۸ روش برای زبان‌ خواندن در زمان‌های مرده

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات زبان‌آموزان نداشتن وقت کافی برای یادگیری و تمرین است. به‌نظر می‌رسد که پیدا کردن وقت باید یکی از راحت‌ترین کارها باشد، ولی با زندگی‌های شلوغ امروزی همیشه یک کار مهم‌تر پیش می‌آید. حقیقت این‌است که برای حفظ مطالبی که یادگرفته‌اید، ضروری است که آموخته‌های خود را دوره کنید (ترجیحا هر روز). در غیر این صورت، یادگیری زبان خیلی بیشتر از آنچه که باید طول خواهد کشید. البته ضرورتی ندارد که زمان طولانی را هر روز به مطالعه، تمرین، و یادگیری اختصاص دهید. در واقع بهتر است که یادگیری زبان را به بخش‌های کوتاه تقسیم کنید و در وقت‌های مرده، زمانی که منتظر وسیله نقلیه هستید یا استراحت کوتاهی دارید.

فعالیت‌هایی که در این مقاله معرفی می‌کنیم هر کدام فقط ده دقیقه طول می‌کشند. با این فعالیت‌ها می‌توانید حتی در شلوغ‌ترین و پرکارترین روزها هم زبان تمرین کنید. همین تمرینات کوتاه و ده دقیقه‌ای پس از گذشت اندکی زمان تاثیر بزرگی در پیشرفت سطح زبان شما خواهند داشت.

چگونه از زمان های مرده برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

  1. بازی کنید

یادگیری زبان باید با تفریح همراه باشد. بازی کردن یک کار تفریحی است. بنابراین، برای بهبود زبانتان بازی کنید. این روزها بازی‌های زیادی برای یادگیری زبان وجود دارد. پنج دقیقه وقت صرف کنید و یک مرحله از بازی را پیش بروید، یا یک سری از سوالات بازی را جواب بدهید. فراموش نکنید که بازی را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که به شما فرصت تمرین زبان بدهد. اگر سطح بازی پایین باشد چیزی از آن نخواهید آموخت. در کنار بازی کردن، می‌توانید از نرم‌افزار آموزش زبان هم استفاده کنید. این برنامه‌ها اغلب به مرحله یا بخش‌های کوتاه تقسیم شده‌اند و شما می‌توانید در مدت کوتاهی یک بخش آنها را پشت سر بگذارید.

  1. روزنامه بخوانید

با خواندن روزنامه می‌توانید چیزهای زیادی بیاموزید. از مسائل جدی مثل رویدادهای گوشه و کنار جهان گرفته تا مسائل کمتر جدی مثل لباس‌های بازیگران در مراسم اسکار. همچنین با روزنامه خواندن می‌توانید زبان بیاموزید و تمرین کنید. اگر خریدن روزنامه انگلیسی برایتان دشوار است، از اینترنت استفاده کنید. کافی است در موتور جستجوی مورد نظرتان عبارت English + newspaper را جستجو کنید تا دنیا در مقابل شما به نمایش گذاشته شود. یک روزنامه انتخاب کنید، به بخش مورد علاقه‌تان بروید و چند دقیقه در متن و مقاله گم شوید.

آموزش زبان انگلیسی با پادکست

  1. به یک پادکست گوش دهید

پادکست‌ها ابزارهای فوق‌العاده‌ای برای تمرین مهارت شنوایی و آشنا شدن با آواهای زبان انگلیسی (یا هر زبان دیکر) هستند. با گوش دادن به پادکست می‌توانید با لهجه‌ها، لحن، و استرس زبان انگلیسی آشنا شوید. همچنین با پادکست‌ها می‌توانید به‌سادگی زمان‌های مرده در طول روز را پر کنید. سوار اتوبوس هستید؟ منتظرید تا چای دم بکشد؟ پیاده به خرید می‌روید؟ پادکست گوش کنید. ورود به دنیای پادکست فوق‌العاده آسان است. حق انتخاب به ‌حدی بالاست که کافی است موضوع مورد علاقه‌تان را جستجو کنید. زمانی که یک پادکست نظرتان را جلب کرد، زمان تمرین کردن است.

نیازی نیست که حتما از پادکست‌های آموزش زبان استفاده کنید، ولی به یاد داشته باشید که پادکست‌های آموزش زبان معمولا متن پادکست و تمرینات مرتبط با پادکست را از طریق سایت‌شان در دسترس قرار داده‌اند.

  1. خلاصه‌ای از روزتان بنویسید

پیدا کردن وقت برای نوشتن به زبان انگلیسی مثل پیداکردن یک سوزن در انبار کاه است. ولی اینجوری بهش نگاه کنید: فقط قرار است فهرستی از اتفاقات مهم روز یادداشت کنید. هر وقت زمان داشتید، زمانی که در صف نان منتظرید، یا زمانی که منتظر دانلود یک فایل هستید یک برگه بردارید، یا نرم افزار دفترچه یادداشت گوشی‌تان را باز کنید و چند جمله راجع‌به روزتان بنویسید. لازم نیست جملات پیچیده بنویسید، برای شروع جملات ساده کافی هستند. اگر زمان بیشتر داشتید، به‌جای یادداشت، یک انشا کامل راجع ‌به روزتان بنویسید. اگر برای خود برنامه کارهایی که باید در طول روز انجام دهید می‌نویسید، این کار را به زبان انگلیسی انجام دهید. با این کار خود را وادار می‌کنید در طول روز چند بار به این فهرست مراجعه کنید.

آموزش زبان انگلیسی

  1. چند فلش‌کارت تمرین کنید.

هر زمان لغت جدیدی یاد می‌گیرید، حتما برایش فلش‌کارت درست کنید. لغت را یک سوی کارت بنویسید و در سوی دیگر معنی، مثال، یا تعریف کلمه را اضافه کنید. زمانی که منتظرید ناهارتان در مایکروویو گرم شود، فلش‌کارت‌هایتان را دوره کنید. فلش‌کارت‌هایتان را بر حسب موضوع گروه‌بندی کنید. با این کار می‌توانید کلمات بیشتری را یاد بگیرید چون ارتباط بین کلمات در یادگیری آنها بسیار موثر است.

  1. دیکشنری ورق بزنید

هر بار که به یک دیکشنری نگاه می‌کنید انبوهی کلمه جدید خواهید دید. به یاد داشته باشید که ذهنتان را با کلمات بی‌مصرف و مبهم که هرگز ازشان استفاده نخواهید کرد پر نکنید. در عوض، کلماتی را که به تازگی آموخته‌اید را بررسی کنید. یا دنبال عبارت‌هایی که ذهنتان را درگیر کرده بگردید. هنگام جستجو در دیکشنری احتمال اتلاف زمان خیلی زیاد است. از این رو بهتر است فهرستی از کلمات از قبل آماده کنید و به بررسی معانی، تلفظ، مثال‌ها و عبارات آنها بپردازید. زمانی که یک لغت را چک‌کردید، حتما با آن چند جمله بنویسید تا لغت و کاربردش در ذهن‌تان بماند.

  1. یک گروه تمرین زبان شروع کنید.

اگر در محل کار و تحصیل‌تان کسی انگلیسی یاد نمی‌گیرد، این کار سخت خواهد بود. اما تجربه نشان داده که همواره افرادی در محل کار یا تحصیل‌تان، دقیقا مثل شما می‌خواهند انگلیسی یاد بگیرند. این افراد را بشناسید و با هم قرار بگذارید که در طول روز ۱۰ دقیقه کنار هم جمع شوید و فقط با هم انگلیسی صحبت کنید. می‌توانید یک قدم پیش‌تر بروید و همدیگر را با فلش‌کارت‌هایتان بسنجید. با هم بازی‌های آموزش زبان انگلیسی انجام دهید. یا درباره پادکستی که شب گذشته گوش دادید بحث کنید. تمرین روزانه زبان، زمانی که افرادی را دارید که با آنها تمرین کنید بسیار جذاب‌تر است. برای هر جلسه یک فعالیت مشخص کنید تا بتوانید از زمان‌تان حداکثر استفاده را ببرید.

  1. تبلیغات تلویزیونی انگلیسی تماشا کنید

همه از تبلیغات تلویزیونی وسط فیلم متنفرند. ولی تبلیغات برای یادگیری اندکی زبان خیلی مفیدند چون سرشارند از کلیدواژه و تکرار. کافی است در یوتیوب commercial یا ads را جستجو کنید و صدها تبلیغ مقابل شما خواهد بود. بهترین نکته تبلیغات کوتاه بودن‌ آنهاست؛ در ده دقیقه می‌توانید چند تبلیغ را ببینید یا اینکه یک تبلیغ را چند بار ببینید.

شما چی فکر می‌کنید؟ می‌توانید در روز چندتا ده دقیقه به این تمرینات اختصاص دهید. سعی کنید هر روز سه تا از این تمرینات را در برنامه روزانه‌تان جا دهید. مطمئن باشید که نتیجه آن را خواهید دید.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.