حداقل نمره آیلتس برای دانشگاه‌های برتر دنیا

واقعیت این است که آزمون آیلتس هیچ بازه‌ای به‌عنوان حداقل نمره آیلتس یا نمره قبولی ندارد. با این حال، داوطلبانی که به دنبال پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور هستند نیاز به مدرک آیلتس 6 و بالاتر دارند که به عنوان نمره واجد شرایط آیلتس در نظر گرفته می‌شود. متقاضیان مهاجرت تحصیلی و کاری ملزم به رعایت حداقل نمره آیلتس برای برنامه‌های خاص مانند MS/MBA در ایالات متحده، مهاجرت به انگلستان، استرالیا و کانادا هستند. اما حداقل نمره آیلتس موردنیاز برای دانشگاه‌های برتر دنیا چند است؟ برای دانستن پاسخ این سوال، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

حداقل نمره آیلتس برای دانشگاه‌های برتر دنیا

دانشگاه‌های برتر برای پذیرش و ثبت‌نام داوطلبان، حداقل مدرک آیلتس و حداقل نمره آزمون آیلتس را از پیش تعیین کرده‌اند. کمترین نمره در اسپیکینگ آیلتس، نمره 1 در نظر گرفته می‌شود. با این حال، هر دانشگاه برای داوطلبانی که در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند، نمره موردنیاز خود را تعیین کرده است. در ادامه این مطلب، لیستی قرار داده‌ایم که حداقل نمره موردنیاز در آیلتس برای پذیرش در دانشگاه‌هایی مانند هاروارد یا سایر دانشگاه‌های ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا را مشخص می‌کند.

آیا 5.5 نمره خوبی در آیلتس است؟

نمره باند 5.5 در آیلتس، معمولا توسط اکثر دانشگاه‌های جهان به‌عنوان نمره خوب در نظر گرفته نمی‌شود. با این حال، داوطلبانی که نمره 5.5 در آیلتس دارند می‌توانند در دانشگاه‌های دارای رتبه A ثبت‌نام کنند. علاوه بر این، با کسب امتیاز 5.5، داوطلبان نمی‌توانند از فرصت‌های بورسیه ارائه شده توسط دانشگاه‌ها بهره‌مند شوند. برای استفاده از بورسیه تحصیلی و ثبت‌نام در دانشگاه‌های خوب، نمرات باند آیلتس بالای 6 توصیه می‌شود.

نمره 6.5 در آیلتس چقدر خوب است؟

داوطلبانی که نمره 6.5 آیلتس را کسب می‌کنند به‌عنوان متقاضی شایسته در نظر گرفته می‌شوند. با این حال، نمره خوب از باند آیلتس 7.0 تا 7.5 است. نمره باند 6.5 به‌عنوان نمره متوسط ​​در آزمون آیلتس در نظر گرفته می‌شود. داوطلبانی که مایل به درخواست برای دانشگاه‌های برتر هستند باید حداقل نمره آیلتس 7.0 را کسب کنند. دانشگاه‌های برتر ایالات متحده مانند هاروارد و استنفورد نمرات آیلتس 7 یا بیشتر را می‌پذیرند. به‌طور مشابه، در انگلستان، دانشگاه‌هایی مانند آکسفورد یا کمبریج به 7.5 یا بیشتر نیاز دارند. برای دانشگاه‌های کانادا و استرالیا، نمره آیلتس 6.5 یا 7 یا بیشتر برای ورود به کالج‌های برتر موردنیاز است.

حداقل نمره آیلتس برای دانشگاه‌های انگلستان

احتمال دارد حداقل آیلتس برای کشورهای مختلف متفاوت باشد. جدول زیر حداقل نمره آیلتس برای دانشگاه‌های انگلستان را نشان می‌دهد:

نام دانشگاه حداقل نمره کل آیلتس حداقل نمره ریدینگ آیلتس حداقل نمره رایتینگ آیلتس حداقل نمره لیسنینگ آیلتس حداقل نمره اسپیکینگ آیلتس
University of Oxford 7 6.5 6.5 6.5 6.5
University of Cambridge 7 6.5 7 7 7
Imperial College of London 6.5 6 6 6 6
University College London 6.5 6 6 6 6
London School of Economics and Political Science 7 6.5 6 6.5 6

حداقل نمره آیلتس برای دانشگاه‌های ایالات متحده

جدول زیر، حداقل نمره آیلتس برای دانشگاه‌های ایالات متحده را نشان می‌دهد:

نام دانشگاه حداقل نمره کل آیلتس حداقل نمره ریدینگ آیلتس حداقل نمره رایتینگ آیلتس حداقل نمره لیسنینگ آیلتس حداقل نمره اسپیکینگ آیلتس
Massachusetts Institute of Technology (MIT) 7
California Institute of Technology 6.5
Harvard University 7.5 7.5 7.5 7.5 7.5
Princeton University 7

حداقل نمره آیلتس برای دانشگاه‌های استرالیا

جدول زیر، حداقل نمره آیلتس برای دانشگاه‌های استرالیا را مشخص می‌کند:

نام دانشگاه حداقل نمره کل آیلتس حداقل نمره ریدینگ آیلتس حداقل نمره رایتینگ آیلتس حداقل نمره لیسنینگ آیلتس حداقل نمره اسپیکینگ آیلتس
University of Melbourne 6.5 6 6 6 6
Australian National University 6.5 6 6 6 6
University of Sydney 6.5 6 6 6 6
University of Queensland 6.5 6 6 6 6

حداقل نمره آیلتس برای دانشگاه‌های کانادا

در زیر جدولی وجود دارد که حداقل نمره آیلتس برای دانشگاه‌های کانادا را مشخص می‌کند:

نام دانشگاه حداقل نمره کل آیلتس حداقل نمره ریدینگ آیلتس حداقل نمره رایتینگ آیلتس حداقل نمره لیسنینگ آیلتس حداقل نمره اسپیکینگ آیلتس
University of Toronto 6.5 6 6 6 6
McGill University 7 6 6 6 6
University of British Columbia 6.5 6 6 6 6
University of Alberta 6.5 6 6 6 6
McMaster University 6.5
Western University 6.5 6 6 6 6
University of Calgary 6.5
University of Ottawa 6.5

داده‌های ارائه شده در جداول بالا مطابق با اطلاعات موجود در وبسایت دانشگاه‌های مربوطه است. امتیاز واجد شرایط بودن آیلتس و حداقل نمره آیلتس ممکن است براساس برنامه‌هایی که داوطلبان انتخاب می‌کنند متفاوت باشد. بنابراین، به داوطلبان توصیه می‌شود که برای تایید حداقل نمره موردنیاز در آیلتس برای دانشگاه‌های موردنظر خود، به صفحه اصلی دانشگاه مراجعه کنند.

حداقل نمره آیلتس موردنیاز برای مهاجرت

داوطلبان باید حداقل نمره آیلتس را برای کشورهای مختلف برای اخذ مهاجرت و ویزا کسب کنند. مهاجرت با ویزای تحصیلی یا کاری دارای مجموعه‌ای از حداقل شرایط آیلتس برای انگلستان، ایالات متحده، کانادا و استرالیا است.

  • حداقل نمره آیلتس برای ویزای انگلستان: اگر مقصد شما انگلستان است، داشتن حداقل نمره آیلتس زیر الزامی است:

Tier 1 (ویزای عمومی): مجموعا و در هر 4 مهارت 7.0

Tier 4 ویزای دانشجویی (عمومی) برای سطح مدرک و بالاتر: مجموعا و در هر مهارت 5.5

خانواده (همسر/شریک یا والدین): 4.0 در صحبت کردن و گوش دادن.

Tier 1 (کارآفرین)، (استعداد استثنایی)، (کارآفرین فارغ التحصیل): مجموعا 4.0

  • حداقل نمره آیلتس برای استرالیا: حداقل نمره برای گذراندن آیلتس برای ویزای دانشجویی استرالیا 5.5 در 4 بخش و نمره کلی 6.0 است.
  • حداقل نمره آیلتس برای کانادا: به طور کلی، در کشورهای آمریکای شمالی، نیاز انگلیسی براساس معیارهای زبان کانادایی (CLB) اندازه‌گیری می‌شود. در مورد آیلتس، حداقل باند آیلتس برای ویزای دانشجویی 5.5 در هریک از 4 بخش آیلتس و مجموعا 6.0 برای کارشناسی است. برای تحصیلات تکمیلی، حداقل نمره آیلتس 6.5 در 4 مهارت و 6.0 در کل است.
  • حداقل نمره آیلتس برای ایالات متحده: حداقل نمره آیلتس موردنیاز برای ویزای دانشجویی ایالات متحده، نمره باند 6.5 است.

حداقل نمره آیلتس موردنیاز برای بورسیه

داوطلبان همچنین می‌توانند از مزایای بورس تحصیلی آیلتس که توسط British Council IELTS award ارائه می‌شود، استفاده کنند. با این حال، حداقل نمره باند آیلتس برای بورسیه تحصیلی، 6 است. برای دریافت بورسیه تحصیلی، شرایط خاصی باید رعایت شود؛ مثلا:

  • متقاضیان باید شهروند هند باشند.
  • برای واجد شرایط بودن برای این بورسیه، نمره کلی آیلتس باند 6، ضروری است.
  • دانشگاه یا کالجی که دانشجویان انتخاب می‌کنند باید نمره باند را بپذیرند.
  • داوطلبان باید یک نامه پذیرش معتبر از یک موسسه بین‌المللی داشته باشند.

در آیلتس، دانشگاه‌های مختلف حداقل نمره موردنیاز برای نمره تک‌مهارتی آیلتس را نیز در نظر می‌گیرند. در این دانشگاه‌ها، کسب نمره کلی آیلتس کافی نیست؛ شرکت‌کنندگان در آزمون باید شرایط نمره هر مهارت را نیز داشته باشند. حداقل نمره آیلتس برای بخش‌های مختلف، اغلب با عنوان “not less than” ذکر می‌شود. بهترین دانشگاه‌ها حداقل نمره 6.5 را برای هر سکشن‌ آیلتس می‌پذیرند. تعداد کمی از دانشگاه‌ها نیز به دنبال نمره‌های بالاتر به‌عنوان حداقل نمره موردنیاز آیلتس در بخش اسپیکینگ هستند. بنابراین، متقاضیان باید به این موضوع نیز توجه کنند. برای اطلاع از کارگاه‌های تک‌مهارتی آیلتس سفیر کلیک کنید.

حداقل نمره آیلتس موردنیاز برای دانشگاه‌های اروپا

اگر برای شروع مقطع کارشناسی ارشد خود به دنبال دانشگاهی در اروپا هستید، برای شروع یک سوال از خود بپرسید: “آیا من واجد شرایط پذیرش در بهترین دانشگاه‌ها هستم؟”

بسیاری از دانش‌آموزان پس از تلاش سخت برای کسب نمرات بالا در آزمون آیلتس می‌خواهند بدانند که نمرات زبان انگلیسی‌شان آنها را به کجا می‌تواند هدایت کند. نمی‌دانند که آیا آن‌قدر خوب هستند که بتوانند به بهترین دانشگاه‌های دنیا راه یابند یا نه. برای پاسخ به این سوال، لیستی از برترین دانشگاه‌های اروپا و حداقل نمره پذیرش آیلتس آنها را تهیه کرده‌ایم، بد نیست نگاهی به این لیست بیندازید:

1. انگلستان

دانشگاه آکسفورد – نمره آیلتس 6.5
دانشگاه کمبریج – نمره آیلتس 6.5
امپریال کالج لندن – نمره آیلتس 6.5

2. نروژ

دانشگاه اسلو – نمره آیلتس 6.0
دانشگاه برگن – نمره آیلتس 6.5
UIT دانشگاه قطب شمال نروژ – نمره آیلتس 6.5

3. فنلاند

دانشگاه هلسینکی – نمره آیلتس 6.5
دانشگاه آلتو – نمره آیلتس 6.5
دانشگاه اولو – نمره آیلتس 6.5

4. فرانسه

دانشگاه پاریس – نمره آیلتس 6.5
Ecole Poly technique – نمره 6.5 آیلتس
Telecom Paris – نمره آیلتس 5.5

5. آلمان

LMU مونیخ – 6.5 نمره آیلتس
دانشگاه فنی مونیخ – نمره آیلتس 6.5
دانشگاه هایدلبرگ – نمره آیلتس 6.5

6. هلند

دانشگاه و تحقیقات واگنینگن – نمره آیلتس 6.0
دانشگاه لیدن – نمره آیلتس 6.5
دانشگاه اراسموس روتردام – نمره 6.5 آیلتس

7. اسپانیا

دانشگاه پومپئو فابرا – نمره آیلتس 6.5
دانشگاه خودمختار بارسلون – نمره آیلتس 6.0
دانشگاه ناوارا – نمره آیلتس 6.5

8. بلژیک

KU Leuven – نمره آیلتس 6.5
دانشگاه گنت – 5.5 نمره آیلتس
دانشگاه کاتولیک لوون – نمره آیلتس 6.5

9. اتریش

دانشگاه وین – نمره آیلتس 6.0
دانشگاه گراتس – نمره 7.0 آیلتس
دانشگاه صنعتی وین (TU Wien) – نمره آیلتس 5.5

10. استونی

دانشگاه تارتو – نمره آیلتس 6.5
دانشگاه T197423inn – نمره آیلتس 6.5
دانشگاه صنعتی T197423inn – نمره آیلتس 6.5

 

برای کسب نمره دلخواهتان در آیلتس، همین حالا شروع کنید!

برای شمایی که برای مهاجرت کاری یا تحصیلی دریافت مدرک آیلتس از نان شبتان واجب‌تر است بگوییم که اگر در مسیر یادگیری خودتان به دنبال یک کلاس هدفمند و آزمون‌محور هستید، دوره آیلتس سفیر، پیشنهاد ما به شماست. در این دوره‌ها، می‌توانید بصورت فشرده از هر سطحی که هستید برای نمره دلخواهتان برنامه‌ریزی کنید و با خیال راحت‌تری در آزمون آیلتس شرکت کنید. برای دسترسی به این دوره‌ها روی لینک زیر کلیک کنید.

کلاس آیلتس

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.