۹ روش فوق‌العاده برای ایجاد انگیزه برای یادگیری زبان انگلیسی

آیا هنگام یادگیری زبان خسته می‌شوید و حوصله‌تان سر می‌رود؟ احساس می‌کنید یادگیری زبان، کاری است که مجبورید انجام دهید و نه کاری که می‎‌خواهید؟ آیا از روند یادگیری لذت نمی‌برید؟تمام این احساسات طبیعی هستند وقتی شما انگیزه لازم برای یادگیری زبان را نداشته باشید.در این مطلب خواهیم کوشید تا انگیزه و علاقه شما به یادگیری زبان انگلیسی را با چند ترفند ساده بالا نگه داریم:

بهترین راه‌های ایجاد انگیزه برای یادگیری زبان، نقش انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی

  1. خودتان را در زمان آینده تصور کنید.

زمانی را تصور کنید که به سادگی زبان مادریتان، انگلیسی صحبت می‌کنید. تصور کنید که دیگران به شما غبطه می‌خورند و آرزو داشتند که بتوانند مثل شما انگلیسی صحبت کنند. تصور کنید که می‌توانید با افراد در سرتاسر جهان مکالمه و مکاتبه کنید. یا تصور کنید که از معلوماتتان استفاده می‌کنید تا کاربرد صحیح یک اصطلاح را برای زبان‌آموز دیگر تشریح کنید.این کار می‌تواند به شما انگیزه کافی برای ادامه مسیر یادگیریتان بدهد، و اگر نداد… ادامه مطلب را بخوانید.

  1. یک شریک یادگیری پیدا کنید.

یکی از راه های ایجاد انگیزه در یادگیری زبان پیداکردن دوست است

داشتن دوستی که بتوانید با او زبان تمرین کنید، به یادگیری شما کمک شایانی خواهد کرد و به شما اجازه می‌دهد مشکلات درسی خود را با او مطرح کنید یا تمرینات را با هم حل و فصل کنید.داشتن مکالمه و صحبت کردن به زبان انگلیسی بهترین راه یادگیری است و وقتی با دوستتان صحبت می‌کنید، استرس کمتری خواهید داشت و از اشتباه کردن نخواهید ترسید. اگر دوستتان هم‌سطح شما باشد که چقدر بهتر – با هم یاد می‌گیرید و پیشرفت می‌کنید و در ایجاد انگیزه برای یادگیری زبان به یکدیگر کمک می‌کنید.

سعی کنید برنامه‌ریزی کنید که به صورت مرتب همدیگر را ملاقات کنید، در غیر این صورت شریک یادگیری کارایی لازم را نخواهد داشت. پس سعی کنید با کسی زبان بخوانید که به شما نزدیک است و همواره یکدیگر را ملاقات می‌کنید.اگر چنین کسی را ندارید، شاید وقت آن رسیده تا یک دوست جدید پیدا کنید.اگر در یافتن یک شریک برای یادگیری زبان ناموفق بوده‌اید، در شبکه‌های اجتماعی یا وب‌سایت‌های یادگیری زبان به دنبال دوست بگردید. شما می‌توانید با دوستان مجازی‌تان ایمیل و پیام رد و بدل کنید و حتی با استفاده از اسکایپ و برنامه‌های مشابه، با هم به گفتگو بپردازید.

 حتی می‌توانید خودتان یک گروه یادگیری زبان راه بیاندازید! افرادی که مایلند زبان تمرین کنند را به گروهتان دعوت کنید و با هم انگلیسی بیاموزید.

  1. در حد امکان از انگلیسی استفاده کنید.

همانطور که حتما می‌دانید، مکالمه کردن به انگلیسی سریع‎ترین راه برای یادگیری و پیشرفت است. استفاده از انگلیسی می‌تواند یک تفریح باشد، اگر شرایطش را فراهم کنید.خواندن یک کتاب مورد علاقه، گوش دادن و درک آهنگی که از گوش دادن به آن لذت می‌برید، تماشای یک فیلم جذاب، یافتن دوستان جدید از اطراف جهان، مطالعه درباره موضوعات مورد علاقه، انجام بازی‌های انگلیسی زبان و … همگی می‌توانند فعالیت‌های لذت‌بخش، مفرح و روش ایجاد انگیزه برای یادگیری زبان باشند.

هر چه بیشتر فرصت استفاده از زبان انگلیسی را برای خود فراهم کنید، بیشتر به استفاده از انگلیسی ترغیب می‌شوید.اگر در حال مطالعه، گوش دادن به یک پادکست انگلیسی، یا صحبت با کسی هستید قطعا کلمات جدیدی را خواهید شنید و اگر برای کسی ایمیل یا پیام می‌فرستید، در حال تمرین مهارت نگارش هستید. هر چه بیشتر از انگلیسی استفاده کنید، بیشتر خواهید آموخت.استفاده از انگلیسی به صورت طبیعی رویکرد شما به یادگیری و انگیزه شما برای یادگیری را تقویت خواهد کرد.

مثلا، اگر متوجه شوید که توانایی شما در گوش دادن و دانش تلفظتان به شما در درک بهتر یک فیلم کمک می‌کنند، انگیزه بیشتری برای تقویت این مهارت‌ها خواهید داشت که خود موجب پیشرفت و یادگیری بیشتر می‌شود.پیشرفت و بهبود، به‌تنهایی ابزار قدرتمندی برای ایجاد انگیزه هستند!

  1. محیط اطرافتان را انگلیسی کنید.

ایجاد انگیزه در یادگیری زبان با استفاده از ارتباطات دوستان

برای انجام این کار راه‌های مختلفی وجود دارد: تنظیمات لوازم الکترونیکی خود را به انگلیسی تغییر دهید، تابلوهای انگلیسی در سطح شهر را بخوانید، از دوستانتان بخواهید فقط با شما انگلیسی صحبت کنند و در سرتاسر خانه‌تان یادداشت‌های انگلیسی نصب کنید.ایده دیگر این است که از وب‌سایت‌های انگلیسی با موضوعات مورد علاقه‌تان استفاده کنید. استفاده از انگلیسی در هر مکان و زمان برای شما بسیار سودمند خواهد بود و سرعت یادگیری شما را به‌شدت افزایش خواهد داد.در یادگیری به دنبال علایقتان باشید. از خودتان سوال کنید که در وهله اول، چه چیزی شما را به انگلیسی جذب کرد و بکوشید تفریحات و علایقتان را در روند یادگیریتان دخیل کنید، این کار خود به نوعی ایجاد انگیزه برای یادگیری زبان می‌تواند باشد.

  1. شما به‌خوبی در حال پیشرفت هستید!

فراموش نکنید که یادگیری یک زبان جدید کار کم و کوچکی نیست. شما در این مسیر تا حدی جلو آمده‌اید و این فوق‌العاده است. فراموش نکنید که دستاوردهای خود را جشن بگیرید و به تلاش خود ادامه دهید.

  1. یک وبلاگ را دنبال کنید.

دنبال کردن یک وبلاگ آموزش انگلیسی (مثلا همین سفیرمگ) به اشکال مختلفی به شما کمک می‌کند: راه‌های یادگیری جدید می‌آموزید، روحیه می‌گیرید، و با زبان‌آموزان دیگر آشنا می‌شوید.همچنین می‌توانید در بلاگ‌ها اطلاعات مورد نظرتان مثل نکات گرامری، لغات جدید و غیره را بیابید و به مطالعه آنها بپردازید. مطالعه مقالات درباره زبان انگلیسی و افرادی که در یادگیری موفق بوده‌اند؛ در مسیر یادگیری به شما کمک خواهد کرد.

  1. اندکی پول هزینه کنید.

معمولا اگر پول صرف چیزی کنیم، انگیزه بیشتری برای استفاده و لذت بردن از آن خواهیم داشت. به طور مثال، اگر یک توپ فوتبال بخرید، حتما دلتان می‌خواهد با آن فوتبال بازی کنید. همین اصل را درباره یادگیری انگلیسی هم به‌کار ببرید.اگر می‌خواهید انگیزه‌تان برای یادگیری افزایش یابد، مبلغی را صرف خرید چند کتاب انگلیسی کنید، یا در یک دوره یا کارگاه آموزشی ثبت‌نام کنید. فراموش نکنید که مطالب جدیدی را که از کتاب، دوره آموزشی یا غیره می‌آموزید هر چه سریع‌تر به‌کار ببرید و استفاده کنید تا انگیزه شما برای یادگیری دو چندان شود.

  1. به دستاورد‌های خود افتخار کنید.

فراموش نکینید برای حفظ انگیزه در یادگیری زبان خودتان را تشویق کنید

شما همواره در حال پیشرفت هستید. برای خود اهداف منطقی تعیین کنید و هرگاه به آن اهداف دست پیدا کردید، خودتان را تشویق کنید! موفقیت‌های خود را با اطرافیانتان به اشتراک بگذارید و مدارک، نتایج آزمون‌ها و جوایزتان را در معرض دید قرار دهید.فراموش نکنید که تنها با مطالعه، زبان شما بهبود نمی‌یابد. یادگیری و تسلط بر زبان نیازمند فعالیت و استفاده از آموخته‌هاست. اگر چیز جدیدی می‌آموزید، از آن استفاده کنید. تنها راه موفقیت در یادگیری زبان به کار بردن زبان است.

حالا نوبت شماست. برایمان کامنت بگذارید و به ما بگویید شما چگونه انگیزه خود برای یادگیری زبان را حفظ یا حتی تقویت می‌کنید.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.