یادگیری زبان با آهنگ و ترانه

یادگیری زبان با آهنگ و ترانه

یادگیری زبان با آهنگ و ترانه (Learn English through Songs and Music)

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ‌ها و ترانه‌های انگلیسی یک روش خارق‌العاده و سرگرم کننده برای کمک به دانش‌آموزان در هر سنی است که می‌خواهند انگلیسی را یاد بگیرند. با توجه به این واقعیت که کودکان و نوجوانان از یادگیری توام با بازی‌ها و فعالیت‌های متنوع کاملا لذت می‌برند، موسیقی می‌تواند دانش‌آموزان را طوری محو خود کند که نکات جدید زبانی همزمان و بطور غیرمستقیم نیز تمرین گردد! نتایج برخی تحقیقات نشان می‌دهد که کودکانی که قبل از هفت سالگی در معرض موسیقی قرار دارند، واژگان وسیع‌تر، حس بهتر دستور زبان و ضریب هوشی کلامی بالاتری پیدا می‌کنند.

انتخاب آهنگ‌های خوب برای یادگیری

لازم به یادآوری است که بهترین یادگیری زمانی اتفاق می‌افتد که فراگیر سرگرم آن فعالیت گردد. بنابراین انتخاب آهنگ موردپسند کودکان واقعاً مهم است. بهترین مشخصات آهنگ‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی عبارتند از:

 • خیلی طولانی نباشد (۱–۳ جمله)
 • ریتم خیلی سریع نداشته باشد(سرعت آوازخواندن آسان است)
 • مرتبط با انگلیسی روزمره باشد(کلمات جدید یا دشوار زیاد نیستند)
 • روشن و صریح باشد (به راحتی می‌توانید تمام کلمات را بشنوید)

چرا آهنگ و ترانه در آموزش زبان تاثیر مهمی دارد؟

موسیقی در آموزش زبان مهم است زیرا مغز ما در صورت دریافت در ریتم مشخص، به طور طبیعی اطلاعات و زبان جدید را راحت‌تر پردازش می‌کند. در نتیجه، توصیه می‌شود در یادگیری زبان جدید هرجا که ممکن باشد از فعالیت‌هایی که همراه با ترانه و موسیقی هست استفاده شود.

 1. ریتم به یادگیری زبان کمک می کند.

برای دانش‌آموزان چنانچه آموزش با موزیک و ترانه همراه باشد لذت بخش‌تر و کارایی آن بیشتر می‌شود. به‌عنوان مثال، به زمان خودتان در دوران کودکی فکر کنید. داستان‌ها، شعرهای مهد‌ کودک و حتی الفبا را در قالب یک ریتم موسیقی آموزش می‌دادند. حتی در بزرگسالی، ما با گوش دادن به یه ترانه و موسیقی کلمات بیشتری را بخاطر می‌سپاریم در مقایسه با گوش دادن به یک سخنرانی. آیا می‌دانید تفاوت در چیست؟ سخنرانی دارای موسیقی و ریتم نیست، در نتیجه به خاطر سپردن کلمات آن دشوار‌تر می‌گردد.

 1. آهنگ و ترانه توجه فراگیران را به خود جلب می کند.

هیچ چیزی به اندازه یک موسیقی خوب توجه زبان‌آموزان را جلب نمی‌کند. به‌طور حتم در طول یادگیری زبان برخی به راحتی متمرکز می‌شوند ولی برخی فراگیران در درک نکات زبانی خاصی که ارائه می‌شود، کمی سختی احساس خواهند کرد. به همین دلیل با استفاده از آهنگ‌ها و موسیقی به دانشجویان می‌توان کمک کرد به روش قابل دسترس‌تری زبان را یاد بگیرند و به خاطر بسپارند. به علاوه، آن دانشجویانی که تمرکز نمی‌کنند با این روش توجه آنها جلب می‌گردد.

بیشتر بخوانید  چگونه خودمان یک زبان یاد بگیریم؟

یادگیری زبان با آهنگ و ترانه

آهنگ‌ها در یادگیری یک زبان چه بخش‌هایی را تقویت می‌کنند

آیا تا به حال اتفاق افتاده که بعضی وقت‌ها یک آهنگ و ترانه‌ی خاص در مغزتان حک شود و مرتبا تکرار گردد؟ گوش دادن یا تکرار متن آهنگ‌های موردعلاقه انگلیسی – حتی زمزمه کردن آنها – باعث می‌شود که یک یا همه جنبه‌های زیر در مهارت زبانی بهبود پیدا کنند:

 • واژگان:

  تکرار متن ترانه روشی اثبات شده در تسلط و یادگیری سریع کلمات و عبارات جدید است، به‌ویژه که در متن ترانه‌ها طیف وسیعی از کلمات استفاده می‌شود. این بخش از یادگیری در متن ترانه شبیه بخشی از کلاس است که با تمرین و تکرار لغات آموزش داده می‌شود (البته با همراهی با موسیقی پس‌زمینه).

 • دستور زبان:

  اگرچه روش‌های موثرتری برای یادگیری نحوه استفاده از دستور زبان انگلیسی به روش منسجم‌تری وجود دارد، اما گوش دادن به آهنگ‌های انگلیسی نیز به شما کمک می‌کند تا به الگوهای گرامری خاصی در مکالمه روزمره تسلط پیدا کنید و از آنها استفاده کنید.

 • تلفظ و لهجه:

  تشخیص تلفظ یک کلمه دشوار است، مگر اینکه آن را درواقع بشنوید. آهنگ‌ها یک ابزار خارق‌العاده برای شنیدن کلمات انگلیسی است که توسط یک انگلیسی زبان خوانده می‌شود. با آواز خواندن هم‌زمان با آهنگ موردعلاقه‌ انگلیسی خود می توانید تلفظ صحیح رایاد گرفته و به خاطر بسپارید به‌طوری که بتوانید هنگام صحبت کردن به انگلیسی تلفظ صحیح را به کار ببرید.

 • سرعت:

  آهنگ‌ها سرعت‌های متفاوتی دارند – بعضی سریع، بعضی دیگر کند هستند. این بدان معنی است که می‌توانید آهنگ‌های ساده و آهسته را شروع کنید و بعداً از آهنگ‌های سریع‌تر و پیچیده‌تری استفاده کنید. انگلیس‌ها و آمریکایی‌ها اغلب سریع صحبت می‌کنند، بنابراین گوش دادن به آهنگ‌های سریع‌تر روش خوبی برای تعامل در مکالمه‌های واقعی است.

 • حافظه:

  یک سری از آهنگ‌های انگلیسی محبوبیت دارند و به راحتی به خاطر سپرده می‌شوند و تا مدت‌ها در ذهن شما حک می‌شوند. در این حالت به خاطر سپردن کلمات و اصطلاحات جدید از طریق تکرارآن ترانه آسان‌تر می‌شود.

 • سرگرمی مفید:

  یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ‌های موردعلاقه سرگرم کننده است به‌ویژه برای کودکان! یادگیری هرازگاهی با آهنگ و ترانه می‌تواند به شما کمک کند تا از کتاب‌های درسی خسته کننده فاصله بگیرید و انگیزه خود را حفظ کنید.

 

یکی از سایت‌هایی که از طریق آن می‌تونید آهنگ‌های خوب برای کودکان پیدا کنید:

 

Songs for kids 

 

تعدادی از آهنگ‌های محبوب که برای شروع می‌توانید به راحتی در یوتیوب به آنها دسترسی داشته باشید:

 • Super Simple Songs
 • Maple Leaf Learning
 • Bounce Patrol
 • Kiboomers
 • Mother Goose Club
 • Dream English
 • Pink Fong
 • Coco Melon

 

بیشتر بخوانید  چگونه آیلتس بخوانیم ؟ بهترین راه برای یادگیری آیلتس

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۸۹

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *