اعتبار مدرک دولینگو (duolingo) چقدر است؟ + معرفی کشورها

زبان انگلیسی به عنوان اولین و معتبرترین زبان بین‌المللی، برای ورود به بسیاری از دانشگاه‌ها و مشاغل در جهان موردنیاز است. در صورتی که قصد مهاجرت داشته باشید، باید با شرکت در آزمون‌های بین‌المللی مهارت خود را در این زبان اثبات کنید. آزمون Duolingo یکی از همین آزمون‌ها است که به صورت آنلاین برگزار می‌شود و در هر زمان و مکانی به راحتی در دسترس است.
با این که آزمون دولینگو محدودیت‌های خاص خود را دارد، اما همچنان در کشورهای بسیاری معتبر است؛ زیرا در مقایسه با سایر آزمون‌ها در دسترس‌تر است. اگر شما هم می‌خواهید بدانید که اعتبار مدرک دولینگو چقدر است، حتما با این مطلب همراه باشید.

آزمون دولینگو چیست؟

آزمون Duolingo یک آزمون بین‌المللی برای اثبات مهارت زبان انگلیسی است که به صورت آنلاین برگزار می‌شود. این آزمون سه بخش اصلی دارد:

 • بخش تطبیقی (Adaptive Test)

در این بخش، بر اساس پاسخ‌های آزمون‌دهنده، سوالات آسان‌تر یا دشوارتر می‌شوند. به این صورت که اگر شما به سوالی پاسخ صحیح بدهید، سطح سوالات بعدی دشوارتر می‌شود و در صورتی که پاسخ غلط بدهید، سوالات ساده‌تر خواهند شد.

 • بخش ویدئویی (Video Interview)

برای جلوگیری از تقلب، بخشی از آزمون به صورت ویدئویی برگزار می‌شود. در این بخش آزمون دهنده باید دوربین را روشن کند و به سوالات پاسخ دهد. سوال‌ها ممکن است به صورت تکمیل‌کردنی، صحبت درباره یک موضوع خاص یا پاسخ کوتاه باشند.

 • بخش نوشتن (Writing)

در این بخش فرد باید درباره موضوعی که به او اعلام می‌شود یک متن نسبتا طولانی بنویسد. در نهایت نمرات تمامی بخش‌ها با یکدیگر جمع می‌شود و نمره‌ای بین ۱۰ تا ۱۶۰ به دانشجو داده خواهد شد. در حقیقت در این ۳ بخش تمامی مهارت‌های دانشجو در زبان انگلیسی از جمله Writing، Listening، Speaking و Reading سنجیده می‌شود. یکی از عوامل موثر بر اینکه اعتبار مدرک دولینگو چقدر است، این است که در این آزمون نمره خوبی به دست آورید.

اعتبار مدرک دولینگو

duolingo.com

مقایسه اعتبار مدرک دولینگو با آزمون‌های دیگر

برخی آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی نسبت به آزمون‌های دیگر اعتبار بالاتری دارند. در این راستا باید کشور و دانشگاه مقصد را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال آزمون آیلتس یکی از مواردی است که در اغلب کشورهای دنیا به رسمیت شناخته می‌شود و با آن می‌توانید به کشورهای متنوعی مهاجرت کاری یا تحصیلی داشته باشید.
با این حال باز هم دولینگو طرفداران خاص خود را دارد، زیرا:

 • این آزمون به صورت آنلاین، همه جا و در هر ساعتی از شبانه‌روز در دسترس است. کافی است یک گوشی هوشمند با دوربین نسبتا خوب و یک اتاق بدون رفت و آمد داشته باشید.
  و دولینگو به صورت تطبیق‌پذیر طراحی شده است و با توجه به سطح دانشجو سوالات آن دشوارتر یا آسان‌تر می‌شوند.
 • آزمون آزمایشی دولینگو دارای آزمون‌های آزمایشی متعددی است که به صورت مداوم در دسترس زبان‌آموز هستند تا خود را محک بزند و نمره‌اش را افزایش دهد.
  در نهایت در پاسخ به اینکه اعتبار مدرک دولینگو چقدر است باید بگوییم این آزمون همچنان به اندازه آزمون آیلتس و تافل اعتبار جهانی ندارد. دولینگو، تنها برای اپلای تحصیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مانند آیلتس نمی‌توان از آن برای اپلای شغلی یا دریافت اقامت استفاده کرد.

از سویی، با وجود شهرت روزافزون این آزمون، بازهم بسیاری از مراکز دانشگاهی معتبر جهان به دلیل شیوه برگزاری و احتمال بالای وجود تقلب، آن را قبول ندارند. بنابراین اگر قصد دارید در این آزمون شرکت کنید، حتما از پیش سایت موسسه مورد نظر را بررسی کنید تا مطمئن شوید که نتایج دولینگو را می‌پذیرد.

نحوه آمادگی برای آزمون دولینگو

برای شرکت در آزمون دولینگو باید از مدتی قبل در کلاس زبان انگلیسی شرکت کنید تا برای این آزمون آماده شوید. آزمون دولینگو نیاز به مهارت عمومی در زبان انگلیسی دارد. دوره‌های زبان انگلیسی عمومی موسسه سفیر برای شرکت در این آزمون بسیار مناسب هستند. در این دسته از کلاس‌ها، زبان‌آموز برای استفاده از زبان انگلیسی در هر موقعیتی از جمله تحصیل، کار و زندگی در کشورهای انگلیسی‌زبان آماده خواهد شد.
در صورتی که قصد شرکت در این آزمون را دارید می‌توانید به صورت آزمایشی نیز در آزمون‌ شرکت نمایید. آزمون آزمایشی دولینگو از نظر شیوه برگزاری و محتوای سوالات کاملا مشابه آزمون اصلی است و به همین دلیل فرد را به خوبی برای کسب نمره بالا در آزمون نهایی آماده خواهد کرد.در ادامه اعتبار مدرک دولینگو را در کشورهای مختلف بررسی می‌کنیم.

مدرک دولینگو در کدام کشورها معتبر است؟

آزمون دولینگو در سال‌های اخیر و به خصوص پس از شیوع بیماری کرونا، به یکی از آزمون‌های بین‌المللی مهم برای اثبات مهارت در زبان انگلیسی تبدیل شده‌است. در حال حاضر کشورهای زیادی در دنیا برای پذیرش دانشجوی خارجی این مدرک را می‌پذیرند. اگر می‌خواهید بدانید اعتبار مدرک دولینگو چقدر است، بهتر است نگاهی به لیست کشورهای پذیرنده آن بیندازید:

 • ایالات متحده آمریکا
 • بریتانیا
 • ایرلند
 • کانادا
 • استرالیا
 • نیوزیلند
 • فرانسه
 • اتریش
 • آلمان
 • ایتالیا
 • اسپانیا
 • مجارستان
 • چین
 • سنگاپور
 • ژاپن
 • کره جنوبی
 • قطر
 • مکزیک
 • تایلند
 • شیلی

اگرچه زبان رسمی برخی از این کشورها انگلیسی نیست، اما برای تدریس به دانشجویان بین‌المللی از این زبان استفاده می‌کنند. به همین دلیل برای پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف، نتایج آزمون دولینگو را در کنار آزمون‌های معتبر بین‌المللی همچون آیلتس و تافل به رسمیت می‌شناسند و اعتبار مدرک دولینگو را تا حدودی مشخص می‌کند.

مدرک دولینگو

etalkschool.com

مشهورترین دانشگاه‌هایی که مدرک دولینگو را می‌پذیرند

یکی از راه‌هایی که می‌تواند به ما نشان دهد که اعتبار مدرک دولینگو چقدر است، بررسی میزان اعتبار و شهرت موسساتی است که آن را می‌پذیرند. این آزمون در گذشته به دلیل اینکه به صورت آنلاین برگزار می‌شد و معیار دقیقی برای بررسی تقلب در آن وجود نداشت، چندان معتبر نبود؛ اما در سال‌های اخیر با تغییر شیوه آزمون و افزودن بخش ویدئویی به آن به جایی رسیده است که دانشگاه‌های زیر آن را به رسمیت می‌شناسند:

نام دانشگاه رتبه جهانی دانشگاه حداقل نمره دولینگو مورد پذیرش
دانشگاه فنی ماساچوست (MIT) ۱ ۱۲۰ تا ۱۲۵
دانشگاه هاروارد ۵ ۱۲۵
دانشگاه فنی کالیفرنیا ۶ ۱۰۵ تا ۱۲۰
دانشگاه شیکاگو ۱۰ ۱۰۵
دانشگاه پنسیلوانیا ۱۳ ۱۲۰
دانشگاه کلمبیا ۱۹ ۱۲۰
دانشگاه برکلی کالیفرنیا (UCB) ۳۲ ۱۱۵
دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا (UCLA) ۴۰ ۱۲۰
دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو(UCSD) ۴۸ ۱۱۰
دانشگاه نیویورک (NYU) ۴۲ ۱۲۵
دانشگاه میشیگان آربور ۲۳ ۱۰۵
دانشگاه تورنتو ۲۶ ۱۲۰
دانشگاه مک گیل ۲۷ ۱۱۵
دانشگاه بریتیش کلمبیا ۴۶ ۱۰۰
دانشگاه آلبرتا ۱۲۶ ۱۲۰
دانشگاه امپراتوری لندن ۷ ۱۱۰ تا ۱۲۰
دانشگاه UCL ۸ ۱۳۵
دانشگاه وارویک ۶۱ ۱۲۵
دانشگاه کینگز ۳۵ ۱۱۵
دانشگاه ملی استرالیا ۲۸ ۱۰۰
دانشگاه اوتاگو ۱۸۴ ۱۱۰
دانشگاه دوک آمریکا ۵۰ ۱۱۵
دانشگاه براون آمریکا ۶۰ ۱۲۰

علاوه بر دانشگاه‌های بالا که معتبرترین مراکز آموزشی جهان هستند، صدها مرکز آموزشی بزرگ و کوچک دیگر نیز وجود دارند که مدرک دولینگو را به عنوان ملاک پذیرش دانشجو می‌پذیرند. میانگین نمره موردنیاز در این آزمون عموما بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ است و هرچه افزایش پیدا کند، شانس قبولی دانشجو بیشتر خواهد شد.

دانشگاه با مدرک دولینگو
نتیجه‌گیری
آزمون دولینگو یکی از ده‌ها آزمون زبان انگلیسی معتبر در سطح جهان است که برای تعیین میزان مهارت افراد در ۴ بخش خواندن، نوشتن، شنیدن و مکالمه به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. از آن‌جایی که این آزمون نسبت به سایر آزمون‌های بین‌المللی در دسترس‌تر و البته ارزان‌تر است، بسیاری به دنبال آن هستند که بدانند اعتبار مدرک دولینگو چقدر است.
در این مقاله برای پاسخ به این سوال،به کشورها و معتبرترین مراکز دانشگاهی که نتایج آزمون دولینگو را می‌پذیرند اشاره کردیم. پیش از شرکت در آزمون دولینگو برای اپلای تحصیلی، حتما سایت رسمی دانشگاه موردنظر را بررسی کنید تا از اعتبار مدرک دولینگو و حداقل نمره لازم در آن مطمئن شوید.

 

 

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.