۹ روش حفظ کردن کلمات انگلیسی برای همیشه!

هر قدر هم که گرامر افراد قوی باشد، بدون دانستن لغت‌های لازم یک زبان، نمی‌توان در مهارت‌های چهارگانه آن یعنی listening, speaking, reading و writing پیشرفتی حاصل کرد. لغت‌ها درهای ورود به دنیاهای ناشناخته هستند و یادگیری آنها بسیار لذت‌بخش است. البته که دانستن روش حفظ کردن کلمات انگلیسی مهم‌ترین کاری است که در مسیر یادگیری باید انجام دهید.
اما گسترش دامنه لغت هر فرد کار ساده‌ای نیست و از دو جهت شبیه پایبندی به یک رژیم غذایی است. چرا که نیاز است همه‌روزه برای آن تلاش و برنامه‌ریزی داشته باشید و دیگر اینکه روش معجزه‌آسایی که بتواند در مدت زمان بسیار کوتاه و با تلاش کم شما را به مقصد برساند وجود خارجی ندارد.
هر یادگیرنده‌ای باید روش منحصر‌به‌فرد یادگیری را در خود پیدا کند اما فارغ از روش‌های مختلف سه نکته کلیدی می‌تواند طی کردن این مسیر را ساده‌تر کند.

1. صبور باشید.
2. اهداف قابل دستیابی داشته باشید.
3. پس از رسیدن به هر مرحله از هدف به خودتان جایزه بدهید!

در این مطلب می‌خواهیم شما را با 9 روش حفظ کردن کلمات انگلیسی ساده اما بسیار کاربردی آشنا کنیم.

1. از تکنیک‌های حافظه استفاده کنید (Memory Techniques)

یکی از محبوب‌ترین روش‌‌های حفظ کردن کلمات انگلیسی جدید استفاده از mnemonic یا تکنیک‌های حفظ کردن کلمات انگلیسی است. نمونیک‌ها در حقیقت راه‌های میانبر ذهنی هستند که به ما کمک می‌کنند لغات و اصطلاحات پیچیده را از طریق مفاهیم ساده‌تر به خاطر بسپاریم. ذهن ما می‌تواند ارتباطات جالب و بعضاً بامزه‌ای بین کلمات پیدا کنید. یک روش حفظ کردن کلمات انگلیسی به خاطر سپردن حروف ابتدایی هر کلمه در یک اصطلاح یا عبارت است. کلمه Roy G.Biv یک کلمه اختراعی برای حفظ کردن رنگ‌های رنگین‌کمان است.

به‌طور کلی، نمونیک‌ها فاقد هر قانون و قاعده‌ای هستند و هر فرد باتوجه به تخیل و علاقه‌مندی‌های خود می‌تواند نمونیک‌های ذهن خود را بسازد تا از آن طریق بتواند از مفاهیم ساده و کوچک به اطلاعات بیشتری دسترسی یابد. استفاده از این روش برای برخی یادگیرندگان بسیار مناسب است درحالیکه برای برخی از افراد ممکن است اصلاً موثر واقع نشود. پس اگر این روش در مورد شما موثر نیست نگران نباشید. این یک مانع محسوب نمی‌شود. هنوز 8 روش حفظ کردن کلمات انگلیسی به جز این روش وجود دارد.

یکی از روش‌های حفظ کردن کلمات انگلیسی یادگیری در بستر مناسب است

2. یک محیط یادگیری خلق کنید.

وقتی شما زبان را در یک کشور انگلیسی زبان می‌آموزید، خارج از فضای یادگیری مدام در معرض شنیدن و دریافت لغات و جملات انگلیسی هستید. طبعاً در این حالت سرعت یادگیری شما چندین برابر است. اما وقتی این شرایط فراهم نیست چه؟
در چنین موقعیتی شما می‌توانید خارج از فضای کلاس زبان یک محیط الهام‌بخش و دوست‌داشتنی برای خود خلق کنید که در آن بتوانید کتاب‌های انگلیسی بخوانید، فیلم‌های انگلیسی ببینید و یا حتی در حین آشپزی به پادکست‌های آموزشی گوش بدهید. اینها همگی روش حفظ کردن کلمات انگلیسی هستند.

3. کلمات را در بستر قرار دهید!

بستر یا context در حقیقت جمله یا موقعیتی است که یک کلمه می‌تواند خود را در آنجا بگنجاند. اگر لغات درون context یا بستر آموخته شوند بسیار راحت‌تر در خاطر می‌مانند. برای این کار می‌توانید لیستی از لغات جدید را به‌صورت تصادفی انتخاب کنید و سعی کنید در یک جمله معنادار هم این لغات را استفاده کنید.

بسته به تیپ یادگیری، شما حتی می‎‌توانید از تصاویر و عکس‌ها و طراحی‌ها به عنوان بستر استفاده کنید و لغت‌ها را در آن تصاویر جای دهید. همین کارها به عنوان روش حفظ کردن کلمات انگلیسی ، کمک می‌کند تا لغت‌ها قلاب‌های بیشتری به ذهن شما بیاویزند و راحت‌تر در خاطرتان بمانند.

4. یادگیری را از موقعیت‌های زندگی واقعی آغاز نمایید.

بدون شک تماشای فیلم و سریال و گوش دادن به شعرها و ترانه‌ها و خواندن کتاب از بهترین راه‌های یادگیری لغات انگلیسی هستند. چرا که صحنه‌ها، دیالوگ‌ها و شخصیت‌ها همیشه با لغت‌هایی که در آن بستر استفاده می‌شود ارتباط دارند. پس سعی کنید کتاب بخوانید یا فیلم‌ها را با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید تا لغت‌ها را ببینید و از طریق بستر(Context) به معنای آن پی ببرید.

در زندگی عادی اگر در روی بسته‌ای یا تابلویی یا حتی در تلفن همراه خود با یک کلمه انگلیسی جدید آشنا می‌شوید آن را در دیکشنری جست‌وجو کنید. اگر به عبارت یا جمله‌ای برخوردید که درک معنای آن برای شما ممکن نبود آن را یادداشت کنید و از دیکشنری برای استخراج معنای آن استفاده کنید و بعد به خاطر بسپارید.

5. وارد مراحل جدید بشوید.

اگر می‌خواهید در یادگیری زبان به‌ویژه در حوزه گسترش دامنه لغت پیشرفت نمایید حتماً زمانی را به ترسیم نقشه‌های ذهنی یا mind maps اختصاص دهید. همچنین دفترچه‌ای داشته باشید تا لغات متضاد و مترادف را در آن گردآوری کنید. اگر مایلید از بیشترین ظرفیت یادگیری مغز خود استفاده نمایید سعی کنید بجای اینکه لغات را به زبان مادری خود ترجمه کنید، آنها را به زبان انگلیسی توضیح دهید.
لازم به ذکر است این‌کار در اوایل مسیر یادگیری کمی دشوار است (که می‌توان از تعاریف موجود در دیکشنری کمک گرفت) اما اگر به یکی از عادت‌های یادگیری در هر فرد تبدیل شود قدم بزرگی در بهتر شدن مهارت speaking نیز محسوب می‌شود.

6. ابزار کار مناسب خود را پیدا کنید.

هر کس سبک یادگیری منحصر‌به‌فرد خود را دارد. اگر هنوز سبک یادگیری خود را پیدا نکرده‌اید، تمام ابزار یادگیری را امتحان کنید: فلش کارت‌ها، نرم افزارها، لیست‌ها، بازی‌ها، همه و همه روش‌های یادگیری و به خاطر سپاری لغت هستند.

برخی افراد دوست دارند در هر لحظه و هرجا که مناسب است در حال کار کردن با این وسایل باشند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند زمان مشخصی را به این کار اختصاص دهند. فارغ از اینکه در کدام یک از این گروه‌ها قرار می‌گیرید، مهم‌ترین نکته این است که پشتکار داشته باشید و زود خسته نشوید.

روش حفظ کردن لغات انگلیسی

7. خود را با یادگیری محاصره کنید.

همانطور که استفاده از ابزار مناسب بسته به تیپ یادگیری هر فرد مهم است، تکرار و تمرین نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. منظور این است که بعد از اینکه از روی یک لغت جدید خواندید و نحوه تلفظ آن را آموختید آن را رها نکنید.
یک روش‌ حفظ کردن کلمات انگلیسی این است که لغت‌ها را برای خودتان بلند بخوانید و یا آنها را تایپ کنید یا بنویسید و سعی کنید از تمامی حواس شش‌گانه خود برای ارتباط برقرار کردن استفاده کنید.
مثلاً موقع خوردن بستنی به این فکر کنید که طعم‌های مختلف بستنی در انگلیسی چه نامیده می‌شوند؟

8. روی لغات مفید متمرکز شوید.

اگر برای هدف خاصی مثل بازاریابی در خارج از کشور، زبان انگلیسی یاد می‌گیرید شاید یادگیری از طریق کتاب‌های شکسپیر ایده خوبی برای شما نباشند چرا که این کتاب‌ها مملو از لغات ادبی و قدیمی است. برای چنین هدفی، مکالمات روزمره در بین انسان‌ها می‌تواند وسیله بسیار مناسب‌تری باشد. سعی کنید از آنچه در مکالمات روزمره یاد می‌گیرید در دنیای واقعی استفاده کنید و هربار به درستی این کار را کردید به خودتان جایزه بدهید.

9. تکرار کنید و تکرار کنید و باز هم بیشتر تکرار کنید.

نه‌تنها لغات جدیدی که به دامنه لغت شما اضافه شده است نیاز به تکرار و تمرین دارد بلکه لغاتی که از قبل یاد گرفتید هم نیاز به تکرار دارد تا از خاطرتان پاک نشود. پس هر چند وقت یکبار و در هر موقعیت مناسبی سعی کنید لغات را در ذهن خود تکرار و تمرین کنید. هرچه بیشتر این کار را انجام دهید برایتان ساده‌تر خواهد شد.

شما کدام یک از این 9 روش‌ حفظ کردن کلمات انگلیسی را امتحان کرده‌اید؟

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.