چطور روان انگلیسی صحبت کنیم؟(۱۶ تکنیک مهم که باید بدانید)

شاید این سوال شما هم باشد که چگونه انگلیسی صحبت کنیم؟ چطور روان و درست انگلیسی صحبت کنیم؟
برای روان صحبت کردن به زبان انگلیسی این 5 نکته را دنبال کنید: سرعت خودتان را کاهش دهید. با اعتمادبه‌نفس عمل کنید؛ تاکیدها را یاد بگیرید؛ تمرین کنید؛ و ادامه دهید. این کارها را انجام دهید و مطمئن باشید که می‌توانید با تسلط خود دیگران را تحت‌تأثیر قرار دهید! در این مقاله قرار است مفصل درباره اینکه چطور روان انگلیسی صحبت کنیم؟ مطالبی را ارائه دهیم. پس با انتهای این مقاله با سفیر همراه باشید.

سرفصل‌های مقاله نمایش

چطور روان انگلیسی صحبت کنیم؟ نگاهی به این 5 نکته بیندازید!

روان بودن دو بخش دارد: دانستن زبان و دانستن نحوه تولید زبان. مسلط بودن به این معنی است که می‌توانید به‌راحتی از زبان انگلیسی استفاده کنید، می‌توانید آزادانه ارتباط برقرار کنید و بدون نیاز به جستجو و کمک مداوم با افراد بومی صحبت کنید. تسلط را می‌توان در نحوه صحبت‌کردن نیز مشاهده کرد. شما ممکن است کلمات انگلیسی زیادی بلد باشید، اما اگر هنگام صحبت‌کردن مکث کنید یا زیاد تکرار کنید، دیگران به تسلط شما شک خواهند کرد. اگر خیلی آهسته یا خیلی خشک و بدون‌احساس صحبت می‌کنید، خیلی روان به نظر نخواهید رسید. از طرف دیگر، روان به نظر رسیدن به این معنا نیست که شما واقعاً انگلیسی را خوب صحبت می‌کنید. در ادامه روش‌های کوچک اما مهمی را بیان می‌کنیم تا یاد بگیرید چطور خوب و به‌راحتی انگلیسی صحبت کنید.

برای تسلط به زبان انگلیسی، باید هم به زبان و هم به نحوه صحبت‌کردن با آن تسلط داشته باشید!

برای اینکه انگلیسی روان صحبت کنید لازم است از سرعت خود را بکاهید!

یک مشکل رایج میان خارجی‌زبانان، سریع صحبت کردن آنهاست. اینکه سعی کنیم کلمات خود را به سرعت بیان کنیم، جذاب به‌نظر می‌آید؛ اما عجله در بیان کلمات اغلب منجر به سردرگمی و عدم‌ارتباط می‌شود. به‌جای اینکه سریع صحبت کنید، سرعت خود را کم کنید و به‌سادگی منظورتان را برسانید. در ابتدا ممکن است کمی خشک یا همچون روبات به نظر برسید، اما اگر هدف شما ارتباط باشد، این‌کار واقعا به شما کمک خواهد کرد. با گذشت زمان و با آشنایی بیشتر با زبان، سعی کنید دوباره سرعت خود را افزایش دهید تا گفتار شما طبیعی‌تر به نظر برسد.

اعتمادبه‌نفس خود را در زمان انگلیسی صحبت کردن حفظ کنید

بسیاری از مردم هنگام صحبت‌کردن به زبان انگلیسی احساس خجالت می‌کنند. شما اینطور نباشید. طوری رفتار کنید که انگار مطمئن‌ترین فردی هستید که می‌شناسید. با این‌کار شبکه‌های عصبی را در مغز خود ایجاد و تقویت می‌کنید و دفعه بعد که صحبت می‌کنید احساس اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهید داشت؛ زیرا به این موقعیت عادت کرده‌اید. بنابراین، با اعتمادبه‌نفس عمل کنید، به مرور زمان واقعا احساس اعتمادبه‌نفس خواهید کرد!

برای تسلط روان به زبان انگلیسی، تاکیدها را دریابید

جمله‌ای که با تاکید(emphasize) متفاوت گفته می‌شود معانی بسیار متفاوتی دارد. ممکن است معنای جمله “I didn’t say she stole my money” برای شما واضح به‌نظر برسد، اما اگر به هر کلمه در جمله تاکید کنیم، معنی کاملا تغییر می‌کند. این تمرین را در زبان فارسی نیز با تاکید روی کلمه به کلمه انجام دهید تا متوجه منظور من شوید. فعلا برویم به سراغ تاکید در جمله انگلیسی:

(در مثال‌ زیر، هربار کلمه‌ای که تاکید روی آن است در جمله پررنگ شده و منظور جمله به فارسی زیر آن نوشته شده)

I didn’t say she stole my money.

من نگفتم. شخص دیگری گفته

I didn’t say she stole my money.

من همچین چیزی نگفتم

I didn’t say she stole my money.

من نگفتم.  من فقط اشاره کردم

I didn’t say she stole my money.

من گفتم کسی دزدیده. نگفتم او

I didn’t say she stole my money.

من نگفتم دزدیده. گفتم قرض گرفته

I didn’t say she stole my money.

نگفتم پول من. گفتم یک پولی دزدیده

I didn’t say she stole my money.

گفتم چیزهایی دزدیده. نگفتم پولم را دزدیده

در مورد نکته‌ای که می‌خواهید به آن اشاره کنید فکر کنید و در جایی که لازم است برای روشن‌شدن منظور خود از تاکید استفاده کنید.

هرچه بیشتر تمرین کنید، سریع‌تر انگلیسی را خوب و روان صحبت می‌کنید

یک ضرب‌المثل انگلیسی می‌گوید: ” Practice makes perfect “. اگر می‌خواهید کاری را خوب انجام دهید، باید تلاش زیادی کنید، اشتباه کنید و یاد بگیرید. از google translate در تلفن خود استفاده کنید. با آن به زبان انگلیسی صحبت کنید و ببینید آیا گوگل می‌تواند آنچه را شما می‌گویید کاملاً بنویسد یا خیر. زمانی که در حال تمرین هستید، خود را به‌عنوان یک دانش‌آموز تصور نکنید، یا به‌عنوان کسی‌که در حال یادگیری زبان است. خودتان را فردی بدانید که از زبان انگلیسی استفاده می‌کند، واقعا هم همین است!

از اشتباه کردن نترسید و به صحبت کردن ادامه دهید

اگر اشتباه کردید، ادامه دهید. این را بخاطر داشته باشید که تعداد کمی از مردم، حتی افراد بومی، انگلیسی را بی‌نقص صحبت می‌کنند. همه ما اشتباه می‌کنیم. اگر از اشتباه خود خجالت‌زده می‌شوید، احتمالاً مردم متوجه خجالت شما خواهند شد، نه خود اشتباه! پس زمانی که انگلیسی صحبت می‌کنید، از اشتباه و تپق‌زدن نترسید و ادامه دهید!

چگونه انگلیسی صحبت کنیم؟ نقاط ضعف خود را کشف کنید

ممکن است متوجه شوید که برخی از بخش‌های زبان انگلیسی برای شما دشوار است. این نقاط ضعف می‌تواند هرچیزی باشد: استفاده از گرامر، تلفظ کلمات انگلیسی، جمله‌بندی و غیره. مهم است که آنها را بشناسید تا بتوانید روی آنها کار کنید. زبان انگلیسی پیچیدگی‌های زیادی دارد، برخی از آنها بسته به زبان مادری شما می‌توانند حتی پیچیده‌تر باشند. به مواردی که با آنها مشکل دارید توجه کنید و زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید.

برای اینکه انگلیسی را روان صحبت کنید، باید در انگلیسی غرق شوید!

هفته‌ای یک ساعت مطالعه انگلیسی برای پیشرفت کافی نیست. بهترین راه برای بهبود سریع زبان انگلیسی این است که هرروز حداقل چنددقیقه را صرف تمرین کنید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید در فعالیت‌های روزمره، خود را در زبان احاطه کنید. باید زبان انگلیسی بخشی از برنامه روزانه شما باشد، به‌طوری که مدام درحال‌ یادگیری و تمرین باشید تا زمانی که شنیدن و صحبت کردن به انگلیسی برایتان عادی شود.

تنظیمات گوشی خود را به زبان انگلیسی تغییر دهید. شروع به گوش‌دادن به آهنگ‌ها و تماشای فیلم‌های انگلیسی کنید، یک دفتر خاطرات انگلیسی داشته باشید یا در مکانی که انگلیسی موردنیاز است عضو شوید. خودتان را با گوش‌دادن، خواندن و حتی گفتن چیزهایی به زبان انگلیسی که فکر می‌کنید برایتان سخت است، به چالش بکشید. اگر می‌خواهید انگلیسی را روان صحبت کنید، باید آن را به بخشی ضروری از زندگی روزمره خود تبدیل کنید.

عبارات را یاد بگیرید و دست از سر گرامر بردارید

روان صحبت‌کردن به زبان انگلیسی به این معنی است که بتوانید افکار، احساسات و ایده‌های خود را بیان کنید. هدف شما این است که جملات کامل انگلیسی را استفاده کنید، پس چرا آن را با جملات کامل یاد نگیرید؟ با فکرکردن به عباراتی که اغلب در زبان مادری خود استفاده می‌کنید شروع کنید و سپس یاد بگیرید که چگونه آنها را به زبان انگلیسی بگویید.

کلید یادگیری زبان، یافتن تعادل بین مطالعه و تمرین است. روان صحبت‌کردن زبان انگلیسی با دانستن کامل گرامر انگلیسی فرق دارد. حتی انگلیسی‌زبانان بومی نیز اشتباهات گرامری زیادی مرتکب می‌شوند! مهم است که کتاب آموزش گرامر را کنار بگذارید، بیرون بروید و مهارت‌های نوشتن، خواندن، گوش‌دادن و صحبت‌کردن را در دنیای واقعی تمرین کنید. همانطور که به تمرین ادامه می‌دهید، قوانین گرامری زیادی را در طول مسیر یاد می‌گیرید.

از Speech-to-Text برای همه پیام‌های متنی(انگلیسی) استفاده کنید

حتی زمانی که به مردم پیامک می‌فرستید، می‌توانید انگلیسی صحبت کنید. کافیست متن‌های خود را به جای تایپ‌کردن بیان کنید! حالت Speech-to-Text را فعال کنید. سپس، روی آیکن میکروفون صفحه‌کلید ضربه بزنید. شروع به صحبت کنید، کلمات شما روی صفحه ظاهر می‌شوند. هیچکس صحبت شما را نمی‌شنود، اما دارید تمرین می‌کنید. روش خوبی است، نه؟ یا از Google Assistant روی موبایلتان استفاده کنید. با گوگل صحبت کنید و ببینید آیا آنچه می‌گویید را متوجه می‌شود یا خیر.

آنچه را که می‌خواهید یاد بگیرید، ضبط کنید

فرض‌ کنید که دوست دارید در صحبت‌کردن با گارسون‌ها بهتر شوید. این مقاله از سفیر را بخوانید که شامل نمونه‌هایی از مکالمات انگلیسی در رستوران است. بهتر است صدای خودتان را در زمان خواندن ضبط کنید!

همچنین می‌توانید پا را کمی فراتر بگذارید و هر کتاب انگلیسی‌زبانی را که قبلاً از آن لذت برده‌اید بردارید؛ آن را بخوانید و صدایتان را ضبط کنید. البته این‌کار کمی طول می‌کشد. اما روش خوبی است و می‌توانید هرروز به شکلی سرگرم‌کننده و جالب تلفظ انگلیسی را تمرین کنید. پس از اتمام ضبط کتاب، یک کتاب صوتی خانگی برای گوش‌دادن دارید که برای تمرین مهارت‌های شنیداریتان هم جواب می‌دهد.

از طریق فعالیت‌های روزمره با خودتان صحبت کنید

به تمام کارهایی که ممکن است انجام دهید فکر کنید. به‌عنوان‌مثال، پختن شام یا چیدن میز. این فرآیندها فرصت‌هایی برای بهبود مهارت‌های مکالمه انگلیسی شما هستند. مراحل را به زبان انگلیسی روی یک کاغذ بنویسید. آن را تا حد امکان ساده کنید. برای مثال:

Peel the garlic. سیر را پوست بگیر
Dice the garlic. سیر را نگینی خرد کن
Peel the onions. پیازها را  پوست بگیر
Slice the onions. پیازها را خلال کن

در این فاصله کاری را که انجام می‌دهید با صدای بلند بگویید. به عنوان مثال:

Now I’m cutting up the onions. Uh oh, my eyes are starting to water!

به همین سادگی!

شروع‌کننده‌های مکالمه را حفظ کرده و از آنها استفاده کنید!

اگر چیزی برای گفتن به ذهنتان نمی‌رسد، فرصت‌های تمرین زیادی را از دست می‌دهید. یک راه‌حل آسان، به‌خاطرسپردن ایده‌هایی برای شروع مکالمه است. شما می‌توانید تعداد زیادی از این ایده‌ها را در اینترنت پیدا کنید. به‌عنوان‌مثال، در اینجا لیستی از جملات ساده برای شروع مکالمه انگلیسی آمده است. البته شما ممکن است همیشه از همه این جملات استفاده نکنید. اما به‌خاطرسپردن آنها به شما کمک می‌کند تا احساس بهتری نسبت به صحبت‌کردن با افراد در موقعیت‌های معمولی داشته باشید.

نظرات خود را به‌صورت آنلاین به اشتراک بگذارید

برای یادگیری مکالمه انگلیسی، باید یاد بگیرید که چگونه نظرات خود را به زبان انگلیسی بیان کنید. گاهی ایده‌هایی برای مکالمه دارید، اما سخت است که بدانید چگونه آنها را در قالب کلمات بیان کنید. می‌توانید این‌کار را با شرکت در مکالمات آنلاین تمرین کنید. ارسال کامنت در شبکه‌های اجتماعی، گذاشتن نظر روی مقالات یا نوشتن نقد، همگی روش‌های خوبی هستند.

کلاس‌های فقط مکالمه سفیر

Goodreads سایتی است که در آن مردم افکار خود را در مورد کتاب‌هایی که خوانده‌اند می‌نویسند. نوشتن در مورد کتاب‌ها و فیلم‌ها راهی خوب برای تمرین به اشتراک‌گذاشتن نظرات به زبان انگلیسی است. اما اگر برای انجام این‌کار وقت ندارید، گزینه‌های ساده‌تری هم وجود دارد: یک ویدیوی کوتاه را در یوتیوب تماشا کنید و زیر آن نظر بگذارید. نظرات کوتاهی در مورد هرچیزی در توییتر ارسال کنید!

برای اینکه خوب و روان انگلیسی صحبت کنید باید تلفظ انگلیسی خود را بهبود ببخشید

در‌حالی‌که هیچ نمونه‌ای برای انگلیسی صحیح وجود ندارد، با این‌حال اگر مردم متوجه صحبت شما نشوند به‌مرور اعتمادبه‌نفس خود را از دست می‌دهید. هیچ جادویی برای بهبود تلفظ وجود ندارد. فقط باید تلفظ کلمات را یاد بگیرید و سپس تمرین کنید. همه‌چیز به نحوه حرکت دهان و استفاده از لب‌ها، زبان و گلو بستگی دارد. برای این‌کار، شما باید صحبت کردن آمریکایی‌ها یا بریتانیایی‌ها را تماشا کنید و نه‌تنها به آنچه می‌گویند، بلکه به نحوه بیان آن‌ها نیز توجه کنید. دانستن اشتباهات رایج تلفظ نیز مفید است. انگلیسی دارای تله‌های تلفظ زیادی است که باید مراقب آنها باشید.

روان صحبت کردن به زبان انگلیسی را بطور مرتب آزمایش کنید

مرور چیزهایی که یاد می‌گیرید به اندازه یادگیری آنها مهم است!

حتما شنیده‌اید که انگلیسی فرّار است! به همین دلیل است که باید مرتباً مهارت‌های خود را آزمایش کنید. شما می‌توانید آموخته‌های خود را به روش‌های مختلف مرور و تست کنید. می‌توانید از فلش‌کارت لغات انگلیسی استفاده کنید، تمرین‌های ترجمه انجام دهید یا جلسات آموزشی سریع با یک شریک اسپیکینگ داشته باشید. همچنین منابع آنلاینی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای بررسی استفاده کنید. حتی می‌توانید از یک تعیین سطح شفاهی استاندارد مانند تعیین سطح مکالمه سفیر استفاده کنید.

بررسی‌ها و تست‌ها به شما کمک می‌کند پیشرفت خود را در زبان انگلیسی ببینید. دیدن اینکه چقدر پیشرفت کرده‌اید انگیزه شما را برای یادگیری بسیار افزایش می‌دهد!

1 دیدگاه
  1. طاهره

    👍😁

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.