بهترین جملات برای شروع یک لکچر انگلیسی ( ساختار و نکات کاربردی)

بهترین جملات برای شروع یک لکچر انگلیسی بخش قابل توجه یک لکچر انگلیسی است. قبل از هرچیز باید به تعریف کلمه لکچر بپردازیم. در معنای لغوی، لکچر(Lecture) به معنای ارائه اطلاعات مشخص جهت تدریس یک درس یا دادن اطلاعات خاص درباره یک موضوع مشخص است. لکچر معمولا در فضای آکادمیک مانند مدرسه یا دانشگاه ارائه می‌شود. لکچر انگلیسی به‌طور ویژه ارائه اطلاعات به مخاطبان است. این مخاطبان ممکن است دانشجوها یا همکلاسی‌های شما باشند. پس می‌توان گفت لکچر یک نوع ارائه شفاهی درباره یک موضوع است که به افراد، اطلاعات خاصی درباره یک موضوع مورد بررسی می‌دهد یا حتی به عنوان یک بحث جدید برای ارائه ایده‌های تازه بیان می‌شود.

موضوعات لکچر انگلیسی

موضوعاتی که می‌توانند در قالب یک لکچر انگلیسی ارائه شوند با توجه به نیاز مخاطبان، یا نظر شخصی لکچردهنده (Lecturer)، انتخاب می‌شوند و می‌توانند گستره زیادی از موضوعات را دربرگیرند. اگر در حال حاضر زبان‌آموز سطوح متوسط به بالا هستید، احتمالا تجربه ارائه لکچر را داشته‌اید. همانطور که می‌دانید ارائه یک مطلب به افراد، چه به صورت حضوری چه به شکل آنلاین، اگر با روش‌ها و تکنیک‌های آن آشنا نباشیم، می‌تواند اضطراب‌آور باشد.

زمان استاندارد برای لکچر

برای ارائه یک لکچر نمی‌توان زمان دقیقی را مشخص کرد. این بازه زمانی بسیار گسترده است. یک لکچر آموزشگاهی می‌تواند در حدود 15 تا 20 دقیقه جمع‌بندی شود و یک لکچر در سطح دانشگاه یا کلان‌تر، ممکن است حتی طی چند روز هر بار به مدت 3 تا 5 ساعت برگزار شود که این نوع لکچرها معمولا با هدف کارگاه (workshop)، ارائه می‌شوند.
در نتیجه بسته به نوع و هدف لکچر باید ساختار بیان مطلب و نحوه آن را مشخص کنیم. به طور مثال، لکچری که با هدف ارائه آمار و داده‌ها برگزار می‌شود، باید همزمان روی صفحه نمایش نشان داده شود. خوشبختانه لکچرهای غیر علمی از این قاعده پیروی نمی‌کنند و معمولا ارائه‌دهنده در کلاس‌های حضوری روبروی مخاطبان می‌ایستد و در فضایی دوستانه، مطلب خود را بیان می‌کند. می‌توان برای جذاب کردن لکچر برای افراد، از عکس یا حتی فیلم‌های کوتاه و مرتبط با موضوع لکچر استفاده کرد. حتی افراد حاضر در کلاس می‌توانند در این سخنرانی شرکت داشته باشند تا هم جلسه، حالت تعاملی داشته باشد هم از حوصله افراد شنونده خارج نشود. تمام این موارد برای لکچرهای آنلاین هم قابل اجراست. معلم یا میزبان کلاس آنلاین، فضا یا پلتفرم را در اختیار لکچردهنده قرار می‌دهد و از آن طریق، مطالب یا عکس و محتوا به اشتراک گذاشته می‌شود.

چطور بهترین جملات برای شروع یک لکچر انگلیسی را انتخاب کنیم؟

هنگام انجام هرکاری اگر شروع موفقیت‌آمیزی داشته باشیم، برای ادامه آن کار، تشویق می‌شویم و اعتماد به نفس لازم را پیدا می‌کنیم. در ادامه، بهترین جملات برای شروع یک لکچر انگلیسی را با هم بررسی می‌کنیم.

خوشامدگویی

جملات انگلیسی برای شروع لکچر را با خوشامدگویی آغاز کنید. اینکه چه کسی مورد خطاب شماست میزان رسمی بودن عبارات شما را تعیین می‌کند. نمونه‌های زیر را ببینید:

Good morning/afternoon everyone and welcome to my presentation about…

صبح/ بعدازظهر همگی به خیر. به سخنرانی من درباره …. خوش آمدید.

As you can see on the screen, our topic today is……

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، موضوع امروز ما …. است..

This talk is designed to act as a springboard for discussion.

این سخنرانی به گونه‌ای طراحی شده که پیش‌درآمدی برای بحث امروز باشد.

این سخنرانی به گونه‌ای طراحی شده که پیش‌درآمدی برای بحث امروز باشد.
در ادامه، چند مثال کوتاه‌تر و خودمانی‌تر از شیوه شروع لکچر را می‌بینید که در فضاهای کمتر آکادمیک می‌توانند استفاده شوند:

Today, I will discuss / talk about

من امروز درباره … صحبت/بحث خواهم کرد.

 Let’s begin with / First of all, … Starting with Today’s topic is…

بیایید با …. شروع کنیم./ قبل از هرچیز، موضوع …. بررسی می‌شود.

What I want to do today / talk about today is… The important point I want to make today is…

چیزی که امروز میخواهم درباره‌اش صحبت کنم …. است./ نکته مهمی که امروز می‌خواهم به آن بپردازم … است.

توضیح اهداف

از میان بهترین جملات برای شروع یک لکچر انگلیسی، جملات مربوط به ارائه اهدافتان از لکچر بسیار مفید است. به این صورت مخاطب می‌تواند مطلب را راحت‌تر درک کند.

The purpose of this presentation is…

هدف این ارائه…. است.

 My objective today is…

هدف من امروز این است که…

ساختار

پس از معرفی موضوع و اهدافتان، به شنوندگان خود یک ساختار کلی از لکچر ارائه دهید. به این ترتیب مخاطبان شما متوجه می‌شوند که انتظار چه مطالبی را باید داشته باشند. بهترین جملات برای شروع یک لکچر انگلیسی شامل جملات مربوط به ساختار نیز می‌شوند:

My talk/presentation consists these points….

لکچر/ ارائه من شامل این نکات است…

 I’ll begin with…/First, I will talk about…

من با …. شروع می‌کنم/ در ابتدا درباره …. صحبت می‌کنم

…then I will look at…

سپس نگاهی به … خواهم انداخت.

…next…

 …بعد…

and finally…/ and eventually…

و در نهایت…/ و در پایان…

فراموش نکنید این جملات هم در دسته بهترین جملات برای شروع یک لکچر انگلیسی هستند.

جملات انگلیسی برای شروع لکچر

نقطه آغاز

پس با آماده کردن این بخش، می‌توانید با بخش اصلی که شامل موضوع اصلی سخنرانی شماست، ادامه دهید. عبارات زیر به شما در این زمینه کمک می کنند.

Let me begin with giving you some information about…

اجازه دهید با ارائه اطلاعاتی درباره… شروع کنم

 Let me start explaining why/how…

اجازه دهید توضیح دهم که چرا / چگونه…

I’d like to give you some background information about…

مایلم به شما اطلاعات اولیه‌ای درباره … بدهم.

Before I start my lecture, does anyone know…?

قبل از اینکه سخنرانی‌ام را شروع کنم، کسی می داند…؟

As you all know…

همانطور که همه شما می‌دانید…

شما حتی می توانید در آغاز سخنرانی خود به مخاطبان توضیح دهید که چقدر از سخنرانی شما لذت خواهند برد. به عنوان مثال، می توانید از این جملات استفاده کنید:

You will really enjoy the time we discuss together this afternoon. I’m going to share with you some of the most interesting facts that have ever been discovered in this area.

مطمئنا شما از وقتی که این بعد از ظهر کنار هم می‌گذرانیم لذت خواهید برد. من می‌خواهم بعضی از مهمترین حقایقی که تاکنون در این زمینه کشف شده‌اند را با شما به اشتراک بگذارم.

روان صحبت کردن را تمرین کنید

علاوه بر دانستن بهترین جملات برای شروع یک لکچر انگلیسی، یکی از مهمترین مهارت‌های زبان انگلیسی هنگام صحبت کردن، توانایی آن است که روان صحبت کنید. حتما برایتان پیش آمده که بخواهید صحبتی را آغاز کنید ولی نمی‌دانید چگونه شروع‌ کنید یا حتی خیلی ساده، اولین کلمه صحبتتان را به یاد نیاورید و مجبور شوید مدتی مکث و فکر کنید. در حقیقت شما کاملا می‌دانید که موضوع مطلبتان چیست و به موضوع مورد نظر خود اشراف کامل دارید اما نمی‌دانید بهترین جملات برای شروع یک لکچر انگلیسی و ادامه دادن آن کدامند.

استفاده از gap fillersها

در انگلیسی عبارات ثابتی وجود دارد که به آنها gap fillers گفته می‌شود چون همانطور که از نامش پیداست، وظیفه پر کردن جاهای خالی را در جملات شما ایفا می‌کنند. به عبارت دیگر، زمانی که شما صرف مکث و فکر کردن درباره کلمات می‌کنید، به راحتی می‌تواند با این جملات پر شود. با این روش می‌توانید لکچر بسیار روان‌تر و طبیعی‌تری داشته باشید. به جملات زیر توجه کنید:

Well, I’d like to mention that…

خب، تمایل دارم این را ذکر کنم که…

 When it comes to…

چیزی که باید درباره … بدانیم…

As a matter of fact, …

در حقیقت…

Well, the best way to describe… would be the following…

خب، بهترین راه برای شرح …. این است که…

As you may already know…

همانطور که احتمالا می‌دانید…

این فهرست می‌تواند باز هم ادامه داشته باشد. در واقع در این مقاله با بسیاری از بهترین جملات برای شروع یک لکچر انگلیسی، و همچنین ادامه صحبت به طور طبیعی و روان آشنا شدید. فراموش نکنید که هر مهارتی با تمرین بسیار به دست می‌آید و با جستجوی بیشتر، می‌توانید عبارات متنوع دیگری نیز بیابید.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.