۱۵ کار که هنگام یادگیری زبان انگلیسی نباید انجام دهید!

چرا انگلیسی یاد ‌نمی‌گیریم؟ این سوالی است که بسیاری از افرادی که سال‌هاست دوست دارند زبان انگلیسی را یاد بگیرند، می‌پرسند. اگر شما هم جزو این دسته هستید، بدانید تنها نیستید. با ما در این مقاله همراه باشید تا علت‌ یاد نگرفتن زبان انگلیسی را پیدا کنیم! یادگیری یک زبان جدید می‌تواند کار سختی باشد. در بسیاری از موارد اما، زبان‌آموزان این روند را با عادات غلط برای خود سخت‌تر می‌کنند.

در این مقاله از سفیرمگ راهکارهایی بدون ترتیب خاصی ارائه شده‌اند که روند یادگیری زبان شما را نه‌تنها ساده‌تر و روان‌تر می‌کنند، بلکه یادگیری زبان انگلیسی را سرگرم کننده‌تر نیز خواهند کرد.

ترجمه می‌کنید!

اتکا به ترجمه کاری است که فقط و فقط در مراحل اولیه یادگیری می‌توانید از آن استفاده کنید. هنگامی که درک اولیه‌ای از لغات انگلیسی پیدا کردید، ضروری است از فکر کردن به زبان مادریتان و ترجمه کردن همه جملات به آن پرهیز کنید. ترجمه کردن، روند یادگیری شما را کند می‌کند و از تمرکز شما می‌کاهد. زمانی که با یک جمله انگلیسی مواجه می‌شوید، ابتدا روی کلماتی که بلد هستید تمرکز کنید و سپس با استفاده از آنها، معنی جمله را تکمیل کنید.

از اشتباه کردن می‌ترسید!

ترس مانع بزرگی است که جلوی پیشرفت را می‌گیرد. اگر قوانین دستوری زبان را بلدید ولی در مکالمه کردن مشکل دارید، به این معنی نیست که نباید انگلیسی صحبت کنید! به عکس‌العمل‌های احتمالی دیگران بی‌اعتنا باشید و حرفتان را بزنید. همه‌ی ما اشتباه می‌کنیم، و از آنها درس می‌گیریم – تنها راه پیشرفت همین است.

منفی بافی می‌کنید!

داشتن نگرش منفی نه‌تنها به بهبود یادگیری شما کمک نمی‌کند، بلکه کار را سخت‌تر می‌کند. اگر افکار منفی در ذهن می‌پرورانید، مثل:

“چرا همیشه اشتباه می‌کنم؟ من چقدر احمق هستم.”

“من هیچ وقت یاد نمی‌گیرم.”

“نمی‌دانم چه بگویم، انگلیسی خیلی سخت است.”

زمان آن رسیده که بس کنید! افکارتان را مثبت کنید تا نتیجه مثبت بگیرید. به‌جای آنگه بگویید: “من هیچ‌وقت یاد نمی‌گیرم.” باید بگویید: “من به تلاشم ادامه می‌دهم و مطمئنم به‌زودی زبانم بهتر می‌شود.”

به‌جای اینکه بگویید: “ببخشید، من انگلیسی صحبت نمی‌کنم و صحبت شما را نمی‌فهمم.” بگویید:” ببخشید، من در حال یادگیری انگلیسی هستم، لطفا آرام‌تر صحبت کنید.”

مثبت‌اندیشی کمک بزرگی به یادگیری شما می‌کند!

مضطرب هستید!

از هر فرصتی که دارید برای صحبت به‌ انگلیسی استفاده کنید. اگر زیادی به صحبت‌ کردن فکر کنید، فقط خودتان را مضطرب می‌کنید. خودتان را در شرایط قرار دهید و انگلیسی صحبت کنید!

هر چه بیشتر صحبت کنید، احساس آرامش و اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهید داشت و زودتر می‌آموزید که به انگلیسی درست مکالمه کنید! در آغاز ضروری است که که با اضطراب خود مقابله کنید، ولی هر چه بیشتر صحبت کنید، احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.

چرا انگلیسی یاد ‌نمی‌گیریم؟ در هنگام یادگیری انگلیسی صبور باشید

وقتی کسی متوجه منظورتان نمی‌شود، بهتان برمی‌خورد!

برای همه پیش می‌آید: بالاخره با کسی برخورد خواهید کرد که علی‌رغم تمام تلاش‌های شما، منظور شما را نخواهد فهمید. این اتفاق نادری نیست. به دلیل تعدد انگلیسی زبانان و گستردگی آنها در سطح جهان، لهجه‌های گوناگونی وجود دارند که فهمیدن آنها می‌تواند دشوار باشد. حذف کامل زبان مادری از لهجه انگلیسی‌تان کاری بسیار بسیار دشوار است، پس بی‌دلیل به خود سخت نگیرید!

معذرت‌خواهی می‌کنید!

هیچ‌کس همه‌چیز را نمی‌داند – پس به این خاطر که دانش زبان انگلیسی شما کامل نیست، عذرخواهی نکنید. شما در حال یادگیری هستید و هرکاری به زمان نیاز دارد. هر چه بیشتر صحبت کنید و از مهارت‌های جدیدتان استفاده کنید، بیشتر پیشرفت می‌کنید. حتی انگلیسی زبانان بومی هم در چند ماه انگلیسی یاد نگرفته‌اند!

نکته مهم این است که تلاشتان را بکنید، اغلب افراد متوجه منظورتان خواهند شد و شما را درک می‌کنند. پس راحت باشید و شروع به صحبت کنید!

فقط سر کلاس یاد می‌گیرید!

یادگیری در سر کلاس، مزایای بسیاری دارد: می‌توانید سوال بپرسید، استاد خود را به چالش بکشید و با هم‌کلاسی‌هایتان هم‌فکری کنید. ولی برای یادگیری زبان، باید بتوانید زبان انگلیسی را بخشی از زندگی روزمره‌تان بکنید و در هر فرصتی با افراد مختلف انگلیسی صحبت کنید. اگر خارج از محیط کلاس انگلیسی صحبت نکنید، فرصت شما برای بهبود زبانتان بسیار محدود خواهد بود. این یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به یاد داشته باشید. این بهترین راهکار برای یادگیری انگلیسی است و در سرعت پیشرفت شما تاثیر مستقیم دارد!

تسلیم می‌شوید!

یادگیری هر چیز جدیدی در ابتدا به‌نظر سخت می‌آید، ولی اگر در کار استمرار داشته باشد، ساده‌تر خواهد شد. برای بهتر شدن باید بیشتر تمرین کنید. در غیر این صورت هرچه بگذرد، بهبود دادن زبانتان دشوارتر خواهد شد.

چرا انگلیسی یاد ‌نمی‌گیریم؟ هیچوقت تسلیم نشوید

نگران هستید!

به‌خاطر نگرانی از اینکه آیا حرف‌های شما را متوجه می‌شوند یا خیر، فرصت صحبت کردن را از دست ندهید. اعتماد به‌نفس داشته باشید و همواره به خودتان بگویید: من می‌توانم. خجالتی نباشید و مهم‌تر از همه نگران یادگیریتان نباشید – یادگیری زبان باید سرگرم‌کننده باشد. هرچه سرگرم‌کننده‌تر باشد، راحت‌تر یاد می‌گیرید.

خودتان را با انگلیسی‌زبانان دیگر مقایسه می‌کنید!

زبانتان در هر سطحی از تسلط که هست، برای رسیدن به آن تلاش کرده‌اید. به دستاوردهای خود افتخار کنید. همه افراد با هم متفاوت هستند، برخی ساده‌تر از دیگران یاد می‌گیرند، و دیگران باید بیشتر تلاش کنند تا زبانشان را بهبود دهند. صرف اینکه یکی از دوستانتان سریع‌تر از شما یاد می‌گیرد به این معنی نیست که شما در مسیر اشتباه هستید.

از روش‌های از رده خارج و کم‌تاثیر استفاده می‌کنید!

روش‌های آموزش بر پایه ترجمه و گرامر، و حفظ کردن فهرستی از قوانین، مدت طولانی است که در کلاس‌های زبان استفاده می‌شوند؛ ولی برای یادگیری انگلیسی مناسب نیستند. بسیاری از زبان‌آموزان سال‌هاست که مشغول یادگیری انگلیسی هستند ولی فقط قوانین گرامری و ساختار جملات را بلد هستند و نمی‌توانند حتی یک مکالمه ساده به زبان انگلیسی را پیش ببرند. برای یادگیری مناسب باید زمان قابل توجهی را به مکالمات انگلیسی، استفاده کاربردی از زبان، و یادگیری در شرایط عملی از طریق ارتباط با دیگران اختصاص داد.

بیش از حد روی یک مهارت تمرکز می‌کنید!

می‌پرسید: چرا انگلیسی یاد نمی‌گیریم؟ خب، اگر می‌خواهید انگلیسی صحبت کنید، احتمالا تمرکز کمتری روی خواندن و نوشتن قرار خواهید داد، ولی دقت کنید به‌کلی از آنها غافل نشوید. هر چهار مهارت برای به‌دست آوردن تسلط زبانی ضروری هستند. تمرکز اصلی را روی صحبت‌کردن بگذارید، ولی زمانی را هم به تمرین گوش‌دادن، خواندن و نوشتن اختصاص دهید. از تاثیر متقابل این مهارت‌ها بر روی هم غافل نشوید!

بیش از حد زمانتان را صرف درس خواندن می‌کنید!

اگر روزانه ساعت‌ها زمان را صرف مرور قوانین گرامری و فلش‌کارت‌هایتان کنید، تاثیری در سریع‌تر یاد گرفتن نخواهد داشت. لازم است بازه‌های کوتاه، مثلا نیم‌ساعت را به درس خواندن اختصاص دهید و سپس زمان بیشتر را صرف استفاده و به‌کارگیری آنچه آموخته‌اید کنید.

چرا انگلیسی یاد ‌نمی‌گیریم؟ بیش از اندازه زمان صرف نکنید

صرف زمان طولانی برای درس‌خواندن خسته‌کننده است و تاثیر زیادی روی پیشرفتتان نخواهد داشت. به‌یاد داشته باشید که زبان هم مثل دوچرخه سواری یک مهارت است – برای پیشرفت به تمرین و استفاده بیشتر نیاز دارید تا مطالعه.

به یادگیری انگلیسی نگاه انجام وظیفه دارید!

زبان‌آموزان گاهی یادگیری را به چشم کاری ناخوشایند می‌بینند که باعث می‌شود یادگیری کسل‌کننده و خسته‌کننده شود. حتی اگر بدانیم که یادگیری تا چه حد مهم است، شاید انگیزه کافی برای یادگیری مستمر را نداشته باشیم. باید یادگیری انگلیسی را به چشم کاری که می‌خواهید انجام دهید ببینید و نه کاری که باید انجام دهید. با طراحی تمرینات جذاب، یادگیری زبان را هیجان‌انگیز کنید.

هنگامی که در خیابان قدم می‌زنید، درباره هر آنچه در اطرافتان می‌بینید، جمله انگلیسی بسازید.

هر روز یک کلمه جدید بیاموزید و در مکالمه از آن استفاده کنید.

یک ویدیو بامزه انگلیسی تماشا کنید و آن را برای کسی تعریف کنید.

درباره موضوعی که مورد علاقه‌تان است مقاله‌ای بخوانید.

خیلی زود کلاس‌های کسل‌کننده، قواعد سخت گرامری و مشق شب از ذهنتان خارج خواهند شد و به‌جای آنها به سریال‌های انگلیسی، گروه موسیقی مورد علاقه‌تان یا مکالمات جذاب انگلیسی فکر خواهید کرد. فقط کسی این‌کارها را خواهد کرد که به‌آنها علاقمند است. اگر می‌خواهید انگلیسی بیاموزید باید به آن فرد تبدیل شوید. آیا تا به حال کسی را دیده‌اید که در انجام کاری که از آن بیزار است موفق بوده باشد؟

از فرهنگ غافل شده‌اید!

فرهنگ و زبان به حدی در هم گره خورده‌اند که کتاب‌های آموزش زبان فرصت کافی برای تمرکز روی فرهنگ را ندارند. به‌طور مثال، به تعاملات ساده یک فرد در جامعه بیاندیشید. در تمام فرهنگ‌ها و جوامع حرکات، لحن، اصطلاحات عامیانه، جملات، مکث‌ها و میانبر‌های به‌خصوصی وجود دارد. اگر هدفتان این است که زبان را برای منظور به‌خصوصی بیاموزید، از فرهنگ غافل نشوید، بهترین کار این است که با افراد موردنظر ارتباط برقرار کرده و شروع به استفاده و در عین‌ حال یادگیری انگلیسی کنید.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.