یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس، ۱۰ روش که باید بدانید!

اگر به‌ اندازه کافی اعتمادبه‌نفس دارید، می‌توانید از تمام دوره‌های گران‌قیمت انگلیسی و کتاب‌های درسی حجیم صرف‌نظر کنید و سعی کنید زبان انگلیسی بدون کلاس را تجربه کنید. یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس یکی از روش‌هایی است که بخصوص در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده و جالب اینجاست که بسیاری از افراد از این روش، جواب هم گرفته‌اند. در این مقاله از سفیر مگ درباره اینکه چطور زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم صحبت خواهیم کرد و روش‌های اثبات‌شده‌ای را در ادامه معرفی می‌کنیم. پس با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

چرا باید یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس را امتحان کنید؟

بسیاری از زبان‌آموزان در مورد مطالعه خودآموز زبان انگلیسی تردید دارند. اما امروز متوجه می‌شوید که تمام منابع موردنیاز برای یادگیری خودآموز زبان انگلیسی را می‌توانید در خانه خودتان پیدا کنید. حقیقت این است که اینترنت نه‌تنها بهترین منبع شما برای یادگیری زبان انگلیسی است، بلکه ساده‌ترین راه برای مطالعه در خانه در هر زمانی است که بخواهید. حتی برای مطالعه لازم نیست تمام مدت در خانه بمانید. هنگامی که منابع موردنیاز خود را در اختیار داشتید، می‌توانید آنها را با خود ببرید و در هر کجا که می‌خواهید مطالعه کنید.

بهترین مزیت یادگیری خودخوان زبان انگلیسی این است که، می‌توانید بدون نیاز به دنبال‌کردن درس‌های معلم یا توجه به دستاوردهای همکلاسی‌هایتان، با سرعت مناسب خودتان مطالعه کنید. مهمتر از آن اینکه برای یادگیری زبان انگلیسی کمتر به دیگران وابسته می‌شوید. از آنجایی که تنها درس می‌خوانید، انگیزه بیشتری برای شما وجود دارد که ثابت کنید می‌توانید زبان انگلیسی را خودتان از صفر یاد بگیرید.

اگر انگیزه وجود داشته باشد، رسیدن به موفقیت سخت نخواهد بود.

زبان انگلیسی بدون کلاس، 10 روش برای یادگیری انگلیسی بصورت خودخوان

چطور زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم؟ اول، باید راهی را پیدا کنید که با آن راحت‌ باشید و در عین حال از یادگیری لذت ببرید. این روش باید در شما انگیزه ایجاد کند، تا زمانی که آماده استفاده از سایر روش‌های یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس باشید. در ادامه 10 روش را برای شروع بررسی می‌کنیم:

1. به موسیقی گوش دهید و اشعار را یاد بگیرید

همه موسیقی را دوست دارند. با این حال، برای یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس، باید به آهنگ‌های انگلیسی پایبند باشید. آهنگ‌ موردعلاقه شما چیست؟ آیا Ed Sheeran را دوست دارید یا Maroon 5 را؟ همیشه بهتر است با آهنگ‌های محبوبتان تمرین کنید، چون لازم است همه‌جا صدای آنها را بشنوید، حتی اگر در ماشین، سوپرمارکت یا مرکزخرید باشید. همچنین می‌توانید آنها را از طریق رادیوی انگلیسی به‌صورت آنلاین بشنوید.

در مورد ژانر موسیقی، در ابتدای راه بهتر است از راک و رپ اجتناب کنید زیرا اشعار آنها اغلب نامفهوم هستند (به دلیل ریتم سریع آنها گوش‌دادن و فهمیدنشان دشوار است). برای یادگیری لغت و تلفظ، وقتی در ابتدای مسیر هستید، تمرین خوبی نخواهد بود. اما وقتی توانستید گلیم خودتان را از آب بیرون بکشید، توصیه می‌شود برای بهبود لهجه انگلیسی و تلفظ کلمات ناآشنا، با رپ، دوستی نزدیک‌تری داشته باشید. اگر زبان انگلیسی بدون کلاس و خودخوان را انتخاب کرده‌اید، حتی اگر به رپ علاقه ندارید توصیه می‌شود این‌کار را جدی بگیرید.

برای یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس موسیقی را جدی بگیرید!

برای شروع، به YouTube بروید و موزیک ویدیو یا فایل صوتی موردعلاقه خود را جستجو کنید. بارها و بارها به آن گوش دهید تا زمانی که آهنگ را به‌خوبی بشناسید. پس از آن، متن آهنگ را جستجو کنید. به عنوان مثال، می‌توانید ابتدا به موزیک ویدیو یا آهنگ «Thinking Out Loud» از Ed Sheeran گوش دهید و سپس همراه با متن، ترانه را بخوانید. زمانی که کل ترانه را یاد گرفتید، زمان آن رسیده است که یک‌بار بصورت آکاپلا (بدون موسیقی) یا یک‌بار بصورت کارائوکه (فقط موسیقی) از آهنگ را خودتان اجرا کنید. کار لذت‌بخشی است، امتحانش کنید!

 

2. ویدیوهای انگلیسی در مورد علایق خود را تماشا کنید

برای یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس یوتیوب بهترین دوست شما خواهد بود. در YouTube، می‌توانید ویدیوهای متنوعی را تماشا کنید. این روش یکی از بهترین روش‌ها برای درک و ارتباط انگلیسی شماست. تماشای مصاحبه‌ها و نقدها به شما کمک می‌کند تا با مکالمه انگلیسی آشنا شوید و بدانید چگونه باید با افراد دیگر ارتباط برقرار کنید. لازم نیست حتما ویدیوهای مصاحبه یا نقد و بررسی رسمی را تماشا کنید. شاید تکنولوژی را دوست داشته باشید و بخواهید در مورد یک مدل خاص بیشتر بدانید. چرا یک ویدیوی نقد یا آنباکسینگ تماشا نمی‌کنید؟ به عنوان مثال، می‌توانید ویدیوی بررسی آیفون جدید شرکت اپل را تماشا کنید.

اگر به فیلم علاقه دارید، می‌توانید مصاحبه‌های بازیگران موردعلاقه خود را تماشا کنید. واقعاً مهم نیست که ویدیوی مصاحبه اخیرا منتشر شده باشد، مهم این است که شما به محتوای واقعی انگلیسی گوش می‌دهید و از آن یاد می‌گیرید. در مورد محتوای واقعی انگلیسی صحبت کنیم، چقدر عالی می‌شد اگر درس‌های انگلیسی شما پر از محتوای واقعی باشد! مورد بعدی همان چیزی است که نیاز دارید.

3. چطور بدون کلاس زبان یاد بگیریم؟ فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی انگلیسی را تماشا کنید

تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی انگلیسی نیز به بهبود مکالمه و درک زبان انگلیسی کمک می‌کند. با استفاده از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی، اصطلاحات عامیانه رایج انگلیسی را یاد می‌گیرید و دایره لغات انگلیسی خود را گسترش می‌دهید. اگر در درک آنچه بازیگران می‌گویند مشکل دارید، بهتر است ابتدا از زیرنویس استفاده کنید. هنگامی که با کلمات بیشتر آشنا شدید، سعی کنید زیرنویس‌ها را حذف کنید و درک انگلیسی خود را محک بزنید.

سعی کنید تا آنجا که می‌توانید دیالوگ‌ها را تمرین کنید. اگر دیالوگ‌ها را متوجه نشدید، می‌توانید متن فیلم را به‌صورت آنلاین جستجو کنید. پایگاه داده اینترنتی فیلم (IMDb) لیست خوبی از فیلمنامه‌ها را دارد که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید. به‌سادگی می‌توانید هر فیلمی را در آن جستجو کنید و در حین تماشای فیلم‌، دیالوگ‌ها را بخوانید.

4. یاد بگیرید که چطور از رسانه‌های انگلیسی بیشترین بهره را ببرید

آهنگ‌ها، ویدیوها، برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های انگلیسی می‌توانند به شما کمک کنند که هرچه بهتر مثل یک آمریکایی انگلیسی صحبت کنید. اما گاهی‌اوقات، درک آنها سخت است. افرادی که در رادیو، تلویزیون یا در فیلم حضور دارند ممکن است سریع صحبت کنند. ممکن است حرف یکدیگر را قطع کنند یا از عباراتی استفاده کنند که شما ندانید. کاراکتر یک فیلم قرار نیست بخاطر شما برای گفتن یک دیالوگ ساده متوقف شود.

پرش مستقیم به رسانه‌های انگلیسی می‌تواند کمی ترسناک باشد. اگر می‌خواهید دچار سردرگمی نشوید، می‌توانید یک فرهنگ لغت و دفترچه یادداشت همراه خود داشته باشید. کلماتی را که می‌دانید و نمی‌دانید یادداشت کنید و واژگان ناآشنا را جستجو کنید. چه بسا می‌توانید عبارات کلیدی را یادداشت کنید و سعی کنید در اسرع وقت از آنها در مکالمه استفاده کنید.

5. گرامر خود را با آزمون‌های آنلاین انگلیسی تست کنید

وقتی بدون کلاس، زبان انگلیسی را مطالعه می‌کنید، مشکل احتمالی این است که اشتباهات و خطاهایی که مرتکب می‌شوید از زیر دستتان در برود. از سوی دیگر، به همین دلیل است که خودآموزی انگلیسی راهی بسیار عالی است همیشه می‌توانید بررسی کنید که آیا درست می‌گویید یا نه. برای زبان‌آموزان خودآموز، همیشه این سوال وجود دارد که “آیا درست می‌گویم؟” یکی از راه‌های آسان برای آزمایش خود، انجام آزمون‌های آنلاین رایگان انگلیسی است. این آزمون‌ها گرامر زبان انگلیسی، ساختار جمله، درک مطلب و خیلی چیزهای دیگر را تست می‌کنند. این آزمون‌ها را به‌صورت هفتگی یا ماهانه انجام دهید تا مطمئن شوید در مسیر درستی هستید.

تعیین سطح زبان سفیر بهترین راه برای محک دانش زبان شما | زبان انگلیسی بدون کلاس

6. با دوستان خود بصورت آنلاین چت کنید

چت کردن با دوستان به‌صورت آنلاین راهی سرگرم‌کننده برای یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس است. این روش با صحبت کردن با یک معلم یا درس‌خواندن در کلاس یا حتی استفاده از زبان انگلیسی در محل کار به دلیل آرامش و سادگی آن متفاوت است. می‌توانید در فیسبوک، توییتر، واتسپ یا حتی از طریق تماس‌های صوتی اسکایپ چت کنید. چت کردن یک راه شگفت‌انگیز برای یادگیری زبان انگلیسی است زیرا آنچه را که یاد گرفته‌اید به روشی معمولی و بدون استرس به کار می‌گیرید.

از طریق چت صفحه‌کلید، قبل از زدن دکمه “Enter”، خطاهای دستور زبان را بررسی کنید. با تماس‌های صوتی آنلاین، مکالمه انگلیسی خود را تمرین می‌کنید. علاوه بر این، صحبت کردن با دوستانتان این کار را برای شما انگیزه‌بخش‌تر می‌کند. نه‌تنها می‌توانید به آنها ثابت کنید که سطح انگلیسی شما درحال پیشرفت است، بلکه با دانستن اینکه می‌توانید آزادانه با دوستان خود در هر زمان انگلیسی صحبت کنید، احساس رضایت بیشتری می‌کنید.

7. کتاب‌های الکترونیکی، مقالات و مجلات آنلاین بخوانید

برای تجربه زبان انگلیسی بدون کلاس، خواندن نیز به اندازه گوش دادن اهمیت دارد. خواندن و گوش دادن هم ذهن را فعال‌تر می‌کنند و هم به شما یاد می‌دهد که به زبان انگلیسی فکر کنید. انگلیسی‌زبانان غیربومی همیشه مجبورند انگلیسی را در ذهن خود ترجمه کنند و این مسئله باعث تاخیر در پاسخگویی آنها می‌شود.

با این حال، اگر ذهن برای فکر کردن به زبان انگلیسی آموزش داده شود، درک زبان و صحبت کردن آسان‌تر خواهد شد. هرچه بیشتر بخوانید، بیشتر در معرض ساختار جمله انگلیسی، واژگان جدید و الگوهای گفتاری رسمی و غیررسمی قرار می‌گیرید. این بدان معناست که وقتی شروع به صحبت کردن به زبان انگلیسی می‌‎کنید، جملات زیادی برای انتخاب دارید.

اینترنت گنجینه‌ای از کتاب‌های الکترونیکی، مقالات و مجلات انگلیسی است. منبعی با موضوعی پیدا کنید که واقعا به آن علاقه دارید. آیا آشپزی، باغبانی یا مطالعه در مورد روابط را دوست دارید؟ می‌توانید هرچیزی را که می‌خواهید بخوانید؛ زیرا هر کلمه جدیدی که یاد می‌گیرید یا هر کلمه قدیمی که دوباره یاد می‌گیرید برای شما مثل دانش و تمرین جدید است.

8. در مورد چیزی که به آن فکر می‌کنید بنویسید

درنهایت، باید آنچه را که از طریق خودخوان آموخته‌اید، در عمل به کار ببندید. یک راه عالی برای شروع زبان انگلیسی بدون کلاس، این است که چیزی از خودتان بنویسید. می‌توانید با یک وبلاگ شخصی شروع کنید. نوشتن تمام آموخته‌های شما را در کنار هم قرار می‌دهد و متوجه می‌شوید چقدر در مورد گرامر، واژگان و درک کلی انگلیسی می‌دانید. پس از نوشتن، به‌راحتی اشتباهات خود را بررسی کنید.

برای انجام این‌کار، بهتر است نوشته خود را در یک فایل قرار دهید تا بتوانید از نرم‌افزارهای بررسی گرامر برای یافتن اشتباهات و خطاهای کار خود استفاده کنید. شما دارید زبان انگلیسی بدون کلاس را تجربه می‌کنید پس خودتان معلم خودتان باشید و هرجا نیاز داشتید، از ابزارها استفاده کنید.

برای یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس باید به انگلیسی فکر کنید

9. به وب‌سایت‌های تبادل زبان آنلاین بپیوندید

زبان‌آموزان انگلیسی دوست دارند با انگلیسی‌زبانان نیتیو(Native) صحبت کنند و خبر خوب این است که وبسایت‌های متعددی وجود دارند که به‌طورخاص بر تبادل زبان تمرکز دارند. یکی از بهترین روش‌ها برای خواندن زبان انگلیسی بدون کلاس انجمن‌های تبادل زبان هستند. به یک انجمن تبادل زبان بپیوندید تا بتوانید با سایر دانشجویان خودآموز مثل خودتان ارتباط برقرار کنید.

یکی از وبسایت‌هایی که می‌توانید امتحان کنید Speaky است، جایی که با انگلیسی‌زبانان بومی آشنا می‌شوید که از صحبت کردن و کمک به شما خوشحالند. همچنین می‌توانید Coeffee را امتحان کنید، که وبسایتی است که در آن می‌توانید بازی‌های آنلاین واژگان انگلیسی و تلفظ را با افراد دیگر انجام دهید.

10. هرجا که می‌روید انگلیسی صحبت کنید

در روش یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس، تمرین و یادگیری زبان انگلیسی نباید به خانه یا با افرادی که می‌شناسید محدود شود. اگر در یک کشور انگلیسی زبان هستید و برای یافتن یک کالای خاص به مرکزخرید می‌روید، در فروشگاه به زبان انگلیسی صحبت کنید و استرس نداشته نباشید!

برای آماده شدن، قبل از اینکه خانه را ترک کنید، تمام واژگان موردنیاز برای خرید را جستجو کنید. این‌کار به شما کمک می‌کند تا آنچه را که می‌خواهید به‌راحتی درخواست کنید، و همچنین به شما کمک می‌کند تا پاسخ‌هایی را که می‌شنوید درک کنید یا اگر در مورد خدمات یا محصولی از طریق تلفن پرس‌وجو می‌کنید، به زبان انگلیسی صحبت کنید. تا جایی که ممکن است، سعی کنید در هر کجا که هستید انگلیسی صحبت کنید، حتی اگر شخصی که با او صحبت می‌کنید واقعاً مسلط نباشد.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.