روش‌های یادگیری زبان انگلیسی از صفر کدامند؟

اولین و مهمترین عامل در یادگیری زبان انگلیسی، داشتن یک ذهنیت و طرز تفکر درست است. باید این واقعیت را بپذیرید که زبان انگلیسی، زبان قرن بیست و یکم و یک زبان مشترک در ارتباطات جهانی است. این طرز تفکر به شما کمک می‌کند که زندگی روزمره خود را با این زبان پیوند بزنید. البته این کار آسان نیست و اگر قصد یادگیری زبان انگلیسی از صفر را دارید چه بسا مسیر دشوارتری را پیش رو داشته باشید.شما در ابتدای این مقاله می‌آموزید که چگونه در ۶ گام، مسیر یادگیری را برای خود هموار کنید. در انتها نیز با چند تکنیک منحصر بفرد آشنا می‌شوید که شما را سریع‌تر به اهداف خود می‌رساند. با ما همراه شوید.

یادگیری زبان انگلیسی از صفر، چگونه صفر تا صد زبان انگلیسی را یاد بگیریم

 1. فیلم و سریال تماشا کنید.

جذاب‌ترین گام در یادگیری زبان انگلیسی از صفر، تماشای فیلم و سریال است. فیلم‌ها و سریال‌ها را با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید. اگر درصد بالایی از لغات را نمی‌دانید، از قابلیت پخش همزمان هر دو زیر نویس فارسی و انگلیسی بهره ببرید. این روش دایره لغات انگلیسی شما را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. اما بهترین فیلم‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی کدامند؟

 • Friends: اگر این سریال را ندیده باشید حداقل نامش را شنیده‌اید. این سریال کمدی، از معروف‌ترین و بهترین‌های دنیای نمایش است که هر ساله توجه تعداد زیادی زبان آموز را به خود جلب می‌کند.

How I Met Your Mother، CSI، House و The Big Bang Theory از دیگر سریا‌ل‌های خوب برای یادگیری زبان انگلیسی هستند.

یادگیری زبان با سریال

 1. تنظیمات گوشی همراه و شبکه‌های اجتماعی خود را به انگلیسی تغییر دهید.

اگر زبان گوشی همراهتان فارسی است با تغییر آن تا حدودی اصول اولیه زبان انگلیسی را درک می‌کنید. بسیاری از ما روزانه ساعت‌های زیادی را بدون هیچ هدف خاصی به گشت و گذار در تلفن همراهمان می‌گذرانیم. تغییر زبان گوشی شما را در دنیای دیگری غوطه‌ور می‌کند. اینگونه با اصطلاحات پرکاربرد در زبان انگلیسی مانند sponsored content  نیز آشنا می‌شوید.

 1. هرچه سریع‌تر صحبت به زبان انگلیسی را آغاز کنید.

مکالمه یکی از پرکاربردترین مهارت‌های زبان انگلیسی است. اگر با یک فرد مسلط به این مهارت به صورت منظم گفت‌وگو کنید پس از گذشت چند ماه از پیشرفت خودتان غافلگیر می‌شوید. حال هرچه سریعتر بتوانید موانع ذهنیتان را برطرف و  صحبت کردن را شروع کنید؛ سریعتر اعتماد به نفس صحبت در جمع را پیدا می‌کنید. در سال ۲۰۱۶ نتایج یک مطالعه در دانشگاه میشیگان نشان داد؛ دانش آموزانی که از طریق وب‌کم یک زبان جدید می‎آموزند، بهتر از کسانی که از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند نتیجه می‌گیرند. پژوهشگران دو گروه از دانشجویان را به محض شروع یادگیری یک زبان جدید زیر نظر گرفتند:

گروه A با استفاده از تمرینات گرامر و واژگان شروع به یادگیری کرد.

گروه B با صحبت کردن و با استفاده از فناوری وب‌کم زبان جدید را می‌آموخت.

پس از دوازده هفته، مشخص شد که گروه A پیشرفت چشمگیری نداشته است، اما گروه B در صحبت کردن به طرز قابل توجهی پیشرفت کرده بود. آنها واژگان متنوع‌تری آموخته بودند، در آزمون‌های درک مطلب و شنیدن بهتر عمل می‌کردند، بهتر می‌توانستند از دستور زبان استفاده کنند و با اعتماد بنفس بیشتری صحبت می‌کردند.

مهات اسپیکینگ

 1. به خودتان پاسخگو باشید.

تمرین منظم یکی از نکات مهم در یادگیری زبان انگلیسی از صفر است که باید به یک عادت تبدیل شود. اگر فقط وقت‌های آزاد روز را به یادگیری زبان اختصاص دهید به هدف موردنظرتان نمی‌رسید. باید راهی پیدا کنید که تضمین کند حتی وقتی زندگی در آشفته‌ترین حالت خودش قرار دارد شما تمریناتتان را انجام می‌دهید.اگر فرد با اراده‌ای هستید تنظیم زنگ هشدار بر روی تلفن همراه کافیست. این زنگ صرفا فرا رسیدن زمان یادگیری را به شما یادآوری می‌کند؛ مانند زمانی که از محل کار به خانه می‌روید. البته برای اکثر ما، وقتی شخص دیگری همراهیمان کند، انگیزه و اراده بیشتری برای انجام کار جدید پیدا می‌کنیم.یک مطالعه در انجمن آموزش و توسعه آمریکا (ASTD) نشان داد که در صورت تعهد به کسی، ۶۵٪ شانس انجام هدف وجود دارد. حتی دلگرم کننده تر: اگر با این شخص قرار ملاقات هفتگی برای بحث در مورد پیشرفت خود داشته باشید، شانس دستیابی به هدف تا ۹۵٪ افزایش می‌یابد.

 1. اهداف قابل سنجش تعیین کنید.

در فضای یادگیری زبان، تأکید زیادی بر “تسلط داشتن” وجود دارد، اما وقتی قصد یادگیری زبان انگلیسی از صفر را دارید، آیا این هدف خوبی است؟ احتمالا نه.

مسلط بودن به زبان انگلیسی حاکی از این است که یک نقطه پایانی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد و تا رسیدن به آن نقطه، راه طولانی در پیش است. اما حقیقت این است که هرکس به هر زبانی که صحبت می‌کند، تا سال‌های متمادی به یادگیری مشغول است. تحقیقات نشان داده است که بیشتر مردم هر روز و تا سن پیری، به یادگیری یک کلمه جدید در زبان مادری خود ادامه می‌دهند.اگر اهدافی مرتبط با زندگی شغلی و تحصیلی خود تعیین کنید سریعتر به نتیجه می‌رسید. اهداف خوب اهدافی مشخص، قابل ارزیابی، قابل دستیابی، مرتبط با دیگر اهداف و با محدودیت زمانی هستند.

در زیر چند نمونه از این اهداف بیان شده است:

 • من می‌خواهم که تا ۶ ماه آینده با شرکای تجاری خود صحبت کنم و بدون استفاده از فرهنگ لغت به سرعت به آنها ایمیل بزنم.
 • من می‌خواهم که تا ۳ ماه آینده توانایی صحبت با گردشگران در مورد موضوعات مشترک (هواشناسی، گردشگری، ورزش و …) را داشته باشم.
 • من می‌خواهم که تا ۹ ماه آینده در آزمون TOEFL امتیاز ۱۰۰ را کسب کنم. بنابراین می توانم در دانشگاه مورد علاقه‌ام پذیرش بگیرم.
 1. هدف اصلی و انگیزه خود برای یادگیری را مشخص کنید.

هیچ راه آسان و میانبری نیست؛ یادگیری زبان انگلیسی از صفر به انرژی زیادی نیاز دارد. برای اینکه بتوانید تا پایان راه دوام بیاورید، باید انگیزه‌ای داشته باشید که قلب شما را به آتش می‌‍کشد. وقتی هدف خود را مشخص کردید، می‌توانید مطمئن شوید که تمام تلاش شما در جهت دستیابی به آن هدف است. به عنوان مثال، کسی که زبان انگلیسی را برای گرفتن مدرک دانشگاهی می‌آموزد ممکن است روی کلمات و اصطلاحات تخصصی مربوط به دوره خود تمرکز کند. اگر زبان انگلیسی را برای کار یاد می‌گیرید، ممکن است دوست داشته باشید روی کلمات و عبارات مربوط به کسب‌وکار تمرکز کنید.

هدف یادگیری زبان انگلیسی

تکنیک‌های یادگیری زبان انگلیسی از صفر، روش های یادگیری زبان

 • به پادکست‌ گوش دهید. حتی می‌توانید اخبار را از شبکه‌هایی مانند bbc دنبال کنید.
 • بهتر است حافظه گوشیتان مملو از برنامه‌های یادگیری زبان انگلیسی باشد. این به شما کمک می‌کند از روش just-in-time استفاده کنید. زمان مسافرت، رفت و برگشت به محل کار یا ایستادن در صف زمان‌هایی عالی برای یادگیری‌اند.
 • گفت‌وگوهای کوتاهی با گردشگران در سطح شهر داشته باشید. اینکار اعتماد به نفس شما را در مکالمه افزایش می‌دهد و شما را با فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌کند.
 • از طریق FaceTime یا Skype با دوستان بین المللی خود صحبت کنید.
 • یک مقاله به زبان فارسی انتخاب کنید و سعی کنید که آن را به بهترین شکل ممکن به انگلیسی ترجمه کنید. این یکی از بهترین راهکارها برای یادگیری همزمان مهارت فکر کردن و نوشتن است.
 • به تماشای کلیپ‌های ویدئویی در یوتیوب بپردازید. البته فقط تماشا کردن کافی نیست. بهتر است بین تماشای کلیپ مکرر توقف کنید و آنچه که شنیده‌اید را بازگو کنید.
 • اگر با کلمات جدید یا ناشناخته روبرو شدید، آنها را در دفترچه جیبی خود برای یادداشت کنید. در پایان روز به سراغ فرهنگ لغت بروید و معانی این کلمات را یاد بگیرید.
 • یادگیری ۱۰ کلمه در روز را به یک عادت تبدیل کنید. اینگونه پس از گذشت یک سال، بیشتر از ۳۵۰۰ کلمه می‌آموزید.
 • یک کتاب داستان و یا روزنامه را هر روز به طور مرتب مطالعه کنید. سپس هر آنچه که از داستان آموختید و یا مطالبی که از روزنامه در خاطرتان مانده یادداشت کنید.
 • یادگیری و تسلط به زبان انگلیسی مستلزم دستیابی به پنج مهارت مهم خواندن (Reading)، فکر کردن (Thinking)، شنیدن (Listening)، مکالمه یا صحبت کردن (Speaking) و مهارت نوشتن (Writing) است. این مهارت‌ها در تمامی فعالیت‌های روزمره شما کاربرد دارد. سعی کنید هر کدام از این مهارت‌ها در تعاملات روزمره خود تقویت کنید.

اگر خوب بنگریم، جهان اطراف ما پر از فرصت‌های یادگیری زبان انگلیسی است. حتی اگر بارها شکست خورده‌اید ناامید نباشید. می‌توانید با جست‌وجو در گوگل منابع موردنیازتان را بخرید و یادگیری زبان انگلیسی از صفر را در خانه شروع کنید. اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های خود آموز زیادی هستند که شما را از اولین قدم همراهی می‌کنند. حتی شما می‌توانید یادگیری را به صورت آنلاین آغاز کنید و در کلاس‌های آنلاین زبان انگلیسی مؤسسات آموزشی در ایران یا هرجای دنیا شرکت کنید. فقط کافیست که از شروع نترسید و با اعتماد به نفس این مسیر را آغاز کنید. شما در کجای مسیر یادگیری هستید؟ اگر در آغاز راه هستید چه برنامه‌ای برای شروع و ادامه آن دارید؟ می‌توانید در قسمت نظرات آن را به اشتراک بگذارید و به دوستانتان انگیزه بدهید.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.