چرا نمی‌ توانم انگلیسی صحبت کنم؟[این اشتباه‌ها را نکن!]

چرا نمی‌ توانم انگلیسی صحبت کنم؟ اگر به تازگی یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کرده‌ باشید، طبیعی است که نتوانید در موقعیت‌های گوناگون به این زبان صحبت کنید. با این حال، افراد زیادی را می‌شناسم که پس از سال‌ها آشنایی با انگلیسی، هنوز نمی‌توانند مکالمات خود را به خوبی پیش ببرند. مشکل از کجاست؟ پاسخ ساده است؛ یادگیری نادرست.
در این مطلب، با اشتباهاتی آشنا خواهیم شد که باعث اختلال در روند یادگیری مکالمه انگلیسی می‌شوند. اگر شما هم با این مشکل رو به رو هستید، حتما تا پایان با ما همراه باشید.

چرا نمی‌توانم انگلیسی صحبت کنم؟

وقتی یک زبان تازه می‌آموزید، درست مانند کودکی هستید که به تازگی حرف‌زدن یاد می‌گیرد. در ابتدا، ممکن است کمی برایتان دشوار باشد که منظور خود را با زبان جدید بیان کنید، اما این مشکل باید کم‌کم رفع شود. اگر پس از سال‌ها مطالعه زبان انگلیسی، هنوز از خود می‌پرسید که چرا نمی‌توانم به زبان انگلیسی صحبت کنم، احتمالا اشتباهات زیر را در مسیر یادگیری مرتکب شده‌اید:

سطح واقعی خود را نمی‌دانید

نخستین مشکل در یادگیری هر زبانی، این است که دقیقا نمی‌دانید کجای راه هستید؟ این موضوع، بیشتر زمانی پیش می‌آید که از قبل با زبان مقصد آشنا باشید و وقفه‌ای در روند یادگیریتان به وجود آمده باشید.
پیش از شرکت در کلاس یا خواندن منابع مختلف، باید آزمون تعیین سطح بدهید. این آزمون، به شما می‌گوید تا چه اندازه با زبان انگلیسی آشنا هستید و چقدر تا سطح پیشرفته فاصله دارید.
بهترین انواع تعیین سطح، آن‌هایی هستند که تمام مهارت‌های زبانی را می‌سنجند و در نهایت، منابع متناسب با سطح فعلی شما را معرفی می‌کنند. در موسسه سفیر می‌توانید به صورت آنلاین یا حضوری تعیین سطح شوید و در عین حال، منابع و کلاس‌های مناسب برای بهبود سطح خود را بشناسید.

هدفتان از یادگیری مبهم است

چرا می‌خواهید صحبت به زبان انگلیسی را بیاموزید؟ ممکن است قصدتان مهاجرت باشد، در حال شرکت در کلاس آمادگی آیلتس باشید، قصد استخدام داشته باشید یا نه، در یک ظهر تابستانی ناگهان از خود بپرسید: «چرا نمی‌ توانم انگلیسی صحبت کنم؟» در هر یک از این شرایط، نوع یادگیری متفاوت است.
وقتی هدف مشخصی ندارید، نمی‌توانید کلاس یا منبع مناسبی انتخاب کنید. یادگیری مکالمه روزمره انگلیسی نیاز به زمان کمتری دارد و با شرکت در کلاس‌های عمومی امکان‌پذیر است؛ اما اگر قصد کار یا ادامه تحصیل دارید، اوضاع کمی پیچیده‌تر می‌شود و باید روش‌های دیگری را به کار ببندید.

خود را با زبان درگیر نمی‌کنید

احتمالا شنیده‌اید که می‌گویند برای یادگیری انگلیسی، باید حتی فکرهایتان هم به این زبان باشد. بیشتر افرادی که در مکالمه انگلیسی مشکل دارند، خود را به کلاس درس محدود می‌کنند و در زندگی روزمره، با این زبان درگیر نیستند.
سعی کنید علاقمندی‌هایتان را به زبان انگلیسی دنبال کنید؛ مثلا در آموزش زبان به کودکان 7 ساله، از انیمیشن یا موزیک کودکانه استفاده می‌شود. شما هم می‌توانید فیلم، کتاب، پادکست، اخبار یا هر چیزی که به آن علاقه دارید را به این زبان دنبال کنید تا با مکالمات معمول بیشتر آشنا شوید.

یادگیری تک بعدی دارید 

بیشتر زبان‌آموزان برای کسب نمرات بهتر در آزمون‌های زبان انگلیسی، روی یک یا دو مهارت خاص مانند گرامر یا دایره لغات متمرکز می‌شوند. این کار به چند دلیل اشتباه است:
1. باعث خستگی و دلزدگی از آموزش می‌شود.
2. کاربردی نیست و نتیجه مشهود ندارد.
3. تا وقتی که از آموخته‌ها استفاده نکنید سطح خود را نمی‌دانید.
در واقع یادگیری تک‌بعدی، هیچ کمکی در مکالمه به شما نخواهد کرد. لغات و گرامر در کنار یکدیگر یک مکالمه خوب را می‌سازند؛ بنابراین حوزه یادگیری خود را گسترش دهید و آموخته‌های خود را مدام به کار ببرید تا نتیجه بهتری بگیرید.

میان منابع مختلف گم شده‌اید!

در این هفته ۵ کتاب خوانده‌ام، صدها اخبار انگلیسی شنیده‌ام، ۱۰ فیلم دیده‌ام، مدام پادکست گوش می‌دهم و همزمان در کلاس مکالمه هم شرکت می‌کنم، پس چرا نمی‌ توانم انگلیسی صحبت کنم؟ جواب واضح است! شما آنقدر غرق منابع شده‌اید که یادگیری را فراموش کرده‌اید.
آموزش زبان نیازمند تحلیل، تمرین و تکرار است. نمی‌توانید در یک هفته هزاران منبع انگلیسی بخوانید و ببینید و انتظار یادگیری خارق‌العاده داشته باشید. در عوض بهتر است روی یک منبع زمان و دقت کافی بگذارید؛ مثلا یک سریال را از اول تا آخر ببینید، دیالوگ‌های مهم آن را یادداشت کنید، گرامرها را تحلیل کنید و در نهایت آموخته‌ها را به کار ببرید تا نتیجه پایدارتری بگیرید.

از اشتباه کردن می‌ترسید

رایج‌ترین پاسخ به سوال «چرا نمی‌ توانم انگلیسی صحبت کنم؟» همین مورد است. اغلب افراد، می‌ترسند که به خاطر تلفظ غلط، کاربرد نادرست کلمات یا تپق زدن مورد تمسخر واقع شوند. همچنین گاهی زبان آموزان با خود فکر می‌کنند که به خوبی نمی‌توانند منظور خود را منتقل کنند و سکوت را ترجیح می‌دهند.
به این فکر کنید که اگر یک کودک از همان روز اول به چنین چیزهایی فکر می‌کرد، هیچوقت فرصت رشد نداشت! هرچه بیشتر اشتباه کنید، بیشتر هم یاد می‌گیرید. پس آموخته‌هایتان را مدام به کار ببرید، حتی اگر به نظرتان کمی مضحک است. این کار کم‌کم باعث بهبود مهارت مکالمه خواهد شد.

روش‌های اصلی و فرعی را نمی‌شناسید

آیا کسی را می‌شناسید که با تماشای فیلم، صفر تا صد یک زبان جدید را آموخته باشد؟ با گوش دادن به موسیقی چطور؟ یا شنیدن اخبار روزانه؟ هیچ یک از این روش‌ها، به تنهایی کارایی لازم را ندارند. یادگیری مکالمه زبان انگلیسی، نیازمند روش‌های اصولی و دقیق است.
در ابتدا، حتما یک روش اصلی(مانند شرکت در کلاس یا خرید پکیج آموزشی) را انتخاب کنید تا اصول زبان انگلیسی مانند گرامر، ساختار جملات و لغات اصلی را بیاموزید. سپس با کمک روش‌های فرعی، کاربردهای آموخته‌هایتان را بررسی کنید تا در ذهنتان تثبیت شوند.

مداومت و پیگیری ندارید

تصور کنید امروز کلاس آمادگی آیلتس را به پایان برسانید و ۵ سال بعد در آزمون شرکت کنید؛ احتمال موفقیتتان چقدر است؟ خیلی کم! دقیقا به همین دلیل است که برای یادگیری مکالمه، باید حتما مداومت داشته باشید. اینکه امروز یک فیلم ببینید و تا ماه بعد هیچ کاری برای یادگیری نکنید، به هیچ عنوان شما را به نتیجه نمی‌رساند.

روش یادگیری صحیح مکالمه انگلیسی

حال که به پاسخ سوال «چرا نمی‌ توانم انگلیسی صحبت کنم؟» رسیدیم، وقت آن است که بفهمیم کدام روش می‌تواند منجر به یادگیری بهتر و سریع‌تر مکالمه انگلیسی شود. یک آموزش خوب، باید مشخصات زیر را داشته باشد:
● شرکت در آزمون تعیین سطح پیش از شروع
● استفاده از منابع معتبر و کاربردی
● تنوع مطالب در عین پرهیز از سردرگمی
● تعیین هدف‌های دقیق و کوچک برای یادگیری
● درگیری روزمره با آموخته‌های انگلیسی
● مداومت و تمرین منظم مکالمه

شرکت در کلاس‌های انگلیسی سفیر، با رعایت تمامی اصول یادگیری، یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش مکالمه زبان انگلیسی است. این کلاس‌ها از آموزش زبان به کودکان 7 ساله تا بالاترین سنین ممکن را پوشش می‌دهند. در هر سطحی که باشید و قصدتان از یادگیری مکالمه انگلیسی هرچه که باشد، این کلاس‌ها می‌توانند شما را از شر سوال «چرا نمی‌ توانم انگلیسی صحبت کنم؟» خلاص کنند!

کلاس زبان انگلیسی

سخن پایانی
مکالمه به زبان انگلیسی، مهم‌ترین نشانه یادگیری کامل این زبان است. با این حال از هر صد زبان آموز، حداقل ۵۰ نفر مدام از خود می‌پرسند که «چرا نمی‌ توانم انگلیسی صحبت کنم؟» پاسخ این سوالات، در اشتباهات رایجی است که هنگام یادگیری مرتکب می‌شوید. در این مطلب، مهم‌ترین خطاها در یادگیری مکالمه انگلیسی را گوشزد کردیم. به نظر شما، دیگر چه چیزهایی روند یادگیری صحبت به انگلیسی را مختل می‌کنند؟ حتما تجربه‌های خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و راه حل خود را بیان کنید.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.