دوره تیسول چیست؟ معرفی جامع دوره تسول + منابع TESOL

در زبان انگلیسی برای سنجش مهارت‌ها و میزان تسلط زبان آموزان دوره‌ها و آزمون‌های متعددی برگزار می‌شود، آزمون‌هایی نظیر آیلتس، تافل، GRE، EPT ، MSRT  و … . این آزمون‌ها معیاری دقیق و معتبر در سطح جهان برای سنجش دانش زبانی زبان آموزان و متقاضیان است، یکی از سوالاتی که در اغلب مواقع برای کسانی که علاقه‌مند به تدریس زبان انگلیسی هستند پیش می‌آید این مساله است که آیا برای سنجش اساتید زبان انگلیسی هم معیاری معتبر و بین المللی وجود دارد؟

جواب این سوال مثبت است! از آنجایی که تدریس زبان انگلیسی یکی از فعالیت‌های محبوب در سطح بین المللی است دوره‌ها و آزمون‌های معتبری هم در سطح بین‌المللی برای علاقه‌مندان این حوزه در نظر گرفته شده است که از این قبیل دوره‌ها می‌توان به دو عنوان از مطرح‌ترین آنها اشاره کرد، دوره سلتا (CELTA) و دوره تیسول (TESOL). در این مطلب تصمیم داریم از نظر کلی دوره‌ی تیسول را بررسی کرده و همچنین به برگزاری این دوره در آکادمی زبان سفیر گفتمان نگاهی داشته باشیم.

دوره تیسول چیست؟

دوره تیسول و در نهایت مدرک بین‌المللی تیسول یکی از مدارک معتبر و قابل استناد برای اساتید زبان انگلیسی در سطح جهان است که توسط گروهی از کشورهای انگلیسی زبان از جمله استرالیا، انگلستان و کانادا برگزار می‌شود.

دوره تیسول TESOL چیست؟

این مساله برای کشورهای انگلیسی زبان از اهمیت بالایی برخوردار است که مدرسین متقاضیِ فعالیت در این کشورها دارای مدارک مورد تایید بوده باشند و استانداردهای بین‌المللی لازم برای فعالیت در این کشورها را رعایت کنند، به همین منظور مدارکی از قبیل سلتا و تیسول را به عنوان سنجه‌ی معتبر در نظر گرفته‌اند. برای خیلی از متقاضیان شرکت در این دوره‌ها این سوال به وجود می‌آید که تفاوت این دو دوره‌ی تخصصی در چیست؟ یکی ازتفاوت های عمده بین این دوره‌ها در نحوه ی برگزاری آنهاست.

در دوره سلتا شما با معیارهای ثابت جهت سنجش روبرو هستید و در نهایت با همان معیارها سطح شما تعیین می‌شود، در حالی که در دوره تیسول فرد شرکت کننده با ماژول‌ها و دروسی به عنوان معیار سنجش روبرو می‌شود و سطح شرکت کننده از میانگین فعالیت‌هایش در مقابل این بخش‌ها سنجیده می‌شود. فرد متقاضی در دوره تیسول می بایست حدود ۱۲ واحد را با موفقیت پشت سر بگذارد تا صلاحیت لازم برای کسب تاییده تیسول۴ را کسب نماید. کشورهایی نظیر کانادا (تیسول کانادا)، استرالیا (تیسول استرالیا)، انگلستان (کالج ترینیتی لندن) برگزار کننده تیسول هستند.

این مراکز دوره تیسول را به دو صورت حضوری و آنلاین در سراسر دنیا برگزار می‌کنند. یکی از مزایای مهم مدرک تیسول استرالیا در مقایسه با سایر مراکز در این بخش آن است که است که ساعات گذرانده شده در این دوره به عنوان دوره‌ی دانشگاهی محسوب می‌شود. و برای مهاجرت به استرالیا و همچنین مهاجرت به کانادا مناسب است. در صورتی که شما تصمیم به ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان در رشته‌های مرتبط را داشته باشید مدت زمانی که در این دوره حضور داشته‌اید از مجموع ساعات دانشگاهی شما کسر می‌شود.

*لازم به ذکر است که دوره‌ی برگزار شده در آکادمی زبان سفیر گفتمان دارای این مزیت بوده و زیر نظر تیسول استرالیا برگزار شده است.

دوره تیسول به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این دوره برای تمامی کسانی که دانش زبان انگلیسی عمومی خوبی دارند و علاوه بر آن به تدریس زبان انگلیسی هم علاقه‌مند هستند پیشنهاد می‌شود، شرکت در این دوره لزوما نیازی به طی دوره‌های آکادمیک زبان انگلیسی در دانشگاه ندارد. همچنین این دوره به اساتیدی که مایل هستند دانش خود را در مقیاس بین‌المللی مورد سنجش قرار دهند پیشنهاد می‌شود.

گروه دیگری که می‌تواند مخاطب هدف این دوره باشد آن دسته از کسانی هستند که دوره‌های تدریس زبان انگلیسی را بصورت آکادمیک در دانشگاه‎ها فرا گرفته‌اند ولی دانش و تجربه‌ی استفاده از این مهارت را کسب نکرده‌اند و این دوره می‌تواند برای فراگیری این تکنیک‌ها مناسب باشد.

منابع دوره تیسول

از منابعی که میتوان برای مطالعه در این دوره نام برد کتاب‌هایی هستند که بر روی تکنیک‌ها و مهارت تدریس به صورت عمومی کار می‌کنند از جمله کتاب جرمی هارمر و اسکری ونر که می‌توانید با مطالعه این کتاب‌ها می‌توانید اطلاعات عمومی و کاملی درباره‌ی تدریس زبان انگلیسی به دست بیاورید.

چرا تیسول؟

یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مزیت‌های دوره و مدرک تیسول نسبت به سایر دوره‌های مشابه قابلیت بومی‌سازی این مدرک است، به این معنی که شما با گذراندن این دوره ساعاتی از آموزش خود را به یادگیری فرهنگ شیوه‌های آموزش و یادگیری در کشور مورد نظر می‌پردازید. این یکی از قابلیت‌هایی است که برای کشورهای مقصد نظیر استرالیا، انگلستان و… اهمیت بالایی دارد. دیگر مزیتی که می‌توانیم از آن نام ببریم اعتبار این مدرک در کشورهای حوزه خلیج فارس و شرق آسیاست. این کشورها برای مدرک تیسول اعتبار ویژه‌ای قائل هستند و شما با گذراندن این دوره می‌توانید از امتیاز ویژه‌ای برای مهاجرت به این کشورها بهره‌مند شوید.

آیا این دوره در ایران برگزار می شود؟

در حال حاضر این دوره به صورت مستقل و مستقیم در کشور برگزار نمی‌شود اما مراکزی هستند که ادعای برگزاری این دوره را دارند. پیشنهاد می‌شود قبل از ثبت نام در این دوره‌ها حتما از صحت این دوره‌ها و مدارک، اقدام به استعلام این مراکز در سایت مراکز اصلی تیسول که پیشتر ذکر شد نمایید. در حال حاضر موسسه زبان سفیر گفتمان با همکاری Australian language center در حال برگزاری این دوره به صورت حضوری و آنلاین است. یکی از مواردی که می‌بایست در تشخیص صحت این دوره در نظر داشت این است که بعد از ثبت نام یک ایمیل تاییدیه از طرف برای شما مرکز اصلی ارسال خواهد شد که ثبت نام شما از طرف این مرکز تایید می‌شود.

دوره تیسول در کدام کشورها برگزار می‌شود؟

معتبرترین مراکز برگزار کننده‌ی دوره تیسول سه کشور کانادا، انگلستان و استرالیا هستند. دوره تیسول کانادا به صورت انحصاری فقط در همین کشور برگزار می‌شود ولی کشورهای انگلستان و استرالیا امکان برگزاری این دوره در سایر کشورها می‌دهند و در صورت کسب مجوز و استانداردهای لازم کشورهای ثانویه امکان برگزاری این دوره را خواهند داشت.

هزینه شرکت در دوره تیسول چقدر است؟

هزینه شرکت در این دوره با توجه به ارز بین المللی سنجیده می‌شود که در حال حاضر برابر با ۱۵۰۰ دلار استرالیا است.

بیشتر بخوانید: آزمون آیلتس چیست؟

ثبت نام در دوره تیسول

برای ثبت‌نام در دوره تیسول در ابتدا متقاضیان می‌بایست مدارک و رزومه‌ی خود را به مرکز برگزار کننده ارسال کنند، پس از تایید اولیه، این مدارک برای مرکز اصلی (استرالیا یا انگلستان) ارسال می شود . در صورت کسب پذیرش یک وقت مصاحبه‌ای به صورت مجازی از طریق اسکایپ برای متقاضیان تعیین می‌شود که در صورت قبولی در این مصاحبه می‌توانند مجوز حضور در دوره را کسب نمایند. پس از تایید نهایی و قبولیِ مدارک و مصاحبه، متقاضیان می‌توانند برای انجام پروسه مالی خود اقدام نمایند. برگزاری این دوره پس از نهایی شدن ثبت نام متقاضی مشروط به حد نصاب کلاس است که حد نصاب کلاس ها بین ۱۲ تا ۱۵ نفر است.

نحوه برگزاری دوره تیسول

دوره ی تیسول به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌گردد، بخش حضوری این دوره شامل برگزاری ورک‌شاپ های آموزشی است که توسط مدرسین بین‌المللی برگزار می‌شود و در آنها تکالیفی به صورت انفرادی برای شرکت‌کنندگان در نظر گرفته می‌شود. هر شخص می‌بایست به صورت انفرادی مهارت‌های خود را در این بخش تقویت کند، برای انجام این بخش زمانی برای شرکت‌کنندگان در نظر گرفته می‌شود و پس از آن پاسخ‌ها برای مرکز اصلی جهت بررسی و کسب نمره و رتبه مورد نظر ارسال می‌گردد.

تکالیفی که در این بخش برای شرکت‌کنندگان در نظر گرفته شده است می‌تواند شامل پروژه‌های تحقیقاتی، برگزاری کلاس و ارسال فیلم، مصاحبه و ضبط کردن صدا و تکالیفی از این دست باشد که ماهیت عملی دارند.

نمره‌دهی این بخش بر اساس نحوه و کیفیت انجام تکالیف است. تمرکز دوره‌ی تیسول بیشتر از سایر دوره‌ها بر روی قدرت ایجاد ارتباط با دانشجوهای بومی است و شرکت‌کنندگان ملزم به طی دوره‌هایی مخصوص دانشجویان بومی از نظر فرهنگی و رفتاری هستند.

طول دوره ی تیسول

مدت دوره تیسول اصولا شامل سه تا پنج روز کلاس حضوری و پس از آن یک تا شش ماه کلاس آنلاین است که این زمان با توجه به حل تکالیف مربوط به دوره متغیر است.

تیسول یا تسول؟

کلمه TESOL که مخفف Teaching English to Speakers of Other Languages است، در ایران به دو صورت تسول و تیسول خوانده و نوشته می‌شود. با وجود اینکه تلفظ این کلمه به صورت تسول متداول‌تر است، تلفظ صحیح آن در واقع تیسول است. کلمات مشابه همچون TESL نیز وجود دارند که تِسِل تلفظ می‌شوند. توجه داشته باشید که دوره های TESL و TESOL با هم متفاوت بوده و اعتبار مدارک آنها نیز در نقاط مختلف جهان متفاوت است.

14 دیدگاه
 1. .

  با داشتن این مدرک امکان مهاجرت هست؟

 2. مهیار اسلامی پور

  سلام من ۲۰‌سالمه و دبیرستانو تموم کردم و آیلتس ۷.۵ هم دارم میخواستم بدونم برای این دوره میتونم ثبت نام کنم و اگر میتونم چجوری باید این کارو انجام بدم؟

  1. پریسا سالارکیا

   سلام بله برای میتونید اینکار رو انجام بدید و باید در اینترنت مراکز برگزار کننده اش رو پیدا کنید .

 3. فاطیما

  سلام ،وقت بخیر
  ببخشید داشتن چه سطحی از زبان برای شرکت در دوره تیسول قابل قبول است ؟ من کارشناسی آموزش زبان انگلیسی را در دانشگاه گذرانده ام ولی سطح زبانم Advance نیست .آیا میتوانم در این دوره شرکت کنم ؟

  1. علیرضا صفری

   سلام،
   سطح زبان مورد نیاز برای دوره‌های مختلف تیسول متفاوت است، ولی اغلب داشتن سطح زبان معادل C1 رو ضروری می‌دانند.

 4. پری

  اعتبار مدرک تفل بیشتر است یا تسول؟
  و ایا با این مدرک ها می‌توان در کشور انگلستان کاری پیدا کرد؟

  1. علیرضا صفری

   مدارک TEFL و TESOL هر دو اعتبار مادام‌العمر دارند و باطل نمی‌شوند.
   پیدا کردن کار، اما به شرایط بسیاری بستگی دارد.

 5. شمس الدین خجسته نیا

  دوره بین المللی تسول و تفل توسط موسسات، کالج ها و نهاد‌های زیادی در دنیا برگزار می‌گردد.
  در ایران هم موسسات معتبری به نمایندگی از این مراکز دوره را به صورت مستقیم برگزار می کنند.
  از جمله موسسه مکث مکالمه
  مجتمع فنی تهران
  و چندین موسسه دیگر

 6. فاطمه قاسمی

  کی دوره برگزار میشه ؟ هزینش چقدره ؟

  1. علیرضا صفری

   سلام،
   در صورت برگزاری اطلاعات از طریق وب‌سایت سفیر و صفحه اینستاگرام اعلام خواهد شد.

 7. فاطمه قاسمی

  سلام،من میخوام این دوره رو شرکت کنم با توجه به اوضاع کرونا به چه صورت هست

  1. علیرضا صفری

   سلام،
   در شرایط کنونی، اگر دوره برگزار شود، به صورت آنلاین خواهد بود.

 8. حمید فخری

  من ۱۵سالمه بخوام در این دوره شرکت کنم میتونم؟

  1. علیرضا صفری

   سلام،
   در حالت عادی، به پایان رساندن دبیرستان برای شرکت در دوره ضروری است.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.