۲۳ روش یادگیری سریع زبان انگلیسی در کوتاهترین زمان ممکن!

یادگیری سریع زبان انگلیسی دغدغه بسیاری از افراد است. پس اگر تصمیم به یادگیری انگلیسی گرفته‌اید، بخت با شما یار است. انگلیسی رایج‌ترین زبان دوم دنیا است . از این رو به‌سادگی می‌توانید منابع مفیدی برای یادگیری این زبان، چه کتبی چه شفاهی، پیدا کنید. اما اگر نیاز به یادگیری انگلیسی در سریع‌ترین زمان ممکن دارید، چی؟ در ادامه این مطلب به بررسی 9 راهکار خواهیم پرداخت تا از اتلاف وقتتان جلوگیری کنید و در کوتاه‌ترین بازه زمانی به اهداف خود از یادگیری زبان بین‌المللی دنیا دست پیدا کنید.

سرفصل‌های مقاله نمایش

1. دلیل خوبی برای یادگیری داشته باشید.

شاید تعجب کرده‌اید که اولین نکته ارتباطی با یادگیری لغات انگلیسی یا دستور زبان و گرامر ندارد. دانستن “چرا” مهمتر از “چگونه” است. قبل از اینکه فکر کنید که چگونه سریع زبان انگلیسی یاد بگیرید، به این فکر کنید که چرا می‌خواهید زبان انگلیسی بیاموزید. همین الان یک قلم و کاغذ به‌دست بگیرید و دلایل خود برای آموزش زبان انگلیسی را یادداشت کنید. از نوشتن دلایل کلی و کلیشه‌ای اجتناب کنید، بلکه به خودتان فکر کنید و اینکه زبان انگلیسی چه فایده‌ای برای شما دارد. نیازی نیست دلایلتان را به کسی بگویید.

کافی است دلیلتان برایتان انگیزه یادگیری زبان انگلیسی ایجاد کند. هرچه انگیزه بیشتری برای یادگیری داشته باشید، سریع‌تر و ساده‌تر پیشرفت می‌کنید. در طی هشت مرحله بعد، هر زمان احساس کردید که علاقه‌تان به یادگیری کم شده است. به این فهرست دلایل رجوع کنید و به خودتان یادآوری کنید که چرا به زبان انگلیسی نیاز دارید. برای مثال اگر قصد مهاجرت دارید، یادگیری سریع زبان انگلیسی برای شما بسیار مهم و حیاتی خواهد بود. همین مساله باعث ایجاد انگیزی مطالعه و تمرین بیشتر زبان می‌شود.

آموزش زبان انگلیسی سریع

2.اهداف SMART انتخاب کنید

شاید هدفتان این است که سریع زبان بیاموزید. ولی اگر واقع‌گرایانه نگاه کنید، احتمالا در زمان کوتاه تسلط پیدا نخواهید کرد. پس هدفتان را دقیق مشخص کنید. آیا برای کار نیاز به مهارت ساده در مکالمه دارید؟ یا نیاز به واژه‌ها و عبارت‌های روزمره دارید تا نیازهایتان را در یک کشور خارجی برطرف کنید؟ برای اینکه هدفتان را درست انتخاب کنید، از SMART استفاده کنید.

SMART چیست؟

SMART مخفف Specific، Measurable، Achievable، Relevant و Time bound است.

Specific: اهداف شما باید واضح و مشخص باشند. نگویید می‌خواهم زبان انگلیسی یاد بگیرم. این هدف نامشخص و بزرگ‌تر از آن است که بتوانید در کوتاه‌مدت به آن دست بیابید. در عوض اهدافتان را دقیق‌تر تعریف کنید، مثلا: می‌خواهم یک مکالمه ساده ده دقیقه‌ای با یک شخص نیتیو داشته باشم. یا، می‌خواهم بتوانم آهنگ‌های گروه محبوبم را هم‌خوانی کنم.

Measurable: اهداف شما مثل نقشه راه هستند که با دنبال کردن آنها به هدف خواهید رسید. از این رو لازم است هدفتان را به مراحل قابل اندازه‌گیری تقسیم کنید. مثلا: پرکاربرد‌ترین لغات انگلیسی مرتبط با شغلم را خواهم آموخت. یا هر هفته یک ساختار گرامری جدید را خواهم خواند و با دوستم تمرین می‌کنم.

Attainable: آیا هدفتان قابل دست‌یابی است؟ در گفتار، بله. ولی این به خود شما بستگی دارد که آیا به میزان لازم می‌توانید برایش تلاش کنید. به اهداف و مراحل دستیابی به آن بنگرید و مطمئن شوید که در برنامه خود برای مطالعه و رسیدن به هدف زمان کافی دارید. اگر هدفتان قابل دست‌یابی نیست، ضروری است که برنامه‌هایتان را بازبینی کنید.

Relevant: برنامه شما باید مرتبط و متناسب با اهداف کوتاه و بلندمدتتان باشد. آیا این برنامه‌ریزی شما را به در دستیابی به اهدافتان یاری می‌کند؟ اگر هدفتان یادگیری اصول نگارش اداری است، لازم است برنامه‌ریزی مرتبط با مهارت نگارش داشته باشید. اهداف شما منحصر به خود شما هستند و در نتیجه برنامه‌ریزیتان هم منحصر به‌فرد خواهند بود.

Time-bound: برای دست‌یابی به اهدافتان زمان واقع‌بینانه تعیین کنید. در مدت اجرای برنامه و یادگیری زمان‌بندیتان را در نظر داشته باشید. اگر زمان‌بندیتان عملی نشد، حتما آن را اصلاح کنید.

اهداف SMART

تصمیم دقیق بگیرید که چه کارهایی را می‌خواهید به زبان انگلیسی انجام دهید و کی؟

هنگامی که هدف مشخصی در ذهن داشته باشید، بسیار سریع‌تر پیشرفت می‌کنید. کاغذ مرحله قبل را بردارید و بنویسید که دقیقا چه کارهایی را می‌خواهید به زبان انگلیسی انجام دهید و کی. اگر در حال خواندن این مقاله هستید، حتما به دنبال یادگیری سریع زبان انگلیسی هستید، اما ضروری است اهدافتان را دقیق و واضح بیان کنید. در ادامه چند نمونه از اهداف بد و خوب آورده شده است:

اهداف بد یادگیری سریع زبان انگلیسی

• می‌خواهم خوب انگلیسی صحبت کنم.
• می‌خواهم در کشور دیگری به دانشگاه بروم.
• می‌خواهم با افراد انگلیسی زبان ارتباط برقرار کنم.

اهداف خوب یادگیری سریع زبان انگلیسی

• می‌خواهم ظرف 8 ماه آینده بتوانم مقالات مجله Times را بخوانم و بفهمم.
• می‌خواهم ظرف یک سال آینده نمره 7 ایلتس کسب کنم تا از دانشگاه کالیفرنیا پذیرش بگیرم.
• می‌خواهم ظرف سه ماه آینده با انگلیسی زبانان درباره موضوعات روزمره مثل ورزش، موسیقی، فیلم و غیره صحبت کنم.

توجه کنید که اهداف بد، هیچ بازه زمانی مشخصی ندارند. داشتن محدودیت زمانی به شما اجازه می‌دهد تا پیشرفت خود را ارزیابی کنید و تصمیم بگیرید که آیا با همین برنامه پیش بروید یا نیاز به اصلاح برنامه دارید. یک هدف خوب، حتما نیازمند یک ضرب‌الاجل است. همچنین اهداف بد، میزانی برای ارزیابی موفقیت ارائه نمی‌دهند. منظورتان از انگلیسی صحبت کردن چیست؟ از کدام دانشگاه می‌خواهید پذیرش بگیرید و پیش‌نیازهای زبان آن دانشگاه چیست؟ منظورتان از ارتباط برقرار کردن چیست؟ ارتباط دوستانه، کاری یا چیزی دیگر؟ قبل از اینکه به مرحله سوم بروید، حتما اهداف واضح و مشخصی برای یادگیری سریع زبان انگلیسی داشته باشید.

3. منابع انگلیسی پیدا کنید که اندکی برایتان چالش برانگیز باشد

اگر هدفتان یادگیری انگلیسی در کوتاه‌ترین زمان است، این مرحله کلیدی است. اگر سطح زبانتان پایین‌تر از سطح میانی یا intermediate است، سعی نکنید مجله تایمز را بخوانید. این کار فقط موجب سرخوردگی شما می‌شود. به جای آن، می‌توانید مثلا از اخبار ویژه انگلیسی VOA استفاده کنید که داستان‌های خبری را با زبان انگلیسی آهسته و ساده بیان می‌کند. از منابعی که برایتان ساده هستند، استفاده نکنید. اگر زبان‌آموز سطح میانی هستید، می‌توانید به‌سادگی داستان‌های کودکانه یا صفحات انگلیسی ساده ویکی‌پدیا را بخوانید و تمام کلمات آن‌ها را متوجه شوید. اما در واقع این کار کمک خاصی به یادگیری سریع زبان انگلیسی نمی‌کند.
مطلب مناسب شما، مطلبی است که می‌توانید بدون نیاز به دیکشنری، ایده اصلی آن را متوجه شوید. اما اگر بخواهید متن را با جزئیات بفهمید، نیاز به بررسی چند تا از کلمات در دیکشنری خواهید داشت. منابع مختلفی را امتحان کنید. آن‌هایی که خیلی ساده یا خیلی سخت هستند را کنار بگذارید، و روی مطالبی که مناسب سطح‌تان هستند تمرکز کنید.

4. برای یادگیری سریع زبان انگلیسی، منابعی انتخاب کنید که مناسب اهدافتان باشد

هر کاری که به انگلیسی انجام می‌دهید باید شما را به هدفتان نزدیک‌تر کند. اگر هدفتان صحبت کردن با افراد انگلیسی زبان درباره فیلم و سینما است، فیلم ببینید. اگر می‌‎خواهید نمره زبان مناسب در یک آزمون استاندارد کسب کنید، در کلاس تخصصی ثبت‌نام کنید یا معلم خصوصی استخدام کنید. اگر فقط می‌خواهید مکالمات دوستانه به زبان انگلیسی داشته باشید، به گردهمایی‌های زبان‌آموزان بروید و درباره موضوعات موردعلاقه‌تان صحبت کنید. اینجاست که اهمیت داشتن هدف مشخص، معلوم می‌شود. اگر ندانید که هدفتان در سه ماه، شش ماه و یک سال آینده چیست، نمی‌توانید امروز منابع مطالعه مناسب پیدا کنید.

5. برای یادگیری سریع زبان، تا می‌توانید کلمه جدید بیاموزید

بسیاری از زبان‌آموزان تمرکز اصلی خود را روی گرامر یا تلفظ و لهجه می‌گذارند. این کار اغلب اشتباه است. شخصی که لغات زیادی بلد است، بهتر می‌تواند از دانش انگلیسی‌اش استفاده کند تا کسی که تلفظ و لهجه مناسبی دارد ولی کلمات کمی می‌داند. فراموش نکنید که اغلب انگلیسی زبانان، بومی نیستند و انگلیسی زبان دوم یا حتی سوم آن‌ها است. از این رو اغلب انگلیسی زبانان هنگام صحبت لهجه دارند و این امری کاملا طبیعی است.
حتی گرامر خوب، در ابتدای زبان‌آموزی به اندازه دایره لغت بالا مهم نیست. بسیاری از افرادی که به انگلیسی صحبت می‌کنند، بر روی گرامر تسلط کامل ندارند، و می‌توانند بدون مشکل از زبانشان استفاده کنند. شما می‌توانید با وجود مشکلات کوچک گرامری به زبان انگلیسی مسلط باشید، ولی بدون دانستن لغات تسلط ممکن نیست. چیزی که می‌گویید، مهمتر از این است که چگونه آن را می‌گویید. فراموش نکنید که حتی رئیس اتحادیه اروپا هم با لهجه انگلیسی صحبت می‌کند. پس نگران نباشید! حتی اگر مثل یک انگلیسی زبان نیتیو صحبت نمی‌کنید، می‌توانید کاملا از زبان انگلیسی استفاده کنید.

6. بهترین روش یادگیری سریع مکالمه انگلیسی، صحبت کنید! صحبت کنید! صحبت کنید!

هیچ میزانی از خواندن، نوشتن، و گوش دادن شما را به یک انگلیسی زبان خبره بدل نمی‌کند. برای اینکه بتوانید انگلیسی صحبت کنید، ضروری است که صحبت کردن را تمرین کنید. راحت‌ترین راه‌های تمرین صحبت کردن، ثبت‌نام در یک کلاس مکالمه زبان انگلیسی است. اگر به‌‌دنبال خود‌آموزی هستید و نمی‌خواهید در کلاس ثبت‌نام کنید، از طریق شبکه‌های اجتماعی دنبال افرادی بگردید تا با آن‌ها صحبت کردن را تمرین کنید. فراموش نکنید که جایگزینی برای صحبت کردن وجود ندارد، پس تا می‌توانید صحبت کنید.

7. یادگیری سریع زبان انگلیسی در خانه، هر روز انگلیسی تمرین کنید

تمرین روزانه برای یادگیری سریع زبان انگلیسی ضروری است. تمرین روزانه انگیزه شما را بالا نگه می‌دارد. اگر هر روز کاری را انجام دهید، به مرور تبدیل به عادت می‌شود. هنگامی که کاری تبدیل به عادت شد، برای تداوم آن انگیزه خواهید داشت. تمرین روزانه در وقت شما صرفه‌جویی می‌کند. اگر فقط یک یا دو بار در هفته مطالعه کنید، بسیاری از مطالب جدید را بین جلسات فراموش خواهید کرد. به همین دلیل باید زمان زیادی را صرف دوره کردن و مرور مطالب فراموش شده بکنید. اگر هر روز مطالعه کنید، مطالب جدید در ذهن شما می‌مانند و زمان کمتری را صرف دوره و مرور خواهید کرد. می‌توانید بدون متضرر شدن، یک جلسه را جا بیاندازید.
اگر هر روز اندکی زمان به مطالعه انگلیسی اختصاص دهید، از دست دادن یک جلسه تاثیر منفی بزرگی در روند یادگیری شما نخواهد داشت. اما اگر فقط یک یا دو بار در هفته مطالعه می‌کنید، به‌طبع باید ساعات بیشتری را به مطالعه اختصاص دهید. در این صورت از دست دادن یک جلسه، به‌معنی از دست دادن زمان مطالعه بیشتری است. سعی کنید هر چهار مهارت را تمرین کنید: خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن. اگر برای هر چهار مهارت زمان ندارید، روی گوش دادن و صحبت کردن تمرکز کنید.

8. برای مطالعه فعال انگلیسی، زمان اختصاص دهید

مطالعه مقالات انگلیسی، تماشای فیلم و سریال و مکالمه به زبان انگلیسی برای تمرین آنچه آموخته‌اید مفیدند. ولی هنوز هم باید زمانی را روزانه به مطالعه اختصاصی و فعالانه انگلیسی اختصاص دهید. در این زمان به مطالعه فلش‌کارت‌ها، انجام تمرینات، تمرین تحت‌نظر مدرس یا سایر فعالیت‌های ساختاربندی شده اختصاص دهید. با این کار، هر روز چیز جدید می‌آموزید و فقط به دوره کردن آموخته‌هایتان بسنده نمی‌کنید. اگر به دنبال آموزش سریع زبان انگلیسی بخصوص مکالمه هم هستید این روش‌ها برای شما کارساز خواهد بود.

9. برای یادگیری زبان در کوتاهترین زمان باید زیاد اشتباه کنید!

شکست بخش جدایی‌ناپذیر یادگیری یک زبان جدید است. اشتباهات یکی از ساده‌ترین روش‌های بهبود دانش زبانی هستند. خیلی از زبان‌آموزان به‌غلط فکر می‌کنند که اشتباه کردن بد است. شاید این امر برای یک مهندس یا پزشک صادق باشد ولی برای زبان‌آموزان این صادق نیست. اگر از اشتباه کردن بترسید هرگز مسلط نخواهید شد. هرچه بیشتر اشتباه کنید، بیشتر تصحیح می‌شوید و بنابراین سریع‌تر یاد می‌گیرید.

10. مهمتر از همه، تسلیم نشوید

برای ما کاملا بدیهی است که شما می‌توانید در بازه زمانی متناسب، به زبان انگلیسی مسلط شوید. از کجا می‌دانیم؟ از آنجا که میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان قبلا این کار را انجام داده‌اند. هر چه بیشتر تمرین کنید، بیشتر اشتباه کنید، و بیشتر صحبت کنید سریع‌تر در زبان انگلیسی مسلط می‌شوید.

هدف اغلب زبان‌آموزان واضح است. می‌خواهیم به زبان انگلیسی مکالمه و صحبت کنیم. اکثرمون هم می‌خواهیم هر چه زودتر به این هدف برسیم. در این مقاله به معرفی راه‌کارهای یادگیری انگلیسی خواهیم پرداخت. صادقانه بگم، کار ساده‌ای نیست ولی شما می‌توانید با سرعت زیادی یک زبان را بیاموزید. قطعا خیلی زود مسلط نخواهید شد، ولی خواهید توانست در سطح قابل قبولی مکالمه کنید.

11.صحبت را بلافاصله شروع کنید

به روند یادگیری زبان مادریتان فکر کنید. در ابتدا خیلی نگران درست صحبت کردن نباشید. تلفظ صحیح، افزایش دایره لغات و بقیه اجزای زبانتان به مرور تکامل خواهند یافت. چند کلمه و عبارت بیاموزید و مهم‌تر از همه، از آنها استفاده کنید. استفاده سریع از آموخته‌ها چند تاثیر مثبت در روند یادگیریتان دارد. اول، استفاده بلافاصله باعث ماندگاری آموخته‌ها در ذهن شما خواهد شد. دوم، استفاده از دانسته‌ها و صحبت کردن انگیزه شما را برای یادگیری افزایش می‌دهد چرا که تاثیر آن را خیلی زود در عمل می‌بینید. سوم، هنگام مکالمه و صحبت متوجه نیازهای خود، و مطالبی که باید روی آنها تمرکز کنید می‌شوید. پس درنگ نکنید. منتظر نمانید تا یادگیریتان کامل شود و سپس صحبت کنید. از آنچه یادگرفته‌اید بلافاصله استفاده کنید و صحبت کنید.

12. فشرده کار کنید

دوره‌های فشرده زبان انگلیسی با هدف یادگیری سریع طراحی شده‌اند. در اینگونه دوره‌ها معمولا چند جلسه کلاس پشت هم در یک روز تشکیل می‌شوند. زمان مرده در این دوره‌ها به مراتب کمتر است. این دوره‌ها چالش برانگیزند ولی در عوض زبان‌آموزان از سرعت یادگیری بالاتری نسبت به دوره‌های معمولی بهره‌مند می‌شوند.

توجه کنید که در دوره‌های فشرده فشار بیشتری روی زبان‌آموز است، پس طوری برنامه‌ریزی کنید که با دوره پیش بروید و عقب نیفتید. در اینگونه دوره‌ها به دلیل حجم مطالبی که باید هر هفته یاد بگیرید، اگر حتی یک جلسه عقب بیفتید، جبران آن بسیار دشوار خواهد بود. به‌علاوه اگر تصمیم دارید از یک دوره فشرده به‌صورت خودآموز استفاده کنید، اهمیت برنامه‌ریزی و زمان‌بندی دو چندان می‌شود. حتما زمان کافی برای مطالعه و تمرین مداوم در طول روز در نظر بگیرید.

13. خود را در زبان غرق کنید

هدف از غرق شدن در زبان خارجی افزایش استفاده از زبان انگلیسی در زندگی روزمره است. فیلم و سریال‌های تفریحیتان را با فیلم و سریال انگلیسی جایگزین کنید. از وب‌سایت‌های انگلیسی به‌جای سایت‌های فارسی استفاده کنید. در هنگام رفت و آمد موسیقی و پادکست‌های انگلیسی گوش کنید. لوازم الکترونیکی خود را روی زبان انگلیسی تنظیم کنید. دوستان انگلیسی زبان در اینترنت پیدا کنید و هر روز با آنها گفتگو کنید. به‌طور کلی سعی کنید تا حد امکان کارهای روزانه‌تان را به زبان انگلیسی انجام دهید.

14. از یادگیری لذت ببرید

یک برنامه مناسب زبان‌آموزی از منابع مختلفی تشکیل شده‌است. وقتی با حداکثر سرعت مشغول یادگیری هستید و زمانی برای اتلاف ندارید باید تمام منابع را در نظر بگیرید. این بدان معنی است که حتی در زمان استراحت و تفریح هم زبان یاد بگیرید. بازی‌ها یکی از روش‌های مناسب برای یادگیری زبان در حین تفریح هستند. ضرورتی ندارد حتما از بازی‌های پیچیده و گران استفاده کنید، بازی‌های ساده مثل Hangman و Scrabble هم در یادگیری شما موثر خواهند بود.

آماده‌اید تا با حداکثر سرعت زبان بیاموزید؟ به‌یاد داشته باشید که اولین مرحله برای موفقیت شروع به حرکت است. پس تعلل نکنید، هر چه زودتر شروع کنید. اهدافتان منتظرتان هستند.

15. اگر می‌خواهید مهارت خواندن را در خود تقویت کنید، نیاز به مطالعه روزانه دارید

حداقل 20 دقیقه در روز را به خواندن انواع متون انگلیسی که متناسب با سطح زبانی شما هستند اختصاص دهید. شما می‌توانید این متن‌ها را از کتاب‌ها، مجلات، روزنامه‌ها، وبلاگ‌ها، سایت‌ها، کتاب‌های شعر و غیره متناسب با سلیقه خود انتخاب نمایید. مطالعه روزمره و منظم نه تنها مهارت خواندن شما را تقویت می‌کند بلکه مهارت نوشتار شما نیز پیشرفت خواهد کرد. هرچقدر متون متنوع‌تری را مطالعه کنید، بهتر است. در حقیقت هیچ روشی سریع‌تر از مطالعه روزانه نمی‌تواند مهارت خواندن و نوشتن زبان آموزان را تقویت کند. اگر این کار را برای یک هفته به صورت مداوم انجام دهید شاهد تغییرات شگرفی در افزایش دامنه لغت خود خواهید بود.

16. خودتان را خسته نکنید

تمرین مهارت خواندن کاری است که از ذهن انرژی زیاد می‌برد. یادگیری زبان انگلیسی در خانه هم کار ساده‌ای نیست که هر کس دوست داشته باشد در تمام طول روز انجام دهد. وقتی باید این کار را انجام دهید حتما بازه‌های زمانی مشخص تعیین کنید. کلید موفقیت در تداوم همین تمرین‌های کوتاه است. تمرین‌های کوتاه اما مداوم و بسیار اثر بخش‌تر از چند جلسه طولانی تمرین است که با هم فاصله زیادی دارند. سعی نکنید که یک رمان انگلیسی را در یک شب تمام کنید و یا تمام گرامر را در یک هفته. این کار را آهسته و پیوسته انجام دهید. هر روز کمی مطالعه کنید و مطمئن باشید هر روز چیزهایی خواهید آموخت. مطالعه حجم زیادی از زمان در یک بازه کوتاه خسته کننده خواهد بود.

17. درس‌ها را رو هم تلمبار نکنید

طبق مطالعه‌ای که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد از هر 10 نفر یادگیرنده 9 نفر هستند که تلمبار کردن درس‌ها و مطالعه یک شبه برای امتحان برایشان اثر گذاری ندارد. در بهترین حالت اگر بتوان یک شبه درس‌ها را مرور کرد مطالب فقط می‌توانند برای مدت اندکی در حافظه کوتاه مدت افراد باقی بماند و هرگز منجر به درک صحیح و یادگیری مفید نخواهد شد. از معایب دیگر این روش مطالعه این است که افراد معمولاً از خواب خود کم می‌کنند و برای آزمون آماده می‌شوند. همین موضوع باعث می‌شود در روز آزمون عملکرد پایین‌تری نسبت به سایر افراد داشته باشند.

یادگیری زبان

18. برای یادگیری سریع زبان انگلیسی کمک بگیرید

به عنوان مثال اگر در حال کار کردن روی مهارت رایتینگ خود آن هم به صورت آکادمیک هستید حتماً به یک معلم یا راهنمای خصوصی نیز نیاز خواهید داشت. یادگیری رایتینگ آکادمیک انگلیسی یکی از آن قسمت‌هایی است که انجام آن بدون کمک امکان ندارد اما وقتی از یک معلم خصوصی یا کسی که این کار را بلد است کمک بگیرید این کار بسیار ساده‌تر خواهد شد.

19. یادداشت‌های مفید بردارید

یادداشت برداری یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های یادگیری در هر درس آکادمیک است و زمانی که صحبت از یادگیری سریع زبان انگلیسی است اهمیت آن دوچندان می‌شود. وقتی از موضوعات مهم نوت برداری می‌کنید مطالب از حافظه کوتاه مدت شما وارد حافظه بلد مدتتان می‌شود. مزیت بعدی یادداشت‌برداری برای یادگیری زبان  این است که در حین این عمل شما باید یک شنونده فعال یا active listener باشید و این شما را ناچار می‌کند که تمام تمرکز خود را به آنچه که تدریس می‌‎شود معطوف کنید و در آخر اینکه نوت‌های شما یکی از بهترین منابع برای مطالعه به ویژه در شب امتحان خواهند بود.

در ادامه می‌خواهیم شما را با برخی تکنیک‌های نوت برداری آشنا کنیم.

 • مطمئن شوید که یادداشت‌های درست و صحیح برمی‌دارید.
 • از نکاتی که استاد روی آن تاکید می‌کند یادداشت بردارید.
 • یادداشت‌های خود را در کلاس با سایرین مقایسه کنید.
 • موقع یادداشت برداری در یک مکان مناسب قرار بگیرید به دور از سر و صدا و ترجیحاً تنها!
 • نکات را به صورت منظم و سازمان یافته یادداشت کنید.
 • از مخفف‌ها و علامت‌ها برای بالا بردن سرعت استفاده کنید.
 • تا حد ممکن خوش خط و خوانا یادداشت کنید تا بعداً بتوانید از مطالعه آنها لذت ببرید.
 • یادداشت‌های خود را یک بار بعد از کلاس و یک‌بار قبل از کلاس بعدی مطالعه کنید.
 • سوالاتی که برایتان پیش می‌آید را بنویسید.

20. در کلاس با توجه کامل حاضر شوید

چه در کلاس‌های مدرسه و چه در کلاس‌ زبان موسسات و دانشگاه‌ها مهم‌ترین رکن یادگیری، توجه است. وقتی با توجه به مطالبی که استاد ارائه می‌دهد با دقت گوش کنید نه تنها مطالب مهم را می‌آموزید بلکه مهارت شنیدارتان نیز تقویت می‌شود. در مورد مهارت‌های خواندن و نوشتن نیز باید بدانیم که این دو مهارت به دانش نیاز دارند و این دانش از محل کلاس‌ها و اساتید تامین می‌شود. پس همیشه سعی کنید با دقت و توجه از نکات گفته شده یادداشت بردارید. بعد از کلاس در خلوت خود یادداشت‌هایتان را مطالعه کنید.

21. گروه مطالعه تشکیل دهید

یکی از استراتژی‌های کلیدی دیگر داشتن یک گروه مطالعه است. در کلاس خود با چند نفر از هم‌کلاسی‌های خود گروه مطالعه تشکیل دهید. با این کار می‌توانید از مزایای زیر برخوردار شوید:

 • مهارت‌های یادداشت برداری شما تقویت می‌شود.
 • از دانش و نقطه نظر سایرین بهره‌مند می‌شوید.
 • به یک سیستم حمایتی وصل می‌شوید.
 • درس‌های بیشتری را مطالعه می‌کنید.
 • از یادگیری لذت مضاعف می‌برید.

22. سوال بپرسید

مبرهن است که پرسیدن سوال بهترین راه دستیابی به نادانسته‌هاست. در مورد زبان انگلیسی نیز این امر بسیار صادق است. سوال‌های خود را از استاد و یا هم‌کلاسی‌های خود بپرسید. اگر جلسه‌ای را از دست دادید حتماً قبل از جلسه بعدی سعی کنید مطالب را مطالعه کنید که سوال‌های خارج از عرف نپرسید. اگر گاهی از سوال کردن می‌ترسید این عادت را کلاً کنار بگذارید. اگر در جمع راحت نیستید، در انتهای کلاس از استاد به صورت انفرادی بپرسید؛

برای امتحانات از قبل آماده بشوید. حداقل از چهار هفته قبل آمادگی برای آزمون را شروع کنید. با گروه مطالعه خود قرارهای منظم بگذارید و در جلسات مطالعه شرکت کنید. یادداشت‌هایتان را مطالعه کنید و حتماً از خواب خوبی برخوردار شوید که خواب برای عملکرد صحیح ذهن شما در روز آزمون ضروریست.

شما از چه استراتژی هایی برای  مطالعه درس‌های زبان انگلیسی استفاده می‌کنید؟

23. از دوره‌های آموزشی به‌عنوان راهنمای یادگیری استفاده کنید

برنامه‌ریزی برای یادگیری یک زبان خارجی باید بخش‌های مختلفی را در بر بگیرد: دوره، زمان‌بندی یادگیری، مهارت‌ها و … این‌ها ابزاری هستند که برای موفقیت شما لازمند. یکی از مهم‌ترین این ابزار یک دوره آموزشی قابل‌اطمینان است. دوره‌های آموزشی تنوع بسیاری دارند که هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. اکثر این دوره‌ها با دید بلند مدت تنظیم شده‌اند و تعداد کمی از آنها با هدف یادگیری سریع تنظیم شده‌اند. اگر چه می‌توانید یک دوره بلندمدت انتخاب کنید تا در آینده هم یادگیریتان را ادامه دهید، یادگیری سریع نیازمند یافتن دوره آموزشی مناسب است. به دنبال دوره‌هایی باشید که خیلی درگیر جزییات نمی‌شوند و در عوض، با هدف یادگیری سریع طراحی شده‌اند.

آموزشگاه زبان سفیر، با بیش از 22 سال سابقه در آموزش زبان انگلیسی و باسابقه‌ترین موسسه زبان در کشور است. سفیر با ارائه دوره‌های آموزشی مختلف، در زمینه‌های آنلاین، حضوری و دوره‌های فشرده آیلتس بهترین پیشنهاد برای آموزش سریع زبان انگلیسی است. کافیست به صفحه دوره‌های آموزشی سفیر سری بزنید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 02184346 تماس بگیرید.

3 دیدگاه
 1. محمدی

  نرم افزار آموزش سریع زبان انگلیسی هم میشه معرفی کنید.

 2. محمدزاده

  کتاب یادگیری سریع زبان انگلیسی میشه معرفی کنید.

 3. صادقی

  آموزش سریع زبان انگلیسی برای مهاجرت هم به همین صورت میشه پیش رفت؟

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.