آزمون TOLIMO چیست؟ همه چیز در مورد آزمون تولیمو

معنی و مفهوم آزمون TOLIMO چیست؟ آزمون تولیمو یکی از آزمون‌های استاندارد تعیین سطح دانش زبان انگلیسی است که در ایران و توسط سازمان سنجش طراحی و برگزار می‌شود. نام این آزمون مخفف عبارت Test Of Language by the Iranian Measurement Organizations)   TOLIMO) است. اگر از متقاضیان شرکت در آزمون دکتری باشید گرفتن نمره خوب در آزمون تولیمو می‌تواند به قبولی شما کمک قابل توجهی کند چرا که برای تحصیل در مقطع دکترا باید در یکی از آزمون‌های معتبر زبان مانند آزمون Tolimo، آزمون TOFEL و یا آزمون MCHE نمره قابل قبول کسب کرده باشید. لازم به ذکر است که کسب نمره قابل قبول در این آزمون برای افرادی که تمایل دارند از بورسیه اعزام به خارج از کشور استفاده کنند نیز لازم است.

برای آشنایی بیشتر با این آزمون سنجش زبان، با ما همراه باشید.

آزمون تولیمو (Tolimo) شامل چه بخش‌هایی است؟

در جلسه آزمون تولیمو دو دفترچه در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داده می‌شود که یکی از آنها شامل سوالات تشریحی و دیگری شامل سوالات تستی است. در دفترچه تشریحی آزمون، یک سوال وجود دارد که برای پاسخ دادن به آن ۳۰ دقیقه زمان خواهید داشت. پاسخ این بخش از آزمون باید داخل دفترچه نوشته شود و پاسخ‌نامه جداگانه‌ای برای آن به شما داده نمی‌شود. این بخش از آزمون تولیمو به بخش نوشتاری آزمون‌ آیلتس و آزمون جی‌آر‌ای (GRE) شباهت دارد و نشان‌دهنده مهارت شما در نوشتن متن و مقاله به زبان انگلیسی است. برای اینکه بتوانید مهارت نوشتاری خود را تقویت کنید لازم است نوشتن مقالات را تمرین کنید و از اساتید زبان بخواهید نوشته‌هایتان را تصحیح کنند تا ایرادات آن برطرف شود. کسب نمره قابل قبول در این بخش از آزمون تولیمو بدون تمرین زیاد و تلاش مستمر امکان‌پذیر نیست.

 سوالات آزمون تولیمو

دفترچه سوالات تستی آزمون تولیمو شامل ۱۴۰ سوال است و از سه بخش تشکیل می‌شود که در ادامه هر یک را شرح می‌دهیم. دقت داشته باشید که پاسخ سوالات این دفترچه باید در پاسخ‌نامه وارد شود.

 • بخش ساختار و نوشتار زبانی (Structure and Written Expression) که ۴۰ سوال دارد و برای پاسخ دادن به سوالات آن ۳۰ دقیقه فرصت دارید.
 • بخش درک مطلب (Reading Comprehension) که شامل ۵۰ سوال است و ۵۵ دقیقه برای پاسخ دادن به سوالات آن زمان خواهید داشت.
 • درک مطلب شفاهی یا شنیداری (Listening Comprehension) که ۵۰ سوال دارد و ۳۵ دقیقه برای پاسخگویی به آنها زمان خواهید داشت. توجه داشته باشید که سوالات این بخش در جلسه آزمون از بلندگو پخش می‌شود و شما تنها یک مرتبه فرصت شنیدن آن را خواهید داشت. پس از گوش دادن به متنی که از طریق بلندگو خوانده می‌شود، باید پاسخ صحیح را در پاسخ‌نامه خود علامت‌گذاری کنید.

نمره آزمون تولیمو چطور محاسبه می‌شود؟

در آزمون تولیمو یک محدوده نمره از ۳۱۰ تا ۶۷۷ تعریف شده است و برای محاسبه آن پس از حساب کردن نمره‌ حاصل شده در هر بخش، ده برابر میانگین نمره‌ها به‌عنوان نمره کل در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که نمره بالاتر از ۶۰۰ بگیرید نتیجه آزمون شما عالی محسوب می‌شود. اگر نمره‌ای بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ بگیرید یعنی خوب و اگر نمره‌ای بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ دریافت کنید یعنی نتیجه آزمون شما متوسط بوده است. نمره کمتر از ۴۷۹ به معنی نتیجه ضعیف است. همچنین نمره‌ای که از بخش تشریحی دریافت می‌کنید بین ۱ تا ۶ است و در کارنامه شما کنار نمره کل دریافت شده ذکر می‌شود.

جدیدترین منابع آزمون تولیمو را بشناسید،قبولی تضمینی در آزمون تولیمو

منابع متعددی جهت آماده شدن برای آزمون تولیمو معرفی می‌شوند. اما اصلی‌ترین آنها کتاب‌هایی هستند که در ادامه معرفی می‌کنیم.

کتاب ۵۰۴ واژه

این کتاب یکی از اصلی‌ترین و معتبرترین منابعی است که تقریباً برای هر آزمون تعیین سطح زبان لازم است آن را مطالعه کنید. این کتاب حاوی ۵۰۴ واژه‌ای است که در کتاب‌ها و مجلات، مکالمات روزمره، مطبوعات و حتی فیلم‌هایی که به زبان انگلیسی هستند کاربرد زیادی دارند. این کتاب بدون شک یکی از بهترین منابع برای وسعت بخشیدن به دایره لغات شما است.کتاب 504 برای ازمون تولیمو

 کتاب واژگان ضروری تافل

این کتاب نه تنها برای شرکت‌کنندگان آزمون تافل، بلکه برای متقاضیان شرکت در آزمون تولیمو نیز بسیار ضروری است. این کتاب در ویرایش‌های متفاوتی به بازار عرضه شده‌ است. بنابراین در هنگام تهیه کتاب دقت کنید که ویرایش آخر را خریداری کنید.

کتاب ۱۱۰۰ واژه بارونز

این کتاب برای تمامی متقاضیان شرکت در آزمون تولیمو، آزمون تافل و آزمون GRE یک منبع مهم است. این کتاب به نحوی طراحی شده است که برای هر هفته تعدادی لغت در نظر گرفته به طوری که اگر طبق برنامه این کتاب پیش بروید می‌توانید در هر هفته ۴ روز را به یادگیری واژه‌های جدید اختصاص دهید و ۱ روز را صرف مرور کلمات کنید و به این ترتیب در ۴۶ هفته تمام کلمات را از بر شوید. البته فراموش نکنید که این کتاب در نسخه‌های متفاوتی به فروش می‌رسد پس اگر قصد دارید بر اساس برنامه‌ریزی کتاب، واژه‌ها را یاد بگیرید حتماً نسخه اصلی آن را تهیه کنید.

کتاب ۵۰۰۰ واژه آکادمیک

پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را پس از اتمام کتاب‌هایی که معرفی شدند مطالعه کنید تا واژه‌هایی که یاد گرفته‌اید برایتان مرور شوند و دایره لغاتتان تکمیل شود. این کتاب نیز نه تنها برای شرکت‌کنندگان آزمون تولیمو که برای متقاضیان شرکت در آزمون تافل، آزمون آیلتس و آزمون MSRT نیز مناسب است.

نکاتی که پیش از ثبت نام در آزمون TOLIMO باید بدانید

در حال حاضر ثبت نام در آزمون TOLIMO به‌راحتی از طریق اینترنت امکان‌پذیر است. پس از واریز هزینه و دریافت کد رهگیری مشخصات، تاریخ و محل آزمون شما برایتان قابل رویت خواهد بود. اما نشانی دقیق محل آزمون و شماره صندلی‌تان را ۴۸ ساعت قبل از جلسه می‌توانید از طریق نرم‌افزاری که روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد دریافت کنید. توجه کنید که تنها تا ۱۵ روز قبل از آزمون تولیمو، امکان ثبت‌نام خواهید داشت و پس از آن مهلت ثبت‌نام به پایان خواهد رسید.

ثبت نام در آزمون تولیمو

انصراف از آزمون تولیمو

در صورتی که بخواهید از آزمون TOLIMO انصراف دهید باید حداکثر تا ۱۵ روز قبل از برگزاری آزمون به صورت کتبی درخواست خود را به سازمان سنجش ارائه کنید.

بیشتر بخوانید: آزمون Mche یا Msrt چیست؟

نتیجه آزمون چه زمانی اعلام می‌شود؟

بین ۳۰ تا ۴۰ روز پس از آزمون تولیمو، نتایج و نمرات در سایت سازمان سنجش قابل رویت خواهد بود. علاوه بر این، کارنامه آزمون نیز از طریق پست به آدرسی که قبلاً در فرم مشخصات خود وارد کرده‌اید ارسال خواهد شد. نشانی سایت سازمان سنجش: tolimo.sanjesh.org همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم آزمون تولیمو (Tolimo) از جمله آزمون‌هایی است که ایران برگزار می‌کند و برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر را دارند به‌عنوان یک مدرک زبان معتبر قابل استفاده است.

در این مقاله ما به توضیح در مورد جزئیات یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان یعنی آزمون TOLIMO پرداختیم و اینکه چه منابعی برای آمادگی در آن می‌توانید مطالعه کنید و امیدواریم که برای شروع مفید واقع شوند.

12 دیدگاه
 1. مائده

  سلام ببخشید محدودیت سنی داره؟ یا مدرک ؟

  1. پشتیبان سفیرمگ

   سلام مائده جان حداقل و حداکثر سن برای شرکت در آزمون وجود ندارد و صرفا افرادی که حداقل مدرک دیپلم داشته باشند می توانند در آزمون شرکت کنند.

 2. سارا

  با سلام. من امروز ثبت نام در آزمون تولیمو رو انجام دادم اما تاریخ رو اشتباه زدم و میخوام ویرایش کنم، تاریخی که انتخاب میکنم ظرفیت هم دارد اما خطای( آزمون شما در کمتر از 5 ساعت قبل ثبت شده است و امکان تغییر وجود ندارد؛ طبق شرایط و ضوابط در زمان ثبت نام می بایست در انتخاب تاریخ/شهر دقت می کردید و اقدامی در این خصوص میسر نیست) را میزند.آیا امکان ویرایش وجود ندارد؟

  1. لی‌لی قهرمان

   سلام سارا جان. این سوال را باید از سنتری که آزمون دادید بپرسید. 🙂

 3. Sorena

  سلام
  آزمون تولیمو رو میشه چند بار داد؟

  1. لی‌لی قهرمان

   سلام سورنا جان
   محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در آزمون وجود ندارد.

 4. بهار رحیمی
 5. زهرا

  سلام اگر فقط به 20تاسوال شنیداری پاسخ صحیح بدهیم نمرمون چندمیشه؟

 6. شهرزاد

  نحوه نمره دهی هر سوال به چه صورته ؟یعنی ۱۴۰سوال هر سوال چند نمره داره ؟و اینکه نمره نسبت به بفیه سنجیده میشه؟

  1. پریسا سالارکیا

   نمره هر قسمتِ آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل منظور می‌شود. دامنه نمره کل از ۳۱۰ تا ۶۷۷ می‌باشد. نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ ضعیف محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که بخش نوشتاری نمره جداگانه‌ای دارد و نمره آن بین ۱ الی ۶ است که در کنار نمره کل در کارنامه درج می‌شود. نتایج آزمون هم معمولا ۷ روز پس از آزمون آماده و از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می شود.

 7. Shiva

  مدرک این آزمون باید هر چند سال یکبار دوباره تمدید بشه با آزمون جدید یا لازم نیست

  1. وحید

   سلام اعتبار دو ساله داره

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.