چطور برای یک سخنرانی به زبان انگلیسی آماده شویم؟

سخنرانی‌ها و کنفرانس‌های انگلیسی گاهی اوقات بخش اجتناب‌ناپذیر از حرفه شما هستند. اما با کمی آمادگی، حتی اگر انگلیسی، زبان اول شما نباشد، می‌توانید با اطمینان یک سخنرانی انگلیسی داشته باشید. ارائه یک کنفرانس به زبان انگلیسی موضوعی است که در این مقاله از مجله سفیر به آن پرداخته‌ایم. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا بدانیم چطور به زبان انگلیسی سخنرانی کنیم؟ و با تکنیک‌های یک ارائه خوب آشنا شویم.

3 گام برای موفقیت در سخنرانی به زبان انگلیسی

در مرحله اول اگر سخنرانی به زبان انگلیسی نداشته‌اید، نترسید! نوشتن متن یک سخنرانی ممکن است ترسناک به نظر برسد. اما، با تکنیک‌های مناسب، هر کسی می‌تواند متن سخنرانی به انگلیسی بنویسد. یک سخنرانی صرفاً یک ارائه شفاهی رسمی است که برای دستیابی به یک هدف مشخص است. هدف از سخنرانی یا حتی نوشتن آن، متقاعد کردن مخاطبان برای خرید ایده شما یا توجه به موضوع بحث شما است

در قدم اول، اگر بخواهیم یک زمانبندی کلی داشته باشیم، باید صادقانه بگوییم که بیشتر وقت شما باید صرف آماده‌سازی سخنرانی شود. محتوایی که قرار است ارائه دهید مهمترین سلاح شما در برابر شکست یا پیروزی در سخنرانی انگلیسی است. هنگام برنامه‌ریزی چند سوال مهم وجود دارد که باید از خود بپرسید:

  • مخاطب شما کیست؟
  • هدف شما از سخنرانی چیست؟

هر دوی این سوالات را باید برای اطلاع از نوع زبانی که در زمان سخنرانی استفاده می‌کنید، از خودتان بپرسید. خواه یک کنفرانس یا ارائه دوستانه داشته باشید تا در حال آمادگی برای یک سخنرانی رسمی، خواه برای همکاران خود سخنرانی کنید یا مدیران ارشدتان یا خواه برای آموزش قصد ارائه داشته باشید یا برای متقاعد کردن کسی برای انجام کاری، این دو سوال باید به شما در ایجاد لحن و حال و هوای ارائه‌تان کمک کنند.

در این مرحله، توصیه می‌کنیم هرآنچه که پیرامون موضوع ارائه‌تان به ذهنتان می‌آید بنویسید. هنوز زمان ویرایش نرسیده است. درعوض، روی یادداشت هر چه بیشتر اطلاعات در صفحه تمرکز کنید.

نحوه آمادگی برای کنفرانس یا سخنرانی انگلیسی

یک شروع قوی و طوفانی انتخاب کنید

شاید اولین سوالی که به ذهنتان می‌رسد این باشد که (چگونه یک سخنرانی انگلیسی را شروع کنیم؟) با معرفی خود و موضوع خود شروع کنید. اگر فیلم‌هایی از سخنرانی‌های تاریخی را دیده‌اید، ممکن است سخنران از معرفی رسمی خود صرف نظر کند، یا ممکن است قبل از روی صحنه رفتن توسط شخصی معرفی شود. این را از ذهن خود دور بگذارید – برای سخنرانی به زبان انگلیسی، باید مقدمه داشته باشید. در واقع، معرفی شما یک فرصت است. در اینجا جملات مناسب برای شروع سخنرانی انگلیسی را برای شما آورده‌ایم:

Good morning/good evening/good afternoon. My name is [your name] and I am the/a(n) [your job title] at [name of your company].

صبح بخیر / عصر بخیر / ظهر بخیر. نام من [نام شما] است و من [عنوان شغلی شما] در [نام شرکت شما] هستم. امروز می‌خواهم توضیح دهم [موضوع خود را معرفی کنید].

این معرفی را با یک جمله کوتاه که توجه حضار را جلب می‌کند ادامه دهید. دو تکنیک خوب برای انجام این کار شامل استفاده از یک حکایت(یک داستان شخصی)، یک واقعیت یا آمار تکان‌دهنده است. اینها را با یک جمله ساده معرفی ترکیب کنید:

Did you know…
Have you thought about…?
This reminds me of a time when…

آیا می‌دانستید…
آیا فکر کرده‌اید…
این من را به یاد زمانی می‌اندازد که …

بیانیه پایانی که ممکن است بخواهید در مقدمه خود استفاده کنید می‌تواند روند سخنرانی به زبان انگلیسی شما را مشخص کند تا مخاطبانتان به وضوح بدانند که می‌خواهید چه چیزی را به آنها منتقل کنید.

Today, I’d like to help you understand…
This morning, I’d like to discuss…
I’m here to present to you…

امروز می‌خواهم به شما کمک کنم تا بفهمید …
امروز صبح می‌خواهم در مورد…
من اینجا هستم تا به شما درباره …. ارائه دهم

سخنرانی انگلیسی شما باید یک بدنه حرفه‌ای داشته باشد

قسمت اعظم سخنرانی به زبان انگلیسی شما معمولاً “Body” یا بدنه نامیده می‌شود. بدنه ارائه شامل موضوعات یا استدلال‌های اصلی است که می‌خواهید در حمایت از نظر کلی خود بیان کنید.

هر نکته جدید را با استفاده از یک جمله موضوعی معرفی کنید. این معمولاً در مقاله‌نویسی هم استفاده می‌شود و جمله‌ای است که ایده اصلی پاراگراف بعدی را بیان می‌کند، اما در سخنرانی‌ها به مخاطب شما کمک می‌کند بفهمد که چگونه یک ایده به ایده بعدی متصل می‌شود. برای معرفی اولین نکته خود از یک جمله پیوندی مانند نمونه‌های زیر استفاده کنید:

Let’s begin by discussing…
To start, I’d like to show you…
I’d like to start with…

بیایید با بحث درباره … شروع کنیم…
برای شروع، می‌خواهم به شما نشان دهم…
من می‌خواهم با… شروع کنم…

به منظور نشان‌ دادن نظر خود، ارائه مثال‌هایی، شاید با استفاده از آمار، عکس، نمودار یا ویدئو مفید است. می‌توانید از این جملات استفاده کنید:

To demonstrate, here is a…
As you can see here…
For example…

برای نشان دادن، در اینجا یک …
همانطور که در اینجا می‌بینید…
مثلا…

هنگام حرکت از یک نقطه از سخنرانی به زبان انگلیسی به نقطه دیگر، عبارات پیونددهنده نیز برای حفظ ریتم مهم هستند، برای مثال، جملاتی که در ادامه می‌بینید به شما کمک می‌کنند مخاطبانتان را با خود
همراه نگاه دارید:

This leads me to…
Now, I’d like to move on to…
Now, let’s look at…

این مرا می‌رساند به اینکه…
حالا می‌خواهم به سراغ  … بروم
حالا بیایید نگاهی به

با یک نتیجه‌گیری محکم یک پایان عالی برای سخنرانی به زبان انگلیسی خود بسازید

تا اینجای کار، شما خود و موضوع خود را معرفی کرده‌اید، و بسته به اینکه چطور صحبت کردید، استدلال یا بحثی را ارائه کرده‌اید. حالا وقت آن است که با یک پایان‌بندی درست، کنفرانس انگلیسی خود را به سر منزل مقصود برسانید. در سخنرانی به زبان انگلیسی این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است.

قرار نیست زمان زیادی را صرف تکمیل ارائه خود کنید، اما لازم است چند نکته کلیدی را در نتیجه‌گیری خود لحاظ کنید:

  • یک بار دیگر نکات اصلی خود را مرور کنید.
  • این نکات اصلی را به نقطه اصلی خود که در مقدمه ذکر کردید وصل کنید.
  • با یک نکته و نتیجه‌گیری خوب تمام کنید.
    به طور خلاصه، همه را با استفاده از یکی از موارد زیر جمع کنید:

I’d like to wrap up by summarizing what we’ve just discussed…
This brings me to the end of my presentation. To summarize…
To recap, I’d like to quickly go over what we’ve learned today…

می‌خواهم با خلاصه‌ای از آنچه که بحث کردیم به پایان برسانم…
این من را به پایان ارائه من می رساند. به طور خلاصه…
برای جمع بندی، می خواهم به سرعت آنچه را که امروز آموخته‌ایم مرور کنم…

پس از تکرار، از توجه مخاطبان خود تشکر کنید:

Thank you very much for your time today.
Before I hand this back over to my colleagues, I’d like to end by thanking you for your attention here today.
I can see our time is almost up, so I’d like to end by thanking you for your participation here today.

از اینکه امروز وقت گذاشتید بسیار سپاسگزارم.
قبل از اینکه این را به همکارانم برگردانم، می‌خواهم با تشکر از توجه شما امروز در اینجا به پایان برسانم.
من می‌بینم که زمان ما تقریباً به پایان رسیده است، بنابراین می‌خواهم با تشکر از مشارکت شما امروز در اینجا به پایان برسانم.

اگر از پاسخ دادن به سؤالات خوشحال هستید، به سادگی از مخاطبان خود بپرسید:

Does anyone have any questions?

کسی سوالی داره؟

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.