مهارت‌‌های چهارگانه زبان انگلیسی | روش‌های تقویت آن‌ها

اگر شما هم در مسیر یادگیری زبان انگلیسی قرار گرفته باشید، احتمالا تا به حال چندین بار عبارت مهارت‌‌های چهارگانه زبان انگلیسی به گوشتان خورده است. بدین صورت که برای موفقیت در این مسیر باید روی ارتقا سطح هر چهار مهارت همزمان کار کنید. اما برای بسیاری از زبان‌آموزان هنوز این مهارت‌ها و نحوه تقویت آن‌ها مبهم است. در این مقاله از آموزشگاه زبان سفیر همراه ما باشید تا شما را با مهارت‌‌های چهارگانه زبان انگلیسی و روش‌های تقویت آن آشنا کنیم.

منظور از مهارت‌‌های چهارگانه زبان انگلیسی چیست؟

یادگیری زبان انگلیسی شامل کسب چهار مهارت می‌شود که سطح آن‌ها را توسط آزمون‌های بین‌المللی مختلف می‌سنجند. مهارت‌‌های چهارگانه زبان انگلیسی شامل مهارت‌های Writing ,Listening ,Reading و Speaking می‌شود. در واقع زمانی سطح انگلیسی یک فرد به درجه مطلوب می‌رسد که اهمیت و تسلط یکسانی به هر چهار مهارت مورد نظر داشته باشد. در واقع بعد از ثبت نام در کلاس زبان هم تمام اساتید سعی دارند با آموزش، تمرین و تکرار، مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی شما را تقویت کنند.

مهارت Listening یا شنیدن

شنیدن یا Listening یکی از اولین مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی محسوب می‌شود که در این مهارت باید بتوانید حرف‌های طرف مقابل را به‌صورت کامل درک کنید. تسلط روی این مهارت شاید نسبت به سایر مهارت‌ها به دلیل لهجه‌های متفاوت افراد کمی سخت‌تر باشد. به همین دلیل یادگیری مهارت شنیداری کمی چالش برانگیز می‌شود و برای تسلط بر آن نیاز به زمان دارید. اگر قصد مهاجرت به یک کشور انگلیسی زبان را دارید، باید زمان بیش‌تری را برای تقویت مهارت شنیداری صرف کنید؛ زیرا در صورت ضعیف بودن این مهارت در یک کشور خارجی، برای درک حرف‌های دیگران به مشکل بر خواهید خورد و برای انجام کار‌هایتان به کمک دیگران نیاز دارید.

آشنایی با مهارت Reading یا خواندن

مهارت reading یا خواندن در واقع توانایی درک مفهوم یک متن انگلیسی به حساب می‌آید. با خواندن متن‌های انگلیسی، واژه و اصطلاحات مهم و زیادی را یاد می‌گیرید که برای تقویت مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی کمکتان خواهند کرد. در طول یک مکالمه در یک روز عادی با بی‌شمار عبارت یا اصطلاح مواجه می‌شوید که نیاز به درک مفهوم آن‌ها دارید. پس برای انجام مکالمات روزانه نباید از تقویت این مهارت غافل شوید.

آشنایی با مهارت Writing یا نوشتن

یکی دیگر از مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی که باید روی آن کار کنید، نوشتن یا Writing است. زمانی اهمیت تقویت این مهارت بیش‌تر می‌شود که قصد شرکت در آزمون‌های بین‌المللی را داشته باشید. تقویت املای زبان انگلیسی و رعایت اصول نگارشی برای بهبود کیفیت نوشته‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.

آشنایی با مهارت Speaking یا صحبت کردن

صحبت کردن مهم‌ترین مهارت در زبان انگلیسی به حساب می‌آید. یعنی برای تقویت مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی باید همان ابتدا تمرکز خود را روی این بخش بگذارید؛ زیرا برقراری مکالمه انگلیسی از طریق صحبت کردن اولین چیزی است که به آن نیاز پیدا می‌کنید. تصور کنید که به دنبال یک رستوران خوب یا یک خیابان در یک کشور خارجی هستید. در چنین مواقعی اگر نتوانید برای کمک گرفتن از دیگران به درستی صحبت کنید، احتمالا باید مدت زمان زیادی را سرگردان و بلاتکلیف بمانید. برای آدرس پرسیدن و به طور کلی گفتگو به زبان انگلیسی باید تسلط خوبی روی مهارت Speaking داشته باشید.

مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی

روش‌های تقویت مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی

چگونه مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی خود را تقویت کنیم؟ تقویت مهارت‌های چهارگانه در رسیدن به لول‌های بالا در زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار است. در اینجا راه‌های تقویت مهارت‌های چهارگانه را برای شما آورده‌ایم.

تقویت مهارت Listening

راه‌های متفاوتی برای تقویت مهارت شنیداری وجود دارد که باید متناسب با علاقه و سطح خود هر کدام از آن‌ها را انتخاب کنید. در میان مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی که وجود دارد، راه‌های تقویت Listening سرگرم‌کننده‌تر هستند که آن‌ها را در ادامه توضیح می‌دهیم.

 • آهنگ‌ها: قطعا گوش دادن به آهنگ‌ها یکی از راه‌های مناسب برای تقویت مهارت شنیداری است. با گوش دادن به متن آهنگ و توجه به آن می‌توانید روی این مهارت کار کنید. اگر مبتدی هستید، سراغ آهنگ‌های آهسته‌تر بروید تا درک کلمات برای شما راحت‌تر باشد.
 • فیلم: فیلم دیدن یک سرگرمی فوق‌العاده برای بسیاری از افراد به حساب می‌آید که شما را در تقویت مهارت شنیداری کمک می‌کند. با دیدن فیلم، دیالوگ و کلماتی را می‌شنوید که در مکالمات روزمره استفاده می‌شوند.
 • اخبار یا پادکست گوش دادن: از آنجایی که اخبار و پادکست در دسترس اغلب افراد وجود دارد، می‌توانید از طریق گوش دادن به آن‌ها مهارت Listening خود را تقویت کنید.

مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی

روش‌های تقویت مهارت Reading

در مسیر یادگیری زبان انگلیسی نباید از تقویت مهارت reading غافل شد؛ زیرا با بهبود سطح خود در این زمینه، اصطلاحات و لغات جدید بسیار زیادی یاد می‌گیرید و قواعد گرامری جمله‌های مختلفی را می‌شناسید. علاوه بر این شما ارتباطات میان کلمات، گرامر زبان انگلیسی و ساختار زبان استفاده شده در متن را یاد می‌گیرید. در ادامه انواع روش‌های تقویت مهارت خواندن در مهارت‌‌های چهارگانه زبان انگلیسی را بیان می‌کنیم:

 • مقالات آنلاین: انتخاب مقالات آنلاین مورد علاقه، می‌تواند به یک سرگرمی برای شما تبدیل شود. مقاله‌های مختلفی در وب سایت‌های اینترنتی وجود دارند که می‌توانید متناسب با نیاز یا علاقه خود، هر کدام را دانلود کنید. خواندن چیزی که دوست دارید، به شما برای مطالعه بیش‌تر انگیزه می‌دهد.
 • کتاب‌های مورد علاقه: مطالعه کتاب یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهارت‌‌های چهارگانه زبان انگلیسی خواندن به حساب می‌آید که برای انتخاب گزینه مناسب ابتدا باید تعیین سطح آنلاین انجام دهید. اگر در سطح مبتدی هستید، کتاب‌های مخصوص کودکان یا کمدی را انتخاب کنید؛ زیرا معمولا کلمات و زبان ساده‌تری دارند. برای سطح متوسط، رمان‌های انگلیسی گزینه مناسب‌تری هستند.
 • مجله‌ها و روزنامه‌ها: خواندن مجلات و روزنامه‌ها هم به شما کمک می‌کنند تا آپدیت باشید. همچنین باعث گسترش دایره واژگان‌تان می‌شود تا زبان خود را ارتقا دهید. اما اگر به دنبال منابعی کاربردی‌تر و آسان‌تر هستید، روزنامه‌هایی با استایل ساده‌تر یا برخی از مجلات رایگان گزینه مناسب‌تری به حساب می‌آیند.

مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی

روش‌های تقویت مهارت Writing

برای تقویت مهارت writing به عنوان مهارت‌‌های چهارگانه زبان انگلیسی باید تا جایی که می‌توانید بنویسید و همینطور متن‌های مختلف را ترجمه کنید. با ترجمه متون، ساختار جمله‌ها و تجزیه و تحلیل جایگاه کلمات را یاد می‌گیرید. اما برای تقویت بیش‌تر این مهارت می‌توانید از کار‌های زیر کمک بگیرید:

 • برچسب زدن به وسایل و ابزار: این استراتژی به افراد مبتدی بسیار کمک می‌کند. با برچسب زدن به آیتم‌ها و وسایل خانه می‌توانید کلمات را از طریق ارتباط برقرار کردن با وسایل بهتر به ذهن بسپارید.
 • ساخت دیکشنری از کلمات کاربردی مخصوص به خود: با یادگیری هر کلمه جدید، از آن نت‌ برداری کنید تا لیستی از کلمات و عبارات کاربردی در دفترچه، گوشی یا هر وسیله دیگری داشته باشید.
 • کامنت گذاشتن در وبلاگ‌ها: وبلاگ‌های تعاملی بسیاری وجود دارند که خوانندگان اجازه کامنت گذاشتن دارند. حتی اگر طرفدار تخصصی یک صفحه نیستید، می‌توانید فقط چند جمله درباره محتوای آن بگذارید. این کار یک راه عالی برای تقویت مهارت رایتینگ به حساب می‌آید.
 • مکالمه با دیگران از طریق چت کردن: احتمالا برقراری مکالمه به زبان انگلیسی از طریق چت کردن برای شما راحت‌تر باشد. با انجام این کار می‌توانید با افراد بومی زبان صحبت کنید و درباره فرهنگ آن‌ها، چیز‌های جدیدی بیاموزید.

مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی

تقویت مهارت Speaking

برای تقویت مهارت speaking به عنوان یکی از مهارت‌‌های چهارگانه زبان انگلیسی باید تا جایی که می‌توانید صحبت کنید. حتی مجبور به مکالمه با خود شوید. هر چه بیش‌تر توانایی صحبت کردن داشته باشید، اعتماد به نفستان در این زمینه بالاتر می‌رود. این مهارت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به همین دلیل برای تقویت آن می‌توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

 • صدای خودتان را هنگام صحبت کردن ضبط کنید: اگر در گام‌های اولیه برای برقراری مکالمه خجالت می‌کشید، با خودتان صحبت و صدایتان را ضبط کنید. این کار برای یافتن اشتباهاتتان از طریق گوش دادن مجدد به صدا، بسیار کمک‌کننده است.
 • تمرین کردن با دوستان: یکی دیگر از راه‌های سرگرم‌کننده و کمک‌کننده جهت تقویت مهارت speaking به عنوان یکی از مهارت‌‌های چهارگانه زبان انگلیسی، تمرین با دوستان خود است. با یکی از دوستانتان فقط به زبان انگلیسی مکالمه داشته باشید و اشتباهات و نقاط ضعف خود را پیدا کنید.
 • وقت گذراندن با انگلیسی زبانان: حتی اگر در یک کشور انگلیسی زبان زندگی نمی‌کنید، راه‌های مختلفی برای پیدا کردن افراد خارجی وجود دارد. از طریق پیوستن در کلاب‌های اجتماعی و… با افراد خارجی وقت بگذرانید تا روی مهارت‌های خود، کار کنید.

مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی

آغاز تقویت چهار مهارت زبان‌آموزی

اگر شما هم به دنبال راهی برای یادگیری و تقویت مهارت‌‌های چهارگانه زبان انگلیسی هستید، باید این کار را از یک جا شروع کنید. اما پیش از شروع تقویت این مهارت‌ها، ابتدا باید با کمک تعیین سطح انلاین وضعیت سطح خود را بسنجید. در واقع شروع این مسیر 4 مرحله کلی دارد:

 • سنجیدن مهارت‌های خود برای پیدا کردن نقاط ضعف و قوت
 • جذاب کردن مسیر یادگیری و استفاده از روش‎های آموزشی متفاوت
 • برنامه‌ریزی برای داشتن یک برنامه روزانه مشخص و مداوم
 • کمک گرفتن از دیگران یا موسسات

سخن پایانی
برای موفقیت در آزمون‌های زبان، مهاجرت و … تقویت مهارت‌‌های چهارگانه زبان انگلیسی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است و ضعف در هر کدام از آن‌ها می‌تواند مشکلاتی را برای شما به وجود آورد. در حال حاضر راه‌های بی‌شماری برای تقویت این مهارت‌ها وجود دارد، اما توصیه می‌کنیم از تمرین و تکرار و کمک گرفتن از افراد کاربلد غافل نشوید. در این مطلب تعدادی از راه‌های تقویت مهارت‌های چهارگانه در زبان انگلیسی را معرفی کردیم. اما با شرکت در کلاس زبان سفیر، تمام اساتید ماهر و باتجربه از روش‌های متنوعی برای تقویت این مهارت‌ها در دانش آموختگان کمک می‌گیرند. شما می‌توانید در کلاس‌های زبان آموزشگاه سفیر شرکت کنید و از خدمات متنوع حضوری و آنلاین آن برخوردار شوید.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.