آزمون PET چیست؟ مرجع کامل + معرفی منابع آزمون PET

 هر ساله، هزاران نفر که قصد دارند از راه بهبود زبان انگلیسی، چشم‌انداز تحصیلی، مسافرتی و یا شغلی خودشان را گسترش دهند، برای آزمون PET یا آزمون KET آماده می‌شوند.فردی که نمره قابل قبول آزمون PET را دریافت می‌کند می‌تواند در یک کشور انگلیسی زبان به راحتی و با استفاده از مهارت‌های زبان انگلیسی که آموخته، در موقعیت‌های کاری و اجتماعی موفق عمل کند.

درباره آزمون PET،آزمون PET چیست؟

معنی و مفهوم آزمون PET چیست؟ PET یکی از آزمون‌های موسسه کمبریج انگلستان است که در سطح متوسط زبان انگلیسی برگزار می‌شود و به متقاضیان خود مدرک سطح B1 زبان انگلیسی اعطا می‌کند.

آزمون PET

در سطح B1 از متقاضیان انتظار می‌رود:

 • منظور اصلی اعلان‌های عمومی و دستورالعمل‌های ساده را بفهمند.
 • هنگام مسافرت‌های توریسیتی به کشورهای انگلیسی زبان، بر بیشتر موقعیت‌های احتمالی که با آن روبه‌رو می‌شوند تسلط داشته باشند.
 • دانش پرسیدن سوالات ساده را داشته باشند بتوانند در گفت‌و‌گوهای طبیعی در محیط‌های طبیعی شرکت کنند.
 • از پس نوشتن ایمیل و نامه‌های ساده درباره موضوعات ساده و روزمره بربیایند.

آزمون PET مناسب چه کسانی است؟

آزمون پت در سطح دوم آزمون‌های پنج‌گانه دانشگاه کمبریج قرار می‌گیرد و برای کسانی طراحی شده که سطح زبان انگلیسی آنها برای فعالیت‌های اجتماعی هر روزه در محل کار و تحصیل مناسب است.داشتن این مدرک نشان می‌دهد که شما توانایی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در شغل‌های اداری و مدیریتی و حتی توریسم را نیز دارید.

در نتیجه مدرک PET مورد قبول بسیاری از کارفرمایان در بسیاری از کشورها است پس اگر به مهاجرت کاری فکر می‌کنید قبولی در این آزمون می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

آزمون PET چقدر اعتبار دارد؟

این آزمون عموماً توسط نوجوانان و بزرگسالان مورد تقاضا قرار می‌گیرد که نشان دهنده مصممم بودن و سخت کوش بودن آنها برای رسیدن به اهداف است.به همین خاطر، داشتن مدرک PET برای پر بار کردن رزومه افراد و یا اپلای برای موقعیت‌های شغلی و کارآموزی، یک پوینت بسیار مثبت محسوب می‌شود.با افزایش هرروزه متقاضیان این آزمون، شرکت‌های بیشتری هم داشتن این مدرک را در لیست مدارک لازم برای پذیرفته شدن در دوره‌های کارآموزی خود قرار می‌دهند.

 • فرمت آزمون: Reading و Writing

زمان: یک ساعت و نیم

محتوا: قسمت ریدینگ دارای ۵ قسمت و ۳۵ سوال است. قسمت رایتینگ دارای ۳ قسمت و ۷ سوال است.

مجموع نمره: ۵۰% از نمره کل آزمون

اهداف: قابلیت متقاضی در خواندن و فهمیدن علائم، روزنامه‌ها و مجلات، و ساختن ساختارهای جمله‌ای ساده و استفاده از دایره واژگان قابل قبول را نشان می‌دهد.

آزمون PET چیست

 • فرمت آزمون: Listening

زمان: ۳۶ دقیقه

محتوا: چهار قسمت و ۲۵ سوال

مجموع نمره: ۲۵% از نمره کل آزمون

اهداف: قایلبت متقاضی در دنبال کردن یک گفت و گوی شنیداری و فهمیدن اعلانیه ها و بحث های روزمره را نشان میدهد.

 فرمت آزمون: Speaking

زمان: ۱۰ تا ۱۲ دقیقه

محتوا: چهار قسمت و ۲۵ سوال

مجموع نمره: ۲۵% از نمره کل آزمون

اهداف: مهارت متقاضی در صحبت کردن به زبان انگلیسی و قابلیت مثال زدن، بحث کردن، صحبت درباره علاقه‌مندی‌ها و … را نشان می‌دهد. آزمون Speaking توسط دو فرد و به شکل حضوری گرفته می‌شود که شکل طبیعی‌تر و واقعی‌تری به گفت‌وگوها می‌دهد.

دیگر خصوصیات مربوط به آزمون PET

این آزمون می‌تواند به شکل آزمون کاغذی یا اینترنتی برگزار شود. تمامی فرایند آزمون در هر دو نوع شکل آزمون یکسان است.

آزمون PET در ایران؟ ثبت نام، روزهای آزمون و هزینه

با توجه به تحریم‌های مربوط به آزمون‌های بین المللی در کشور این آزمون هم همانند سایر آزمون‌ها در حال حاضر در ایران برگزار نمی‌شود.شما می‌توانید برای ثبت نام در این آزمون‌ها به سایت کمبریج مراجعه کنید و برای شرکت در این آزمون‌ به کشورهای همسایه مراجعه کنید.

معرفی منابع آزمون PET

در انتها سه کتابی که می‌تواند به عنوان منابع آزمون PET در آمادگی شما برای آزمون مفید باشد را معرفی می‌کنیم:

 • کتاب اشتباهات رایج در PET

این کتاب بر اساس تحلیل بیش از ۱۰ هزار آزمون انجام شده و در آن اشتباهات شرکت‌کنندگان و دانش‌آموزان شناسایی و با جواب درست آمده تا از بروز رایج‌ترین اشتباهات در این آزمون جلوگیری شود.

کتاب اشتباهات رایج در پت

 • کتاب ۸ مقاله اولیه آزمون PET

این مجموعه از تست‌ها، آماده‌سازی برای آزمون است و به داوطلبان این امکان را می‌دهد که با محتوای آزمون مقدماتی انگلیسی کمبریج آشنا شده و تکنیک‌های امتحان را تمرین کنند.

کتاب ۸ مقاله اولیه امتحان PET

 • کتاب دستور زبان PET

کتاب گرامر PET به عنوان یک یاز  منابع آزمون PET به صورت جامعی گرامر مورد نیاز برای شرکت در این آزمون را پوشش می‌دهد و این امکان را فراهم می‌کند تا دستور زبان را در موقعیت‌های مختلف بکار بگیرید، این کتاب همچنین شامل تمرین‌های زیادی برای آمادگی در آزمون است.

کتاب دستور زبان آزمون پت

امیدواریم مطلبی که در اختیار شما قرار داده شد بتواند شما در انتخابی مناسب‌تر راهنمایی کند.

به شما پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب بهتر، مقایسه آزمون KET و PET را مطالعه کنید.

2 دیدگاه
 1. Sar

  سلام ممنونم از اطلاعات مفیدتون
  فقط اینکه آموزشگاه زبان من گفته که بعد تموم کردن یه کتابی از ما این آزمون رو میگیره و بهمون مدرک میده
  میتونم نظرتون رو در این باره بدونم

  1. لی‌لی قهرمان

   سر عزیز سلام
   بستگی به میزان اعتبار مدرک دریافتی شما داره. معمولا محیط‌های آکادمیک به مدارک زبانی که از موسسه‌های داخلی صادر شده باشه رو قبول ندارند و از شما آیلتس، تافل و یا دولینگو می‌خواهند.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.