آزمون FCE چیست؟ معرفی منابع + دانلود ۱۲ نمونه سوال رایگان

آزمون FCE چیست؟ معرفی منابع + دانلود ۱۲ نمونه سوال رایگان

آزمون FCE چیست؟

آزمون FCE که مخففِ First Certificate in English است، توسط دپارتمان زبان انگلیسی دانشگاه کمبریج در سراسر دنیا برگزار می‌شود. این آزمون یکی از آزمون‌های معتبر در سطح جهان است که می‌تواند تاییدکننده سطح یادگیری در مرحله Upper-Intermediate باشد. در ادامه این مطلب تصمیم داریم تا همراه هم نگاهی دقیق‌تر به این آزمون و هرچیزی که باید پیش از شرکت در این آزمون بدانید داشته باشیم.

آزمون FCE

ساختار و سیستم نمره‌دهی امتحان FCE

آزمون FCE از چهار بخش اصلی تشکیل شده است.

بخش زمان محتوا هدف
خواندن و کاربرد زبان ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه ۵۲ سوال در ۷ بخش نشان دادن توانایی داوطلب در مطالعه و درک متون مختلف نظیر داستان، روزنامه، و مجلات. در بخش کاربرد زبان، دانش گرامر و لغت سنجیده می‌شود.
نوشتن ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه ۲ بخش نگارش متون مختلف مثل نامه، گزارش، و انشا
شنیدن ۴۰ دقیقه ۳۰ سوال در ۴ بخش درک متون صوتی شامل مکالمات روزمره، گزارشات خبری، و ارائه و سخنرانی
صحبت‌کردن ۱۴ دقیقه برای دو داوطلب ۴ بخش سنجش توانایی داوطلبین در صحبت رو در رو. در آزمون اسپیکینگ، دو یا سه داوطلب هم‌زمان مصاحبه می‌شوند.

Reading and Use of English

در ۷ بخش برگزار می‌شود. ۴۰ درصد کل نمرۀ آزمون را شامل می‌شود. بخش‌های ۱ تا ۴ به دستور زبان و دانش لغت اختصاص دارد. بخش‌های ۵ تا ۷ به ریدینگ اختصاص دارد.

بخش ۱، شامل ۸ سوال – متنی دارای جای‌خالی در اختیار شما گذاشته می‌شود که برای هر جای خالی از میان چهار گزینه (A, B, C, D) باید جواب سوالات را انتخاب کنید. سوالات پیرامون دانش لغوی داوطلب طراحی شده‌اند و دانش idioms، collocations، phrasal verbs، fixed phrases و shades of meaning را می‌سنجند.

بخش ۲، شامل ۸ سوال – متنی دارای جای‌خالی در اختیار شما گذاشته می‌شود و باید خودتان جا‌های خالی را با توجه به معلومات خودتان تکمیل کنید. برای تکمیل جا‌های خالی نیاز به دانش دستوری و لغوی است.

بخش ۳، شامل ۸ سوال – متنی دارای جا‌ی‌خالی در اختیار شما گذاشته می‌شود و برای هر جای خالی ریشۀ جواب داده شده است. با توجه به ریشۀ داده شده باید کلمه صحیح را بسازید و بنویسید. برای پاسخ‌گویی این سوال صرفا به دانش لغت نیاز است.

بخش ۴، شامل ۶ سوال – جمله‌ای به شما داده می‌شود، کلمۀ کلیدی و بخشی از جمله دیگر نیز در اختیار شماست. با استفاده از کلمه کلیدی باید جملۀ دوم را به گونه‌ای تکمیل کنید که دقیقا هم معنی جمله اول شود. برای تکمیل این تمرین به گرامر و دانش لغات نیاز دارید. هر سوال در این بخش به اندازۀ دو نمره ارزش دارد.

بخش ۵، شامل ۶ سوال – متنی جهت مطالعه به شما داده می‌شود. در پایان باید به ۶ سوال چهار گزینه‌ای پاسخ دهید.  هر سوال دو نمره دارد.

بخش ۶، شامل ۶ سوال – متنی جهت مطالعه به شما داده می‌شود که ۶ جمله از متن حذف شده است. در پایان متن ۸ جمله به شما داده شده که باید جملاتی که جزء متن هستند را پیدا کرده، در جای صحیح قرار دهید. هر سوال دو نمره دارد.

بخش ۷، شامل ۱۰ سوال – تعدادی جمله و متنی که به بخش‌های مختلقی تقسیم شده در اختیار شما قرار می‌گیرد. باید تشخیص دهید هر جمله از کدام بخش متن استخراج شده است.

Writing

دو متن باید بنویسید. موضوع بخش اول اجباری است ولی در بخش دوم، از میان سه موضوع یکی را باید انتخاب کنید.

بخش ۱ – موضوع انشا و دو ایده دربارۀ موضوع به شما داده می‌شود. باید ایده سوم را خودتان اضافه کنید و یک انشا بین ۱۴۰ تا ۱۹۰ کلمه بنویسید.

بخش ۲ – سه موضوع به شما داده می‌شود. موضوعات شامل مقاله، نامه/ایمیل، گزارش و نقد هستند. یکی از موضوعات را باید به دلخواه انتخاب کنید و بین ۱۴۰ تا ۱۹۰ کلمه دربارۀ آن بنویسید.

Listening

در چهار بخش برگذار می‌شود و ۲۰% نمرۀ کل آزمون را تشکیل می‌دهد. در آزمون FCE فایل‌های صوتی دو بار پخش می‌شوند.

بخش ۱، شامل ۸ سوال – هشت مکالمه یا مونولوگ کوتاه می‌شنوید و در انتهای هر یک، یک سوال چهار گزینه‌ای را پاسخ می‌دهید.

بخش ۲، شامل ۱۰ سوال – یک مونولوگ ۳ دقیقه‌ای می‌شنوید و باید بر اساس آن ۱۰ جمله را با کلمه یا عبارت کوتاه تکمیل کنید.

بخش ۳، شامل ۵ سوال – پنج مونولوگ ۳۰ ثانیه‌ای حول یک موضوع می‌شنوید. در پاسخ‌نامه از میان ۸ گزینه،گزینه مناسب به هر مونولوگ را انتخاب می‌کنید.

بخش۴، شامل ۷ سوال – یک مکالمه به طول ۳ الی ۴ دقیقه بین دو نفر یا بیشتر می‌شنوید. باید به ۷ سوال سه گزینه‌ای پاسخ دهید.

Speaking

آزمون اسپیکینگ FCE همواره به همراه یک یا دو داوطلب برگزار می‌شود. دو ممتحن در اتاق حضور دارند که یکی با داوطلبین صحبت می‌کند و دیگری فقط به صحبت‌ها گوش می‌دهد. این بخش آزمون ۴ بخش دارد و ۲۰% نمره کل را تشکیل می‌دهد.

بخش ۱، ۲ دقیقه – مکالمه با ممتحن حول موضوعات روزمره نظیر علایق، تحصیلات، شغل و غیره.

بخش ۲، ۱ دقیقه برای هر داوطلب – دو عکس به شما داده می‌شود و یک دقیقه باید دربارۀ آنها صحبت کنید. سپس ممتحن از داوطلب دیگر می‌خواهد در ۳۰ ثانیه نظرش را دربارۀ عکس‌ها و نظرات شما اعلام کند. آزمون دوباره تکرار می‌شود و این بار دو عکس جدید به داوطلب دیگر داده می‌شود.

بخش ۳، ۳ دقیقه – ممتحن موضوعی را مطرح می‌کند. شما و داوطلب دیگر دربارۀ موضوع بحث می‌کنید و باید تصمیم بگیرید.

بخش۴، ۴ دقیقه – بحث بین دو داوطلب، ممتحن با طرح سوال مسیر بحث را کنترل می‌کند.

محل برگزاری آزمون fce در ایران

نمرۀ آزمون FCE

هر مهارت آزمون نمره مستقل دریافت می‌کند، نمره کل آزمون به صورت A، B، C، … اعلام می‌شود.

نمره خام نمره آزمون
۱۸۰ – ۱۹۰ Grade A
۱۷۳ – ۱۷۹ Grade B
۱۶۰ – ۱۷۲ Grade C
۱۴۰ – ۱۵۹ Level B1

نمرات بین ۱۲۲ الی ۱۳۹ در کارنامه اعلام می‌شوند ولی برای آنها مدرک صادر نمی‌شود.

منابع آزمون FCE

آزمون FCE آزمون سطح B2 است و برای آمادگی می‌توانید از کلیه منابع سطح B2 استفاده کرد. برای آمادگی بیشتر برای آزمون کتاب‌های زیر را توصیه می‌کنیم.

First Certificate Gold Exam Maximiser

First Certificate Avenues

Cambridge First Certificate Listening and Speaking

Cambridge First Certificate in English 5, with Answers

 مراکز برگزارکننده آزمون FCE

در حال حاضر آزمون FCE در کشورهای ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و امارات متحده عربی برگزار می‌شود ولی متاسفانه این آزمون به دلیل برخی تحریم‌ها در ایران برگزار نمی‌شود.

اعتبار آزمون FCE

یکی از مزیت‌های امتحان FCE نسبت به سایر امتحان‌های مشابه همچون آزمون CAE، آزمون KET و آزمون GRE اعتبار این آزمون است. مدرک آزمون اف سی ای اعتبار مادام‌العمر دارد و شما می‌توانید با یک‌بار شرکت در این آزمون و کسب مدرک آن، از اعتبار دائمی آن استفاده کنید.

هزینه شرکت در آزمون FCE

از موارد مهمی که قبل از شرکت در امتحان FCE باید در نظر بگیرید هزینه این آزمون است. هزینه شرکت در آزمون اف سی ای تقریبا ۱۶۰ یورو است که این مبلغ با توجه به خدماتی که مراکز برگزاری به شما می‌دهند متغیر است.

تقویم برگزاری آزمون FCE

با توجه به عدم برگزاری آزمون اف سی ای در سطح کشور تقویمی برای این آزمون در نظر گرفته نشده است. اگر شما تمایل به تجربه آزمون FCE دارید می‌توانید در این آزمون از طریق نمونه شبیه‌سازی شده شرکت کنید و نمره خود را مطابق استاندارد بین‌المللی دریافت کنید.

از چه سطحی می‌توانیم در FCE شرکت کنیم؟

آزمون اف سی ای به‌صورت استاندارد برای سطح Upper-Intermediate یا همان بالاتر از متوسطه در نظر گرفته شده است و شما می‌توانید مفاهیم آموخته خود را در این آزمون محک بزنید. در صورتی که شما تمایل به تعیین سطح خود هستید و تصمیم به شناخت سطح حقیقی خود دارید می‌‌توانید تعیین سطح خود را به‌صورت آنلاین نیز انجام دهید.

پارسا کاکویی هستم، کارشناس تولید محتوا؛ افتخار اینو دارم که از طریق خلق محتوا همراه شما دوستان سفیریِ عزیز باشم. امیدوارم مطالبی که در سفیرمگ مطالعه می‌کنید براتون مفید و کاربردی باشه.

اگر پسندیدی برای دوستانت ارسال کن...

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۵۶

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. .
    10:34 2021/06/18

    aaaaliіі boⲟd ❤️❤️❤️

    .