لیسنینگ آیلتس : ۸ کار ساده برای دریافت بالاترین نمره Listening آیلتس

هشت روش برای بهبود نمره لیسنینگ آیلتس

فرض کنید در جلسه آزمون آیلتس هستید، قطعاً برای شما هم در بخش لیسنینگ آیلتس این موضوع اتفاق افتاده است که: “چی گفت؟ وای نه، نشنیدم، این بخش رو کاملا از دست دادم!”

اگر جوابتان بله است، در ادامه هشت روش برای بهبود نمره Listening آزمون آیلتس آورده شده است.

در Listening آزمون آیلتس سورپرایز نشوید: آزمون را بلد باشید

همانطور که احتمالاً می­‌دانید، تمامی آزمون‌های آیلتس شبیه به هم و دارای قالب مشابه هستند. آزمون‌های آیلتس آکادمیک و عمومی (جنرال) دقیقاً مشابه هستند.

هشت روش برای بهبود نمره لیسنینگ آیلتس Listening

در رابطه با هر بخش آزمون، جدول زیر می‌تواند یادآوری خوبی برای شما باشد:

بخش نوع شنیدن موضوع نمونه
۱ مکالمات روزمره انگلیسی می­‌خواهی به سینما بروی؟
۲ مونولوگ (یک نفر درباره موضوع مشخصی صحبت می­کند) مزایای حمل و نقل عمومی
۳ مکالمه­ ۲ تا ۴ نفر در یک چیدمان آکادمیک (دانشگاهی) بهترین روش انجام یک ارائه (پرزنت) در کلاس
۴ مونولوگ در مورد یک موضوع آکادمیک درس دانشگاهی: تجارت آنلاین

YOLO!

YOLO مخفف جمله You Only Listen Once به این مفهوم است که: “شما فقط یک بار می‌توانید گوش دهید” که از جهاتی شبیه زندگی واقعی است. شما فقط یک شانس برای شنیدن دارید.

بسیاری از ما شانس و امکان دوباره گوش دادن را دوست داریم، ولی آیلتس این امکان را به شما نمی‌­دهد. در اینجا نکاتی برای عملکرد بهتر با فقط یکبار گوش دادن آورده شده است:

 • وقتی که تست‌ها را تمرین می­‌کنید، فقط یک‌بار گوش دهید. به این موضوع عادت کنید تا در کسب نمره Listening آیلتس بهتر موفق تر باشید.
 • ضعف‌های مهارت شنیداری خود را شناسایی کرده و روی بهبود آنها کار کنید.
 • در برگه­ سوالات، زیر کلمات کلیدی خط بکشید. برای شنیدن آن لغات و مترادف‌هایشان خود را آماده کنید.
 • وضعیت‌های مختلفی از شنیدن را تمرین کنید (سخنرانی‌­ها، مکالمه، گپ زدن، و غیره)

از قلبتان پیروی کنید

از قلبتان پیروی کنید یا به عبارتی دیگر، به موضوعاتی گوش کنید که دوست دارید! زمانی که تمرین می­‌کنید، موضوعات جذاب را انتخاب کنید. جذاب برای شما. اگر شما تنیس حرفه­‌ای را دوست دارید، پادکست‌هایی در مورد تنیس حرفه‌­ای گوش کنید. اگر به تاریخ مرتبط با امپراطوری رُم علاقه‌مندید، به داستان‌های مربوط به تاریخ رُم گوش کنید. این مساله کاملاً شناخته شده است که ما به چیزهایی که از شنیدن آنها لذت می‌­بریم بهتر گوش می­‌دهیم.

اگر واقعاً دوست دارید به خودتان انگیزه بدهید و از هر تمرین شنیداری که انجام می‌دهید بیشترین فایده را ببرید، این روش را امتحان کنید. انجام این کار حتی ممکن است برایتان سرگرم‌کننده هم باشد!

اسکریپت (Script) فایل‌های صوتی

زمانی­ که تست‌های تمرینی برای تقویت لیسنینگ آیلتس را انتخاب می­کنید یا به دنبال آنها می­‌گردید، سعی کنید آنهایی را پیدا کنید که متن‌شان هم موجود باشد. اسکریپت‌ها متن‌های کلمه به کلمه نوشته شده­ فایل صوتی­‌هایی هستند که شما به آنها گوش می­‌دهید. فعالیت‌های زیادی را می‌­توانید با اسکریپت‌ها انجام دهید. ما در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنیم:

 • چک کردن دقت: ابتدا بدون نگاه کردن به اسکریپت به فایل صوتی گوش دهید و نُت‌بردارید. بعد از آن نت‌هایتان را با اسکریپت مقایسه کنید. دقت‌تان، املا و سوء برداشت احتمالی را چک کنید.
 • بلند بخوانید: بعد از بلند خواندن، به فایل صوتی گوش کنید. چقدر دقیق بودید؟ آیا خواندن شما هم مثل خواننده در فایل صوتی بود؟
 • گوش بدهید و همراه با آن بخوانید: هنگامی که گوش می­‌کنید، متن را دنبال کنید. این کار باعث ایجاد اتصال قوی در بین تلفظ و درک مفهوم کلمات کلیدی می­‌شود. توجه داشته باشید که کلیدواژه­‌ها چگونه رساتر و بلندتر تلفظ می‌­شوند.

مترادف‌­ها

مترادف‌ها کلمات یا عباراتی هستند که معنای مشابه یا یکسان دارند. آیا تاکنون در یک کلاس آمادگی برای آیلتس شرکت کرده­‌اید؟ اگر بله، شما احتمالاً می­‌دانید که مترادف‌ها در تمامی بخش‌های آزمون مهم هستند. در آزمون گفتاری و نوشتاری، شما می‌بایست نشان دهید که می­دانید چگونه از مترادف‌ها استفاده کنید. در آزمون درک مطلب و لیسنینگ آیلتس بسیاری از سوالات از مترادف‌ها استفاده می­‌کنند. برای مثال:

متنی که در فایل شنیداری گفته می­‌شود: «دوشس، تنها دختر پادشاه کیست…»

سوال مربوطه در آزمون شنیداری:

چه کسی پرنسس است؟

a. دوشس

b. دوک

c. هیچکدام

لیسنینگ آیلتس چیست؟ نکات ویژه نمره 8 در IELTS Listening

از شنیدن در دنیای واقعی استفاده کنید

انگلیسی فقط یک آزمون نیست. بلکه یک زبان است. آیلتس شما را بر اساس دانش و مهارت‌هایتان در این زبان می­‌سنجد. یکی از بهترین راه‌های یادگیری خوب یک زبان و عملکرد خوب در آزمون، استفاده از انگلیسی در زندگی واقعی است. هر روزی که شما یک مکالمه ندارید، یک فرصت از دست رفته است. بنابراین شانس بعدی که دارید این است که به انگلیسی چت کنید، پیام بفرستید، ایمیل بزنید، بحث کنید، و حتی بخندید!

دوبار آن‌ را چک کنید، دقیق باشید!

خطاهای کوچک می‌­توانند بزرگ به حساب بیایند. چند اشتباه ساده می­‌توانند تفاوت بین نمره­­ ۵/۵ و ۶ در آزمون لیسنینگ آیلتس باشند. در ادامه چند مثال نشان داده شده است که چگونه چند اشتباه کوچک می‌­توانند برایتان گران تمام شوند.

پاسخ آزمون دهنده پاسخ صحیح نوع اشتباه
گربه گربه­‌ها پاسخ جمع بود، نه مفرد
۳۰ ۳۰ دلار واحد مشخص نشده
Franch French (فرانسوی) ایراد املایی
او به رستوران رفت رستوران پاسخنامه گفته که «یک کلمه»

به انگلیسی فکر کنید

بسیاری از متخصصان زبان در یک قانون کلیدی متفق‌القول هستند. “فکر کردن در یک زبان مشخص، به شما در یاد گرفتن آن زبان کمک می­‌کند”. بسیاری از دانشجویان زبان انگلیسی اغلب سعی می­‌کنند هر چیزی را در ذهنشان ترجمه کنند. هرگز این کار را نکنید. ترجمه دو ایراد اساسی دارد. اول، کندتر است. دوم، شما زبان خودتان را به یاد می‌­آورید و انگلیسی را فراموش می­‌کنید.

در آزمون مهارت لیسنینگ آیلتس فرصت کافی برای ترجمه نخواهید داشت. همچنین، باید کلمات کلیدی انگلیسی را به خاطر بیاورید. بنابراین، هنگامی که انگلیسی تمرین می­‌کنید …. به انگلیسی فکر کنید!

1 دیدگاه
 1. Samira

  مکالمات انگلیسی روزمره انگلیسی
  مونولوگ ( یک نفر درباره موضوع شخصی صحبت می کند)
  مکالمه ۲تا۴ نفر در یک چیدمان آکادمیک ( دانشگاهی)
  مونولوگ در مورد یک موضوع آکادمیک

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.