آزمون EPT چیست؟ معرفی منابع + دانلود ۸ نمونه سوال رایگان

آزمون EPT چیست ؟

معنی و مفهوم آزمون EPT چیست؟ EPT آزمونی معتبر است که توسط دانشگاه آزاد اسلامی از سال ۸۶ برای دانشجویان و متقاضیان دکتری این دانشگاه برگزار می‌گردد. EPT یا English Proficiency Test برای آن دسته از متقاضیانی است که مدرک بین‌المللی با نمره‌ی تعیین شده توسط دانشگاه را نداشته و می‌بایست نمره‌ی قبولی در آزمون EPT را به عنوان جایگزین آن نمره جهت ورود به دوره دکتری دانشگاه کسب نمایند.

< style=”text-align: justify;”>آزمون EPT چیست

سیستم نمره‌دهی در آزمون EPT

آزمون ای پی تی هم مانند تمامی آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی دارای نمره قبولی مشروطی و مردودی است. حداکثر نمره در آزمون EPT صد نمره است که این نمره در سه مهارت: واژگان (Vocabulary) ، گرامر و درک مطلب گنجانده شده. این صد نمره به صورت زیر در سوالات این آزمون پخش شده است:

Vocabulary (واژگان) ۲۵ تست

این بخش در آزمونِ زبان EPT شامل ۲۵ سوال است که به‌صورت چهارگزینه‌ای، شرکت کننده را مورد سنجش قرار می‌دهد به نحوی که فرد می‌بایست از بین گزینه‌ها گزینه‌ی صحیح را یافته و پاسخ درست را مشخص نماید.

Grammar (گرامر) ۴۰ تست

در این قسمت توانایی و مهارت گرامری شرکت‌کنندگان در آزمون مورد سنجش قرار می‌گیرد. سوالات در این بخش به‌صورتی طرح شده است که در هر سوال زیر چهار بخش از کلمات خط کشیده شده است شما در نوع سوالات می‌بایست Phrase و مجموعه کلماتی که نادرست هستند را انتخاب کنید. بخش گرامر این امتحان در دو بخش صورت می‌پذیرد که بخش دوم از سوال ۵۶ تا ۶۵ را معمولا شامل می‌شود. در این بخش جملاتی کامل برای گزینه‌ها به شما ارائه گردیده است که یکی از این جمله‌ها از نظر ساختاری نادرست است و شرکت کننده باید این جمله را شناسایی نمایید.

درک مطلب ۲۰ تست

در بخش سوم از سوالات EPT test بخش Reading Comprehension چهار متن برای شرکت‌کنندگان در نظر گرفته شده است، موضوع این متون پیرامون مباحث علمی و متنوعی مطرح می‌شود. بخش ریدینگ این آزمون از سوالات ۶۶ تا ۸۸ را در بر می‌گیرد. هر متن پنج سوال دارد و شرکت‌کنندگان در این آزمون می‌بایست با توجه به متن و درک درست مفاهیم و استفاده از تکنیک‌های Reading به این سوالات جواب درست بدهند.

سوالات جای خالی

همانطور که از اسم این بخش می‌توان حدس زد این سوالات به نحوه‌ای طرح شده‌اند که شما با متنی روبرو هستید که در آن برخی از بخش‌ها به‌صورت جای خالی برای شما نشان داده شده است که شما باید جواب درست را از بین چهار گزینه در پاسخنامه خود علامت بزنید. این سوال‌ها در ازمون EPT شامل سوالات ۸۶ تا ۱۰۰ هستند.

تفاوت آزمون زبان EPT و MSRT

یکی از سوالاتی که برای عده کثیری از شرکت‌کنندگان در آزمون‌های دکتری مطرح می‌شود تفاوت میان دو آزمون «ام اس آر تی» و «ای پی تی» است. می‌توان گفت از نظر سطح و کیفیت سوالات این دو آزمون تقریبا مشابه همدیگر هستند ولی عمده تفاوت این دو آزمون در بخش Listening یا همان بخش شنیداری است که این بخش در آزمون MSRT برگزار می‌شود ولی در آزمون زبان EPT خیر. یکی دیگر از تفاوت آزمون MSRT  با EPT در زمان برگزاری است آزمون ای پی تی به‌صورت ماهانه بوده و در کلیه دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و دانشگاه آزاد برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید: معرفی منابع آزمون MSRT

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت درباره آزمون EPT عدم وجود نمره منفی در این امتحان است.

تفاوت ای پی تی با ام اس ار تیEPT و MSRT

نحوه ثبت‌نام در آزمون EPT

ثبت نام EPT برای کاربران پیچیدگی به‌خصوصی نخواهد داشت از طریق سامانه دانشگاه آزاد صورت می‌پذیرد و شما می‌توانید با ساختن یک حساب کاربری برای خود نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام نمایید. شما پس از ساخت اکانت کاربری به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد و بعد از پرداخت مبلغ مربوطه شناسه پرداخت دریافت خواهید کرد.

روش گرفتن کارت ورود به جلسه آزمون ای پی تی

شرکت کنندگان در این آزمون می‌توانند کارت ورود به جلسه‌ی خود را چهل و هشت ساعت (دو روز) پیش از موعد آزمون از سامانه ثبت نام EPT خود که پیشتر معرفی گردید دریافت نمایند.

نحوه دریافت کارنامه آزمون EPT

شرکت‌کنندگان در این آزمون می‌توانند کارنامه آزمون زبان EPT خود را از طریق سامانه دانشگاه آزاد که برای این منظور درست شده است دریافت نمایند.

منابع آزمون EPT چیست؟

در ادامه با هر یک از کتاب‌هایی که به طور معمول به عنوان منابع آزمون EPT شناخته می‌شوند آشنا خواهید شد. توجه داشته باشید که تمامی این منابع برای شرکت در سایر آزمون‌های معتبر و بین‌المللی ارزیابی زبان انگلیسی نیز مورد تایید هستند.

کتاب لانگمن قرمز

این کتاب یکی از جامع‌ترین منابعی است که شرکت‌کنندگان آزمون EPT باید مطالعه کنند. لانگمن قرمز از درسنامه‌های مختلفی تشکیل شده است که هر یک به بخشی از مهارت‌های زبان اختصاص دارد. درسنامه‌های بخش شنیداری، بخش گرامر، درسنامه‌های بخش درک مطلب و همچنین بخش نگارش در این کتاب به نحوی تنظیم شده‌اند که علاوه بر تقویت مهارت تست‌زنی، به صورت تشریحی نیز با هر یک از مباحث آشنا شوید. این کتاب نه تنها برای متقاضیان شرکت در آزمون EPT بلکه برای شرکت‌کنندگان آزمون تافل (TOEFL) و سایر آزمون‌های ارزیابی مهارت زبان انگلیسی نیز منبعی بسیار مفید است.

کتاب واژگان ضروری تافل

این کتاب حاوی کاربردی‌ترین واژه‌هایی است که در آزمون‌های بین‌المللی سنجش زبان انگلیسی استفاده می‌شوند.  کتاب کتاب واژگان ضروری تافل دارای ۳۰ درس است که در هر درس آن، حدود ۱۶ تا ۱۷ واژه جدید به شما آموزش داده می‌شود. در انتهای هر درس نیز متونی ارائه شده است که شما را با تعداد زیادی واژه در حوزه‌های مختلف (مثل زمین‌شناسی، روانشناسی، حقوق، جغرافیا و…) آشنا می‌کنند. همچنین توجه داشته باشید که کتاب واژگان ضروری تافل در نسخه‌های متفاوتی به بازار عرضه شده است و توصیه می‌شود حتماً آخرین ویرایش آن را تهیه کنید تا به روز‌ترین نسخه آن را در دسترس داشته باشید.

کتاب ۱۱۰۰ واژه بارونز

سطح این کتاب از کتاب واژگان ضروری تافل بالاتر است به همین خاطر بهتر است پس از اتمام کتاب واژگان ضروری تافل آن را شروع کنید. کتاب ۱۱۰۰ واژه بارونز نه تنها برای آزمونEPT ، بلکه برای شرکت در آزمون‌های آیلتس (IELTS)، تافل (TOEFL)، GRE و سایر امتحانات ارزیابی مهارت زبان انگلیسی نیز بسیار پرکاربرد است. این کتاب برنامه‌ای ۴۶ هفته‌ای به شما ارائه می‌دهد که اگر بر اساس آن پیش بروید، پس از ۴۶ هفته دایره لغات خود را به میزان چشمگیری افزایش داده‌اید.

کتاب ۵۰۴ واژه

این کتاب نه تنها در ایران، که در سایر کشورها نیز به عنوان یکی از مشهورترین منابع برای افزایش دایره واژگان زبان‌آموزان، طرفداران زیادی دارد. در کتاب ۵۰۴ واژه، تعداد ۵۰۴ کلمه انگلیسی کاربردی که از کتاب‌ها، مطبوعات و فیلم‌ها گردآوری شده‌اند و حتی در گفتگوی روزمره انگلیسی‌زبانان بیشترین استفاده را دارند به شما ارائه شده‌اند. این ۵۰۴ واژه از پرتکرارترین واژه‌های زبان انگلیسی هستند که تسلط بر آنها می‌تواند مهارت مکالمه شما به این زبان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. این کتاب نیز علاوه بر اهمیتی که جهت آمادگی برای شرکت در آزمون EPT دارد، یکی از منابع اصلی شرکت در آزمون‌های تافل (TOEFL)، آیلتس (IELTS)، تولیمو (TOLIMO) و GRE به شمار می‌رود.

کتاب راهنمای تافل (The Official Guide to the TOEFL Test)

همانطور که از نام این کتاب پیدا است، یکی از منابع اصلی برای شرکت در آزمون تافل است. اما به دلیل جامع و کامل بودن، می‌تواند به عنوان یک راهنمای بسیار معتبر برای افرادی که قصد شرکت در سایر آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی، از جمله آزمون EPT را دارند نیز، مفید باشد. این کتاب به دلیل دربرداشتن مجموعه‌ای از نمونه سوالات آزمون تافل شما را برای شرکت در آزمون‌های سنجش زبان آماده می‌کند. بنابراین پیشنهاد می‌شود پس از مطالعه سایر کتاب‌های مرجعی که به عنوان منابع آزمون EPT معرفی شدند، با پاسخ دادن به نمونه سوالات این کتاب مهارت خود را جهت شرکت در آزمون محک بزنید. همچنین پاسخ دادن به سوالات آن می‌تواند روشی مفید برای مرور همه درسنامه‌ها و واژه‌هایی باشد که برای شرکت در این آزمون مطالعه کرده‌اید.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، آزمون EPT در ایران و توسط دانشگاه آزاد اسلامی و برای متقاضیان شرکت در آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود، منابعی که نام بردیم از بهترین کتاب‌هایی هستند که برای آمادگی در این آزمون می‌توانید از آنها استفاده کنید. همانطور که در مورد هر کتاب جداگانه توضیح داده شد، هر یک از این منابع در سایر آزمون‌های بین‌المللی برای دریافت مدرک زبان انگلیسی نیز استفاده می‌شوند، پس اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید با خواندن منابع آزمون EPT می‌توانید در آزمون‌های دیگری چون IELTS و TOEFL نیز شرکت کنید.

نمونه سوالات EPT و MSRT

با توجه به اینکه این دو امتحان در محتوا بسیار مشابه و تقریبا یکسان هستند در این بخش بخشی از نمونه سوالات بخش  گرامر و درک مطلب برای شما قرار داده شده است که می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام به دانلود آن نمایید .

دانلود نمونه سوالات آزمون EPT و MSRT

آموزشگاه زبان سفیر گفتمان تعدادی از نمونه سوالات زیر را برای شما آماده نموده است که میتوانید از لینک های زیر به صورت مستقیم دانلود کنید.

نمونه سوال درک مطلب EPT

نمونه سوال اول گرامر EPT

نمونه سوال دوم EPT

نمونه سوال سوم EPT

نمونه سوال چهارم EPT

نمونه سوال پنجم EPT

نمونه سوال ششم EPT

نمونه سوال هفتم EPT

چگونه نمره‌ای بالاتر در آزمون EPT کسب کنم ؟

به عنوان کلام آخر لازم می‌دانیم که به چند نکته‌ی بسیار مهم درباره‌ی آزمون دکتری زبان EPT و مواردی که شما باید به عنوان پیش نیاز موفقیت در این آزمون لحاظ کنید اشاره کنیم. در نظر داشته باشید این آزمون در مقایسه با آزمون تافل و آزمون آیلتس بسیار راحت‌تر بوده و نیاز به پیش نیاز در سطح پیشرفته نیست اما داشتن دانش زبان عمومی به شدت در این آزمون و برای موفقیت در این آزمون ضروری است.

آزمون رایگان EPT

قبل از اینکه در آزمون اصلی ای پی تی شرکت کنید از طریق لینک زیر می توانید آزمون رایگان EPT را انجام دهید و از سطح توانایی خود آگاهی پیدا کنید:

ناریخ امتحان ای پی تی

6 دیدگاه
 1. کدرلایف

  ممنون از این مقاله کاربردی

  1. پریسا سالارکیا

   سپاسگزار که مخاطب ما هستین

 2. آزمون UTEPT دکتری

  Hi there, I enjoy reading through your post. I wanted to write a little comment to support you.

  1. پریسا سالارکیا

   thanks, it means alot to us

 3. Shayan

  سلام و خسته نباشید . میخواستم بدونم توی این تست رایگان چه % ای بگیریم حدودا کافیه . من ۹۱% گرفتم توی این تست . میخوام بدونم به نسبت امتحان اصلی چند میشم حدودا با این % . حدودا

  1. علیرضا صفری

   برای دفاع از رساله دکتری در دانشگاه آزاد، کسب حداقل نمره ۵۰ از آزمون EPT ضروری است. اگر در آزمون آزمایشی توانسته‌اید ۹۱% پاسخ صحیح دهید، در آزمون اصلی مشکلی نخواهید داشت.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.