چطور با فیلم کوتاه و مستند زبان انگلیسی یاد بگیریم؟

چه کسی عاشق فیلم نیست؟ ما با فیلم‌ها می‌خندیم، گریه می‌کنیم و مهمتر از همه یاد می‌گیریم. فراز و نشیب‌های یک داستان خوش‌ساخت می‌تواند درس‌های غیرمنتظره‌ای درباره زندگی و البته زبان به شما بدهد. از آنجایی که شما اینجا هستید و به دنبال تکنیک‌هایی یادگیری انگلیسی هستید، بنابراین، می‌دانید که راه‌های زیادی برای استفاده از فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی و سایر کلیپ‌های ویدیویی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد! شما اهمیت تقویت مهارت‌های زبانی را از طریق فیلم می‌دانید اما آیا به استفاده از فیلم‌های مستند یا فیلم کوتاه فکر کرده‌اید؟ چطور با فیلم کوتاه و مستند زبان انگلیسی یاد بگیریم؟

چرا باید از فیلم کوتاه و مستند برای آموزش زبان استفاده کنید؟

فیلم‌های کوتاه اغلب بیشتر آکادمیک یا تجربی هستند و فیلم‌های مستند از حقایق، ارقام و شواهدی تغذیه می‌کنند که درک آنها به نیروی مغز نیاز دارد. بنابراین این تیپ فیلم‌ها و مستندها موردپسند همه افراد نیست و نمی‌توان انتظار داشت که همه از آنها لذت ببرند. اما از مفید بودن فیلم کوتاه و مستند برای آموزش زبان انگلیسی هم نمی‌توان گذشت. در ادامه، به بررسی چند دلیل برای اینکه بدانیم چطور با فیلم کوتاه و مستند زبان انگلیسی یاد بگیریم؟، می‌پردازیم:

مستندها به زبان‌آموزان انگیزه قوی برای یادگیری می‌دهند

تماشای فیلم می‌تواند به زبان‌آموزان انگیزه دهد، زیرا در حال حاضر بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره آنهاست (YouTube یا Instagram). زبان انگلیسی در بیشتر فیلم‌ها و ویدیوهای کوتاهی که در اینترنت پخش می‌شوند، وسیله ارتباطی است، بنابراین، اغلب زبان‌آموزان واقعاً شیفته تماشای آن‌ها در کلاس به عنوان بخشی از برنامه درسی خود هستند. یادگیرندگان نوجوان یا بزرگسال امروزی واقعاً به طول فیلم اهمیت نمی‌دهند. آنها هم با ویدیوهای کوتاه(کلیپ، تریلر، تبلیغات و غیره) و هم با فیلم‌های طولانی‌تر آشنا هستند. همچنین، با تماشای فیلم‌های کوتاه و مستندهای انگلیسی فرصتی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در کشورهای انگلیسی زبان خواهند داشت.

مستندها زمینه بصری فراهم می‌کنند

می‌دانید که با تماشای فیلم، زمینه بصری کاملی برای شما ایجاد می‌شود. بنابراین، نه‌تنها حرکات و عبارات را تماشا می‌کنید، بلکه به عبارات و جملاتی که استفاده می‌شود نیز گوش می‌دهید. در فیلم‌های کوتاه، فراگیران تمایل بیشتری دارند تا در زمان اندک (از چند دقیقه تا کمتر از یک ساعت) معنی چیزی که تماشا می‌کنند را درک کنند. با تماشای فیلم‌های مستند، مفاهیم و کلمات دشوارتر زبان انگلیسی به آرامی در تصویر گنجانده می‌شوند، بنابراین، این مورد حتی قبل از اینکه زبان‌آموز برای تعاریف کلمات انگلیسی به دیکشنری متوسل شود، به درک مطلب کمک می‌کند.

فیلم‌های کوتاه و مستندها زبان‌آموزان را با گفتگوی واقعی آشنا می‌کنند

این مورد برای همه فیلم‌های انگلیسی صادق است، اما در فیلم‌های کوتاه، مدت زمان به نفع زبان‌آموزان است. آنها فقط باید روی بخش‌های کوتاه‌تری از فیلم و دیالوگ‌های کوتاه تمرکز داشته باشند. مدت زمان نیز یک ویژگی عالی برای کار در یک تیم است. از زبان‌آموزان بخواهید در مورد اینکه چه اتفاقی می‌افتد اگر فیلم طولانی‌تر بود یا فعالیت‌های واژگانی را براساس عبارات استفاده شده انجام دهند، چه اتفاقی می‌افتد. آنها حتی می‌توانستند دیالوگ‌هایی را براساس فیلمنامه اجرا کنند. در مورد فیلم‌های مستند، با موضوعات سخت‌تر مستند، می‌توانید فعالیت‌های زبانی سخت‌تر و چالش‌برانگیزی را برای دنبال کردن ارائه دهید.

مستندها از بین طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها قابل انتخاب هستند

فیلم‌های مستند می‌توانند مبنایی برای بحث‌های چالش‌برانگیز در کلاس‌های پیشرفته شما ایجاد کنند. فیلم‌های کوتاه می‌توانند با فعالیت‌های غنی براساس آیتم‌های زبانی همراه شوند. ایجاد انگیزه در بازی‌ها و نقش آفرینی‌ها که در آن بازی به زبان انگلیسی نقش اصلی را ایفا می‌کند.

تماشای مستند انگلیسی، تمام مهارت‌های زبانی را تقویت می‌کنند

بدیهی است که تمامی مهارت‌های زبانی در حین و بعد از یک جلسه تماشای فیلم مستند یا فیلم کوتاه تقویت می‌شود. به‌طور خاص، گوش دادن به روشی خلاقانه تقویت می‌شود – به عبارت دیگر، تمرین گوش دادن خسته‌کننده نیست، بلکه تمرینی است که برای یادگیرنده منطقی است.

به همین ترتیب، مهارت‌های خواندن و درک مطلب از طریق زیرنویس‌ها یا فعالیت‌های مختلفی که برای زبان‌آموزان آماده کرده‌اید (مانند خلاصه داستان، فیلمنامه و غیره) راحت‌تر می‌شود. مهارت نوشتن نیز بسته به فعالیت‌هایی که زبان‌آموزان انجام خواهند داد، افزایش می‌یابد. به‌عنوان مثال، آنها می‌توانند یک پایان فیلم را آنطور که خودشان دوست دارند بازنویسی کنند یا یک دفترچه خاطرات براساس مستندی که به تازگی تماشا کرده‌اند بنویسند.

البته پس از تماشای فیلم کوتاه انگلیسی یا مستندهای انگلیسی، مکالمه به روشی خلاقانه تقویت می‌شود. ایفای نقش، بازی‌های زبانی یا بحث تیمی می‌تواند تمرین شفاهی غنی ایجاد کند. فوق‌العاده نیست؟ نتیجه نهایی این است که تمام مهارت‌های زبان را می‌توان به شیوه‌ای لذت‌بخش از طریق فیلم‌های کوتاه و مستند تقویت کرد.

مستندها به‌راحتی در هر طرح درسی قرار می‌گیرند

به عنوان یک معلم زبان، بدیهی است که هرچه فیلم کوتاه‌تری را انتخاب کنید، آسان‌تر می‌توانید در جلسه تدریس زبان خود بگنجانید. به‌راحتی می‌توانید گزینه‌های کوتاه‌تری را انتخاب کنید یا حتی بخش‌های مهمی از یک مستند طولانی‌تر را برای مشاهده در کلاس انتخاب کنید.

چطور با فیلم کوتاه و مستند زبان انگلیسی را آموزش دهیم؟

راه‌های زیادی برای آموزش زبان انگلیسی با این ابزارهای عالی وجود دارد، اما ما در ادامه استراتژی خود را شرح می‌دهیم. این استراتژی در 5 مرحله آسان ارائه شده است که به شما کمک می‌کند به دانش‌آموزان خود دسترسی پیدا کنید و همه را درگیر تماشاها و فعالیت‌ها کنید.

همیشه به سن و سطح زبان دانش‌آموزان توجه کنید

این مرحله را نباید فراموش کنید. مسلما شما دوست ندارید فیلم‌های مسخره آسان یا خسته کننده‌ای را برای زبان آموزان پیشرفته خود انتخاب کنید! از طرفی فیلم‌های کوتاه و مستند بسیار سخت برای دانش‌آموزان ابتدایی شما سربارشان خواهد بود. خیلی بد است، اینطور نیست؟ اجازه دهید چند مثال  برای شما بیاورم که در کلاس‌های زبان انگلیسی خود از آنها استفاده کرده‌ام.

برای نوجوانان یا بزرگسالان در سطح ابتدایی، یک انتخاب خوب می‌تواند فیلم کوتاه برنده جایزه، «The Most Beautiful Thing» اثر کامرون کوول باشد. این فیلم بیشتر براساس طرح داستان، تصاویر قوی، چند خط نوشتاری، موسیقی و تنها چند جمله به زبان انگلیسی است، بنابراین حتی مبتدیان نیز می‌توانند آن را تا انتها تماشا کنند. برای زبان‌آموزان پیشرفته‌تر، یک مثال خوب می‌تواند مستند “A class divided” باشد، به خصوص اگر می‌خواهید به کلاس‌های پیشرفته خود درباره موضوعاتی مانند نژادپرستی کمک کنید.

تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید از زیرنویس استفاده کنید یا خیر

شخصاً فکر می‌کنم زیرنویس راه خوبی برای یادگیری است. برخی معتقدند، حتی زبان آموزان پیشرفته هم نیاز به خواندن زیرنویس دارند. اما به چه زبانی؟ البته که انگلیسی! همچنین می‌توانید جزوه‌هایی با زیرنویس به زبان‌آموزان خود بدهید که در آن به‌جای کلمات یا عبارات خاصی، جای خالی گذاشته باشید، تا در حین دنبال کردن فیلم، آنها را پر کنند. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید که آیا بهتر است این کار را به صورت گروه‌های دونفره انجام دهند یا انفرادی. آنها می‌توانند تمرین زیرنویس را به عنوان یک فعالیت در حین تماشا یا بعد از تماشای مستندهای انگلیسی انجام دهند.

همیشه به مسیر موضوعی فکر کنید

این مورد می‌تواند براساس موضوعی باشد که در کتاب درسی خود با آن سروکار دارید یا می‌تواند براساس یک جشن (به عنوان مثال هالووین، کریسمس، سال نو و غیره) باشد. یا حتی به یک موضوع از دروس مدرسه(مثل تاریخ یا جغرافیا) مرتبط باشد. همچنین، انتخاب‌های شما می‌تواند با موضوعاتی مانند گروه کلمات موضوعی (غذا، شغل، محیط زیست و غیره) یا موضوعات سخت‌تر مانند حقوق بشر یا نیازهای ویژه مرتبط باشد.

همیشه فعالیت‌های زبانی و درک مطلب را از قبل آماده کنید

اگر انتظار دارید که این مستندهای انگلیسی ارزش افزوده‌ای برای کلاس شما داشته باشند، باید یک طرح درس جامع، جزوه‌هایی برای دانش‌آموزان و فعالیت‌های چالش‌برانگیز تهیه کرده باشید. شما می‌توانید فیلم کوتاه را برای اولین بار بدون تصویر پخش کنید(فقط موسیقی یا صدا داشته باشد!) سپس از دانش‌آموزان بخواهید تصور کنند که این صداها یا قطعات موسیقی به چه چیزی مرتبط هستند و درباره یک داستان (محوطه، فضا، شخصیت‌ها و غیره) فکر کنند. از آنها بخواهید این جزئیات را یادداشت کنند. هنگامی که دانش‌آموزان در نهایت فیلم کوتاه واقعی را تماشا می‌کنند، می‌توانند آن را با داستان‌های ساخته ذهن خود مقایسه کنند و تکالیف بیشتری را دنبال کنند. چند نمونه از فعالیت‌هایی را که می‌توانید برای بهبود عملکرد زبان‌آموزان خود  از آن‌ها استفاده کنید در ادامه آورده‌ایم:

  • دانش‌آموزان می‌توانند یک پروژه یا نظرسنجی مدرسه را براساس موضوعاتی که مستند یا فیلم کوتاه به آن می‌پردازد، شروع کنند.
  • بحث و مناظره می‌تواند در کلاس‌های متوسط ​​یا پیشرفته درست پس از تماشای یک فیلم مستند یا فیلم کوتاه چالش برانگیز انجام شود.
  • دانش‌آموزان می‌توانند ایمیل‌های خیالی برای مدیر بنویسند یا مقالات روزنامه مدرسه یا پست‌های وبلاگ را منتشر کنند.

نیازهای دانش‌آموزان جوان را مورد توجه ویژه قرار دهید

اگرچه تمرکز ما در این مقاله، یادگیرندگان نوجوان یا بزرگسال بود، این نکته را هم برای آن دسته از اساتیدی که به یادگیرندگان جوان‌تر آموزش می‌دهد اضافه کنیم: می‌توانید از کلیپ‌های کوتاه همراه با فعالیت‌های زبانی مناسب استفاده کنید. فیلم‌های انیمیشن مدرن کاملاً جذاب هستند و در کلاس به خوبی کار می‌کنند. نگاهی به “Paddington” یا “Penguins of Madagascar” بیندازید. انیمیشن‌های معروف و جالب را برای زبان‌آموزانتان پخش کنید تا بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنند و تمرین زبان با آن برایشان جذاب‌تر باشد.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.