۱۵ توصیه برای افزایش نمره ریدینگ آیلتس

۱۵ توصیه برای افزایش نمره ریدینگ آیلتس

نمره ریدینگ آیلتس خود را افزایش دهید

در این مقاله می‌خواهیم به چند توصیه و راهنمایی کاربردی برای افزایش نمره ریدینگ آیلتس اشاره کنیم. این توصیه‌ها هم در جهت افزایش مهارت‌های مخصوص آزمون آیلتس و هم در افزایش دانش زبان انگلیسی مؤثر هستند.

 • مهارت خود را در انواع سوالات ریدینگ آیلتس افزایش دهید

در بخش Reading آیلتس، ۴ نوع سوال مختلف وجود دارد که باید خودتان را برای رویارویی با آنها آماده کنید. به عنوان مثال جواب بعضی از سوالات به شکل مرتب و بعضی دیگر به شکل نامرتب آورده می‌شود. دانستن این گونه مسائل در وقت شما صرفه جویی می‌کند. در هنگام آزمون نیز می‌توانید نوع سوال و به دنبال آن جواب صحیح را هم تشخیص دهید. به عنوان مثال بیشتر متقاضیان با نوع سوالات «True, False, Not Given» مشکل اساسی پیدا می‌کنند.

 • اسکیم و اسکن مطالب (Skimming & Scaning)

در آزمون آیلتس باید از مهارت کافی برای اسکیم و اسکن مطالب برخوردار باشید. اسکیم به معنای خواندن سریع مطالب برای به دست آوردن یک تصویر کلی از متن و اسکن به معنای خواندن مطالب و به دست آوردن کلمات مهم، لغات‌کلیدی و … است. پیشنهاد می‌کنیم که قبل از رفتن به سراغ سوالات، متن را یکبار اسکیم کنید.

اصولاً به خاطر همین هم هست که تمام سوالات بعد از پایان متن ارائه می‌شوند. در این قسمت لازم نیست که کل متن را بخوانید و بفهمید، بلکه قصدمان از اسکیم یک متن، گرفتن یک دید کلی از موضوع آن و نوع مطالب پوشش داده شده است. دقت داشته باشید که اسکیم کردن متن نباید بیشتر از ۲ یا ۳ دقیقه طول بکشد. در هنگام اسکیم، سعی کنید زیر مطالب کلیدی خط بکشید.

تنها سوالی که قبل از پایان متن ارائه می‌شود، سوال «مرتب کردن تیترها» است که برای آن نیازی به خواندن متن ندارید. اسکن کردن متن هم برای این است که قسمت‌های مهم متن را پیدا کنید و درک مطلب خودتان از آن را افزایش دهید.

 • مهارت سریع‌خوانی خودتان را افزایش دهید

یکی از چالش‌های آزمون آیلتس، کم بودن زمان آن است که برای سنجش درک سریع شما از مطالب و پاسخ به موقع به سوالات طراحی شده است. برای اینکه بتوانید به همه سوالات پاسخ دهید، باید مهارت تندخوانی را در خود بهبود دهید. تندخوانی یعنی باید از مهارت اسکن سریع مطالب برخوردار باشید.

نمره ریدینگ آیلتس

 • سعی نکنید که کل متن را بفهمید

وظیفه شما در بخش Reading فقط این است که جواب سوالات را پیدا کنید. طراحی اغلب سوالات هم به این شکل است که توانایی شما را در پیدا کردن سریع جواب در میان متن و بعد درک آن قسمت، می‌سنجد.

تنها دو نوع از سوالات Reading به موشکافی متن و پیدا کردن جزئیات بیشتر از آن نیاز دارد: «Matching heading» و «Choosing a title». برای پاسخگویی به بقیه سوالات باید بر روی مهارت «Locating information» تکیه کنید.

 • دایره واژگانتان را گسترش دهید

یکی از دلایل اینکه متقاضیان نمی‌توانند به نمره مورد نظرشان در Reading دست پیدا کنند، پایین بودن دانش مربوط به واژگان است. البته باید بدانید که یادگیری صرفاً معنی یک کلمه، کافی نیست بلکه باید بدانید که در کجای یک متن می‌توان یا نمی‌توان از آن استفاده کرد. دانستن کالوکیشن‌ها، به عنوان مثال اینکه با یک فعل خاص کدام اسم‌ها را می‌توان استفاده کرد و … هم اهمیت بالایی دارد. سعی کنید واژگان را داخل متن یاد بگیرید و به خاطر بسپارید.

 • کلمات کلیدی

هر سوالی دارای یک کلمه کلیدی است که در پیدا کردن جواب در متن به شما کمک می‌کند. پس باید مهارت خود را در پیدا کردن آنها افزایش دهید. همچنین باید بتوانید تشخیص دهید که آیا کلمه کلیدی مورد نظر قابلیت تفسیر شدن (Paraphrasing) دارد یا نه. با تمرین و ممارست می‌توانید خیلی زود مهارت خود را در این بخش افزایش دهید. البته بسیاری از کلمات کلیدی مانند اسم‌ها، تاریخ‌ها، مکان‌ها و … کاملاً مشخص و واضح هستند و نیازی به توجه ویژه برای پیدا کردنشان وجود ندارد.

 • گرامر

سوالاتی مثل پر کردن جای خالی در خلاصه مطالب و جملات، مستقیماً دانش گرامری متقاضی را می‌سنجند. به این شکل که کلمه‌ای که برای گذاشتن در جای خالی انتخاب می‌شود باید از نظر گرامری با ساختار جمله یا عبارت داده شده هماهنگ و سازگار باشد. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که از کجا باید بفهمید یک گزینه صحیح و دیگری غلط است. جواب این است که شما باید گرامر عبارت را مدنظر قرار بدهید.

 • تمرین زیاد همیشه جواب می‌دهد

اگر به شکل مرتب تمرین نداشته باشید، نمی‌توانید مهارت‌هایتان را بهبود ببخشید. با تمرین زیاد می‌توانید به تدریح بر انواع سوالات مسلط شوید و درک مطلب عمومی خودتان را افزایش دهید.

 • بر روی انواع متن تمرین کنید و بر آنها مسلط شوید

قبل از آزمون باید بر روی طیف گسترده‌ای از مطالب با موضوعات مختلف تمرین کنید و بر آنها مسلط شوید. اخبار بی‌بی‌سی، مقالات علمی و اقتصادی و … در این زمینه بسیار کمک می‌کنند.

 • تمرین بر روی تست‌های قدیمی Reading آیلتس

برای دسترسی به تست‌های قدیمی‌تر آیلتس می‌توانید از نسخه‌های رایگان آنها که در اینترنت وجود دارد استفاده کنید و یا کتاب‌های تست کمبریج را بخرید. از تمرین تست‌های سال‌های گذشته می‌توانید به دو هدف دست پیدا کنید:

 • بهبود مهارت‌ها، تمرین انواع مختلف سوالات و افزایش دایره واژگان
 • سنجش خودتان در شرایط نزدیک به امتحان

نمره ریدینگ آیلتس

 • آزمون جنرال آیلتس

آزمون جنرال و آکادمیک در دو متن اول بخش Reading با هم متفاوت هستند اما متن سوم آنها کاملاً شبیه به هم است. در آزمون جنرال برای آمادگی برای دو متن اول، باید درک مطلبتان از مقالات دستورالعملی و راهنمایی‌های دستی، خواندن جدول‌ها و برنامه‌ها و قوانین مربوط به کار و… را افزایش دهید. کتاب‌های تست کمبریج یکی از منابع عالی برای تمرین این متون جهت افزایش نمره ریدینگ آیلتس است. البته نوع سوالات در دو نوع جنرال و آکادمیک کاملاً شبیه به هم هستند.

 • نقاط ضعف‌تان را پیدا کنید

تا زمانی که نقاط ضعفتان را نشناسید، نمی‌توانید توقع بهبود داشته باشید. بعد از هر بار آزمون آزمایشی، بررسی کنید که چرا پاسخ بعضی سوالات را اشتباه زده‌اید. مثلاً اگر اشتباهتان مربوط به درک پایین از مطلب است، پس باید دانش انگلیسی‌تان را تقویت کنید. اما اگر به دلایل دیگر مثل کمبود وقت یا پیدا نکردن جای جواب و یا اطلاعات موردنظرتان، تست را اشتباه زده‌اید، پس در زمینه تکنیک‌ها و مهارت‌های آزمون باید بیشتر کار کنید.

 • واقع بین باشید

اگر دانش انگلیسی‌‌تان آنقدرها هم خوب نیست، نباید انتظار نمره ۷ داشته باشید.

 • برای افزایش مهارت و نمره ریدینگ آیلتس برنامه‌ریزی کنید

باید برای:

 • گسترش دایره واژگان و مهارت تفسیر و خلاصه‌سازی مطالب
 • شناخت انواع سوالات
 • افزایش سرعت خوانش و پیدا کردن اطلاعات مهم در متن
 • شبیه‌سازی تمرینات به شکل بخش به بخش و نزدیک کردن شرایط امتحان تا حد امکان به آزمون واقعی
 • شبیه‌سازی آزمون به شکل جامع و نزدیک کردن شرایط تا حد امکان به آزمون واقعی
 • برنامه‌ریزی دقیق انجام دهید و واقعاً برای آن وقت بگذارید.
 • باید آماده باشید

آزمون آیلتس هم مانند هر آزمون دیگری به آمادگی نیاز دارد. حتی متقاضیانی که زبان بومی آنها انگلیسی است هم باید برای پاسخ دهی صحیح به سوالات آماده شوند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۵۶

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.