۱۰ راه افزایش نمره لیسنینگ آیلتس

۱۰ راه افزایش نمره لیسنینگ آیلتس

راه‌های تقویت لیسنینگ

هدف این آزمون یک چیز بیشتر نیست؛ “توانایی شیر فهم شدن” و “شکار کردن ایده اصلی” هر چیز که گوش می‌دهیم. شنیدن، درست مثل اینکه خودمان با همه جزییات ماجرا را دیده‌ایم. مانند صحنه‌ای که یکبار به ما نشان داده شده و حالا باید با همان ریزه‌کاری به یاد بیاوریم. نظر و دیدگاه گوینده را دقیق متوجه شویم و از خودمان چیزی نبافیم. بهتر است سر رشته کلام گوینده را گم نکنیم. اگر مطلب را گرفته باشیم پس می‌دانیم که به کجا ختم می‌شود. برای انجام آزمون شنیداری بیشتر از همه یک گوش شنوا لازم داریم. آرامش و تمرکز را هم باید آویزه همان گوش کنیم. بایستی ۳۰ دقیقه میخکوب صدا باشیم.

 

آزمون شنیداری آیلتس شامل چهار بخش زیر است:

بخش ۱: مکالمه‌ای بین دو فرد است که در محتوای روزانه تنظیم می‌شود (به‌عنوان مثال مکالمه‌ای که در یک آژانس املاک صورت گرفته است).

بخش ۲: گفتگوی یک نفره‌ای که با محتوای اجتماعی روزانه تنظیم شده است (به‌عنوان مثال سخنرانی درباره خانواده‌های بومی).

بخش ۳: مکالمه بین حداکثر ۴ نفر که با موضوع آموزش‌و‌پرورش تنظیم شده است (به‌عنوان مثال یک استاد دانشگاه و دانشجو‌های که بر سر یک تکلیف بحث می‌کنند).

بخش ۴: گفتگوی تک نفره در موضوع دانشگاهی مطرح می‌شود (به‌عنوان مثال ارائه دانشگاهی).

مقالات مرتبط:لیسنینگ آیلتس : ۸ کار ساده برای دریافت بالاترین نمره Listening آیلتس

اما چطور در آزمون شنیداری آیلتس موفق شویم؟ به ده فرمان گوش جان بسپاریم:

۱٫ترفندهای لیسنینگ را رها کن

تصور غلطی است که به محض شرکت در آیلتس، دنبال ترفندها و راه میانبر ریز و درشت باشیم. متاسفانه به جای اینکه محکم پای کار بنشینیم، زمان طلایی را مثل کنکوری‌های سابق وقف کشف نکات می‌کنیم تا کار را راحت‌تر و ساده‌تر کنیم.

سوال مهم‌تر این است که چرا باور داریم دانستن این ترفندها، نمره آیلتس ما را بالا می‌برد؟ اگر روراست باشیم این فقط ایجاد امنیت کاذب است که دست آخر آزمون ما را تباه می‌کند. بهتر است بدانیم که آزمون آیلتس توسط متخصصین حرفه‌ای و به‌صورت فصلی طراحی می‌شود. پس به ترفندها چندان دلخوش نباشیم، سبک سوالات تغییر می‌کند. تنها راه تضمین نمره بالا، فقط کار و تمرین فراوان است.

مقالات مرتبط:نمره آیلتس 【کاربردهای آن برای تحصیل یا کار】

۲٫ هر روز انگلیسی گوش کنیم

وقتی می‎‌توانیم برای آیلتس خیز برداریم و ماهرانه بشنویم که روزانه انگلیسی گوش کنیم. سرا پا گوش دادن تا مانند زبان مادری در وجودمان بنشیند بهترین کار است. بی‌نهایت منبع رایگان اینترنتی برای تقویت مهارت شنیدن دم دست ماست. متن استاندارد با تلفظ بجا، به کار ما می‌آید.

اصل کار، خریدن زمان است. حتی زمان‌های خالی کوچک را هم باید پر کنیم. ما هر روز حداقل یک ربع تا یک ساعت، سوار اتوبوس و مترو می‌شویم. شنیدن یک پادکست در مسیر روزانه به جایی برنمی‌خورد. اگر خانه هستیم و سرگرم آشپزی، یک شبکه رادیویی یا تلویزیونی انگلیسی را روشن کنیم و هنگام کار گوش دهیم تا به عادت همیشگی تبدیل شود. اگر زمان استراحت به جان اینستاگرام می‌افتیم و بی‌هدف می‌چرخیم، بهتر است به یک سخنرانی تدِ با موضوعات مورد علاقه خودمان گوش ‌کنیم. موبایل حواس‌پرتی نمی‌آورد، اگر ما به چشم خریدار آمادگی آیلتس به آن نگاه کنیم.

لیسنینگ آیلتس

مقالات مرتبط:معرفی ۱۵ مجموعه پادکست انگلیسی برای یادگیری زبان

۳٫ فعالانه گوش دهیم

یک روش راهبردی بهبود مهارت انگلیسی گوش دادن فعال و مشارکت در شنیدن است. باید مو را از ماست بکشیم. در این روش ما هنگام شنیدن، با واژه ‌های ناآشنا مواجه می‌شویم. تلفظ درست آنها را باید یاد بگیریم. در یک دفتر بنویسیم، سر فرصت در فرهنگ لغت جستجو کنیم و از کاربرد آن در جمله سر دربیاوریم. با عادت به این تمرین، گرامر و املای ما قویتر خواهد شد. لبّ کلام اینکه بیشتر گوش کن، بیشتر بر آیلتس سوار شو.

 

۴٫ برای لیسنینگ استراتژی داشته باشیم

یادمان باشد بخش شنیداری آزمون، شامل سوالات مختلفی است. هر نوع سوال نیاز به یک مهارت جداگانه و استراتژی خاص خودش دارد. داشتن استراتژی شخصی یعنی نقشه راه داریم و قدم به قدم پیشروی می‌کنیم. در روز آزمون دقیقا خواهیم دانست چه کاری انجام دهیم و اعتمادبنفس ما به تدریج بالاتر می‌رود.

 

  1. هوشمندانه تمرین کنیم

تکمیل و تصحیح تمرینات، مرحله‌ای اساسی و البته جانفرسا است. مهم این است که تکمیل تمرینات را دست کم نگیریم، چرا که مهارت شنیداری نیاز به ارتقا دارد. شما به چیزی فراتر از تمرکز نیاز دارید. گاهی تلفظ کلمات مشابه است و تمرین ویرایش ما بارها تکرار می‌شود. روش برخورد شخصیمان با موضوع را باید فرا بگیریم.

 

  1. بازتاب‌ها را ببینیم

اطلاع از اشتباهات خیلی مهمتر از دانستن نقاط قوت است، زیرا از چالش‌ها بیشتر یاد می‌گیریم. اما راه ساده آموختن از اشتباهات چیست؟ ثبت کردن آنهاست. باید نوشتن لغات را به کار روتین تبدیل کنیم تا بتوانیم اشتباهات تلفظی و هجایی و گرامری خود را اصلاح کنیم. فقط با نوشتن می‌توانیم درک بهتری از خطاهای فاحش داشته باشیم. پس با الگوهای تکرارشونده، ضعف خود را بهتر پیدا خواهیم کرد.

 

  1. لذت ببریم

اگر ما از کاری که انجام می‌دهیم لذت ببریم، راحت‌تر آن را خواهیم فهمید. مطالعه همیشه نباید کسل کننده و یکنواخت باشد. ما می‌توانیم پادکست‌های اینترنتی یا «TedTalk» مورد علاقه خود را هر زمانی گوش کنیم.

لزومی ندارد هر محتوایی که گوش می‌دهیم مرتبط با آیلتس باشد. تست شنیداری آیلتس باید به توانایی درک زبان در زندگی واقعی کمک کند. به این فکر کنید که در واقعیت یک فرد انگلیسی هرگز در مورد نمره امتحان آیلتس از شما نمی‌پرسد.

listening ielts

  1. تمرکز کنیم

اگر به شنیدن زبان عادت نکنیم، به سادگی تمرکز خود را از دست می‌دهیم. این تهدید شنیداری آیلتس در کمین ماست. انگلیسی، زبان بومی ما نیست، از دست دادن تمرکز حتی برای چند ثانیه، شانس بردن را خاکستر می‌کند! عدم تمرکز حین پاسخگویی به سوالات ناگهان ما را خِفت می‌کند. گیج می‌شویم و تفکر سر راست برای جواب‌دهی را از دست خواهیم داد. در این مرحله، شرایط سخت‌تر می‌شود و نگرانی ما بیشتر. دیگر خوب متمرکز نمی‌شویم و نکات مهم به چشم‌مان نمی‌آید.

بد نیست کنار تمرینات روزانه آیلتس، تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنیم. رژیم غذایی خود را اصلاح کنیم و به جای رانندگی، پیاده‌روی کنیم. ورزش برای بهبود تمرکز حرف ندارد. این اقدامات کوچک، به ذهن آرامش می‌بخشد و اجازه می‌دهد بهتر تمرکز کنیم

 

۹. آماده و پرورده باشیم!

همه اطلاعاتی که ما نیاز خواهیم داشت، در دسترس است. فقط باید بلد باشیم از آن استفاده کنیم تا با اطمینان از انواع سؤالات طرح شده، دست به پیش‌بینی بزنیم. تمرین زیاد، شفافیت در مورد بازخورد نتایج و بازتاب نقاط منفی، ما را مثل زیتون پرورده می‌کند! کمی استرس ته کار می‌ماند که فقط با آمادگی بیشتر توانایی مدیریت استرس را خواهیم یافت.

 

  1. با اطمینان شرکت کن!

به این روش کهن هندی عمل کنیم: “برخیز، بیدار شو، تا رسیدن به هدف توقف نکن”. اگر زمانی به مرحله‌ای رسیدیم که با اطمینان به خودمان گفتیم: «باید به هدفم برسم»، آیلتس شرکت کنیم. هیچ مکثی دیگر جایز نیست.

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۵۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. سلام
    12:09 2020/06/21

    عالی بود. ممنونم