سوالات رایج درباره آزمون آیلتس

همه روزه با سوالات مختلفی از طرف زبان‌آموزان و داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس روبه‌رو می‌شویم. در این مقاله از سفیر مگ سعی داریم سوالات رایج درباره آزمون آیلتس را در یک متن گردآوری کنیم تا شما بتوانید به‌سادگی جواب سوالتان را پیدا کنید. اگر سوال مورد نظرتان را پس از بررسی متن پیدا نکردید، آن را از طریق کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید تا پاسخگوی آن باشیم.

سرفصل‌های مقاله نمایش

پاسخ سوالات رایج درباره آزمون آیلتس

 1. مراکز مجاز برگزاری آزمون آیلتس در ایران کدامند؟

فهرست مراکز مجاز به برگزاری آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام و به‌روز رسانی می‌شود. برای مشاهده فهرست به‌روز مراکز مجاز به بخش آزمون‌های بین‌المللی سایت سازمان سنجش مراجعه نمایید.

 1. هزینه آزمون آیلتس چقدر است؟

در حال حاضر، هزینه شرکت در آزمون آیلتس در کلیه مراکز مجاز در ایران ۶۱،۵۱۰،۴۰۰ ریال است. این مبلغ توسط سازمان سنجش مشخص و به مراکز آزمون اعلام می‌گردد. هزینه آزمون جنرال و آکادمیک یکسان است.

 1. چگونه می‌توانم در آزمون آیلتس ثبت‌نام کنم؟

پس از انتخاب مرکز آزمون موردنظر، از طریق لینک موجود در سایت سازمان سنجش به سایت مرکز آزمون مراجعه کنید. ابتدا تقویم آزمون را بررسی کرده، تاریخ مورد نظرتان را انتخاب کنید. سپس مراحل ثبت‌نام را از طریق سایت تکمیل کنید.

 1. آیا امکان کنسل کردن یا عقب انداختن آزمون آیلتس وجود دارد؟

برای کنسل یا عقب انداختن آزمون با مرکز آزمونی که در آن ثبت‌نام کرده‌اید تماس بگیرید. در حالت کلی کنسل کردن یا تغییر تاریخ آزمون تا ۵ هفته قبل از تاریخ آزمون با پرداخت جریمه امکان‌پذیر است. اگر بنا به شرایط خارج از کنترل شما، نتوانید در آزمون حضور پیدا کنید (مثلا کرونا)، مرکز موظف است پس از بررسی مدارک، تاریخ جدیدی برای آزمونتان اختصاص دهد.

 1. انواع آزمون آیلتس کدامند؟

آزمون آیلتس دو نوع است: آزمون جنرال و آزمون آکادمیک.

آزمون آیلتس جنرال مخصوص کسانی است که به‌دنبال تحصیلات دبیرستانی، دوره‌های آموزشی کاری یا مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان هستند. آزمون آیلتس آکادمیک مخصوص افرادی است که دنبال ادامه تحصیل دانشگاهی هستند.

 1. آزمون UKVI چیست؟

آزمون UKVI آزمون آیلتس مخصوص متقاضیان ورود به انگلستان است. این آزمون از نظر محتوا و سوالات کاملا شبیه آزمون آیلتس معمولی است و تنها تفاوت در مراحل اداری آزمون است.

 1. بخش‌های آزمون ایلتس کدامند و آزمون چقدر طول می‌کشد؟

یکی از سوالات رایج درباره آزمون آیلتس، مدت زمان هر بخش از آزمون است. آزمون آیلتس از چهار بخش تشکیل شده است. بخش شنیداری (۳۰ دقیقه)، بخش خواندن و درک مطلب ( ۶۰ دقیقه)، بخش نوشتاری (۶۰ دقیقه) و بخش گفتاری (۱۱ الی ۱۴ دقیقه).

یکی از سوالات رایج درباره آزمون آیلتس مدت زمان هر قسمت است

 1. آیا تمام بخش‌های آزمون در یک روز برگزار می‌شوند؟

بخش‌های شنیداری، خواندنی و نوشتاری آزمون همیشه پشت سر هم و بدون وقفه در یک جلسه برگزار می‌شوند. بسته به مرکز آزمون بخش صحبت‌کردن آزمون در بازه یک هفته قبل تا یک هفته بعد از آزمون کتبی برگزار می‌شوند. معمولا مراکز آزمون به داوطلبان این امکان را می‌دهند که زمان آزمون اسپیکینگ را خودشان از میان زمان‌های موجود انتخاب کنند.

 1. در جلسه آزمون چه چیزهایی می‌توانیم به همراه داشته باشیم؟

داوطلبان باید مداد، پاک‌کن و در صورت تمایل خودکار به همراه داشته باشند. همچنین همراه داشتن مدرک شناسایی که در هنگام ثبت‌نام از آن استفاده شده، گذرنامه یا کارت ملی، در جلسه آزمون ضروری است. داوطلبان می‌توانند یک بطری آب شفاف بدون برچسب به همراه داشته باشند. ورود کاغذ، ساعت و کلیه لوازم الکترونیکی شامل تلفن همراه به جلسه آزمون ممنوع است.

 1. در آزمون اسپیکینگ چه چیزهایی می‌توانم به همراه داشته باشم؟

در آزمون اسپیکینگ تنها مدرک شناسایی، گذرنامه یا کارت ملی، که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را باید به همراه داشته باشید. ورود هر شی دیگری به اتاق مصاحبه ممنوع است.

 1. در بخش‌های شنیداری و گفتاری آزمون آیلتس، از چه لهجه‌هایی استفاده می‌شود؟

آزمون آیلتس یک آزمون بین‌المللی است و از این رو کلیه لهجه‌های انگلیسی شامل امریکن، بریتیش، استرالیایی و غیره در آن ممکن است به‌کار روند.

 1. آیا می‌توانیم از لهجه و نگارش امریکایی در آیلتس استفاده کرد؟

بله. لهجه تاثیری در نمره شما ندارد. تلفظ صحیح در آزمون گفتاری مهم است. در بخش‌های دیگر آزمون نیز مهم است. برای مثال اگر از دیکته امریکایی استفاده می‌کنید، باید در کل آزمون از دیکته امریکایی استفاده کنید.

 1. آیا می‌توانم در آزمون آیلتس فقط از حروف بزرگ استفاده کرد؟

بله، استفاده از فقط حروف بزرگ در بخش‌های شنیداری، خواندنی و همچنین نوشتاری آزمون بلامانع است و تاثیری در نمره ندارد.

 1. نمره‌دهی آزمون به چه صورت است؟

آیلتس از یک سیستم نمره‌دهی از ۹ استفاده می‌کند. داوطلبان برای هر بخش آزمون نمره‌ای بین ۰ تا ۹ با بازه‌های ۰٫۵ نمره دریافت می‌کنند. همچنین میانگین نمرات چهار بخش آزمون، نمره کلی آزمون ایلتس شما را تشکیل می‌دهد.

یکی از سوالات متداول درباره آیلتس نمره دهی آزمون است

 1. آیا می‌توان از برگه سوالات برای یادداشت برداری استفاده کرد؟

استفاده از برگه سوالات برای یادداشت برداری بلامانع است. در نظر داشته باشید که برگه سوالات شما تصحیح نمی‌شود و شما اجازه خروج برگه از جلسه را نخواهید داشت.

 1. آیا پاسخ سوالات را حتما باید با مداد نوشت؟

بخش‌های شنیداری و خواندنی آزمون حتما باید با مداد تکمیل شوند. در بخش نوشتاری آزمون، برخی مراکز اجازه استفاده از خودکار را هم به داوطلبان می‌‎دهند که بستگی به اسکنرهای مورد استفاده در آن مرکز است. در صورتی که مداد به‌همراه نداشته باشید، می‌توانید از کارکنان مرکز مداد بگیرید.

 1. نمره قبولی آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس نمره قبولی یا مردودی ندارد و نمرات از ۹ اعلام می‌شوند. سازمان‌ها و موسساتی که آیلتس را به آنها ارائه می‌دهید، مثل اداره مهاجرت کشورهای مختلف یا دانشگاه‌ها، نمره موردنظر را مشخص می‌کنند.

 1. اعلام نتایج آیلتس چقدر طول می‌کشد؟

یکی دیگر از سوالات رایج درباره آزمون آیلتس، زمان اعلام نتایج است. کارنامه آزمون ۱۳ روز بعد از آزمون در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 1. پس از شرکت در آزمون چند کارنامه دریافت می‌کنم؟

یک نسخه کارنامه جهت اطلاع به شما تحویل داده می‌شود. همچنین تا ۵ نسخه از کارنامه‌تان به مراکزی که هنگام ثبت‌نام به آیلتس اعلام کرده‌اید ارسال می‌شود. برای ارسال نسخه‌های بیشتر به مرکز آزمونتان مراجعه نمایید.

 1. اعتبار کارنامه آزمون آیلتس چقدر است؟

نمره آیلتس شما، از تاریخ آزمونتان ۲ سال اعتبار دارد. این اعتبار به هیچ عنوان قابل تمدید نیست.

 1. بعد از چه مدت می‌توانم دوباره در آزمون آیلتس شرکت کنم؟

محدودیتی وجود ندارد. شما می‌توانید در هر زمان مجددا در آزمون شرکت کنید.

 1. آیا امکان تکرار تنها بخشی از آزمون آیلتس وجود دارد؟

خیر. داوطلبان باید در کل آزمون شرکت کنند و شرکت در فقط یک بخش آزمون ممکن نیست.

 1. آیا می‌توانم به نتیجه آزمون اعتراض کنم؟

بله. تا شش هفته پس از تاریخ آزمونتان می‌توانید به نمره آن اعتراض کنید و درخواست تصحیح مجدد بدهید. برای انجام این کار لازم است به مرکز آزمونتان مراجعه کنید و هزینه تصحیح مجدد پرداخت کنید. در صورت تغییر نمره‌تان پس از تصحیح مجدد، این مبلغ به شما عودت داده می‌شود.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.