آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی چیست؟ | تشریح کامل آزمون تعیین سطح

یادگیری زبان انگلیسی قبل از انجام صحیح تعیین سطح، باعث سردرگمی و اتلاف زمان شما می‌شود، از این رو ارزیابی سطح زبان انگلیسی، قبل از شروع یادگیری گام بسیار مهمی است. در ادامه مقاله به شرح کامل سوالات این آزمون و سطح‌های مختلف آن می‌پردازیم.

چرا آزمون تعیین سطح انگلیسی مهم است؟

شاید آخرین سوالی که بعد از پاسخ به آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی چیست؟ برایتان ایجاد شود این است که که چرا آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی مهم است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم شما با استفاده از ارزیابی پاسخ سوالات این آزمون، به درستی، آموزش را آغاز می‌کنید و پس از گذراندن دوره‌های یادگیری، به مهارت کافی دست پیدا می‌کنید. درست مانند کودکی که ابتدا باید الفبای زبان فارسی را یاد بگیرد؛ سپس جمله‌سازی و دیگر مراحل زبان فارسی را آموزش ببیند. در بین موسسات آموزش زبان، سعی کنید مرکزی را انتخاب کنید که کیفیت آزمون‌های تعیین سطح آن‌ها، بالا باشد و به درستی جایگاه شما را برای آموزش این زبان مشخص کند، تا در زمان و هزینه‌های شما صرفه جویی شود. همچنین شما با استفاده از این آزمون‌ها، می‌توانید نقاط ضعف و قوت خود را در هر یک از بخش‌های زبان انگلیسی را بشناسید و پس از اطلاع از این موضوع، می‌توانید برای نتیجه گیری بهتر، نقاط ضعف خود را برطرف کنید. نکته‌ای که در این رابطه وجود دارد، این است که شما می‌توانید از طریق سایت‌های آموزش زبان انگلیسی، در آزمون‌های تعیین سطح شرکت کرده و توانایی‌های خود را محک بزنید. مرکز آموزش آنلاین زبان سفیر، بهترین سایت تعیین سطح زبان انگلیسی است که می‌توانید به صورت غیر حضوری و در مکانی بدون استرس، به پاسخگویی سوالات بپردازید.

آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی چگونه است؟

اگر قصد ثبت نام در یک آموزشگاه زبان انگلیسی را دارید(حضوری و یا غیرحضوری)، از شما سوالاتی در خصوص میزان آشنایی با زبان انگلیسی پرسیده می‌شود، این آزمون‌ها به صورت شفاهی و کتبی برگزار می‌شود. نتایج آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی مشخص می‌کند که یادگیری زبان برای هر فردی باید از چه مقطعی شروع شود.

آزمون تعیین سطح زبان برای هر آموزشگاه متفاوت است؟

بله، نوع آزمون‌های تعیین سطح، به موسسه‌ای که در آزمون آن‌ها شرکت می‌کنید بستگی دارد. به عنوان مثال برخی از موسسات، تنها آزمون شفاهی را ملاک ارزیابی خود قرار می‌دهند، در حالی که برخی از آموزشگاه‌ها، هر دو نوع آزمون (کتبی و شفاهی) را ملاک ارزیابی قرار می‌دهند.

انواع آزمون‌های تعیین سطح زبان

به طور کلی آزمون‌های تعیین سطح زبان انگلیسی در چهار بخش، انجام می‌شوند:

 1. شنیداری listening
 2. خواندن reading
 3. نوشتاری Writing
 4. گفتاری Speaking

در نهایت پس از ارزیابی داوطلبان در بخش‌های ذکر شده، سطح مهارت و دانش آن‌ها مشخص شده و آموزش زبان را براساس سطح ارزیابی شده شروع می‌کنند. در آزمون‌های ‌کتبی، از بخش‌های listening و Speaking خبری نیست و این بخش‌ها، در آزمون شفاهی اهمیت دارند.

سوالات آزمون تعیین سطح انگلیسی شامل چه چیزهایی می‌شود؟

همانطور که در بالا هم ذکر کردیم، این آزمون به دو صورت کتبی و شفاهی برگزار می‌شود که عموما این سوالات شامل موارد زیر هستند:

 • سوالاتی در خصوص معرفی خودتان، مانند نام و نام خانوادگی، سن، جنسیت و موارد این چنینی جزو مهم‌ترین سوالات در آزمون‌های شفاهی هستند.
 • در خصوص علاقه‌مندی‌هایتان از شما سوال می‌شود.
 • سوال در مورد آینده و اهدافی که دارید.
 • اینکه در چه رشته‌ای درس می‌خوانید.
 • سوالاتی در خصوص فعالیت‌های روزمره و نحوه گذراندن اوقات فراغت، برای سنجش تسلط شما به گرامر و دایره لغات، جزو سوالات آزمون تعیین سطح است.
 • سوالاتی در مورد ویژگی‌های شخصیتی شما
 • سوالاتی در خصوص نحوه گذراندن اوقات فراغت

علاوه بر سوالات بالا که می‌توان گفت مهم‌ترین سوالات در آزمون‌های تعیین سطح زبان انگلیسی هستند، سوالات چالشی نیز از شما پرسیده می‌شود که عموما با نظر ارزیاب و با هدف سنجش میزان تسلط به گرامر زبان انگلیسی صورت می‌گیرد.

 

آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی چیست؟

منبع عکس: babbel.com

آزمون‌ تعیین سطح زبان انگلیسی در چند سطح است؟

در سیستم CEFR, سطح بندی داوطلبان در ۳ سطح زیر انجام می‌گیرد که هر یک از این سطح‌ها، خود به دو قسمت دیگر تقسیم می‌شوند. در ادامه مقاله، ویژگی‌ها و مهارت‌های لازم برای این سطح را بیان می‌کنیم.

1. سطح A یا همان پایه Base

داوطلبانی که در این سطح قرار دارند، توانایی درک جملات ساده و معرفی خود را دارند. همچنین در مورد محل زندگی و شغل خود می‌توانند اطلاعاتی را به طرف مقابل داده و از طرف مقابل نیز در این خصوص سوالاتی بپرسند. در سطح A2 ، در خصوص غذاهای مورد علاقه، شغل مورد علاقه، وضعیت آب و هوا، اتفاقات روزمره و موارد این چنینی می‌توانند به صورت جزیی صحبت کند.

2. سطح B یا همان مستقل Independent

افرادی که در این سطح قرار دارند، دیگر مبتدی نیستند و می‌توانند به نحوی از پس خودشان برآیند. داوطلبان این سطح از آزمون، در موقعیت‌هایی مانند سفر، در محل‌هایی مانند فرودگاه، هتل، رستوران‌ها و موارد این چنینی، می‌توانند به راحتی با افراد دیگر، ارتباط برقرار کنند. توانایی گفتگو در مورد آرزوها،تجربیات زندگی شخصی، برنامه‌ها و هدف‌های آینده را نیز دارند. ناگفته نماند که داوطلبان در این سطح، با اصطلاحات خاص، کنایه‌ها و استعاره‌ها در زبان انگلیسی آشنایی ندارند؛ البته توانایی فهمیدن متن‌های تخصصی با اطلاعات فنی را دارند.

3. سطح C یا پیشرفته Proficient

داوطلبانی که در این سطح، دسته‌بندی می‌شوند، به راحتی می‌توانند در موقعیت‌های مختلف گفت‌وگو کنند. این دسته از افراد، هیچ گونه مشکلی برای حضور و گفتگو در محیط‌های شغلی و تحصیلی ندارند و به راحتی از عهده خود برمی‌آیند. همچنین مهارت نوشتاری در آن‌ها بالا بوده و توانایی تشخیص ساختارهای اشتباه گرامری و جملات ضعیف را دارند. در سطح پیشرفته‌تری که برای این مرحله در نظر گرفته شده و تحت عنوان C2 شناخته می‌شود، داوطلبان درست مانند افراد بومی هستند و توانایی‌های فوق‌العاده‌ای مانند خواندن هر نوع کتاب، خلاصه کردن متن‌ها و نوشتن هر متنی را دارد. تمامی مهارت‌ها و توانایی‌هایی که در مطالب فوق به آن‌ها اشاره کردیم، پس از ارزیابی آزمون تعیین سطح انگلیسی در موسسه زبان، انجام می‌شود و داوطلبان بر اساس میزان توانایی‌هایشان دسته‌بندی می‌شوند. اگر ساکن تهران هستید و قصد دارید میزان مهارت خود را بسنجید، می‌توانید به شعب آموزشگاه زبان سفیر در تهران مراجعه کنید، تا به صورت حضوری تعیین سطح شوید.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به تازگی قصد یادگیری زبان انگلیسی را دارید و نمیدانید از کجا و چجوری باید آموزش زبان انگلیسی از صفر را شروع کنید، همین حالا در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی سفیر شرکت کنید و گام اول را در یادگیری زبان انگلیسی بردارید.

آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی (کلیک کنید)

آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی چیست؟

منبع عکس: fluentu.com

کلام پایانی

بنابراین، تعیین سطح زبان انگلیسی برای هر فردی که قصد شرکت در کلاس‌های زبان انگلیسی را دارد، چه به صورت حضوری و چه غیر حضوری، لازم و ضروری است. حتی برای بسیاری از مشاغل نیز داشتن نتیجه آزمون تعیین سطح، یک اولویت محسوب می‌شود. با توجه به اهمیت و لزوم این آزمون، شما باید برای سنجش سطح مهارت زبان انگلیسی خود، به مراکز آموزش زبان مراجعه کنید. انتخاب آزمون به صورت حضوری و غیر حضوری به شرایط شما و موسسه انتخابی شما بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به مرکز سفیر و شرکت در آزمون تعیین سطح سفیر، میزان مهارت‌ها و آشنایی خود با بخش‌های مختلف زبان انگلیسی را محک بزنید و یک نتیجه معتبر از آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی‌تان داشته باشد.

2 دیدگاه
 1. مصطفی زارع

  سلام روز بخیر
  من رفتم شعبه سعادت آباد برای تعیین سطح، دقیقا همین مطالب رو ازم پرسیدن
  فقط راجع به هوا و آخرین سفری هم که رفتم ازم پرسیدن
  دمتون گرم خیلی کامل نوشتید.

  1. پشتیبان سفیر مگ

   سلام
   ممنون که نظرتون رو نوشتید.
   پیروز باشید

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.