پاسخ‌های عالی به ۸ سوال رایج در مصاحبه کاری انگلیسی

جستجوی شغل به شدت استرس‌زا است، اما می‌دانید چه چیزی استرس‌زاتر است؟ اینکه مصاحبه خود را به زبان دیگری انجام دهید. با این وجود اگر یک‌بار برای همیشه خودتان را برای فرصتی که می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد آماده کنید، جایی برای استرس نمی‌ماند! در این مقاله از سفیر مگ 8 سؤالی که مصاحبه‌کننده‌ها در مصاحبه کاری انگلیسی احتمالا می‌پرسند، همراه با پاسخ‌هایی که به شما کمک می‌کند به‌خوبی از پس مصاحبه خود بربیایید، آورده‌ایم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

8 سوال رایج مصاحبه کاری انگلیسی و نحوه پاسخگویی خوب به آنها

وقتی صحبت از مصاحبه‌های شغلی به میان می‌آید، خبر خوب این است که اکثر استخدام‌کنندگان از مصاحبه‌شوندگان همان سوالات اساسی را می‌پرسند. بنابراین با کمی آمادگی می‌توانید در مصاحبه کاری انگلیسی خود به‌راحتی صحبت کنید، حتی اگر سطح زبان انگلیسی خیلی پیشرفته‌ای ندارید.

صحبت درباره خودتان در مصاحبه کاری انگلیسی

Tell me about yourself

بعد از احوالپرسی، دست‌دادن و معرفی خود، مورد بعدی که احتمالاً مصاحبه‌کنندگان از شما می‌خواهند این است که در مورد خودتان صحبت کنید. در صورتیکه قبلا آن را در کلاس انگلیسی خود بسیار تمرین کرده باشید پاسخ دادن به این سوال ممکن است برای شما آسان به نظر برسد، اما آنها نمی‌خواهند تک‌تک جزییات را بشنوند. برای مثال، از گفتن جملات این‌چنینی بپرهیزید:

I was born in Tehran. I love playing the computer and surfing the net. or I have two brothers.

آنها نمی‌خواهند همه‌چیز را درباره شما بدانند. صحبت کردن درباره شما و روند شغلیتان کفایت می‌کند. آنها می‌خواهند درباره توانایی شما در رابطه با شغلی که برای آن درخواست داده‌اید بدانند. همچنین، مطمئن شوید که از اصطلاحات عامیانه و غیررسمی استفاده نمی‌کنید یا اشتباهات گرامری فاحش انجام نمی‌دهید.

مثلا:

I’ve been working as a junior chef at a small Italian restaurant for 2 years and my duties included assisting the head chef and preparing salads. I have always been interested in food and cooking which was why I chose to follow this career path. I studied at ** college, where I gained my first level cooking diploma.

صحبت درباره نقاط قوت در مصاحبه کاری انگلیسی

What are your strengths?

وقتی مصاحبه‌کننده این سوال را از شما می‌پرسد، می‌خواهد تمام ویژگی‌های مثبت شما را بدانند. این ویژگی‌های مثبت بهتر است با آنچه که آنها می‌خواهند و به دنبال آن هستند مرتبط باشد. بنابراین، قبل از شروع مصاحبه، کمی در مورد اینکه چه نوع فردی برای این شغل مناسب است، تحقیق کنید، به خصوص اگر تازه‌کار هستید و برای اولین‌بار وارد بازار کار می‌شوید. این سوال را به عنوان فرصتی برای نشان دادن خود در نظر بگیرید. اینطور فکر کنید که شما در جلسه مصاحبه، محصول هستید و الان وقت آن است که خودتان را پروموت کنید. فقط تعدادی صفت را فهرست نکنید(هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد)، در عوض، از مثال‌هایی در دفاع از نظر خود استفاده کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید با یکی از موارد زیر پاسخ دهید:

To be punctual

 وقت‌شناس بودن

I’m a punctual person. I always arrive early and complete my work on time. My previous job had a lot of deadlines (time when you must finish something by) and I made sure that I was organized and adhered to (respected) all my jobs.

 

To be a team-player

روحیه کار تیمی داشتن

I consider myself to be a team-player. I like to work with other people and I find that it’s much easier to achieve something when everyone works together and communicates well.

 

در مصاحبه کاری انگلیسی حرفه‌ای عمل کنید!

To be ambitious

هدف داشتن

I’m ambitious. I have always set myself goals and it motivates me to work hard. I have achieved my goals so far with my training, education and work experience and now I am looking for ways to improve myself and grow.

 

To take initiative

ابتکار عمل داشتن

When I work, I always take initiative. If I see something that needs doing, I don’t wait for instruction, I do it. I believe that to be get anywhere in life, you need this quality.

 

To be proactive

فعال بودن

I’m proactive. When I think about things, I do them. I like to see results and it’s important in this industry to be proactive and responsible for your own actions.

 

To keep your cool

خونسرد بودن

I think it’s really important to be able to stay calm when you’re working as a reporter. It can get really stressful, but one of my greatest qualities is that I can keep my cool and I don’t allow the pressure to get to me, which helps me achieve all my goals and remain focused.

 

در جدول زیر تعدادی از کلماتی که در مصاحبه کاری انگلیسی کمکتان می‌کنند را آورده‌ایم:

ویژگی معنی به انگلیسی معنی به فارسی
Focused (Adj) To concentrate well متمرکز بودن: به خوبی روی موضوعی تمرکز می‌کنید.
Confident (adj) Not shy اعتمادبه‌نفس داشتن: خجالتی نیستید.
Problem-solver (N) Can find answers to problems easily توانایی حل مسئله داشتن: به‌سادگی برای مشکلات راه‌حل پیدا می‌کنید.
Team building skills (N) You’re able to take the lead and be the leader of the group توانایی تیم‌سازی: توانایی این را دارید که رهبر تیم باشید.
Negotiate (V) To be able to get a better deal that is favorable to you مذاکره: می‌توانید معامله‌ را طوری که باب‌میلتان باشد جوش بدهید.
To have a good work ethic (V) To work hard, follow the rules and respect your duties of the job اخلاق کاری: سخت‌کوش هستید، به قوانین احترام می‌گذارید و مسئولیت‌پذیر هستید.

به یاد داشته باشید: بسیار مهم است که پاسخ‌های خوب و محکمی بدهید و برای پاسختان مدرک بیاورید یا مثالی بزنید؛ در غیر این صورت به نظر می‌رسد که پاسخ‌ها را از قبل حفظ کردید. برخی از شرکت‌ها مستقیماً از شما نمی‌پرسند که نقاط قوت شما چیست(what your strengths are)، اما با استفاده از جملات مختلف درواقع همان را از شما می‌خواهند. به این مثال‌ها نگاه کنید:

Why do you think we should hire you?

چرا فکر می‌کنید باید شما را استخدام کنیم؟

Why do you think you’re the best person for this job?

چرا فکر می‌کنید بهترین فرد برای این موقعیت شغلی هستید؟

What can you offer us?

استخدام شما چه فایده‌ای برای ما دارد؟

What makes you a good fit for our company?

چه چیزی باعث می‌شود شما بهترین گزینه برای شرکت ما باشید؟

صحبت درباره نقاط ضعف در مصاحبه کاری انگلیسی

What are your weaknesses?

چی؟ من هیچ نقطه‌ضعفی ندارم! البته که دارید. هیچکس کامل نیست. همه نقاط ضعفی دارند، اما چیزی که با طرح این سوال بررسی می‌کنند این است که چطور نقاط ضعف خود را برطرف می‌کنید و می‌خواهند بدانند که چقدر خودآگاهی دارید(چقدر درباره خودتان می‌دانید).

ترفندی که در اینجا می‌توانید استفاده کنید این است که ویژگی‌های ضعیف را به ویژگی‌های مثبت تبدیل کنید. مثلا نقطه‌ضعف شما این است که زمان زیادی را صرف پروژه‌ها می‌کنید که باعث می‌شود کندتر کار کنید. این را با گفتن این جمله به یک ویژگی مثبت تبدیل کنید:

I sometimes am slower in completing my tasks compared to others because I really want to get things right. I will double or sometimes triple-check documents and files to make sure everything is accurate (correct).

من گاهی‌اوقات در انجام وظایفم در مقایسه با دیگران کندتر هستم چون واقعاً می‌خواهم کارها را درست انجام دهم. من فایل‌ها را دوبار یا گاهی سه بار بررسی می‌کنم تا مطمئن شوم همه‌چیز دقیق(صحیح) است.

یک ترفند عالی دیگر این است که در مورد یک نقطه ضعف صحبت کنید(مثل بی‌نظم بودن) و روش‌هایی را که برای غلبه بر آن استفاده می‌کنید ذکر کنید. به عنوان مثال:

I have created a time-management system, which allows me to list all my duties and organize my deadlines so I have a clearer idea of what I need to do.

من یک سیستم مدیریت زمان ایجاد کرده‌ام که به من امکان می‌دهد تمام وظایفم را فهرست کنم و ددلاین‌هایم را سازماندهی کنم. به‌این ترتیب، من ذهنیت واضح‌تری از کاری که باید انجام دهم دارم.

صحبت درباره دلیل ترک شغل قبلی در مصاحبه کاری انگلیسی

Why did you leave your last job?

اگر برای اولین شغل خود درخواست می‌دهید، این سوال برای شما مناسب نیست. با این حال، اگر قبلاً کار کرده‌اید، مصاحبه‌کننده می‌خواهد بفهمد که چرا شغل قبلی خود را ترک کرده‌اید. اخراج شدی؟ استعفا دادی؟ تعدیل شدی؟

اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید شغل قبلی خود را ترک کنید، در مصاحبه کاری انگلیسی، از گفتن هرچیز منفی در مورد محل کار یا رئیس قدیمی خود اجتناب کنید(حتی اگر واقعیت باشد).

در اینصورت فرد یا افرادی که با شما مصاحبه می‌کنند، فقط نسبت به شما نظر منفی خواهند داشت. به‌جای آن موارد زیر را بگویید:

I’m looking for new challenges.

من به دنبال چالش‌های جدید هستم.

I feel I wasn’t able to show my talents.

احساس می‌کنم نتوانستم استعدادهایم را نشان دهم.

I’m looking for a job that suits my qualifications.

من به دنبال شغلی هستم که با شرایطم مطابقت داشته باشد.

I’m looking for a job where I can grow with the company.

من به دنبال شغلی هستم که بتوانم با شرکت رشد کنم.

در مصاحبه کاری انگلیسی جوابهای محکمی بدهید

صحبت درباره تحصیلات در مصاحبه کاری انگلیسی

Tell us about your education

با این سوال می‌خواهند چیزهایی را که در رابطه با شغل موردنظرتان مطالعه کرده‌اید بدانند. دوره‌های آموزشی یا تحصیلات دانشگاهی. نیازی نیست تمام کارهایی را که از دوران دبستان انجام داده‌اید به آنها بگویید، فقط چیزهای مهم را عنوان کنید.

معنی نوع مدرک
مدرک تحصیلی دانشگاهی Degree
مدرک تحصیل فشرده مثلا یکساله در یک دانشگاه Diploma
مدرکی که نشان دهد شما در یک دوره شرکت کرده‌اید Certificate

اگر از شما این سوال را بپرسند:

Tell us about your scholastic record

در مورد سوابق تحصیلی خود به ما بگویید

‌می‌خواهند بدانند که چه نمراتی دریافت کرده‌اید.

صحبت  درباره اهداف آینده در جلسه مصاحبه شغلی به انگلیسی

Where do you see yourself 5 years from now?

اگر در مصاحبه کاری انگلیسی این سوال را از شما پرسیدند یعنی در مورد اهداف خود صحبت کنید که باز هم به شغل شما مربوط می‌شود، نه زندگی شخصیتان. بنابراین اگر تشکیل خانواده در لیست اهدافتان است، به آن اشاره نکنید! مراقب آنچه در جواب می‌گویید باشید، کمی جاه‌طلب بودن اینجا به‌کارتان می‌آید، اما نه خیلی جاه‌طلب، زیرا ممکن است به آنها این حس را منتقل کنید که شما یک تهدید(رقیب) برایشان هستید. می‌توانید بگویید:

By then I will have…I would have liked to…

تا آن زمان دوست دارم که…

Improved my skills

مهارت‌های خودم را بهبود ببخشم

Created more of a name for myself in the industry.

در این صنعت نام و نشانی کسب کنم.

Become more independent in what I do and productive.

در کاری که انجام می‌دهم مستقل‌تر و سازنده‌تر شوم.

Enhanced my knowledge.

دانشم را افزایش دهم.

Achieved a higher position.

به مقام بالاتری دست پیدا کنم.

Become a team leader…

رهبر تیم شوم…

صحبت درباره حقوق در مصاحبه کاری انگلیسی

What kind of salary do you expect?

با این سوال از شما می‌پرسند که انتظار دارید چقدر از این کار درآمد کسب کنید. منطقی باشید. در اینترنت میانگین حقوق را جستجو کنید. نگویید: I don’t know، این باعث می‌شود شما مطمئن به نظر نیایید. بدون اینکه خودتان را خیلی ارزان بفروشید یا خیلی بالا بروید، قیمت خود را بگویید. حقیقت این است که آنها قبلاً حقوقی در ذهنشان دارند، اما می‌خواهند بدانند که آیا شما این صنعت را می‌شناسید و آیا از مهارت‌های خود آگاه هستید یا خیر.

قبل از مصاحبه کاری انگلیسی درباره پوزیشن خود سرچ کنید

در مصاحبه شغلی انگلیسی شما سوال بپرسید

Do you have any questions for me/us?

مصاحبه‌کننده معمولاً مصاحبه را با این سوال تمام می‌کند. این سوال فقط ازروی ادب نیست، واقعا می‌خواهند شما صحبت کنید. به یاد داشته باشید، وقتی به این سوال پاسخ می‌دهید، همچنان دارند شما را قضاوت می‌کنند. سوالات احمقانه‌ای مثل این نپرسید:

What kind of work does your company do?

شرکت شما چه‌کاری انجام می‌دهد؟

Or how much vacation time do I get each year?

یا هر سال چقدر مرخصی دارم؟

سوالاتی مانند این‌ها را بپرسید:

Do you have any examples of projects that I would be working on if I were to be offered the job?

آیا نمونه‌ پروژه‌ای دارید که در صورت پیشنهاد کار روی آنها کار کنم؟

این نشان می‌دهد که شما به شغلتان علاقه‌مند هستید و نه اینکه صرفا دنبال کارید!

What is the typical day for this position (job)?

یک روز معمولی برای این موقعیت (شغل) چگونه است؟

بدانید چه وظایفی دارید و چه نوع کارهایی از شما انتظار می‌رود که به‌صورت روزانه انجام دهید.

Does the company offer in-house training to staff?

آیا شرکت آموزش‌های داخلی به کارکنان ارائه می‌دهد؟

این نشان می‌دهدکه شما دنبال چیزی بیشتر از یک شغل و به‌دنبال پیشرفت و رشد هستید.

What is the next step?

قدم بعدی چیست؟

این راهی است برای پرسیدن اینکه در مصاحبه بعدی چه خواهد شد. آنها به شما می‌گویند که چندروز طول می‌کشد تا تصمیم خود را بگیرند و در صورت نیاز به بازگشت برای مصاحبه دوم به شما اطلاع خواهند داد.

مصاحبه کاری انگلیسی نباید ترسناک باشد. تقریبا روال مشخصی دارند و سوالات تا حد زیادی شبیه به جلسات مصاحبه فارسی است. به یاد داشته باشید که تاثیرات اولیه مهم است، قبل از صحبت کردن فکر کنید، و مهارت‌های انگلیسی خود را نشان دهید و پاسخ‌های عالی برای تصاحب آن شغل بدهید. موفق باشید!

14 دیدگاه
 1. شادی

  مطالب بسیار کاربردی بود.

  1. لی‌لی قهرمان

   قربان شما شادی جان

 2. محمد حسام

  عالی بود…استفاده کردم ……دست شما درد نکنه.

  1. لی‌لی قهرمان

   قربان شما 🙂

 3. Flor

  دوستش داشتم‌جالب بود

  1. لی‌لی قهرمان

   خیلی خوشحالیم از کامنت‌تون فلور جان :*

 4. فاطمه

  عالی بود
  ممنون

  1. لی‌لی قهرمان

   ممنون از شما فاطمه جان 🙂

 5. سولماز

  سلام ، مطالبتون خیلی خوب بود ، امیدوارم بتونم از پس مصاحبه پیش رو بر بیام

  1. پریسا سالارکیا

   سلام ممنون که مخاطب ما هستین امیدواریم به خوبی از پس مصاحبتون بربیاین

 6. محسن

  ممنون از مقاله خوبتون

  1. پریسا سالارکیا

   ممنون از شما آقای محسن

   1. منا

    ممنونم بسیار کاربردی و مفید بود

    1. مونا الماسی

     خوشحالیم که براتون مفید بوده

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.