۵ بازی کلمه ای برای تقویت دایره لغات | تقویت لغات زبان انگلیسی به کمک بازی

بازی کلمه ای (word games) ابزاری سودمند برای تقویت دایره لغت هستند. این بازی‌ها به شما کمک می‌کنند تا دانش لغات خود را گسترش دهید و عمیق‌تر درباره کلمات بیندیشید.

در عین حال، بازی‌های کلمه‌ای تسلط شما را در استفاده از زبان افزایش می‌دهند.

بسیاری از این بازی کلمه ای شما را وادار می‌کنند تا کلمات را دستکاری کنید و همین امر توانایی شما را در استفاده از کلمات به شدت افزایش می‌دهد.

در ادامه مقاله به معرفی و بررسی تعدادی از بازی‌های کلمه‌ای می‌پردازیم:

Hangman یا دار

«دار» یکی از قدیمی‌ترین بازی های کلمه ای است. این بازی را می‌توان به صورت ۲ نفره یا به‌طور گروهی انجام داد.

نحوه‌ی بازی به این صورت است که یکی از بازیکنان کلمه‌ای را در نظر می‌گیرد و به تعداد حروف آن کلمه خط افقی رسم می‌کند. بازیکن یا بازیکنان دیگر سعی در حدس زدن حروف کلمه دارند. اگر حدس درست زده شد، حرف در جایگاه خود در کلمه قرار می‌گیرد.

حدس‌های غلط منجر به رسم بخش دیگری از چوبۀ دار می‌شود. هدف بازی تکمیل کلمه قبل از کامل شدن تصویر hangman است.

هنگام بازی با کودکان، می‌توان به‌جای رسم تصویر شخص بالای چوبۀ، حدس‌های غلط را زیر خطوط رسم شده نوشت.

معرفی رایج‌ترین بازی های کلمه ای برای تقویت دایره لغات

این بازی کلمه ای برای تمرین لغات و نگارش صحیح‌شان فوق‌العاده است. از مزیت‌های دیگر این بازی عدم نیاز به امکانات خاص و سرعت بالای انجام بازی هستند.

نسخه‌های متعددی از این بازی به صورت آنلاین هم موجود است که شما می‌توانید به تنهایی آنها را بازی کنید. برای بازی کردن نسخۀ تحت مرورگر این بازی اینجا را کلیک کنید.

kids landing

Crosswords یا جدول کلمات

حتما شما هم در روزنامه‌ها و مجلات با جدول کلمات متقاطع برخورد کرده‌اید. محیط انجام بازی شبکه‌ای از مربع‌های مشکی و سفید است که در هر مربع سفید یک حرف قرار می‌گیرد.

کلمات به صورت افقی و عمودی در جدول قرار می‌گیرند و برای یافتن کلمات باید به راهنمایی‌های جدول مراجعه کنید.

بسیاری از جداول کلمات از راهنمایی‌های رمز‌آلود استفاده می‌کنند و برای یادگیری لغت مناسب نیستند.

Smiley face

جدول‌های کلمات برای یادگیری لغات جدید و معنی آنها مناسب هستند. همچنین جدول‌ها برای کسانی که از بازی با کلمات و حروف لذت می‌برند، ابزار بسیار مناسبی هستند.

در این لینک می‌توانید جدول‌های مختلف با موضوعات آموزشی گوناگون پیدا کنید.

بازی جستجوی کلمات یا Word Search

بازی‌های جستجوی کلمات از یک جدول (غالبا ۱۰x10) از حروف مختلف زبان انگلیسی تشکیل شده است. هدف از این بازی یافتن تعداد مشخصی کلمه در زمان مشخص است. برخی انواع این بازی، کلمات نهفته در جدول را در کنار جدول نوشته‌اند که این نوع از بازی برای کودکان مناسب‌تر است.

این بازی برای یادگیری دیکته کلمات و آشنایی با الگو‌های نوشتن کلمات در زبان انگلیسی بسیار مفید است.

با کلیک روی این لینک می‌توانید جدول‌های زیادی از این بازی پیدا کنید.

بازی WordBrain نسخه تحت اندروید همین بازی است که مراحل متعدد متعددی دارد و برای کودکان و نوجوانان مناسب است. همچنین بازی تحت وب Word Wipe بر پایه جستجوی کلمات نوشته شده و هدف در آن ساختن کلمات و حذف خانه‌های جدول است.

Bulls and Cows

بازی Bulls and Cows بر پایه بازی Mastermind یا فکربکر ساخته شده با این تفاوت که به جای عدد، در بازی Bulls and Cows از کلمات چهار حرفی استفاده می‌شود.

این بازی یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های رمزنگاری است. در این بازی دو نفره، یکی از بازیکنان (میزبان) یک کلمه چهار حرفی، بدون حروف تکراری در نظر می‌گیرد یا روی کاغذ یادداشت می‌کند. بازیکن دیگر سعی در حدس زدن کلمه دارد.

پس از هر حدس، میزبان با تعداد bull و cow پاسخ می‌دهد. در این بازی bull یعنی حرف درست در جایگاه درست قرار گرفته و cow یعنی حرف درست در جایگاه اشتباه به کار رفته است.

به عنوان مثال، اگر میزبان کلمۀ HEAT را انتخاب کرده باشد، حدس COIN منجر به ۰ Bulls و ۰ Cows می‌شود.

به همین ترتیب حدس EATS منجر به ۰ Bulls و ۳ Cows می شود چرا که حروف E، A، و T در هر دو کلمه مشترک هستند. بازی تا آنجا ادامه پیدا می‌کند که بازیکن کلمه را درست و کامل حدس بزند.

Scrabble

اسکربل یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین بازی‌های کلمه‌سازی است. بازی روی یک صفحه ۱۵x15 توسط دو یا چهار بازیکن انجام می‌شود و بازیکنان به نوبت کاشی‌هایی کوچک که روی هر یک، یک حرف نوشته شده را روی صفحه قرار می‌دهند.

هدف بازی ساختن کلمات معنی‌دار با استفاده از کاشی‌های روی صفحه و کاشی‌های در دستتان است. کلمات را می‌توان همانند جدول کلمات متقاطع به صورت افقی یا عمودی ساخت.

 

Smiley face

 

این بازی با نام Words with Friends برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS در دسترس است.

قوانین بازی همانند بازی اسکربل هستند و شما می‌توانید این بازی را به صورت آنلاین با دوستانتان یا با افراد غریبه بازی نمایید.

 

4 دیدگاه
 1. باغستان نیوز

  سلام با تشکر از شما
  آیا می توانم این مطلب خوب را با ذکر منبع در سایتم به نام https://baghestannews.ir/ بگذارم؟

  1. مونا الماسی

   با سلام اگر با ذکر منبع هست بله مشکلی نداره.

 2. کافه گیم

  ممنون از این مطلب کاربردی

  1. پریسا سالارکیا

   ممنون از شما که با ما هستید

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.