وسایل کمک آموزشی زبان انگلیسی راهی برای آموزش بهتر

از آن‌جایی‌که در کلاس‌های زبان‌انگلیسی نیاز زیادی به تمرین کردن و پروراندن مهارت‌های چهارگانه وجود دارد،وسایل کمک آموزشی زبان انگلیسی می‌توانند کمک زیادی به این امر بکنند.AVA که مخفف عبارت Audio visual aids است، به مجموعه وسایل و منابعی گفته می‌شود که معلم برای بالا بردن جذابیت و یا تفهیم ساده‌تر مطلب به مخاطبین استفاده می‌نماید.بگذارید برای شفاف‌تر شدن مطلب مثالی بزنیم:

یکی از مدارس اروپا در کلاس پنجم ابتدایی شاگردان را به طور گروه‌بندی شده به مزرعه‌ای برد و از آنها خواست تا هرچه را که مشاهده می‌نمایند بنویسند و در صورت لزوم به تصویر بکشند، سوال بیابند و پاسخ سوالات را به صورت واقعی یا حدسی بدهند. سپس نتیجه این کار را در کلاس به بحث بگذارند. بچه‌ها از این طریق یاد گرفتند که به همه‌چیز توجه کنند و فعالانه به جست‌وجوی پدیده‌های اطراف خود بپردازند؛ هوشیارانه روابط علّی بین پدیده‌ها را کشف کرده و تغییرات محیط پیرامون خود را احساس کنند  .

این مثال در کلاس‌های یادگیری زبان نیز کاملاً مصداق پیدا می‌نماید. به عنوان مثال یادگیری اسامی میوه‌ها و سبزیجات از طریق تصویر به مراتب ساده‌تر، شیرین‌تر و به یادماندنی‌تر از حفظ کردن لیست این لغات با توجه به معنی آنهاست.

ابزارهای مورد نیاز آموزش زبان، وسایل کمک آموزشی چیست؟

لوازم کمک‌آموزشی زبان در تدریس هر چهار مهارت زبانی کارایی دارند و اساتید سفیر همواره در کلاس‌ها از این وسایل بهره می‌برند.هر وسیله‌ای که بتواند در راستای تفهیم یا به یادماندن چیزی در ذهن زبان‌آموزان مفید واقع شود AVA محسوب می‌گردد و انتخاب و استفاده از این وسایل کاملاً به خلاقیت استاد و جنس نیاز زبان‌آموزان بستگی دارد.

به عنوان مثال در ساده‌ترین شکل ممکن ابزارهای مورد نیاز آموزش زبان ماژیک‌های استاد می‌تواند وسیله‌ای برای تدریس رنگ‌ها، اعداد، مکان‌ها (مانند روی، زیر و …) و … باشد، اما وسایل کمک‌آموزشی می‌توانند بسیار پیچیده‌تر و جذاب‌تر نیز باشند.

در زیر طبقه‌بندی AVA ها را مشاهده می‌کنید.

  • کتاب، مجله و روزنامه
  • وسایل ترسیمی (نمودار، چارت، پوستر و …)
  • وسایل غیر ترسیمی (عکس و تصویر، اسلاید، فیلم و …)
  • تابلو‌های آموزشی (تخت سیاه، وایت بورد، تخته‌های پارچه‌ای و …)
  • وسایل سه بعدی ( مدل‌ها و ماکت‌ها)
  • وسایل واقعی (میوه‌ها، دارو‌ها و …)
  • پروژکتورها (اورهد، اویک و …)

هرکدام از این وسایل باتوجه به درس مورد نظر، سن و جنسیت شاگردان، حیطه علاقه و سلیقه شاگردان توسط معلم انتخاب می‌شوند و برای استفاده در کلاس‌ها خود زبان‌آموزان علاقه زیادی به تهیه و تدوین AVA ها دارند و با سهیم شدن در تهیه آنها درس مربوطه را بیشتر و بهتر به خاطر می‌سپارند.

اگر از باب سبک‌های مختلف یادگیری و انواع هوش یادگیری نیز به قضیه نگاه کنیم، برای آن دسته از زبان‌آموزانی که از هوش بصری بالاتری برخوردار هستند، دیدن این وسایل آموزشی زبان‌انگلیسی تاثیر شگرفی در یادگیری و به خاطر سپاری مطالب دارد. برای یادگیرندگان شنیداری نیز استفاده از وسایل کمک‌آموزشی صوتی نظیر انواع CD و فیلم و پادکست می‌تواند بسیار مفید فایده باشد.

طبعاً یادگیرندگان حرکتی نیز استفاده بسیار زیادی از وسایل می‌نمایند و احتمالا بیشترین تاثیر این وسایل روی این دسته از افراد است که با لمس کردن و تماس با چنین وسایلی می‌توانند یادگیری را تا حد ممکن تسهیل کنند .

ابزار های مورد نیاز آموزش زبان

انواع وسایل کمک آموزشی در کلاس‌های سفیر

در ادامه مطلب نگاهی به انواع AVA که در کلاس‌های سفیر استفاده می‌شود خواهیم انداخت. همان‌طور که اشاره شد ساده‌ترین وسایل کلاس نظیر ماژیک استاد و حتی سی‌دی‌ها جزو وسایل کمک‌آموزشی هستند اما در سفیر استفاده از AVA بسته به خلاقیت اساتید می‌تواند بسیار گسترده‌تر از این باشد.

به عنوان مثال در سطوح پایین‌تر یا کلاس‌های زبان نوجوانان درسی مانند لغات و اصطلاحات آشپزی را در نظر بگیرید، قطعا یادگیری و به خاطر سپردن تعداد زیادی لغت بدون دیدن تصویر یا لمس این وسایل هم برای استاد و هم برای زبان‌آموز کار سختی است. در کلاس‌های سفیر معمولا این وسایل توسط استاد و شاگردان در کلاس فراهم می‌شود و از طریق انجام فعالیت‌های مرتبط با موضوع درس و درگیر کردن حافظه فیزیکی زبان‌آموزان مسیر یادگیری بسیار به یادماندنی می‌شود .

در کلاس‌ زبان کودکان AVA رکن جدا نشدنی از روش تدریس است. از آنجایی‌که روش تدریس در کلاس‌های کودکان سفیر روش تدریس غیر مستقیم است هیچ‌کدام از جلسات کلاس کودکان بدون وسائل کمک آموزشی تدریس نمی‌شود. از سوی دیگر با توجه به اینکه کودکان همواره باید از طریق بازی و نمایش و فعالیت‌های روزمره در کلاس زبان یاد بگیرند نیاز به این وسایل در این کلاس‌ها دوچندان است.

 انواع وسایل کمک آموزشی زبان انگلیسی برای کودکان

عروسک‌ها و پاپت‌ها جهت جذاب کردن موضوع و دادن حس اعتماد به نفس به کودکان

انواع اسباب‌بازی‌ها و لگوها

انواع نوشت‌افزارهای جذاب

تخته‌های کوچک جهت انجام کارهای گروهی

انواع کارتون‌ها

انواع موسیقی‌ها و …

ابزار های مورد نیاز آموزش زبان انگلیسی کودکان

انواع  وسایل آموزشی(AVA) در کلاس‌های نوجوان و بزرگسال

انواع تصاویر

انواع ویدیوها و مصاحبه‌ها ، تدتاک‌ها و پادکست‌ها

تکه‌هایی از روزنامه‌ها و مجلات

انجام پروژه‌هایی نظیر روزنامه دیواری یا ساخت ماکت و….

انواع وسایل دنیای واقعی نظیر داروها ، وسایل شخصی

حتی پیشنهاد می‌شود که زبان‌آموزان خود نیز سعی کنند جهت تمرین و بخاطر سپاری از این وسایل کمک‌آموزشی در منزل نیز استفاده کنند، زیرا زمانی‌که ذهن انسان از بیش از یک جنبه از توانایی‌اش‌ استفاده کند یادگیری بسیار راحت‌تر است. به عنوان مثال داشتن نوت‌های رنگی، ماژیک هایلایت دفترهای جذاب و وسایلی از این دست می‌تواند لذت یادگیری را صدچندان نماید.

به نظر شما کدام دسته از وسایل کمک‌آموزشی برای تدریس زبان مفیدتر است؟

10 تا از روش های تدریس زبان انگلیسی می‌تواند یاری دهنده شما در آموزش زبان انگلیسی باشد.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.