننده در این مطالعه اظهار داشتند که در محیطی بزرگ شده‌اند که تنها به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.در ضمن، بقیه افراد حاضر، دو زبانه یا چند زبانه بودند. روسی، آلمانی، ترکی، فنلاندی و مجارستانی رایج‌ترین زبان‌های غیرانگلیسی در بین شرکت‌کنندگان بود.سپس آن‌هایی که زبان مادری‌شان انگلیسی بود، از فرآیند تحقیقات حذف شدند.کم سن و سال‌ترین افراد حاضر در این مطالعه، ۱۰ ساله بودند و اکثریت جامعه آماری در این تحقیقات، ۲۰ یا ۳۰ ساله بودند.

 

 

همچنین ۷۰ سال، بالاترین سن افراد حاضر در این تحقیقات بود. داده‌های جمع‌آوری شده، محققان را به این نتیجه رسانده است که بهترین زمان برای یادگیری یک زبان جدید در سنین کودکی است، اما در دوران نوجوانی هم افراد توانایی بالایی در کسب این مهارت دارند.

قبل از ۱۸ سالگی یک زبان جدید بیاموزید

اگرچه پس از ۱۸ سالگی، ممکن است کسی نتواند یک زبان جدید را در سطح زبان مادری خود یاد گیرد اما هنوز هم می‌تواند سرعت بالایی در کسب این مهارت داشته باشد.جاش تننباوم، یکی از محققان و از استاد دانشگاه MIT علوم مغز و شناختی، گفت که: “تعیین دقیق اینکه آیا این یک موضوع بیولوژیکی است یا فرهنگی/ اجتماعی، کار دشواری است.در جوامع اروپایی و امریکایی، معمولاً فرد بعد از ۱۷ یا ۱۸ سالگی خانه را ترک می‌کند و مشغول یک کار تمام وقت می‌شود یا برای شغل آینده‌اش تخصص کسب می‌کند.تمام این عوامل می‌تواند در  پروسه یادگیری افراد تاثیرگذار باشند.”

بهترین سن یادگیری زبان

توجه داشته باشید که گرچه چالش یادگیری یک زبان جدید برای یک بزرگسال می‌تواند سخت‌تر باشد، اما غیرممکن نیست.با توجه به مواردی که به آن اشاره شد، تحقیقات نشان دادند که بهترین سن یادگیری یک زبان جدید، به عنوان مثال یادگیری زبان انگلیسی تا پیش از ۱۰ سالگی است.والدین در این راه نیازمند راهنمایی و یاری متخصیص هستند چرا که آموزش زبان به کودکان با آموزش زبان به بزرگسالان کاملاً متفاوت بوده و متدها و روش‌های خاص خود را می‌طلبد.

 

 

به عنوان پدر و مادر کودکی که نیازمند یادگیری یک زبان جدید همچون زبان انگلیسی است که در آینده کودکتان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند، این موضوع را نیز در نظر بگیرید که غیر از اسم و رسم استاد و آموزشگاه، مواردی همچون شیوه تدریس و متد، سطح علمی اساتید، محیط آموزشگاه و البته کتاب‌های آموزشی بسیار مهم هستند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۵۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. سارا
    5:36 2021/02/27

    من بچم ۱۱ سالشه و داره زبان یادزمیگیره