چگونه آیلتس بخوانیم ؟ بهترین راه برای یادگیری آیلتس

چگونه آیلتس بخوانیم ؟ بهترین راه برای یادگیری آیلتس

شما کدام یک هستید؟ یک تازه‌کار آیلتس یا کسی که در کار آیلتس مانده ‌است؟ حتماً استرس دارید و نمی‌دانید چطور با موضوع دست و پنجه نرم کنید. تا دلتان بخواهد اطرفیان شما داستان ترسناک از این آزمون تعریف می‌کنند. بعضی هم که از این آزمون گذشته‌اند آن را یک امتحان معمولی می‌دانند. دوستان و آشنایان به شما روش‌های زیادی توصیه خواهند کرد اما مسئله شما پیدا کردن روش متناسب با خودتان است. شما در پیدا کردن برگ برنده خود کاملا گیج شده‌اید. چگونه آیلتس بخوانیم  که در جلد ما برود؟

 

شما مثل کسی هستید که باید از یک آبشار یخی بالا برود.کار سخت و پر دردسری است و شانس شما با ابزارهای محدودی که دارید پایین است. به جای چنگ زدن به آبشار یخی آیلتس، ما به شما پرواز شورمندانه بر فراز آن را یاد خواهیم داد.

 

فرکانس شما چیست؟

آیا شنیدن رادیوهای یکنواخت، فایل‌های آموزش شنیداری، اخبار خارجی و مستندهای کشدار کلاسی برای شما خسته‌کننده شده است؟ آیا باعث نشده وسط کار احساس کسل بودن و عدم تمرکز کنید؟ ذهن شما هیچ هیجان و ریتم متفاوتی در آنها نمی‌یابد. شما روبروی آبشار یخی آیلتس منجمد شده‌اید. شما دو راه مهیج دارید تا انگیزه و اعتماد بنفس خود در آیلتس را چند برابر کنید. پس بیایید با امواج موسیقی و فیلم، فرکانس‌های جدیدی برای یاد گرفتن خود را پیدا کنید.

 

 • خوره موسیقی هستید؟

شما احتمالاً چند صد هزار فولدر موسیقی دارید! یک راست توی فولدری بروید که شما را دیوانه می‌کند. آنقدر به آن گوش دهید تا تک تک کلمات را با جان و دل لمس کنید. شاید قبلاً فقط ریتم کار را دوست داشتید و آن وسط چند واژه هم اتفاقی می‌شنیدید. حالا بگذارید موسیقی شما را هیپنوتیزم کند و حافظه‌تان با جادوی صدا، تمرکز کند. کلماتی را که می‌شنوید یادداشت کنید. آهنگ را نگه دارید (Pause)، حالا ازنو گوش کنید. تازه متوجه می‌شوید قبلاً واژهای زیادی را نشنیده‌اید.

چگونه آیلتس بخوانیم ؟ بهترین راه برای یادگیری آیلتس

 • راز شیفتگی به آهنگ‌ها

از خودتان پرسیده‌اید چرا این آهنگ را دوست دارید؟ آیا جذب داستان ترانه آن شده‌اید؟ در شما یک حال غریب ایجاد ‌می‌کند؟ به یک خاطره قدیمی پرتاب می‌شوید؟ شاید هم تخیل‌تان را درگیر می‌کند! در هر صورت، موسیقی به سادگی شما را به تجربه‌های احساسی‌تان نزدیک ‌می‌کند. ذهن شما از استرس دور می‌شود و آماده یادگیری خواهد شد.

بیشتر بخوانید:یادگیری زبان با آهنگ و ترانه

 • سفر به دنیای نامرئی

بگذار اسمش را سفر نامرئی به دنیا شما بگذاریم. مغز شما برای گرفتن این جایزه هیجان‌انگیز کیفور خواهد شد. حالا انگیزه شنیدن دوباره را سفت بچسبید. به آماتور بودن خود کاری نداشته باشید، کافی‌ است در بازی شنیدن لغات انگلیسی غرق لذت شوید. اگر عاشق این آهنگ هستید، متن ترانه را کشف کنید. اگر کلمات را خوب متوجه نمی‌شوید، با زیرنویس همزمان امتحان کنید. آن‌ قدر گوش کنید تا بتوانید همراه با آن بخوانید.

 

 • خواننده قهار باشید

حال یک بازی جذاب برای آزمایش یادگیری ترانه انجام دهید. تصور کنید همان خواننده هستید و می‌خواهید روی یک سِن و با شنوندگان خیالی، ترانه را با قدرت بخوانید. نیاز به یک میکروفن دارید که همان لحن، صدا و کلمات را دیوانه‌وار  اجرا کنید. با سرخوشی در نقش بروید و تسلط‌تان روی کلمات را به نمایش بگذارید.

یادگیری زبان انگلیسی

 • تنوع طلب باشید

برای تنوع هم که شده به ژانرها و سبک‌های دیگر موسیقی گوش دهید. این باعث می‌شود کلمات، اصطلاحات و ریزه‌کاری زبانی بیشتری ذخیره کنید. نگران نباشید چون بوسیله موسیقی، ذهن شما فضایی پر از ریتم و طنین از کلمات و جملات و عبارات ساخته است. کافی ا‌ست یک لحظه با خودتان تم آهنگ را مرور کنید. همه چیز زنده است.

 

شما با موسیقی مهارت‌های مهم زیر را ناخودآگاه یاد خواهید گرفت:

 • تلفظ درست کلمات را به خاطر سپرده‌اید.
 • قبلاً کتاب و متن را بدون اینکه کلمات طنین و آهنگی داشته باشند می‌خواندید، حالا با موسیقی، بیان کلمات برای شما معنی دارد.
 • دایره واژگان شما افزایش یافته است.
 • کاربرد گرامر در زبان را جذب کرده‌اید.

اگر فکر می‌کنید نتوانستید در این کار موفق باشید، به شما راه آسان‌تری پیشنهاد می‌کنیم. به ترانه موسیقی‌های نوجوانانه گوش کنید و این مهارت را در خود ارتقا دهید.

 

 • چه در چنته دارید

بد نیست یک قدم بالاتر بروید. با کلمات جدیدی که یاد گرفته‌اید تمرین تلفظ کار کنید. فرم کلمات را بشکنید و تلفظ درست آن را یاد بگیرید. می‌توانید داستان ترانه را بنویسید. کلمات جدید را به کار ببرید. دنیای شخصی خود را با انگلیسی بیان کنید.

یادتان باشد این روشی برای ورود به مهارت‌های آیلتس است. ولی روشی به‌دردبخور که شما از نزدیک یک فرهنگ را لمس می‌کنید. شما به تمرینات حرفه‌ای‌تر  و بیشتری نیاز دارید. پادکست‌ها و مصاحبه‌ها با اشخاص مورد علاقه شما می‌تواند هدف بعدی باشد.

یادگیری زبان با فیلم

 • فیلم باز هستید؟

یادگیری مهارت‌های آیلتس گاهی حوصله‌سربر و تکراری می‌شود. شما که فیلم‌باز هستید، یک شانس بزرگ دارید. از دریچه فیلم به آموختن زبان نگاه کنید. فیلم با نشان دادن جهان احساسات به صورت بصری، حواس و دقت‌تان را متمرکز می‌کند. وقتی فیلم دلخواه‌تان را می‌بینید، با داستان آن همراه می‌شوید، زمان را احساس نمی‌کنید و دوست دارید پیش‌بینی کنید. غریزه شما برای درک موضوع فیلم با جریان تصاویر سرعت بیشتری می‌یابد. خودبخود دقت شنیداری و مهارت ادراکی شما را بهبود خواهد یافت.

بیشتر بخوانید:یادگیری زبان انگلیسی با فیلم، ۶ فیلم عالی برای تقویت زبان انگلیسی!

 • مهم سلیقه شماست

فکر کنید فیلمی که شما را از پا انداخته، چیست؟ مثل رقص در یک مهمانی، کسی را انتخاب کنید که هیجان و عواطف شما را درگیر می‌کند. حالا که شروع به دیدن کرده‌اید، حرف به حرف فیلم را گوش دهید. وقتی پای تماشای فیلمی هستید که دوست دارید، بهتر و بیشتر یاد می‌گیرید. ژانر فیلمی را پیدا کنید که واقعا عاشق آن هستید. هم با تمرکز می‌بینید هم لذت خواهید برد.

 

بازی روشن- خاموش

چک کردن زیرنویس به شناخت واژه‌ها و درک داستان و روایت فیلم کمک خواهد کرد فراموش نکنید فیلم‌ها منبع خوبی برای یاد گفتن اصطلاحات عامیانه (Slang) و مرسوم هستند. شما باید عادت زیرنویس را به تدریج کنار بگذارید. این کار نیازمند زمان است.

روش های زیر در اینکه چگونه آیلتس بخوانیم توانایی شنیداری و درک مطلب شما را تقویت خواهد کرد:

 • یک بار فیلم را با زیرنویس ببینید.
 • حالا زیرنویس را غیرفعال کنید. فیلم را به بخش‌های ۲ تا ۵ دقیقه تبدیل کنید. با دکمه پخش و مکث، بازی روشنخاموش را شروع کنید. آنچه می‌شنوید را بنویسید. بعد با زیرنویس تطبیق دهید. هر کلمه‌ای به گوش شما آشناست، بنویسید.
 • داستان فیلم را برای خودتان بنویسید. مثل اینکه از کدام صحنه و چرا خوشتان آمد؟ یا با کدام کاراکتر همذات‌پنداری داشتید؟
 • سعی کنید جمله به جمله فیلم را همراه آن، تکرار کنید. بله با همان صدا و لحن تقلید کنید.
 • کلمات و اصطلاحات جدید فیلم را در فرهنگ لغات پیدا کنید. از تمرین مترادف‌یابی هم استفاده کنید.
 • نوشته خودتان را با زیرنویس مقایسه کنید. دقت و صحت آن را ارزیابی کنید. اگر بخشی وجود دارد که شما آن را متوجه نمی‌شوید، دوباره مرور کنید تا به نتیجه برسید.
 • حالا فیلم را بدون زیرنویس و با نوشته خودتان چک کنید.
 • در تماشای فیلم لهجه‌های انگلیسی مختلفی خواهید شنید. تمرین فیلم دیدن به شما کمک می‌کند تا تفاوت لهجه‌ها را متوجه شوید. این موضوع به افزایش مهارت شنیداری شما کمک خواهد کرد.

 

 • تنوع چاشنی یادگیری است

در اینکه چگونه آیلتس بخوانیم هر کسی به ژانر و سبک خاصی از فیلم علاقه‌مند است. برای اینکه به کارتان چاشنی اضافه کنید، به ژانرهای دیگر هم سرک بکشید. دیدن فیلم دراماتیک شاید بیشتر به شما کمک کند. سریال‌های عامه پسند به شکلی دیگر شما را همراه می‌کند. این تفاوت در سلیقه خودتان را تجربه کنید. شاید تمرینی نامتعارف برای آمادگی بیشتر آزمون آیلتس باشد.

 

نمای پایانی

عجله نکنید، زبان نیاز به جذب و هضم شدن دارد. شما از دری وارد شده‌اید که دوست دارید، پس با کمی صبر به هدف آیلتس نزدیکتر خواهید شد. این تمرینها را به عادت روزانه تبدیل کنید و در اوقات آزاد خود هم دست از سر آن بر ندارید.

پارسا کاکویی هستم، کارشناس تولید محتوا؛ افتخار اینو دارم که از طریق خلق محتوا همراه شما دوستان سفیریِ عزیز باشم. امیدوارم مطالبی که در سفیرمگ مطالعه می‌کنید براتون مفید و کاربردی باشه.

اگر پسندیدی برای دوستانت ارسال کن...

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۵۶

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.