همه چیز درباره آزمون CPE + راهنمای تصویری ثبت نام CPE!

آزمون CPE چیست؟

معنی و مفهوم آزمون CPE چیست؟ آزمون سی پی ای یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی در سطح بین المللی است.این آزمون بالاترین سطحِ دانش زبان انگلیسی را به خود اختصاص می‌دهد و می‌توانیم قبولی در این امتحان را به معنی سطح دانش زبانی برابر با یک فرد تحصیل ‌کرده متولدِ کشور انگلیسی زبان دانست. یکی از مهم‌ترین مزایایِ آزمون CPE اعتبار و امکان پذیرش در دانشگاه‌های بریتانیا با استفاده از مدرکِ این آزمون است. معمولا افرادی که موفق به کسب نمره مورد قبول در این آزمون شده باشند می‌توانند به‌راحتی در کشورهای انگلیسی زبان اقدام به اشتغال کنند و برای شروع به کار به مشکلی در بخش زبان انگلیسی نخواهند شد.

آزمون سی پی ای در نزدیک به ۷۰ کشور جهان معتبر است و شما می‌توانید با این مدرک برای پذیرش در این کشورها اقدام کنید.

آزمون آزمایشی در موسسه زبان سفیر (۴)

بخش‌های مختلف آزمون CPE

آزمون CPE چهار مهارت مکالمه، نوشتن، خواندن و شنیدن شما را مورد سنجش قرار می‌دهد. در ادامه با هر کدام از بخش‌های آزمون به‌صورت جداگانه آشنا می‌شویم.

در قسمت مهارت Reading 

۷ بخش ۵۳ سوال ۹۰ دقیقه

در قسمت مهارت Writing

۲ بخش ۹۰ دقیقه

در قسمت مهارت Listening

۴ بخش ۳۰ سوال ۴۰ دقیقه

در قسمت مهارت Speaking

۳ بخش ۱۶ دقیقه

نمره‌بندی آزمون سی پی ای

نمره‌دهی در آزمون CPE از نمره ۱ تا ۲۳۰ است اما شما تنها در صورتی می‌توانید کارنامه خود را دریافت کنید که نمره‌ای بالاتر از ۱۸۰ کسب کنید. نمره مطلوب در امتحان زبان CPE نمره‌ای بالاتر از ۲۰۰ است که شما می‌توانید با استفاده از این نمره برای مهاجرت به انگلستان و کشورهای مشابه اقدام کنید.

منابع آزمون CPE

Cambridge English Proficiency 1 & 2

کتاب‌های Cambridge English Proficiency هر کدام شامل چهار آزمون آزمایشی مشابه با آزمون اصلی هستند. این مجموعه بهترین نمونه سوالات آزمون CPE را به همراه جواب گردآوری کرده است که بررسی این سوالات تمرین مناسبی برای داوطلبان آزمون CPE است.

Proficiency Masterclass

سری Masterclass معروف‌ترین مجموعه برای آمادگی آزمون‌های زبان دانشگاه کمبریج است. این کتاب به بررسی تمامی انواع سوالات آزمون CPE می‌پردازد. از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به بانک گرامری و مجموعه کاملی از نمونه سوالات آنلاین اشاره کرد.

Objective: Proficiency

این کتاب با استفاده از مباحث چالش برانگیز، آموزش کامل برای آمادگی آزمون به زبان‌آموزان سطح پیشرفته ارائه می‌دهد. کتاب با استفاده از نرم افزار اختصاصی و فایل‌های صوتی به تمرین و آموزش دشوارترین بخش‌های آزمون CPE می‌پردازد.

آزمون آزمایشی در موسسه زبان سفیر (۲)

تعیین سطح CPE

یکی از راه‌های انجام تعیین سطح و شناخت سطح واقعی شرکت در آزمون‌های تعیین سطح حضوری و یا آنلاین است، شما می‌توانید از طریق شرکت در این تعیین سطح‌ها متوجه سطح زبان انگلیسی خود شوید.

برای انجام تعیین سطح حضوری می‌توانید به سایت ناتوس مراجعه کرده و پس از ساخت حساب کاربری در بخش رزرو وقت تعیین سطح زمان و واحد مورد نظر خود را انتخاب کرده و برای انجام تعیین سطح به واحد آموزشی مورد نظر مراجعه کنید.

یکی دیگر از راه‌های انجام تعیین سطح شرکت در تعیین سطح آنلاین موسسه زبان سفیر است.

شما می‌توانید برای شرکت در این تعیین سطح به لینک زیر مراجعه کنید و پس از تکمیل فرم اطلاعات تعیین سطح خود را به‌صورت آنلاین انجام دهید.

ثبت نام در آزمون CPE

پیش از هر چیز باید به این نکته اشاره کنیم که آزمون CPE در کشور ایران برگزار نمی‌شود و شما می‌بایست در یکی از کشورهای همسایه برای این آزمون اقدام کنید.

راهنمای تصویریِ ثبت نام در آزمون CPE

مرحله اول:

در مرحله اول ثبت نام در آزمون CPE شما باید به سایت www.cambridgeenglish.org مراجعه کنید.

ثبت نام سی پی ای

مرحله دوم:

پس از ورود به سایت کمبریج گزینه Exam and tests را مطابق تصویر زیر انتخاب کنید.

آزمون CPE چیست؟

مرحله سوم:

در این مرحله شما باید گزینه Book and Exam را از منوی باز شده انتخاب کنید.

ثبت نام سی پی ای

مرحله چهارم:

در صفحه باز شده شما امکان انتخاب انواع امتحانات معتبر را به همراهِ کشور محل برگزاری آن دارید.

ثبت نام در cpe

مرحله پنجم:

از نوارِ Exam  امتحان مورد نظر خود را انتخاب کنید و یکی از کشورهای همسایه را برای آزمون سی پی ای خود در نظر بگیرید.

برگزاری امتحان CPE

برگزاری امتحان CPE در ایران و مراکز برگزار کننده

همینطور که در در بخش ثبت نام آزمون سی پی ای گفته شد این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود و شما می‌توانید این امتحان را در کشورهای همسایه انجام دهید.

در تصویر زیر شما می‌توانید مناسب‌ترین کشورها برای انجام ازمون CPE را مشاهده کنید.

ارمنستان کتبی
کویت کتبی
عمان کتبی
قطر کتبی
روسیه کتبی
عربستان کتبی
بحرین کتبی
قزاقستان کتبی
آذربایجان کتبی
امارات متحده عربی کتبی
ارمنستان کامپیوتری
روسیه کامپیوتری
دبی کامپیوتری
کویت کامپیوتری
قطر کامپیوتری
ترکیه کامپیوتری

 

کارنامه و مدرک آزمون سی پی ای

کارنامه آزمون CPE به‌صورت مجزا برای هر مهارت صادر می‌شود، در صورتی که شما موفق به قبولی در آزمون شده باشید همراه با کارنامه خود مدرک CPE خود را نیز دریافت خواهید کرد.

اعتراض به نمره آزمون CPE

داوطلبین آزمون سی پی ای می‌توانند تا ۲ هفته پس از اعلام نمرات، نسبت به نمرۀ صادر شده اعتراض کنند.جهت اعتراض باید با مرکز آزمون تماس گرفته شود. بررسی اعتراضات در دو مرحله انجام می‌شود. مرحلۀ اول بررسی برگۀ آزمون است که پنج روز کاری به طول می‌انجامد و مرحلۀ دوم تصحیح مجدد آزمون است که تا سه هفته طول می‌کشد. مرکز آزمون بابت هر مرحله اعتراض هزینه‌ای را دریافت می‌کند که در صورت وارد بودن اعتراض، هزینه به داوطلب عودت داده می‌شود. در ضمن بخش مکالمه آزمون CPE شامل مراحل بازنگری نمی‌شود.

امیدواریم مطالعه این مطلب به شما در تصمیم‌گیری و انتخاب کمک کرده باشه. شما می‌توانید تمامی سوالات خودتان را درباره آزمون CPE و سایر آزمون‌های بین‌المللی در بخش نظرات مطرح کنید.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.