۱۰ نکته کلیدی و مهم برای بهبود در مکالمه زبان انگلیسی

۱۰ نکته کلیدی و مهم برای بهبود در مکالمه زبان انگلیسی

با اینکه اغلب کسانی که به دنبال یادگیری زبان هستند می‌خواهند که مسلط انگلیسی صحبت کنند، کم نیستند افرادی که حتی پس از مدت‌ها حضور در کلاس‌های زبان، هنوز آن طور که شایسته است نمی‌توانند صحبت کنند. اگرچه دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد، در این مقاله سعی داریم تا با معرفی نکات و ترفند‌های ساده، شما را به سمت تسلط و توانایی مکالمه در زبان انگلیسی هدایت کنیم.

  1. بپذیرید که انگلیسی زبان عجیبی است

تمام کسانی که انگلیسی را خوب صحبت می‌کنند این حقیقت را می دانند که انگلیسی زبان عجیبی است. انگلیسی پر است از کلماتی که چندین و چند معنی دارند (run, get)، کلماتی که یکسان نوشته می‌شوند ولی متفاوت خوانده می‌شوند (read, read)، کلماتی که متفاوت نوشته می‌شوند، ولی یکسان خوانده می‌شوند (to, two, too)، و هزار و یک قانون و استثنا دیگر. متاسفانه، کسانی که مصر هستند تا قبل از صحبت کردن با دیگران حتما تمام قواعد را خوب بلد باشند، دوران سختی را پیش رو خواهند داشت.

در عوض، بپذیرید که در برخی اوقات بهتره که استثناها را مطالعه کرده و سریع از روی آنها عبور کنیم. قواعد و ساختارهای مهم، به سبب تکرار زیاد در متون انگلیسی، بیشتر با تمرین در ذهن می‌مانند تا با مطالعه.

  1. دل به کار بدید!

حقیقت این است که با یک ساعت تمرین در هفته کسی زبان یاد نمی‌گیرد. اگر می‌خواهید زود زبانتان بهتر شود، هر روز از آن استفاده کنید. دور و اطراف خودتان را با زبان انگلیسی پر کنید و خودتان را به چالش بکشید تا مطالب مختلف، هر چند بالاتر از سطحتان را گوش کنید و بخوانید. اگر واقعا هدفتان این است که مسلط انگلیسی صحبت کنید، باید آن را بخشی ضروری از زندگی همه‌روزه‌تان تبدیل کنید.

نکاعت مهم و کلیدی در بهبود زبان

  1. دانش‌آموز نباشید!

نگاه شما می‌تواند منجر به موفقیت یا شکست شما شود. خودتان را یک دانش‌آموز در حال یادگیری زبان انگلیسی نبینید؛ شما یک کاربر زبان انگلیسی هستید. همین تغییر کوچک در نگاه به شما اجازه می‌دهد با اعتماد به نفس بیشتری از دانسته‌هایتان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید  راز به‌ خاطر سپردن لغات زبان انگلیسی بدون فراموشی!

حالا که یک کاربر زبان انگلیسی هستید، ضروری است که شروع کنید به انگلیسی فکر کردن. به‌جای اینکه ابتدا به فارسی فکر کنید که چه می‌خواهید بگویید و سپس آن را به انگلیسی ترجمه کنید و بگویید، تلاش کنید از همان ابتدا به انگلیسی فکر کنید که چه می‌خواهید بگویید. برای این کار با عبارت‌های ثابت مثل اصطلاحات رایج هنگام سلام و احوال‌پرسی شروع کنید و به تدریج فکر کردن به انگلیسی را گسترش دهید. همواره به یاد داشته باشید که زمانی به تسلط واقعی دست پیدا می‌کنید که ترجمه ذهنی از فارسی به انگلیسی را کنار بگذارید.

  1. فراموش نکنید که جواب در خود سوال نهفته است

زمانی که از شما سوالی پرسیده می‌شود، به سوال دقت کنید تا بتوانید به‌خوبی به آن جواب دهید. سوالات انگلیسی شبیه به آینه هستند:

-Does he …? – Yes, he does.

-Can she …? – Yes, she can.

-Is it …? – Yes, it is.

اگر از شما سوالی پرسیده شد و مطمئن نبودید چطور جواب دهید، به کلمات استفاده شده در سوال فکر کنید. شخص پرسشگر احتمالا اکثر کلماتی را که برای جواب دادن نیاز دارید در خود سوال به‌کار برده است. به‌جای حفظ کردن قواعد گرامر و دستور زبان، در مکالمات به دنبال الگوهای اینگونه الگوها بگردید.

  1. فعالانه گوش دهید

اغلب زمانی که به صحبت انگلیسی زبان‌های بومی گوش می‌دهیم، فقط روی معنی کلمات تمرکز می‌کنیم. اگر چه این کار مهمی است، ولی چیزهای خیلی بیشتری را می‌توان از طریق گوش دادن آموخت. فقط به معنی کلمات بسنده نکنید بلکه به چگونگی گفته شدن آنها نیز دقت کنید. دقت کنید که چه کلماتی با هم به کار می‌روند یا در چه مواردی تلفظ کلمات تغییر می‌کند. هنگامی که خودتان صحبت می‌کنید این نکات را به یاد بیاورید تا به تدریج زبان انگلیسی شما طبیعی‌تر شود.

  1. انگلیسی فرار است

هر مهارتی نیاز به تمرین دارد و زبان هم استثنا نیست. اگر تمرین نکنید، فراموش خواهید کرد. از همین قاعده می‌توانید برای یادگیری بهتر استفاده کنید. مثلا، هنگامی که یک لغت جدید یاد گرفتید، سریع از آن استفاده کنید تا در ذهن شما بماند. سپس با آن لغت در طول هفته چندین بار جمله بسازید تا هرگز آن را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید  کنترل استرس در هنگام مکالمه انگلیسی

راههای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

  1. عبارت بیاموزید و تمرین کنید

برای آنکه با تسلط انگلیسی صحبت کنید باید بتوانید افکار، احساسات و ایده‌های خود را بیان کنید. هدفتان این است که جملات کامل استفاده کنید، پس هنگام یادگیری هم جملات را به ذهن بسپارید. اگر به‌جای خواندن کلمات جملات کامل بیاموزید، خیلی زود خواهید دید که کاربرد انگلیسی در زندگی روزمره‌تان افزایش چشمگیری خواهد داشت. برای شروع به جملات و عبارت‌هایی که در زندگی روزمره‌تان در فارسی زیاد از آنها استفاده می‌کنید بیاندیشید و انگلیسی آنها را یاد بگیرید.

  1. بیش از حد زمان خود را صرف گرامر نکنید

کلید یادگیری یک زبان، پیدا کردن تعادل بین مطالعه و تمرین است. تسلط کلامی در انگلیسی ارتباط مستقیم با سطح دانش گرامری شما ندارد، حتی انگلیسی زبانان بومی هم گاهی اشکال گرامری دارند، همان‌طور که خود ما هم گاهی در فارسی اشتباه می‌کنیم. تسلط به واسطه برقراری ارتباط ایجاد می‌شود. از این بهتر است در برخی شرایط کتاب‌های خود را ببندید و به تمرین مهارت‌های نگارش، خواندن، گوش دادن و صحبت کردن در دنیای واقعی بپردازید.

  1. از ارتباط غیرکلامی غافل نشوید

زبان‌ها صرفا مجموعه‌ای از کلمات و دستور زبان نیستند. برای تسلط باید به بخش‌های غیر کلامی زبان مثل لحن صدا، زبان بدن و حرکات صورت نیز توجه کنید. برای تمرین می‌توانید از یک مدرس زبان خبره بهره بگیرید که البته ممکن است هزینه زیادی را به دنبال داشته باشد. یا می‌توانید از ویدیو‌های موجود در اینترنت استفاده کنید که البته مجبور خواهید بود زمان زیادی را صرف جستجوی مطالب مورد نظر کنید.

  1. از اشتباه کردن نترسید

استفاده از تمام دانسته‌هایتان برای ساختن یک جمله‌ی جدید کار ساده‌ای نیست. ولی هرگز اجازه ندهید که از ترس اشتباه کردن ساکت بمانید. حتی اگر فکر می‌کنید اشتباهی را مرتکب شده‌اید، به صحبت ادامه دهید. در اغلب اوقات، حتی با وجود اشتباهات، شنونده منظور شما را خواهد فهمید. به علاوه، هر چه بیشتر صحبت کنید، سرعت و دقت شما افزایش خواهند یافت و در انتخاب کلمات و ساختارهای بهتر، پیشرفت خواهید کرد.

بیشتر بخوانید  روش‌های یادداشت‌برداری، آشنایی با ۴ استراتژی معروف!

با رعایت نکات فوق، مطمئن باشید که می‌توانید مکالمات بهتری داشته باشید و خیلی زود در صحبت کردن مسلط شوید. فراموش نکنید که انگیزه و روحیه نقش مهمی در پیشرفت هر چه سریع‌تر شما خواهند داشت، پس از یادگیری لذت ببرید!

Hi. I'm Alireza. I've been teaching English for over 15 years and my main area of interest are Writing and Grammar. In my free time, I enjoy reading books, listening to music and podcasts, watching movies and TV shows and playing video games. I guess you can call me a mediaphile.

اگر پسندیدی برای دوستانت ارسال کن...

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۹۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *