چگونه در یک ماه انگلیسی صحبت کنیم؟ | یادگیری زبان در یک ماه

رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود! حتما شما هم بارها و بارها این جمله مشهور را شنیده‌اید، اما، آیا همیشه آهسته و پیوسته رفتن، می‌تواند به ما کمک کند؟ تصور کنید قرار است یک ماه دیگر در یک جلسه کاری به زبان انگلیسی شرکت کنید؛ در حالی که اصلا با این زبان آشنایی ندارید. در این شرایط، دیگر راهکارهای تدریجی پاسخگو نیستند و قطعا باید به دنبال سریع‌ترین روش‌ها باشید.

اما چگونه در یک ماه انگلیسی یاد بگیریم؟ آیا اصلا چنین چیزی امکان دارد؟ در یک ماه، تا چه حد می‌توان در انگلیسی پیشرفت کرد؟ بهترین تکنیک‌ها برای افزایش بازدهی یادگیری زبان در مدت کوتاه چیست؟ با ما همراه باشید تا به تمام این سوال‌ها پاسخ دهیم.

یادگیری زبان در یک ماه

آیا می‌توانیم در یک ماه به زبان انگلیسی مسلط شویم؟

اگر منظورتان تسلط در حد زبان مادری است، قطعا جواب منفی است! هیچکس نمی‌تواند در چنین بازه زمانی کوتاهی، به طور کامل به یک زبان جدید مسلط شود؛ حتی اگر از پیش تا حدودی با انگلیسی آشنایی داشته باشید، باز هم یک ماه، بازه زمانی بسیار کوتاهی است. با این حال، در این مدت کوتاه می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های خاص و مطالعه فشرده، بخشی از زبان را که به آن بیشتر نیاز دارید، تا حدودی بیاموزید و گلیم خود را از آب بیرون بکشید. در حقیقت، یادگیری انگلیسی یک پروسه طولانی مدت و نیازمند تمرین است؛ بنابراین هیچ موسسه زبان انگلیسی، استاد یا کتابی نمی‌تواند در ۳۰ روز برای شما معجزه کند!

یک مثال برای روشن‌تر شدن موضوع! تصور کنید فردی قرار است برای یک سفر تفریحی به ایران بیاید. این فرد برای برقراری ارتباط محدود مانند رزرو هتل، رفتن به رستوران، پیدا کردن آدرس، خرید سوغاتی و مواردی از این قبیل، کافی است در حد چند جمله به فارسی تسلط داشته باشد. این فرد، نیازی به یادگیری ساختارهای دشوار، زمان فعل‌ها، ترکیب واژه‌ها و موارد این چنینی ندارد؛ بلکه کافی است روی چند جمله و عبارت خاص متمرکز شود.

شما هم اگر می‌خواهید در مدت یک ماه انگلیسی را یاد بگیرید، پیش از ثبت نام کلاس زبان، هدف خود را از یادگیری مشخص کنید؛ اگر قصد شما، برقراری ارتباط محدود می‌باشد، می‌توانید با روش‌های خاصی در یک ماه پیشرفت محسوسی داشته باشید؛ اما اگر می‌خواهید برای امور تخصصی مانند اپلای تحصیلی و کاری اقدام کنید، به زمان بیشتری نیاز خواهید داشت.

در چه شرایطی می‌توان انگلیسی را در یک ماه یاد گرفت؟

عموما هیچ موسسه زبان انگلیسی یا استاد مجربی، تضمین نمی‌کند که شما در مدت یک ماه بتوانید به زبان انگلیسی کاملا مسلط شوید؛ مگر اینکه یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • از قبل با زبان انگلیسی آشنا باشید

برخی افراد از قبل تا حدودی با انگلیسی آشنایی دارند و هدف آن‌ها از شرکت در دوره‌های یک‌ماهه، این است که به آموخته‌های خود انسجام دهند. این افراد عموما در یک ماه، قصد دارند روی بخش خاصی از زبان تمرکز کنند؛ مثلا هدف آن‌ها تمرکز روی مهارت ترجمه، مکالمه، گرامر یا مواردی از این قبیل است. دوره‌هایی مانند دوره آموزش مکالمه فشرده، کارگاه‌های موضوعی کوتاه‌مدت آمادگی آیلتس یا دوره‌های اختصاصی گرامر هدف این گروه هستند.

بیشتر بخوانید: لیست مشاغل به انگلیسی
 • نیاز شما محدود به یک حوزه خاص باشد

در صورتی که قرار نیست از صفر تا صد انگلیسی را بیاموزید و قرار است روی بخش خاصی از آن تمرکز کنید، یک ماه می‌تواند زمان خوبی برای یادگیری باشد. مثلا، اگر فردی قصد داشته باشد اصطلاحات گردشگری را به انگلیسی بیاموزد، می‌تواند در یک ماه، تا حدودی به این حوزه مسلط شود. بنابراین اگر هدف شما استفاده محدود و کوتاه‌مدت از زبان است، می‌توانید سراغ تکنیک‌های یک‌ ماهه بروید.

شرایط یادگیری زبان انگلیسی در یک ماه

 • قصد یادگیری اصولی و ریشه‌ای را نداشته باشید

برخی افراد با هدف تدریس زبان انگلیسی، استفاده از این زبان در فضاهای حرفه‌ای و آکادمیک یا زندگی در یک کشور انگلیسی‌زبان سراغ یادگیری آن می‌روند. این افراد، بهتر است سراغ دوره‌های تخصصی‌تر همچون دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی، کلاس‌های صفر تا ۱۰۰ انگلیسی، دوره‌های تخصصی آیلتس و تافل، کلاس‌های انگلیسی تجاری یا موارد مشابه بروند. این نوع دوره‌ها، اغلب در بازه زمانی ۱ الی ۳ ساله تمام می‌شوند و نمی‌توان در یک ماه در آن‌ها شرکت کرد. بنابراین، در صورتی می‌توانید در یک ماه انگلیسی را بیاموزید که چنین اهدافی نداشته باشید.

تکنیک‌های یادگیری زبان انگلیسی در یک ماه

افرادی که قصد دارند در مدت یک ماه (یا کمی بیشتر یا کمتر) تا حدودی به زبان انگلیسی مسلط شوند، می‌توانند از تکنیک‌های زیر استفاده کنند:

 • زمان مطالعه روزانه را افزایش دهید

برای اینکه بتوانید زبان انگلیسی را در حد متوسط بیاموزید، باید حداقل ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ ساعت زمان صرف کنید. وقتی زمان کافی برای یادگیری داشته باشید، می‌توانید با ۵ الی ۷ ساعت در هفته شرکت در کلاس و روزانه ۱ الی ۲ ساعت تمرین، به تدریج به این زمان برسید؛ اما وقتی فقط یک ماه وقت دارید، باید زمان مطالعه خود را به حداکثر میزان ممکن برسانید و در کنار شرکت در کلاس، خودتان هم در خانه تمرین داشته باشید.

 • روی یک موضوع خاص متمرکز شوید

اگر می‌خواهید در یک ماه، شاهد پیشرفت محسوس در زبان انگلیسی باشید، حوزه یادگیری خود را به موضوعات خاصی که به آن‌ها نیاز دارید محدود کنید. مثلا اگر در حوزه مهندسی کامپیوتر فعالیت دارید، اصطلاحات این حوزه را بیشتر یاد بگیرید. این موضوع باعث می‌شود پیشرفت شما بیشتر قابل مشاهده باشد و بتوانید زودتر به نتیجه دلخواه برسید.

 • شباهت‌ها را بیاموزید

در زبان انگلیسی، تلفظ‌ها، واژگان، ساختارها و نکات دستوری مشابه زیادی وجود دارد. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی را در مدت کوتاه‌تری بیاموزید، بهتر است روی این موارد تمرکز بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال، یاد بگیرید که S جمع پس از کدام حروف صدای z، s یا ez می‌دهد.

 • روی ترکیب‌ واژه‌ها تمرکز کنید

انگلیسی از آن زبان‌هایی است که ظرفیت ساخت واژه در آن بسیار بالاست و به همین دلیل، نیازی نیست برای هر مفهوم، یک واژه کاملا جدید یاد بگیرید. برای اینکه سریع‌تر بتوانید انگلیسی را بیاموزید، به پیشوند‌ها و پسوند‌ها توجه کنید و ترکیب واژه‌های مختلف با یکدیگر را بیاموزید. این کار به شما کمک می‌کند با یادگیری واژه‌های کاربردی و مهم، دایره وسیعی از واژه‌های مشتق و مرکب را هم یاد بگیرید.

 • به جای واژه، عبارت یاد بگیرید

حفظ کردن واژه‌های انگلیسی در روش‌های آموزشی طولانی‌مدت هم چندان توصیه نمی‌شود، چه برسد به وقتی که تنها یک ماه برای یادگیری وقت دارید! خواندن واژه‌ها به تنهایی، کمکی به کاربرد زبان انگلیسی نخواهد کرد و تنها شما را سردرگم‌تر می‌کند؛ به جای این کار، عبارت‌های مهم و کاربردی را بیاموزید تا بتوانید زودتر از این زبان استفاده کنید.

 • در انگلیسی غوطه‌ور شوید

اگر قرار باشد در مدت یک هفته، ۵ کیلو وزن کم کنید چکار می‌کنید؟ احتمالا تمام تمرکزتان در این یک هفته روی کاهش وزن است؛ غذای خود را به کمترین میزان می‌رسانید و فعالیت خود را تا حداکثر ممکن افزایش می‌دهید. برای یادگیری زبان انگلیسی در مدت کوتاه هم باید همین کار را بکنید و تا می‌توانید، در آن غوطه‌ور شوید. برای استفاده از تکنیک غوطه‌وری، می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • در زندگی روزمره از آموخته‌های انگلیسی خود استفاده کنید.
 • یک پارتنر زبان خوب پیدا کنید و مدام با او در ارتباط باشید.
 • فقط به موسیقی انگلیسی گوش کنید تا گوشتان به آن عادت کند.
 • نسخه انگلیسی کتاب‌های مشهور را تهیه کنید و بخوانید.
 • اخبار را به زبان انگلیسی دنبال کنید، حتی اگر خیلی کم متوجه آن می‌شوید.
 • بخش انگلیسی برچسب روی خریدهای خود را بخوانید.
 • فیلم‌های انگلیسی را بدون زیرنویس ببینید.

تکنیک های یادگیری زبان در یک ماه

آیا در یک ماه می‌توان به زبان انگلیسی مکالمه کرد؟

نکته ظریف درباره یادگیری انگلیسی این است که چقدر به آن نیاز دارید؟ اگر سطح نیاز شما در حد سلام و احوال‌پرسی باشد، می‌توانید خیلی سریع با یادگیری چند عبارت آن را یاد بگیرید، اما اگر بخواهید در سطح پیشرفته مکالمه کنید، قطعا یک ماه زمان، کافی نیست. کلاس مکالمه زبان انگلیسی سفیر یکی از اصولی‌ترین روش‌های ممکن برای یادگیری مکالمه است. این کلاس‌ها با محوریت بحث آزاد، به صورت تخصصی روی مهارت Speaking تمرکز دارند و می‌توانند به شما کمک کنند خیلی سریع در این مهارت پیشرفت کنید. اگرچه این دوره، بیش از یک ماه طول خواهد کشید، اما به طور کلی می‌توانید خیلی سریع شاهد نتایج پیشرفت خود باشید.

در طول شرکت در دوره مکالمه سفیر، می‌توانید با همکلاسی‌های خود ارتباط بگیرید، از اساتید مجرب نکته‌های کاربردی بیاموزید و خیلی سریع اشکالات خود را رفع کنید. مزیت این دوره این است که از همان جلسات نخست، می‌توانید نکات آموخته شده در کلاس را به کار ببرید و با مشاهده روند پیشرفت خود، انگیزه بیشتری برای ادامه یادگیری کسب کنید.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.