تقویت مکالمه زبان انگلیسی با ۷ راهکار عملی و جذاب

تقویت مکالمه زبان انگلیسی با ۷ راهکار عملی و جذاب

تقویت مکالمه زبان انگلیسی چگونه ممکن است؟

همه ما دوست داریم خیلی روان به زبان انگلیسی‌ صحبت کنیم و از مهارت مکالمه خوبی برخوردار باشیم! این کار نیازمند تقویت مکالمه زبان انگلیسی است. همیشه به ما گفته‌اند، برای اینکه بتوانید انگلیسی را طوری یاد بگیرید که بعد از مدتی ملکه ذهن شما شود باید با کسی که زبان مادری‌اش انگلیسی است صحبت کنید، اما بسیاری افراد این امکان برایشان وجود ندارد. در این شرایط باید چه کاری انجام دهیم؟! اگر کسی را که زبان مادری‌اش انگلیسی‌ باشد نمی‌شناسید، زمان کافی برای این کار ندارید یا اینکه اعتماد به نفس کافی برای تمرین با یک native  را ندارید نگران نباشید!

با همه این تفاسیر بهترین راه برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی چیست؟

در این مقاله راهکارهایی را به شما می‌آموزیم که بدون نیاز به صحبت با کسی که انگلیسی زبان است و یا حتی بدون نیاز به داشتن همراهی که او هم برای یادگیری زبان تلاش می‌کند، مهارت مکالمه خود را تقویت کرده و بهبود ببخشید، پس با ما همراه باشید.

تقویت مهارت مکالمه زبان انگلیسی با ۷ راهکار عملی و جذاب

مهم‌تر از همه، به انگلیسی فکر کنید

گاهی اوقات یادگیری زبان انگلیسی کار دشواری نیست، کار سخت این است که چگونه به آن زبان فکر کنید. اگر به زبان مادری‌تان فکر کنید و سپس سعی کنید به زبان انگلیسی صحبت کنید، همیشه مجبورید به‌صورت همزمان دو زبان را به یکدیگر ترجمه کنید. ترجمه از یک زبان به زبان دیگر کار آسانی نیست. کسانی که بر چند زبان مسلط هستند معمولاً با مشکل سوییچ کردن از یک زبان به زبان دیگر مواجه می‌شوند.  راه‌حل این است که به زبان انگلیسی فکر کنید. این کار را می‌توانید در هر زمان و هر مکانی انجام دهید.

سعی کنید هنگامی که به اتفاقات روز خود فکر می‌کنید از زبان انگلیسی استفاده کنید یا وقتی در رستوران نشسته‌اید و قصد دارید غذا سفارش دهید. مهم‌تر از همه، سعی کنید برای جستجوی کلمات از یک فرهنگ لغت انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید. به این ترتیب نیازی نیست از زبان مادری خود استفاده کنید و کلمات را ترجمه کنید. همچنین وقتی به انگلیسی فکر می‌کنید، صحبت کردن به زبان انگلیسی برای شما ساده‌تر هم خواهد شد.

برای تقویت Speaking با خودتان صحبت کنید

هر زمان که موفق شدید به زبان انگلیسی فکر کنید، وقت آن است که شروع کنید به بلند بلند فکر کردن. اگر کسی نیست که اشتباه‌تان را تصحیح کند اصلاً نگران نباشید همین که جسارت صحبت کردن با صدای بلند را پیدا کرده‌اید یک قدم بزرگ شما را در مکالمه جلو برده است.

بهترین راه برای تقویت مهارت مکالمه زبان انگلیسی چیست؟

رو به آینه با خودتان صحبت کنید

وقتی که در خانه هستید روبروی آینه بایستید و با خودتان به زبان انگلیسی صحبت کنید. با این کار هم ترس‌تان از صحبت کردن به انگلیسی می‌ریزد و هم می‌توانید حرکات صورت خود را نیز حین صحبت اصلاح کنید. پس در طول روز زمانی را به صحبت با خودتان اختصاص دهید. یک موضوع انتخاب کنید و برای آن زمان در نظر بگیرید (مثلاً دو یا سه دقیقه) و فقط در مورد همان موضوع صحبت کنید.

این کار مثل این است که دارید با فرد دیگری صحبت می‌کنید، بنابراین می‌توانید وانمود کنید در حال گفتگو با گروهی از دوستان‌تان هستید.

تمرکزتان روی روان صحبت کردن (Fluency) باشد نه گرامر زبان انگلیسی

آیا به این موضوع دقت کرده‌اید که وقتی در حال Speaking هستید چقدر بین جمله‌های شما وقفه می‌افتد؟ هر چقدر میزان این وقفه‌ها بیشتر باشد، اعتماد به نفس‌تان در صحبت کردن کمتر می‌شود و در نتیجه با صحبت کردن در میان جمع راحت نخواهید بود. اینکه بی‌وقفه صحبت کنید را برای خودتان به عنوان یک چالش در نظر بگیرید.

نیازی نیست جملات شما از نظر گرامری کاملاً صحیح باشند! اگر به جای صحیح مکالمه کردن از لحاظ گرامری، بر روی استفاده از کلمات و برقراری ارتباط به زبان انگلیسی تمرکز کنید به مرور زمان و با یادگیری گرامر انگلیسی، اصول و قواعد به جملات شما اضافه خواهند شد.

مکالمات معمول در موقعیت‌های خاص را یاد بگیرید

آیا به دلیل خاصی سراغ یادگیری زبان انگلیسی رفته‌اید؟ برای مثال، آیا شما انگلیسی یاد می‌گیرید تا بتوانید در یک شرکت انگلیسی زبان صحبت کنید؟ اگر جواب شما مثبت است که نیازمند تمرین مکالماتی هستید که در یک مصاحبه کاری به شما کمک خواهد کرد. قبل از رفتن حتماً آنچه را که می‌خواهید بگویید تمرین کنید.

با این کار برای مصاحبه آماده می‌شوید و در نتیجه اعتماد به نفس  بیشتری هم خواهید داشت!

یک داستان از زبان مادری خود به انگلیسی برای خود تعریف کنید

 یک روش جالب برای تقویت مهارت Speaking و اینکه میزان پیشرفت زبان انگلیسی خود را بیازمایید این است که، داستانی از زبان مادری‌تان را انتخاب و آن را به زبان انگلیسی برگردانید و تعریف کنید. یادتان باشد وقتی داستان خود را می‌گویید حتماً به انگلیسی فکر کنید. به‌جای صحیح صحبت کردن، روان صحبت کردن را اولویت کار خود قرار داده و هر جمله را با صدای بلند بگویید.

به‌جای یادگیری کلمات، عبارات را یاد بگیرید

 برای بهبود زبان انگلیسی‌تان بهتر است عبارات را یاد بگیرید. ممکن است شما بتوانید از گرامر و واژگان انگلیسی صحیح استفاده کنید، اما این مسئله دلیلی بر آن نیست که بدانید چگونه مانند یک انگلیسی زبان صحبت کنید. استفاده از کلمات مناسب در جمله بسیار مهم هستند. به عنوان مثال، می‌توانید بگویید  how do you feel today? اما یک Native ممکن است به جای آن بگوید “how’re you doing?” یا ” what’s up”.

برای تقویت مهارت Speaking با خودتان صحبت کنید

استفاده از عبارات به شما کمک می‌کند تا صحبت کردن‌تان به زبان انگلیسی طبیعی‌تر و روان‌تر به نظر برسد. حتی اگر کسی را برای صحبت کردن به انگلیسی ندارید، بازهم می‌توانید اعتماد به نفس صحبت کردن به انگلیسی را در خود را ایجاد کنید تا تسلط کافی بر این مهارت داشته باشید. از بعضی جهات هم، تمرین حرف زدن با خودتان آسان‌تر است!

حالا شما دقیقا می‌دانید که چطور مهارت مکالمه به زبان انگلیسی را در خود بهبود بخشید و حتی پیشرفت‌تان را ارزیابی کنید.

۱۰ نکته کلیدی و مهم برای بهبود در مکالمه زبان انگلیسی

با اینکه اغلب کسانی که به دنبال یادگیری زبان هستند می‌خواهند که مسلط انگلیسی صحبت کنند، کم نیستند افرادی که حتی پس از مدت‌ها حضور در کلاس‌های زبان، هنوز آن طور که شایسته است نمی‌توانند صحبت کنند. اگرچه دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد، در این مقاله سعی داریم تا با معرفی نکات و ترفند‌های ساده، شما را به سمت تسلط و توانایی مکالمه در زبان انگلیسی هدایت کنیم.

 1. بپذیرید که انگلیسی زبان عجیبی است

تمام کسانی که انگلیسی را خوب صحبت می‌کنند این حقیقت را می دانند که انگلیسی زبان عجیبی است. انگلیسی پر است از کلماتی که چندین و چند معنی دارند (run, get)، کلماتی که یکسان نوشته می‌شوند ولی متفاوت خوانده می‌شوند (read, read)، کلماتی که متفاوت نوشته می‌شوند، ولی یکسان خوانده می‌شوند (to, two, too)، و هزار و یک قانون و استثنا دیگر. متاسفانه، کسانی که مصر هستند تا قبل از صحبت کردن با دیگران حتما تمام قواعد را خوب بلد باشند، دوران سختی را پیش رو خواهند داشت.

در عوض، بپذیرید که در برخی اوقات بهتره که استثناها را مطالعه کرده و سریع از روی آنها عبور کنیم. قواعد و ساختارهای مهم، به سبب تکرار زیاد در متون انگلیسی، بیشتر با تمرین در ذهن می‌مانند تا با مطالعه.

 1. دل به کار بدید!

حقیقت این است که با یک ساعت تمرین در هفته کسی زبان یاد نمی‌گیرد. اگر می‌خواهید زود زبانتان بهتر شود، هر روز از آن استفاده کنید. دور و اطراف خودتان را با زبان انگلیسی پر کنید و خودتان را به چالش بکشید تا مطالب مختلف، هر چند بالاتر از سطحتان را گوش کنید و بخوانید. اگر واقعا هدفتان این است که مسلط انگلیسی صحبت کنید، باید آن را بخشی ضروری از زندگی همه‌روزه‌تان تبدیل کنید.

نکاعت مهم و کلیدی در بهبود زبان

 1. دانش‌آموز نباشید!

نگاه شما می‌تواند منجر به موفقیت یا شکست شما شود. خودتان را یک دانش‌آموز در حال یادگیری زبان انگلیسی نبینید؛ شما یک کاربر زبان انگلیسی هستید. همین تغییر کوچک در نگاه به شما اجازه می‌دهد با اعتماد به نفس بیشتری از دانسته‌هایتان استفاده کنید.

حالا که یک کاربر زبان انگلیسی هستید، ضروری است که شروع کنید به انگلیسی فکر کردن. به‌جای اینکه ابتدا به فارسی فکر کنید که چه می‌خواهید بگویید و سپس آن را به انگلیسی ترجمه کنید و بگویید، تلاش کنید از همان ابتدا به انگلیسی فکر کنید که چه می‌خواهید بگویید. برای این کار با عبارت‌های ثابت مثل اصطلاحات رایج هنگام سلام و احوال‌پرسی شروع کنید و به تدریج فکر کردن به انگلیسی را گسترش دهید. همواره به یاد داشته باشید که زمانی به تسلط واقعی دست پیدا می‌کنید که ترجمه ذهنی از فارسی به انگلیسی را کنار بگذارید.

 1. فراموش نکنید که جواب در خود سوال نهفته است

زمانی که از شما سوالی پرسیده می‌شود، به سوال دقت کنید تا بتوانید به‌خوبی به آن جواب دهید. سوالات انگلیسی شبیه به آینه هستند:

-Does he …? – Yes, he does.

-Can she …? – Yes, she can.

-Is it …? – Yes, it is.

اگر از شما سوالی پرسیده شد و مطمئن نبودید چطور جواب دهید، به کلمات استفاده شده در سوال فکر کنید. شخص پرسشگر احتمالا اکثر کلماتی را که برای جواب دادن نیاز دارید در خود سوال به‌کار برده است. به‌جای حفظ کردن قواعد گرامر و دستور زبان، در مکالمات به دنبال الگوهای اینگونه الگوها بگردید.

 1. فعالانه گوش دهید

اغلب زمانی که به صحبت انگلیسی زبان‌های بومی گوش می‌دهیم، فقط روی معنی کلمات تمرکز می‌کنیم. اگر چه این کار مهمی است، ولی چیزهای خیلی بیشتری را می‌توان از طریق گوش دادن آموخت. فقط به معنی کلمات بسنده نکنید بلکه به چگونگی گفته شدن آنها نیز دقت کنید. دقت کنید که چه کلماتی با هم به کار می‌روند یا در چه مواردی تلفظ کلمات تغییر می‌کند. هنگامی که خودتان صحبت می‌کنید این نکات را به یاد بیاورید تا به تدریج زبان انگلیسی شما طبیعی‌تر شود.

 1. انگلیسی فرار است

هر مهارتی نیاز به تمرین دارد و زبان هم استثنا نیست. اگر تمرین نکنید، فراموش خواهید کرد. از همین قاعده می‌توانید برای یادگیری بهتر استفاده کنید. مثلا، هنگامی که یک لغت جدید یاد گرفتید، سریع از آن استفاده کنید تا در ذهن شما بماند. سپس با آن لغت در طول هفته چندین بار جمله بسازید تا هرگز آن را فراموش نکنید.

راه‌های تقویت مکالمه زبان انگلیسی

 1. عبارت بیاموزید و تمرین کنید

برای آنکه با تسلط انگلیسی صحبت کنید باید بتوانید افکار، احساسات و ایده‌های خود را بیان کنید. هدفتان این است که جملات کامل استفاده کنید، پس هنگام یادگیری هم جملات را به ذهن بسپارید. اگر به‌جای خواندن کلمات جملات کامل بیاموزید، خیلی زود خواهید دید که کاربرد انگلیسی در زندگی روزمره‌تان افزایش چشمگیری خواهد داشت. برای شروع به جملات و عبارت‌هایی که در زندگی روزمره‌تان در فارسی زیاد از آنها استفاده می‌کنید بیاندیشید و انگلیسی آنها را یاد بگیرید.

 1. بیش از حد زمان خود را صرف گرامر نکنید

کلید یادگیری یک زبان، پیدا کردن تعادل بین مطالعه و تمرین است. تسلط کلامی در انگلیسی ارتباط مستقیم با سطح دانش گرامری شما ندارد، حتی انگلیسی زبانان بومی هم گاهی اشکال گرامری دارند، همان‌طور که خود ما هم گاهی در فارسی اشتباه می‌کنیم. تسلط به واسطه برقراری ارتباط ایجاد می‌شود. از این بهتر است در برخی شرایط کتاب‌های خود را ببندید و به تمرین مهارت‌های نگارش، خواندن، گوش دادن و صحبت کردن در دنیای واقعی بپردازید.

 1. از ارتباط غیرکلامی غافل نشوید

زبان‌ها صرفا مجموعه‌ای از کلمات و دستور زبان نیستند. برای تسلط باید به بخش‌های غیر کلامی زبان مثل لحن صدا، زبان بدن و حرکات صورت نیز توجه کنید. برای تمرین می‌توانید از یک مدرس زبان خبره بهره بگیرید که البته ممکن است هزینه زیادی را به دنبال داشته باشد. یا می‌توانید از ویدیو‌های موجود در اینترنت استفاده کنید که البته مجبور خواهید بود زمان زیادی را صرف جستجوی مطالب مورد نظر کنید.

 1. از اشتباه کردن نترسید

استفاده از تمام دانسته‌هایتان برای ساختن یک جمله‌ی جدید کار ساده‌ای نیست. ولی هرگز اجازه ندهید که از ترس اشتباه کردن ساکت بمانید. حتی اگر فکر می‌کنید اشتباهی را مرتکب شده‌اید، به صحبت ادامه دهید. در اغلب اوقات، حتی با وجود اشتباهات، شنونده منظور شما را خواهد فهمید. به علاوه، هر چه بیشتر صحبت کنید، سرعت و دقت شما افزایش خواهند یافت و در انتخاب کلمات و ساختارهای بهتر، پیشرفت خواهید کرد.

با رعایت نکات فوق، مطمئن باشید که می‌توانید مکالمات بهتری داشته باشید و خیلی زود در صحبت کردن مسلط شوید. فراموش نکنید که انگیزه و روحیه نقش مهمی در پیشرفت هر چه سریع‌تر شما خواهند داشت، پس از یادگیری لذت ببرید!

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۵۶

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. شیدا
  8:50 2021/07/13

  سلام میخوام با عبارات در رستوران و فروشگاه کلا خرید کردن و آدرس پیدا کردن بیشتر آشنا بشم .