۱۰ نمونه از بهترین پادکست های انگلیسی برای کودکان

درست شنیدن و خوب فهمیدن، یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها در یادگیری زبان انگلیسی است. پادکست‌ها، می‌توانند در تقویت این مهارت بسیار به ما کمک کنند. این سبک آموزش مختص بزرگسالان نیست؛ پادکست انگلیسی برای کودکان نیز می‌تواند جذاب و آموزنده باشد، البته به شرطی که والدین یا مربیان زبان انتخاب درستی داشته‌باشند.
کودکان علاوه بر آموزش انگلیسی، نیاز به سرگرمی و جذابیت دارند؛ بنابراین محتوایی که صرفا آموزشی باشد توجه آن‌ها را جلب نمی‌کند. با ما همراه باشید تا پرطرفدارترین پادکست‌های کودکانه به زبان انگلیسی را با هم بشناسیم.

چطور بهترین پادکست انگلیسی برای کودکان را انتخاب کنیم؟

آموزش زبان انگلیسی به کودکان، خصوصا در رده‌های سنی پایین، بسیار چالشی و دشوار است؛ زیرا زبان‌آموزان کودک، از محتواهایی که سرگرم‌کننده نباشند فرار می‌کنند. پادکست، به دلیل ماهیت شنیداری، برخلاف فیلم که ماهیت دیداری دارد، ممکن است چندان برای کودک جذاب نباشد. با این حال رعایت فاکتورهای زیر، می‌تواند به جلب توجه کودک کمک کند:
● ابتدا با تعیین سطح زبان انگلیسی، درجه سختی محتواها برای کودک را شناسایی کنید. محتوای بالاتر یا پایین‌تر از سطح کودک، به روند یادگیری آسیب می‌زند.
● موضوعات مورد علاقه هر کودکی می‌تواند متفاوت باشد؛ اما در حالت کلی، پادکست انگلیسی برای کودکان، بهتر است داستانی و سریالی باشد تا او را به بیشتر شنیدن تشویق کند.
● پیش از آن‌که فایل را در اختیار کودک قرار دهید، خودتان چند قسمت از آن را گوش کنید تا از جذابیت محتوا و مناسب بودن آن مطمئن شوید.
● بهتر است انتخاب پادکست را به متخصصان آموزش انگلیسی به کودکان بسپارید. سفیر با صدها شعبه آموزشگاه زبان انگلیسی در تهران و شهرستان‌ها، کارشناسان مجربی در این زمینه دارد که می‌توانند به شما کمک کنند.

۱۰ پادکست انگلیسی عالی برای کودکان

در انتخاب پادکست انگلیسی برای کودکان، حتما روحیات فردی آن‌ها را در نظر بگیرید؛ به عنوان مثال کودکان کنجکاو بیشتر به دانستنی‌ها و کودکان خلاق بیشتر به داستان‌ها جذب می‌شوند. در لیست زیر، می‌توانید برای هر سلیقه‌ای یک پادکست خوب بیابید:

پادکست‌های داستانی کودکانه

1. The stories: این پادکست برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال مناسب است. در این مجموعه، کودکان می‌توانند داستان‌های کلاسیک مانند سفیدبرفی، پیتر خرگوشه، زیبای خفته و از این قبیل داستان‌ها را به انگلیسی بشنوند. اگر کودک مدنظر شما، دنیای تخیلات را دوست دارد، این پادکست انگلیسی برای کودکان مناسب او است.
2. Circle Round: می‌خواهید کودک در عین یادگیری زبان، نکات آموزنده هم بیاموزد؟ پس حتما این پادکست را امتحان کنید! در این مجموعه، داستان‌های عامیانه از سرتاسر جهان به زبان انگلیسی در کمتر از ۳۰ دقیقه اجرا شده‌اند. تمامی این داستان‌ها، مناسب کودکان بالای ۷ سال هستند و نکاتی دارند که می‌تواند برای زندگی بهتر به فرزندتان کمک کند.
3. Story Seeds: در این پادکست انگلیسی، کودکان تنها شنونده داستان‌ها نیستند، بلکه آن‌ها را می‌سازند. در هر قسمت، یکی از نویسندگان مشهور به همراهی یک کودک، با ایده‌ای تازه داستانی جدید خلق می‌کنند. اگرچه قسمت‌های کمی از این پادکست منتشر شده‌است، اما می‌تواند همراه با یادگیری زبان انگلیسی به پرورش خلاقیت کودک نیز کمک کند.

پادکست‌های تخیلی برای کودکان

1. What If World: با یک کودک خلاق و کنجکاو سروکار دارید؟ پس حتما این پادکست را امتحان کنید! کارگردان این مجموعه، براساس سوالات تخیلی کودکان از سراسر دنیا داستان‌هایی جذاب می‌سازد. چه می‌شد اگر هیولاها واقعی بودند؟ چه می‌شد اگر خانه‌ها از جنس شکلات بودند؟ اگر کودک شما هم چنین سوالاتی در ذهن دارد، این پادکست انگلیسی برای کودکان می‌تواند برایش بسیار جذاب و سرگرم‌کننده باشد.
2. The Alien Adventures of Finn Caspian: کمتر کودکی را می‌توانید پیدا کنید که به آدم فضایی‌ها علاقه‌ای نشان ندهد! این موضوع جذاب، می‌تواند ساعت‌ها کودک را سرگرم کند؛ حال اگر یک پادکست انگلیسی برای کودکان با این موضوع وجود داشته باشد، با یک تیر دو نشان می‌زنید و به یادگیری زبان او هم کمک می‌کنید. در این مجموعه، پسری ۸ ساله به نام فین کاسپین به همراه دوستانش در یک ایستگاه فضایی زندگی می‌کند، سیاره‌های ناشناخته را کشف می‌کند و با موجودات بیگانه روبه‌رو می‌شود.

پادکست انگلیسی آموزنده کودکان

1. Everything Under The Sun: این پادکست یکی از مشهورترین مجموعه‌های صوتی انگلیسی برای کودکان است که اخیرا در بریتانیا برنده جایزه شده‌است. در این مجموعه، کودکان پاسخ سوالات علمی خود را به زبان ساده خواهند گرفت. اگر کودک کنجکاوی دارید که می‌خواهد جهان را بشناسد، حتما این مورد را امتحان کنید!
2. KidNuz: کودکان جزیی از جهان واقعی هستند و حق دارند از جدیدترین اخبار جهان آگاه باشند؛ اما هر خبری مناسب سن آن‌ها نیست. این پادکست، اخبار روز دنیا را با زبانی کودکانه و بدون جانبداری از حزب و جناح خاصی در اختیار کودکان قرار می‌دهد.
3. Tumble: چرا گربه‌ها روی پاهایشان فرود می‎‌آیند؟ آیا می‌توانم به اعماق زمین سفر کنم؟ در پادکست‌های Tumble، کودک شما پاسخ این قبیل سوالات را به زبان انگلیسی خواهد گرفت. این پادکست، یکی از مشهورترین و معتبرترین محتواهای علمی در دنیا برای کودکان بالای ۸ سال است.

پادکست‌های کمدی انگلیسی برای کودک

1. Ask The Nincompoops: چرا آدم‌ها راه راه نیستند؟ اگر کودک شما هم چنین سوالاتی می‌پرسد، ذهن خلاق و طنزپردازی دارد. این دسته از کودکان، به پادکست‌هایی مانند Ask The Nincompoops به سرعت علاقمند می‌شوند. اگر کودکتان در حال یادگیری زبان انگلیسی است و می‌خواهید مهارت شنیداری او را تقویت کنید، این پادکست یکی از بهترین انتخاب‌ها است؛ زیرا هم کودک را می‌خنداند و هم دایره لغات عامیانه‌اش را گسترش می‌دهد.
2. The Big Fib: اگرچه این پادکست ماهیت طنز دارد، اما یک هدف مهم را دنبال می‌کند:«آموزش تشخیص اخبار جعلی به کودکان» در این مجموعه پادکست انگلیسی برای کودکان، به شکل یک کمدی خلاقانه خبرهای واقعی و دروغین بررسی می‌شوند تا به کودک بیاموزند که هر خبری، ارزش باور کردن ندارد.

تاثیر پادکست انگلیسی بر یادگیری کودک

وقتی کودکان زبان مادری خود را به خوبی می‎آموزند، بهترین زمان برای یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم به آن‌هاست. شرکت در کلاس زبان انگلیسی کودکان موسسه سفیر، می‌تواند روند رشد کودک شما در یادگیری این زبان بین‌المللی را سرعت ببخشد.
استفاده از روش‌های کمک آموزشی مانند فیلم، انیمیشن، پادکست، داستان و… در تمام رده‌های سنی می‌تواند باعث بهبود و تسریع یادگیری شود. پادکست انگلیسی برای کودکان، ایده‌ای عالی برای تقویت مهارت شنیدن و گسترش دایره لغات است؛ البته به شرطی که نکات زیر را فراموش نکنید:
● پادکست یک روش تکمیلی است و نمی‌تواند روش آموزشی کاملی باشد.
● موضوع پادکست و تناسب آن با روحیات کودک در روند یادگیری بسیار مهم است.
● در شنیدن پادکست کودک را همراهی کنید و پس از اتمام فایل، با او درباره آن صحبت کنید تا بیشترین تاثیر ممکن در یادگیری زبان اتفاق بیفتد.
● به هیچ وجه کودک را مجبور نکنید که زمان خاصی را به شنیدن پادکست اختصاص دهد. این کار نباید حالت تکلیف داشته باشد. در عوض، سعی کنید در مواقعی که نیاز به سرگرمی دارد(مثلا در راه مدرسه یا هنگام مسواک زدن)، فایل صوتی مناسبی را به او پیشنهاد دهید.
نتیجه‌گیری
پادکست انگلیسی برای کودکان یکی از روش‌های تکمیلی در یادگیری زبان است. سعی کنید سراغ محتواهایی بروید که ماهیت آموزش زبان ندارند، زیرا کودک با این نوع محتوا خسته می‌شود؛ در عوض پادکست‌های داستانی، علمی، تخیلی و کمدی سرگرم‌کننده‌تر هستند و در عین حال بر یادگیری زبان هم تاثیر می‌گذارند.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.