راهنمای جامع مهم‌ترین آزمون‌های زبان فرانسه

زبان فرانسوی یکی از پرکاربردترین زبان‌های دنیاست که در ۲۹ کشور دنیا به صورت رسمی از آن استفاده می‌شود. شرکت در آزمون‌های زبان فرانسه برای تحصیل، کار و اقامت در این کشورها الزامی است. در این آزمون‌ها مهارت‌های شخص در زبان فرانسوی در بخش‌های خواندن، نوشتن، گوش دادن و مکالمه بررسی می‌شود. هر یک از آزمون‌های فرانسوی، در تعدادی از مراکز و کشورها اعتبار دارند؛ به همین دلیل پیش از ورود به پروسه اپلای و شرکت در آزمون زبان، باید با انواع این آزمون‌ها، میزان اعتبار و نحوه برگزاری آن‌ها به خوبی آشنا شویم. با ما همراه باشید تا با آزمون‌های زبان فرانسه و سطح سنجش هر کدام از آن‌‍‌ها آشنا شوید.

مهم‌ترین آزمون‌های زبان فرانسه

در صورتی که قصد مهاجرت کاری یا تحصیلی به کشورهای فرانسوی‌زبان را داشته باشید، باید در این زبان مهارت کافی به دست آورید. با آزمون تعیین سطح فرانسه خودتان می‌توانید تا حد بسیار خوبی متوجه میزان مهارت‌تان شوید، اما نتایج این آزمون‌ها نمی‌تواند معیار دقیقی برای کشور مقصد باشد. در ادامه ۷ مورد از آزمون‌های زبان فرانسه که بالاترین اعتبار را برای مهاجرت دارند به شما معرفی خواهیم کرد:

1. آزمون DALF

در صورتی که می‌خواهید برای موقعیت‌های حرفه‌ای در فرانسه، کانادا یا سایر کشورهای فرانسوی زبان درخواست دهید، باید در این آزمون شرکت کنید. آزمون DALF نیز توسط وزارت آموزش ملی فرانسه برگزار می‌شود که به صورت تخصصی بر روی دو سطح C1 و C2 زبان فرانسه تمرکز دارد. این آزمون نیز مانند DELF دارای ۴ بخش اصلی و ۱۰۰ نمره است. در این آزمون نیز باید حداقل نمره ۵۰ و در هر بخش حداقل ۵ نمره کسب کنید تا مدرک نهایی برایتان صادر شود. DALF تخصص‌ترین آزمون در میان آزمون‌های زبان فرانسه است که برای اهداف تحصیلی و کاری مختلف کاربرد دارد.

آزمون dalf

2. آزمون DELF

این آزمون که توسط وزارت آموزش ملی فرانسه برگزار می‌شود، برای سنجش مهارت‌های عمومی زبان فرانسه در شش سطح A1 تا C2 طراحی شده است. در حقیقت این آزمون برای افرادی طراحی شده است که مهارت آن‌ها در زبان فرانسوی از مبتدی تا کمی بالاتر از متوسط است. در تمامی سطوح چهار مهارت گوش دادن، صحبت کردن، نوشتن و خواندن سنجیده خواهند شد. هر بخش ۲۵ نمره دارد و برای دریافت پایین‌ترین سطح، باید حداقل نمره ۵۰ به دست آورید. آزمون DELF در ۱۵۴ کشور جهان برگزار می‌شود. مدرک این نوع از آزمون‌های زبان فرانسه مادام‌العمر است و تاریخ انقضا ندارد. انواع خاصی از این آزمون برای کودکان ۸ تا ۱۱ سال و نوجوانان ۱۳ تا ۱۸ سال برگزار می‌شود که برای تحصیل در مدارس فرانسوی اعتبار دارد. مدرک آزمون DELF بزرگسالان نیز برای مهاجرت، ورود به دانشگاه‌ها، مراکز علمی و اشتغال در کشورهای فرانسوی زبان معتبر خواهد بود.

آزمون delf

3. آزمون DILF

آزمون DILF یکی از بهترین آزمون‌های زبان فرانسه برای افرادی است که در سطح مبتدی قرار دارند. حداقل سن برای شرکت در این آزمون، ۱۶ سال است. آزمون DILF مهارت شخص را در ۴ بخش خواندن، نوشتن، گوش دادن و مکالمه می‌سنجد. سطح این آزمون A1 است و با دریافت مدرک آن می‌توانید برای مهاجرت به فرانسه و اخذ ویزای تحصیلی یا کاری در این کشور اقدام کنید. این آزمون فقط در کشور فرانسه برگزار می‌شود و در کشورهای دیگر امکان شرکت در آن وجود نخواهد داشت.به خاطر داشته باشید که آزمون DILF اولین قدم برای شرکت در آزمون‌های سطح بالاتر، مانند DELF و DALF است.

آزمون DILF

4. آزمون TCF

TCF یکی دیگر از آزمون‌های زبان فرانسه است که شباهت زیادی به آزمون TEF دارد. با این تفاوت که این آزمون از سطح A1 تا C2 را پوشش می‌دهد و برای تمام اهداف مهاجرتی از جمله شخصی،‌ دانشگاهی و شغلی کاربرد دارد. TCF انواع مختلفی دارد که هر یک برای هدف خاصی طراحی شده است:

  • TCF

این آزمون همان آزمون اصلی TCF است که برای تمام اهداف کاری و تحصیلی می‌توان از آن استفاده کرد. سطح این بخش از A1 تا C2 است.

  • TCF DAP

این آزمون برای دانشجویانی مناسب است که می‌خواهند در کشورهای فرانسوی‌ زبان به تحصیل در مقطع کارشناسی بپردازند. سطح آزمون تا مرحله B2 است و در صورتی که مدرک DELF یا DALF نداشته باشید می‌تواند ملاک عمل قرار گیرد.

  • TCF for French nationality

در صورتی که بخواهید به عنوان شهروند کشور فرانسه شناخته شوید باید در این آزمون شرکت کنید. این مورد از آزمون‌های زبان فرانسه برای دریافت تابعیت از طریق ازدواج یا دریافت اقامت معتبر است.

  • TCF Canada

اگر قصد مهاجرت به کشور کانادا و دریافت اقامت این کشور را دارید، باید در آزمون TCF Canada شرکت کنید. این آزمون بر اساس معیارهای زبان‌های کانادایی، تا سطح CLB 7 را پوشش می‌دهد.

  • TCF for Quebec

برای مهاجرت به استان کبک کانادا نمی‌توانید با مدرک TCF Canada اقدام کنید. برای این کار نیاز به TCF for Quebec دارید که تنها در منطقه کبک مورد پذیرش است. این مدرک برای مهاجرت دائم به این مناطق اعتبار دارد.

آزمون tcf

5. آزمون TEF

آزمون TEF با نام کامل Test d’Evaluation de Français شناخته می‌شود. TEFیکی از آزمون‌های زبان فرانسه است که سیستم نمره‌دهی عددی دارد و سطح زبان‌آموز بر اساس نمره او تعیین می‌شود. نتیجه این آزمون تا ۲ سال معتبر است و می‌توان از آن برای ورود به دانشگاه‌ها یا موقعیت‌های شغلی مختلف استفاده کرد. آزمون زبان فرانسوی TEF خود به چند نوع تقسیم می‌شود:

  • TEF Études

این آزمون برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه‌های فرانسوی هستند برگزار می‌شود. آزمون TEF Études دارای ۴ بخش اصلی برای سنجش درک نوشتاری، درک شفاهی، بیان نوشتاری و واژگان و نحو است.

  • TEF Naturalisation

در صورتی که بخواهید به یک شهروند فرانسوی تبدیل شوید نیاز به این مدرک دارید. این آزمون تا سطح B1 زبان فرانسوی را پوشش می‌دهد و مختص کسانی است که قصد مهاجرت به کشور فرانسه را دارند.

  • TEF Carte de résident

در صورتی که می‌خواهید از کشور فرانسه اقامت دائم یا موقت بگیرید می‌توانید در این دسته از آزمون‌های زبان فرانسه شرکت کنید. این آزمون تا سطح A2 این زبان را پوشش می‌دهد و مختص زبان‌آموزان متوسط است که به کاربردهای عمومی زبان نیاز دارند.

  • TEF Canada

این نوع آزمون TEF برای کسانی است که قصد مهاجرت به کانادا را دارند. افرادی که قصد مهاجرت کاری، سرمایه‌گذاری یا دریافت اقامت از کانادا را داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

  • TEF Québec – TEFAQ

افرادی که برای مهاجرت به کبک کانادا نیاز به دانش فرانسه دارند باید برای این مدرک اقدام کنند؛ زیرا این منطقه مدرک TEF Canada را نمی‌پذیرد. نمره نهایی این آزمون از ۰ تا ۹۰۰ تعیین می‌شود. برای قبولی و صدور مدرک سطح A1باید حداقل نمره ۶۹ را به دست آورید و پس از آن با افزایش نمره، سطح شما مشخص می‌شود.آزمون tef

چگونه برای شرکت در آزمون‌های زبان فرانسه آماده شویم؟

مهم‌ترین قدم برای موفقیت در آزمون‌های زبان فرانسه، آموزش زبان فرانسه به شیوه صحیح و اصولی است. فرقی نمی‌کند قصد شرکت در کدام آزمون را داشته باشید و بخواهید برای چه سطحی اقدام کنید، دوره عمومی زبان فرانسه سفیر در هر حال می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. این دوره‌ها از سطح مبتدی تا پیشرفته طراحی شده‌اند. اگر از پیش با زبان فرانسه آشنایی دارید، کافیست در آزمون تعیین سطح فرانسه شرکت کنید تا دوره مناسب به شما معرفی شود. این کلاس‌ها برای کودکان و نوجوانان نیز به صورت مجزا برگزار می‌شوند. اگر قصد مهاجرت دارید، فرصت را از دست ندهید و همین امروز یادگیری فرانسوی را شروع کنید تا بهترین نتیجه را در آزمون‌ها به دست آورید.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.