راز به‌ خاطر سپردن لغات زبان انگلیسی بدون فراموشی!

راز به‌ خاطر سپردن لغات زبان انگلیسی بدون فراموشی!

تسلط بر واژگان انگلیسی و به خاطر سپردن لغات انگلیسی رویای هر زبان‌آموزی است. با این حال، بسیاری از ما نمی‌دانیم چگونه کلمات جدید را به شیوه‌ای موثر یاد بگیریم. گیر کردن هنگام صحبت به زبان انگلیسی، به دلیل کمبود واژگان، یک مشکل رایج بین زبان‌آموزان است. چرا اینطور است؟ در این مقاله از سفیرمگ، ما می‌خواهیم علت را بیابیم و همچنین راهی آسان و در عین حال موثر، در واقع بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی را کشف می‌کنیم.

چرا واژگان انگلیسی را به سرعت فراموش می‌کنید؟

یکی از متدهای رایج یادگیری واژگان انگلیسی که بسیاری از ما از آن استفاده کرده‌ایم، یادگیری کلمات به‌صورت جداگانه است. ما سعی می‌کنیم لیستی از کلمات را که با یکدیگر مرتبط نیستند حفظ کنیم. آیا تا به حال کلمات جدیدی را حین مطالعه در دفترچه خود یادداشت کرده‌ و از این کار نتیجه گرفته‌اید؟

اگر پاسخ شما مثبت است… خبر خوب این است که شما تنها نیستید، زیرا این یک روش معمول است که معلمان در کلاس‌های سنتی برای یادگیری واژگان انگلیسی از آن استفاده می‌کنند. و اما، خبر بد این است که این روش یادگیری، فقط اتلاف وقت و انرژی است. یادگیری کلمات خارج از جمله، راه موثری برای افزایش درک واژگان انگلیسی نیست و همچنین راه خوبی برای شروع استفاده از آن کلمات در مکالمه هم نیست. به همین دلیل است که ما واژگان انگلیسی را به سرعت، پس از مدت زمان کوتاهی فراموش می‌کنیم.

چرا؟

خب، این چیزی است که وقتی شما فقط سعی می‌کنید لیستی از کلمات را به خاطر بسپارید، اتفاق می‌افتد:

نمی‌دانید چگونه از کلمات انگلیسی استفاده کنید:

اینکه بتوانید یک لیست طولانی از کلمات مجزا را حفظ کنید به این معنا نیست که همیشه می‌توانید نحوه استفاده از آنها را نیز بدانید. به این دلیل که برای انتقال افکار خود در یک مکالمه روزانه، باید نحوه صحبت کردن به زبان مادری را بیاموزید، یعنی باید کلمات را در ترتیب مناسب ترکیب کنید، از گرامر مناسب استفاده کنید و البته اگر فقط لغات را بطور جداگانه مطالعه کنید، به احتمال زیاد نخواهید دانست چطور از آنها استفاده کنید. بعضی کلمات، معانی مختلفی دارند.

بهترین راه برای یادگیری آنها، یاد گرفتن کاربرد آنها و استفاده از آنها در متن است. زمانیکه کلمه‌ای را در متن یاد می‌گیرید، راحت‌تر می‌توانید در جمله متوجه معنای آن شوید.

یادآوری واژگان انگلیسی دشوار می‌شود:

در حالی که ظرفیت ذخیره‌سازی مغز ما تقریباً نامحدود است، اما نمی‌توان از آن انتظار داشت مانند یک کامپیوتر کار کند. نمی‌توانیم از خود انتظار داشته باشیم که یک کلمه جدید را یکبار بخوانیم و آن را برای همیشه به خاطر بسپاریم.

بیشتر بخوانید  ۹ روش فوق‌العاده برای ایجاد انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی

آیا می‌دانید که گاهی اوقات، از یاد بردن اطلاعات، کمتر به فراموشی مربوط می‌شود و واقعیت این است که هرگز از ابتدا به حافظه بلندمدت منتقل نشده است؟

هرگونه اطلاعات جدید در مغز ما با برخی دیگر از اطلاعات موجود مرتبط است و ما اطلاعات جدید را از طریق تکه‌های اطلاعات مرتبط، به یاد می‌آوریم. بنابراین، اگر فقط بر یادگیری جداگانه کلمات تمرکز کنید، این کلمات به احتمال زیاد در حافظه کوتاه مدت شما باقی می‌‎مانند و به زودی از بین می‌روند. به این دلیل که اطلاعات بسیار کمی در مورد معنای آنها و نحوه استفاده از آنها دارید، تقریباً غیرممکن است که آنها را برای همیشه به خاطر بسپارید.

یادگیری لغات در جملات به به خاطر سپردن لغات انگلیسی کمک می کند

بهترین راه برای به خاطر سپردن لغات انگلیسی، یادگیری عبارات با جملات است.

به خاطر سپردن عبارات انگلیسی، راحت‌تر است!

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، تنها زمانی که اطلاعات مورد مطالعه جدید به حافظه بلندمدت منتقل شوند، برای همیشه در خاطر خواهند ماند. ایجاد یک تصویر برای اطلاعات جدید در ذهن شما، راهی مناسب برای حفظ آن در مغز است. وقتی نوبت به حفظ کلمات انگلیسی می‌رسد، اگر عبارات را با متن یاد بگیریم موثرتر است، زیرا عبارات به‌راحتی به خاطر سپرده می‌شوند.

فرض کنید هنگام خواندن اخبار آنلاین با کلمه جدید “Budget” روبرو می‌شوید. کل جملۀ حاوی کلمه “Budget” این است:

“Leong also became an expert at travelling on a tight budget, spending less than $7,000 over three months travelling to 15 countries in Europe”

اگر هم به کل عبارت ” travelling on a tight budget و هم به جمله توجه کنید، به احتمال زیاد معنی کلمه “Budget” را برای همیشه به خاطر خواهید سپرد، چون دفعه بعد که با این کلمه برخورد می‌کنید، به طور خودکار کل متن مربوط به آن را به خاطر بیاورید:

.travelling 15 countries in Europe for 3 months with very little money

وقتی عبارات را یاد می‌گیرید، گرامر را نیز یاد می‌گیرید.

یکی دیگر از مزایای یادگیری عبارات یا جملات این است که وقتی عبارات یا جملات را یاد می‌گیرید، به طور ناخودآگاه با گذشت زمان برخی از گرامرهای اساسی را یاد خواهید گرفت. برای هر موقعیتی پاسخ‌های آماده دارید و نیازی به فکر بیش از حد ندارید.

به عنوان مثال، وقتی جمله “Life is full of choices” را یاد می‌گیرید، نه تنها یک کلمه بلکه ۵ کلمه متفاوت را یاد خواهید گرفت. علاوه بر این، احتمالاً می‌دانید که “Life” یک اسم مفرد است، و یک اسم مفرد را می‌توان با “is” نه “am” یا “are” ، و “of” را نه با یک فعل بلکه با یک اسم استفاده کرد. بنابراین، در آینده، هر زمان که چیزی با موضوع “Life” می‌گویید، به‌طور خودکار و بدون فکر از فعل “is” به‌جای “are” استفاده می‌کنید.

بیشتر بخوانید  ۵ راه‌کار ساده برای بهبود مهارت نوشتن زبان

حتی می‌توانید جملات مختلف را با ساختار مشابه مانند life is full of joy, life is full of surprises, life is full of colors، و… را به خاطر بسپارید.

با یادگیری این روش، مهارت گرامر خود را سریعتر و بدون نیاز به تلاش زیاد بهبود می‌بخشید.

وقتی لغات انگلیسی را یاد می‌گیرید، گرامر را نیز یاد می‌گیرید

یادگیری عبارات به بهبود صحبت کردن و نوشتن انگلیسی شما کمک می‌کند.

با یادگیری عبارات با جملات، در واقع می‌فهمید که کلمات چگونه در مکالمه و نگارش در موقعیت‌های خاص استفاده می‌شوند. به عبارت دیگر، به شما کمک می‌کند تا به طور طبیعی به انگلیسی صحبت کنید و بنویسید.

این امر به‌ویژه هنگامی که مهارت‌های گفتاری را تمرین می‌کنید صادق است. اگر از عبارات رایج هنگام صحبت کردن به جای ترکیب کلمات جداگانه استفاده می‌کنید، انگلیسی زبانان به‌راحتی می‌توانند آنچه را که می‌خواهید بگویید درک کنند، اگرچه ممکن است تلفظ شما هنوز خوب نباشد.

به عنوان مثال، اگر از یک انگلیسی زبان بومی، به عنوان احوالپرسی بپرسید “?Is your health good“، به احتمال زیاد متوجه منظور شما نمی‌شود. از نظر ساختار گرامر انگلیسی، جمله صحیح است. با این حال، انگلیسی زبانان بومی منظور شما را نمی‌فهمند، چون هرگز آن را به این شکل نمی‌گویند. این سوال اصلاً طبیعی به نظر نمی‌رسد. اما اگر بگویید “how are you” یا “?how are you doing”، آنها بلافاصله متوجه می‌شوند، حالا تلفظ شما به هر شکلی می‌خواهد باشد.

بیایید یک مثال دیگر بزنیم. اگر کلمه “deadline” را آموخته‌اید، ممکن است معنی آن را بدانید، اما آیا می‌دانید چگونه آن را در جمله‌ای که برای یک انگلیسی زبان منطقی است بیان کنید؟ سخت به نظر می‌رسد، مگر نه؟ با این حال، اگر عبارات “miss the deadline و “meet the deadline” را بیاموزید، ساختن جملات با این عبارات آسان‌تر خواهد بود. و انگلیسی زبانان به احتمال زیاد چیزی را که می‌خواهید منتقل کنید درک می‌کنند؛ زیرا این عبارات معمولاً در زندگی روزمره استفاده می‌شوند.

نحوه به خاطر سپردن لغات انگلیسی با جملات

به عبارات انگلیسی توجه کنید.

اول از همه، شما باید به آنها توجه کنید. در حین خواندن یا گوش دادن به مطالب انگلیسی، بر روی هر چیزی که شبیه یک عبارت است، توجه کنید. به عنوان مثال، هنگامی که اخبار آنلاین را می‌خوانید و مرتباً با عباراتی با الگوهای مشابه مانند “live on a budget” ، “live on a tight budget” ، “I’m on a budget” ، “travel on a low budget” برخورد می‌کنید. متوجه شده‌اید که عبارت”on” و “a”، “budget” تمایل دارند به عنوان عبارت در کنار هم بیایند که معمولاً توسط افراد بومی استفاده می‌شود. هنگامی که متوجه این عبارت شدید، ممکن است بخواهید آن را در فرهنگ لغت یا در اینترنت جستجو کنید تا معنی آن را بفهمید.

بیشتر بخوانید  یادگیری زبان با موسیقی «مخصوص کودکان»

برای یادگیری بیشتر به عبارات انگلیسی جدید توجه کنید.

شما باید به عبارات جدیدی که به آنها برمی‌خورید توجه داشته باشید تا در آینده آنها را مرور کنید. اطمینان حاصل کنید که نه تنها به عبارت و تعریف بلکه به کل جمله نیز توجه دارید.

به عنوان مثال، هرگز فقط عبارت “on a budget” را یادداشت نکنید و ادامه دهید. شما باید کل جمله را بنویسید:

“Leong also became an expert at travelling on a tight budget, spending less than $7,000 over three months travelling to 15 countries in Europe”

این به شما کمک می‌کند که نحوه استفاده از این عبارت را در یک جمله درک کنید.

عبارات را به‌طور منظم مرور کنید.

برای اینکه بتوانید عباراتی را که یاد گرفته‌اید به خاطر بسپارید، باید آنها را مرتب مرور کنید. هر روز باید مدتی را صرف تمرین این عبارات انگلیسی کنید و جملات جدیدی با آنها بسازید، و آنها را با صدای بلند تمرین کنید…

حفظ کردن لغات انگلیسی با نت برداری

در حالی که یادداشت‌برداری سنتی ممکن است هنوز هم در برخی از محیط‌ها انتخاب خوبی باشد، من هنوز معتقدم که یادداشت‌برداری دیجیتالی کارآمدتر است. به‌ویژه در مورد حفظ کلمات انگلیسی. این امر به این دلیل است که نوشتن یادداشت‌ها با دست گاهی کار خسته‌کننده‌ای است و زبان‌آموزان ممکن است از تعداد زیادی واژگان که نیاز به مرور دارند، بترسند. ناگفته نماند که این روش یادداشت‌برداری کلاسیک زمان می‌برد و به دلیل عدم انعطاف‌پذیری چندان پیشنهاد نمی‌شود.

از عبارات جدید در مکالمات روزانه استفاده کنید.

نکته آخر اینکه شما باید تا حد امکان از عباراتی که تازه یاد گرفته‌اید، در شرایط واقعی استفاده کنید. دفعه بعد، هر زمان که به یک مکالمه انگلیسی می‌پیوندید، به یاد داشته باشید که از آن عبارات و جملات جدید استفاده کنید؛ نه اینکه همیشه از همان عبارات قدیمی استفاده کنید. هرچه بیشتر با آنها تمرین کنید، تسلط بیشتری در صحبت کردن Speaking و نوشتن Writing به زبان انگلیسی خواهید داشت.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۵۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *