صفر تا صد یادگیری زبان با اپلیکیشن memrise

عصر تکنولوژی روی تمام ابعاد زندگی اثر گذاشته است. تغییر روش‌های یادگیری و استفاده از ابزارهای موبایلی یا سایت‌ها برای آموزش، یکی از تغییرات مهم دنیای امروز است. یادگیری زبان با اپلیکیشن memrise روشی جهانی است که به دلیل دسترسی آسان و همیشگی، محبوبیت زیادی میان کاربران دارد.
اگر هنوز نمی‌دانید ممرایز چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ و چطور می‌توان با آن یک زبان جدید یاد گرفت؟ حتما تا انتها با ما همراه باشید تا پاسخ پرسش‌هایتان را بگیرید.

Memrise چیست؟

ممرایز یا Memrise یک پلتفرم آموزش زبان است که به صورت اپلیکشن و نسخه وب در دسترس کاربران در سراسر جهان قرار دارد. فرقی نمی‌کند زبان مادری شما چیست و می‌خواهید چه زبانی را بیاموزید! این اپلیکیشن، صدها انتخاب در اختیارتان قرار خواهد داد.
استفاده از این اپلیکیشن می‌تواند یک روش تکمیلی برای آموزش زبان انگلیسی باشد. در Memrise می‌توانید دایره لغات خود را افزایش دهید، با افراد مختلف مکالمه تمرین کنید، دوره‌های متنوع را تماشا کنید و حتی به کارهای تخصصی مانند آمادگی برای آزمون آیلتس بپردازید. در این برنامه حتی می‌توانید خودتان نیز دوره‌هایی را بارگذاری کنید و زبانی که به آن تسلط دارید را به دیگران بیاموزید.
اگرچه استفاده از تمامی امکانات این پلتفرم نیاز به پرداخت هزینه دارد، اما در نسخه رایگان نیز می‌توانید نکات زیادی یاد بگیرید. به خصوص در بخش Courses زبان انگلیسی، کاربران دوره‌های زیادی را بدون نیاز به پرداخت هزینه در اختیار زبان آموزان قرار داده‌اند.
ممرایز علاوه بر آموزش فردی، می‌تواند در زمینه آموزش زبان انگلیسی برای شرکت‌ها نیز مفید واقع شود. کارفرماها می‌توانند دوره‌های مورد نیاز را در این پلتفرم مشخص کنند و از کارمندان بخواهند که در دوره شرکت نمایند. مزیت این روش این است که روند رشد و یادگیری هر فرد، به راحتی قابل بررسی و مشاهده است.

روش استفاده از برنامه Memrise برای یادگیری زبان

استفاده از ابزارهای آنلاین برای آموزش زبان‌های مختلف مانند انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و … بسیار مفید است. این ابزارها دسترسی آسانی دارند و می‌توان برای تمرین و تکرار مداوم از آن‌ها استفاده کرد. استفاده از ممرایز نیز بیشتر حالت فرعی و تقویتی دارد زیرا تمرکز اصلی آن روی آموزش واژگان است و ابعاد دیگر را بررسی نمی‌کند.
در صورتی که می‌خواهید تمرکز بیشتری روی یادگیری زبان داشته باشید، بهتر است در یک کلاس یا دوره مطمئن شرکت کنید. به عنوان مثال، اگر در Memrise لغات انگلیسی را می‌آموزید، همزمان با آن در کلاس زبان انگلیسی سفیر هم ثبت نام کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.
برای استفاده از ممرایز ابتدا اپلیکیشن آن را روی گوشی خود نصب کنید یا وارد سایت آن به آدرس Memrise.com شوید. سپس قدم به قدم طبق مراحل زیر پیش بروید:
از قسمت Sign up ثبت نام کنید. می‎‌توانید با استفاده از ایمیل یا نام کاربری دلخواه یک حساب برای خود بسازید.
در مرحله بعدی، زبانی که می‌خواهید در Memrise بیاموزید و زبان مادری خود را انتخاب کنید. متاسفانه در اپلیکیشن ممرایز امکان انتخاب فارسی وجود ندارد اما در وبسایت همچنان می‌توانید فارسی را بیابید.
پس از انتخاب زبان، با توجه به سطح خود، یک دوره را انتخاب و یادگیری زبان با اپلیکیشن Memrise را آغاز کنید.

شیوه‌های آموزشی ممرایز

برنامه‌های آموزش زبان اصولا روی یک یا نهایتا دو مهارت متمرکز می‌شوند. در یادگیری زبان با اپلیکیشن Memrise تمرکز اصلی روی به یادسپاری و حفظ کردن اصولی واژگان یک زبان جدید است. مزیت استفاده از این روش برای آموزش لغت این است که مدام تکرار می‌شود و با یادآوری منظم، لغات به خوبی در ذهن زبان‌آموز تثبیت خواهند شد.
در ممرایز با شیوه‌های زیر می‌توانید دایره لغات خود را در زبان‌ انتخابی خود گسترش دهید:

دوره‌های صفر تا صد

در ممرایز می‌توانید از پایین‌ترین سطح یک زبان آغاز کنید و در نهایت به مرحله پیشرفته برسید. لغات در هر بخش بر اساس میزان پیشرفت زبان‌آموز نمایش داده می‌شوند و تا زمانی که آن واژه را نیاموخته باشد، در لیست واژگان مهم برای یادگیری باقی خواهد ماند.

یادگیری از افراد بومی

مهم‌ترین نقطه تمایز Memrise از دیگر برنامه‌های آموزش زبان، این است که در این پلتفرم افراد بومی تلفظ‌های اصلی و عامیانه لغات را به صورت ویدئوهای کوتاه در اختیار مخاطبان خود قرار داده‌اند. به علاوه، در بخش Courses، بسیاری از افراد در سراسر دنیا، دوره‌هایی برای یادگیری زبان جدید ضبط کرده‌اند که هر کسی می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. مزیت اصلی یادگیری یک زبان از افراد بومی، این است که با نحوه دقیق تلفظ‌‌ها بهتر آشنا خواهید شد.

استفاده از تصویر و فلش‌کارت

در Memrise واژه‌ها روی یک فلش‌کارت نمایش داده می‌شوند. در برخی از دوره‌ها، مانند دوره 504 می‌توانید علاوه بر نوشتار و تلفظ واژه، تصویری از آن را هم ببینید. همچنین در بعضی دوره‌ها، تلفظ‌ها به صورت ویدئوهای کوتاه در دسترس هستند که به یادگیری بیشتر کمک می‌کنند.

آموزش موضوعی زبان

در ممرایز می‌توانید تمرکز خود را روی حوزه خاصی از لغات بگذارید. این موضوع در زمینه آموزش زبان انگلیسی برای شرکت‌ها بسیار مفید است. اغلب افراد شاغل، تا حدودی با انگلیسی عمومی آشنایی دارند و می‌خواهند بیشتر روی حوزه تخصصی خود متمرکز شوند.
در یادگیری زبان با اپلیکیشن Memrise امکان تمرکز روی لغات حوزه پزشکی، گردشگری، تکنولوژی و سایر رشته‌ها وجود دارد. همچنین اگر هدف خاصی از یادگیری زبان دارید، مثلا می‌خواهید برای تجارت یا سفر لغاتی بیاموزید، این قابلیت به شما بسیار کمک می‌کند.

تکرار منظم و دوره‌ای

در یادگیری زبان با اپلیکیشن Memrise، با حفظ کردن یک لغت پرونده آن بسته نخواهد شد. در این برنامه، واژه‌ها به صورت منظم یادآوری و تکرار می‌شوند. می‌توانید زمان تکرار لغات را با توجه به ساعات خالی خود تنظیم کنید. حتی این امکان را دارید که برخی لغات را از لیست تکرار حذف کنید یا آن‌ها را برای تکرار بیشتر در لیست یادآوری ثبت نمایید.

یادگیری با سرگرمی

یکی از شیوه‌های متمایز Memrise برای آموزش این است که یادگیری زبان را به یک بازی تبدیل کرده‌است. در برخی از این بازی‌ها، می‌توانید مدت‌ها سرگرم شوید و بدون خستگی، به یادگیری زبان بپردازید.

نمایش سطح پیشرفت

هر قدمی که در آموزش یک زبان با Memrise بردارید، ثبت خواهد شد. پس از اتمام هر بخش، در آزمون‌هایی شرکت می‌کنید و میزان پیشرفت و رشد شما، توسط این آزمون مشخص می‌شود. بر این اساس می‌توانید از سطح خود آگاه شوید و با دید بهتری به یادگیری بخش‌های دیگر زبان بپردازید.

آموزش مکالمه با Memrise

همانطور که گفتیم Memrise بیشتر روی یادگیری لغات تمرکز دارد. با این حال، به چند دلیل می‌تواند برای تقویت مکالمه نیز بسیار مفید باشد:
گسترش دایره واژگان باعث بهبود کیفیت مکالمه می‌شود.
در ممرایز امکان یادگیری تلفظ بومی کلمات وجود دارد.
در این پلتفرم می‌توانید روی موضوع خاصی تمرکز کنید و با یادگیری لغات آن، به مکالمه بپردازید.
بنابراین اگرچه در این برنامه بخش مجزایی برای یادگیری مکالمه وجود ندارد، اما به صورت غیرمستقیم روی تقویت مهارت‌های کاربردی مانند صحبت کردن، نوشتن و خواندن موثر خواهد بود.

مزایا و معایب یادگیری زبان با اپلیکیشن Memrise

این برنامه هم مانند هر شیوه آموزشی دیگری نقاط قوت و ضعف خودش را دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مزایای Memrise

استفاده از بازی برای یادگیری
تمرکز موضوعی روی لغات
یادآوری و تکرار منظم
آشنایی با تلفظ بومی
استفاده از روش تصویری
امکان افزودن دوره جدید توسط کاربران

معایب Memrise

عدم تمرکز روی کاربردی لغات در جمله
بی‌توجهی به گرامر و درک مطلب
عدم نظارت روی کیفیت محتواهای کاربران
نتیجه‌گیری
یادگیری زبان با اپلیکیشن Memrise یک روش سرگرم‌کننده است که روی آموزش واژگان تمرکز دارد. با این پلتفرم، می‌توانید به یادگیری هر زبانی بپردازید. با این حال باید به این نکته هم توجه داشته باشید که آموزش زبان در ممرایز، شیوه کاملی نیست و نیاز به روش‌های پشتیبان مانند شرکت در کلاس یا دوره‌های آموزشی دارد.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.