آموزش گرامر اسامی انتزاعی و عینی در زبان انگلیسی

اسامی در زبان انگلیسی برای نام‌گذاری افراد، احساسات و رویدادها به کار می‌روند. اسامی به دو دسته اسامی انتزاعی و عینی در زبان انگلیسی تقسیم می‌شوند. این دسته بندی مربوط به این است که این اسامی به موضوع ملموس اشاره دارند یا ناملموس. اسامی ملموس را عینی (Concrete) و اسامی ناملموس را انتزاعی (abstract) می‌نامیم. در ادامه مقاله شرح مفصل‌تری از این دسته‌بندی را می‌بینیم. اسامی انتزاعی و غیرانتزاعی در زبان انگلیسی می‌توانند در دسته اسامی مفرد یا جمع، خاص یا عام قرار بگیرند. اسامی عینی معمولا عام هستند یعنی یک موضوع عمومی را نام می‌برند مثل کلمه جشن یا کشور.

اسامی انتزاعی در زبان انگلیسی

در توضیح اسامی انتزاعی و عینی در زبان انگلیسی به سراغ اسامی انتزاعی می‌رویم.این گروه در حقیقت اسم‌هایی هستند که نمی‌توانیم با حواس پنج‌گانه درک‌شان کنیم. به عبارت دیگر، اسامی انتزاعی در زبان انگلیسی قابل دیدن، شنیدن، لمس کردن، بوییدن و چشیدن نیستند. این اسامی در ذهن انسان شکل می‌گیرند و مفاهیم، ایده‌ها، احساسات، ویژگی‌ها، خصوصیات و غیره را نام‌گذاری می‌کنند. مانند شجاعت، عشق، ترس، نفرت و … .

اسامی عینی در زبان انگلیسی

در این بخش از توضیحات اسامی انتزاعی و عینی در زبان انگلیسی به سراغ اسامی عینی می‌رویم.همان‌طور که از اسم‌شان پیداست و برخلاف اسامی انتزاعی، این دسته اسامی به وسیله حواس پنج‌گانه قابل درک هستند. این اسامی شامل افراد، مکان‌ها، حیوانات یا چیزهایی هستند که تجسم فیزیکی دارند. مانند پنجره، لباس، کتاب و … .
ارتباط بین اسامی عینی و انتزاعی از این جهت مهم است که گاهی از اسامی عینی برای توضیح دادن یک اسم انتزاعی استفاده می‌شود. مثلا اسم دلشوره (anxiety) انتزاعی است یعنی قابل درک از طریق حواس پنج‌گانه نیست. اما شما می‌توانید این اسم را با استفاده از مثال‌هایی از اسامی عینی، ملموس کنید. به عنوان مثال دوستتان به شما می‌گوید که برای امتحان فردا دلشوره دارد. تا اینجا مفهوم کلمه، انتزاعی است. اما وقتی دوست شما توضیح می‌دهد که این دلشوره مانند این است که در معده‌اش احساس داغی می‌کند، اسامی معده و داغ به شما تصویر ملموس‌تری از شرایط او می‌دهد.

تفاوت‌های اسامی قابل شمارش و غیر قابل شمارش

برای اینکه تفاوت‌های اسامی انتزاعی و غیرانتزاعی در زبان انگلیسی را بهتر متوجه شویم، بایستی به طور کلی درک درستی از اسامی قابل شمارش (countable nouns) یا غیر قابل شمارش (uncountable nouns) داشته باشیم. خوشبختانه این بخش جزء ساده‌ترین مفاهیم گرامری است. اسامی قابل شمارش همان‌طور که از اسم‌شان پیداست، با انگشتان دست یا ماشین حساب قابل شمردن هستند. به مثال های زیر توجه کنید:

Cup

فنجان

Taxi

تاکسی

Person

شخص

Lap Top

لپ‌تاپ

Doctor

دکتر

هرکدام از اسامی بالا را می‌توانیم به عنوان مورد یا شخصی مجزا به حساب آوریم. به عبارت ساده‌تر می‌توانیم آن‌ها را بشمریم و عدد خاصی برایشان در نظر بگیریم. همچنین می‌توانیم برای آن‌ها حرف تعریف مشخص a یا an را به کار ببریم یا به انتهای آن‌ها s جمع اضافه کنیم.مثال:

Two cups

دو فنجان

Several taxies

تعداد زیادی تاکسی

Many people

مردم زیاد

توجه کنید که در مثال آخر کلمه person  به people تغییر کرده است.  تا اینجا اسامی قابل شمارش عینی یا غیرانتزاعی را بررسی کردیم. جالب است بدانید اسامی انتزاعی هم می‌توانند قابل شمارش باشند:

A conversation

یک مکالمه

Two conversations

دو مکالمه

A reading

یک متن ریدینگ

10 readings

ده متن ریدینگ

همانطور که میدانید اسامی مکالمه و ریدینگ انتزاعی هستند اما همچنان توانایی شمارش دارند. اما اسامی غیر قابل شمارش کدامند؟ آیا این دسته از اسامی می‌توانند هم انتزاعی و هم غیر انتزاعی باشند؟ پاسخ مثبت است. پیش از اینکه چند مثال با هم بررسی کنیم، به یاد بیاورید که اسامی غیر قابل شمارش آن‌هایی هستند که قابل شمردن توسط اعداد نیستند. از میان اسامی غیر قابل شمارش و غیر انتزاعی یا عینی، می‌توانیم به این مثال‌ها اشاره کنیم:

Wood

چوب

Vapor

بخار

Accommodation

محل اقامت

Homework

تکالیف

اسامی غیرقابل شمارش را نباید با حرف تعریف a یا an در جمله استفاده کنیم. زیرا این کلمات بیان‌گر مقدار یا تعداد واحد و مستقل هستند و این موضوع در مورد اسامی غیر قابل شمارش صدق نمی‌کند. همینطور نباید به انتهای آن‌ها s جمع اضافه کرد. بیایید مثال‌هایی از اسامی غیرقابل شمارش و انتزاعی را با هم بررسی کنیم:

There is some smoke over there. (correct)

مقداری دود آنجا وجود دارد.(درست)

There is a smoke over there. (incorrect)

آنجا یک دود وجود دارد. (نادرست)

They’re drinking water.

آن‌ها دارند آب می‌نوشند.

همانطور که می‌بینید، اضافه کردن a به اسم غیر قابل شمارش که در این مثال‌ها، انتزاعی بوده، اشتباه است. اسامی انتزاعی در زبان انگلیسی می‌توانند عام یا خاص باشند. این موضوع به این بستگی دارد که آن اسم به مفهوم عمومی یا جزئی اشاره دارد. اگر اسم انتزاعی ما به مفهوم خاصی اشاره داشته باشد، آن اسم انتزاعی خاص است. اما اگر به یک مفهوم عمومی اشاره داشته باشد، اسم انتزاعی عام محسوب می‌شود. دقت داشته باشید حرف اول اسامی خاص باید به صورت حرف بزرگ یا capital letter نوشته ‌شود. بیشتر اسامی انتزاعی، عام هستند.

We decided to have a small wedding ceremony.

ما تصمیم گرفتیم که یک مراسم عروسی کوچک داشته باشیم.

See you on Friday.

جمعه می‌بینمت.

همانطور که در مثال‌های بالا دیدید، اسامی عروسی و جمعه اسم خاص هستند. گاهی در زبان انگلیسی با اضافه کردن پسوند یا پیشوندهای خاصی می‌توان کلمات دیگری را به اسامی عام تبدیل کرد. مانند:

Happiness

خوشحالی

Sadness

ناراحتی

Childhood

کودکی

در انتهای این مقاله، نظر شما را به نکته جالبی در مورد اسامی انتزاعی و غیر انتزاعی جلب می‌کنیم. برخی از کلمات انگلیسی بیش از یک معنی دارند در نتیجه احتمال دارد یکی از  معانی عینی باشد و دیگری انتزاعی! به عنوان مثال کلمه atmosphere اگر به معنی جو زمین باشد عینی است اما اگر به معنی محیط و حال و هوای جایی به کار رود، انتزاعی است. یا کلمه work اگر به معنای آثار باشد، عینی و اگر به معنای کار کردن استفاده شود، انتزاعی است.
در این مقاله تا جای ممکن تلاش شد انواع و تفاوت‌های اسامی انتزاعی و غیر انتزاعی توضیح داده شود. توصیه ما به شما برای درک عمیق‌تر این تفاوت‌ها این است که این نوع اسامی را در جملات مختلف ببینید و سعی کنید آن‌ها را در دیکشنری‌های جامعی مثل   Longman  یا Cambridge  بررسی کنید. همچنین از طریق مقایسه مثال‌ها، متوجه نحوه استفاده آن‌ها در جمله می‌شوید.
ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.