تقویت مکالمه به‌صورت خودآموز (Selfstudy)

تقویت مکالمه به‌صورت خودآموز (Selfstudy)

مکالمه را در خانه یاد بگیرید! تقویت مکالمه به‌صورت Selfstudy

گاهی اوقات می‌­شنوید که افراد در مورد تمرین زبان انگلیسی خود با تکنیک سایه گفتار (Speech Shadowing Technique) صحبت می­‌کنند. اما آیا می‌دانید این تکنیک چیست و چگونه می‌­توانید از آن برای تقویت زبان انگلیسی خود استفاده کنید؟

تکنیک سایه زنی یا سایه گفتار به معنای صحبت هم‌زمان و یا دقیقاً بعد از شنیدن صحبت­‌های یک گوینده بومی است.

در اصل، کاری که شما انجام می‌­دهید این است که یک فایل صوتی از یک گوینده انگلیسی را بگیرید و سعی کنید مانند او صحبت کنید.

آیا این کار برای شما آسان است؟ نه اینطور نیست! زیرا شما باید شنونده بسیار خوبی نیز باشید.

اما چرا انجام این کار، صحبت کردن به زبان انگلیسی (و گوش دادن) شما را بهبود می‌­بخشد؟ زیرا با این کار مجبور خواهید شد از الگوهای گفتاری تولید شده توسط گوینده تقلید کنید. الگوهای گفتاری گوینده­‌های غیر بومی با گوینده­‌های بومی متفاوت است و اغلب به این علت است که این دو گروه صحبت­‌های یکدیگر را متوجه نمی­‌شوند.

باید به دنبال چه نوع الگوهای گفتاری باشیم؟

به بالا یا پایین رفتن صدای گوینده­ای که می­‌شنوید توجه داشته باشید. با توجه به معنای چیزی که گفته می‌­شود، می‌­توانید تفاوت­‌هایی را در زمینه زیر و بم بودن صدا (میزان بالا یا پایین بودن صدا) بشنوید. وقتی سوالی می­‌پرسید، باید صدای شما بالا برود. وقتی جمله‌ای عادی را می­‌گویید، باید صدای شما پایین بیاید. همچنین به عواطف موجود در یک جمله نیز گوش دهید. این عبارت می‌تواند به صورت تهدیدآمیز، هیجان زده، عصبانی، خوشحال، افسرده و غیره باشد. وقتی شخصی عصبانی می‌شود، صدای او پایین آمده یا بالا می­‌رود؟ اینجاست که همه چیز جالب می‌­شود.

 • به الگوهای تکیه (استرس) گوش دهید. تکیه یعنی کدام قسمت از کلمه شدیدتر ادا می‌شود. به عنوان مثال در کلمه Heavy، تکیه در قسمت اول (هجا) کلمه (Hea) است و بخش دوم کلمه (vy) بدون تکیه است. تقلید این امر برای شما بسیار مهم است، زیرا این جایی است که افراد غیر بومی در آن اشتباه کرده و باعث سوء تفاهم می­شوند.
 • مکث بین عبارات (بخش‌­هایی از معنی در یک جمله) را گوش دهید. قرار دادن مکث در مکان مناسب، درک جملات طولانی را آسان­‌تر می­‌کند. شما نیز باید سعی کنید این کار را انجام دهید تا به گوینده بهتری تبدیل شوید.
نکته: از ویدیویی استفاده کنید که دارای متن (البته به انگلیسی) یا زیر نویس باشد. می­توانید در حین صحبت، متن را بخوانید و این باعث یادآوری آسان­تر چیزی می­شود که می­گویید. بعلاوه، این امر سبب تقویت خواندن و تلفظ شما نیز می­شود.

اکنون که در مورد مزایای استفاده از تکنیک سایه گفتار و برخی از نکات، مطالبی را خوانده اید، در ادامه برخی از دستورالعمل­‌های مورد نیاز برای شروع کار ارائه شده است:

 1. به چندین فایل­ صوتی نیاز دارید

این کار بستگی به آنچه که شما می­‌خواهید بیاموزید دارد، اما توصیه می‌­کنیم به این منابع نگاهی بیندازید: سخنرانی‌های TED که شامل سخنرانان مختلف و تعداد زیادی موضوع جذاب است. همه این فیلم­‌ها دارای متن و زیرنویس انگلیسی هستند.

بیشتر بخوانید  آموزش مکالمه انگلیسی به زبان‌آموزان با ۵ راهکار ساده

مجموعه ۶ دقیقه انگلیسی که توسط بی‌بی‌سی ساخته شده است.

در اینجا مجموعه‌­ای از فیلم‌­های ESL از صدای آمریکا، به همراه متن آن منتشر شده است.

نکته: اطمینان حاصل کنید که فیلم از سطح شما ساده­‌تر است. وقتی همه کلمات یا بیشتر کلمات را متوجه شوید، بیشتر از زمانی که نمی­‌دانید که چه می­‌گویید، لذت خواهید برد.

تکنیک سایه آسان

در اینجا چند لینک برای تدوین صوتی آسان به همراه رونوشت ارائه شده است:

 • پادکست‌های ابتدایی توسط شورای انگلیس (همچنین در iTunes نیز موجود است).
 • گفتگوهای آسان و قسمت­‌های ساده شده گفتاری مخصوص مبتدیان ارائه شده توسط Culips (همچنین با فرمت تلفن همراه برای استفاده در تلفن شما موجود است).
 • مکالمات و گفتگوهای دو زبان‌شناسدر مورد موضوعات مختلف که به آرامی و وضوح صحبت می‌­کنند.
 1. فایل صوتی را پخش کنید و صحبت همزمان با گوینده را شروع کنید

 • انجام این کار، همان انجام تکنیک سایه واقعی است
 • انجام تکنیک سایه گفتار با هدفون بهتر است
 • برای افزایش آگاهی خود درباره الگوهای گفتاری از نکات فوق استفاده کنید تا بتوانید از آن­ها بهتر تقلید کنید

انجام این کار خوب پیش نرفت؟ نگران نباشید، بهتر می‌­شوید، دوباره آن را از ابتدا پخش کرده، یا تا فردا صبر کرده و دوباره امتحان کنید یا یک فیلم متفاوت را امتحان کنید.

خواندن آهنگ با تکنیک سایه

اگر عاشق خواندن هستید و مهم‌تر از همه اگر همسایگانتان آواز شما را دوست دارند، می‌­توانید با تکنیک سایه آهنگ بخوانید.

این کار چگونه انجام می­‌شود؟

مانند خواننده بخوانید. همراه خواننده بخوانید و سعی کنید لهجه و تلفظ او را تقلید کنید.

توصیه می­‌کنیم از یوتیوب (یا ویمیو، فرقی ندارد) و آهنگ دارای متن روی صفحه استفاده کنید. هنگام جستجوی عنوان آهنگی که دوست دارید، با تایپ کردن کلمه “متن آهنگ” می‌توانید آهنگ‌های دارای متن را می‌توانید اینجا پیدا کنید.

در صورتی که آهنگ خاصی را مدنظر ندارید، در اینجا لیستی از آهنگ­‌ها به همراه متن آنان وجود دارد.

بیشتر بخوانید  قوانین نوشتن رزومه انگلیسی حرفه‌ای با استفاده از Action Verbs

بعضی از آهنگ‌­ها ممکن است دارای اشتباهاتی در متن خود باشند (از جمله کلمات اشتباه و اشتباهات املایی. این فیلم­‌ها توسط افراد غیرحرف‌ه­ای و مبتدی ساخته شده‌اند.)

چیزهای خاصی که باید با تکنیک سایه امتحان کنید

چیزهای دیگری وجود دارد که می­‌توانید با تکنیک سایه انجام دهید.

 • سایه آهسته

هنگامی که سرعت صحبت کردن عادی گوینده برای شما خیلی سریع است و احساس می­کنید چیزهای زیادی را از دست می‌­دهید، موارد زیر را امتحان کنید:

فایل صوتی را پس از اتمام یک جمله یا بعد از اتمام یک عبارت، متوقف کنید. سپس سعی کنید آنچه که شنیده‌اید را بازگو کنید. هر چند بار که مایل هستید فایل را پخش کرده و دوباره تلفظ خود را بررسی کنید. همچنین آهنگ صدا و مکث­‌ها را نیز بررسی کنید (به بالا مراجعه کنید).

اگر کلمه‌ای هست که برای شما سخت است، آن کلمه را جدا کرده و چند بار آن را بیان کنید. درست نشد؟ فردا دوباره امتحان کنید، یا کلمه را به چندین هجا تقسیم کرده و هر جا را بگویید، سپس با سرعت آن کلمه را بیان کنید. با جستجوی آن کلمه در یک فرهنگ لغت آنلاین، یک گوینده دیگر را بررسی کنید (فرهنگ لغت­ رایگان دارای صداهای انسانی است که کلمه را با لهجه انگلیسی و آمریکایی بیان می­‌کند).

 • سایه آهسته به منظور تمرین یک مشکل خاص

فرض کنید می‌­خواهید یک کلمه انگلیسی حاوی حرف r را بیان کنید. یک ویدیو / پادکست را به همراه گوینده‌ه­ایی که دوست دارید انتخاب کنید. در کلماتی که در آن­ها حرف r وجود دارد، مکث کنید. کلمه را تکرار کنید یا کلمه را همزمان با گوینده بگویید.

شما می‌­توانید از این تکنیک در انواع ویژگی­‌های تلفظی که می‌­خواهید با آن کار کنید استفاده کنید: حروف صدادار (e ،a ،ea ،o  در کلمه door یا o در کلمه no، و غیره)، sh در مقابلs ، تمایز بین b و v یا v و w.

اگر نمی‌­دانید نقاط ضعف شما چیست، از یک گوینده انگلیسی بخواهید که به صحبت شما گوش دهد. آن­ها بعد از گذشت یک دقیقه نقاط ضعف‌تان را به شما خواهند گفت. با استفاده از تکنیک سایه گفتار می‌­توانید به تنهایی بر روی “مشکل” خود کار کنید.

بیشتر بخوانید  بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی از صفر کدامند؟

نکات مهم

برای سایه خود از برنامه­‌های تبدیل متن به گفتار استفاده نکنید.

این برنامه‌­ها از صدای رایانه­‌ای استفاده می­‌کنند. شما نمی­‌خواهید مانند یک کامپیوتر صحبت کنید، بلکه می­‌خواهید الگوهای گفتاری طبیعی انسان‌­ها را کپی کنید. اگر مانند کامپیوتر صحبت کنید، همان مشکل صحبت با لهجه زیاد و یا آهنگ اشتباه را خواهید داشت که این بدان معنی است که هیچ کس منظور شما را متوجه نخواهد شد.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۵۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *