چطور انگلیسی فکر کنیم؟ ۷ تکنیک هوشمندانه و سریع!

آیا انگلیسی را با مکث و تردید زیاد صحبت می‌کنید؟
آیا در بیان ایده‌های خود به زبان انگلیسی مشکل دارید؟
آیا ناخودآگاه در ذهنتان از زبان مادری خود به انگلیسی ترجمه می‌کنید و وقتی صحبت می‌کنید جملات نادرست یا غیرطبیعی هستند؟
اگر می‌خواهید این مشکلات را از بین ببرید و به زبان انگلیسی مسلط شوید، راز آن این است که یاد بگیریم چطور به انگلیسی فکر کنیم؟!

بهترین روش‌های فکر کردن به زبان انگلیسی

وقتی بتوانید به زبان انگلیسی فکر کنید، می‌توانید زبان را سریع‌تر پردازش کرده و راحت‌تر در مکالمات شرکت کنید. با این حال، این کار آسانی نیست چرا که بسیاری از دانش‌آموزان در مدرسه با روش‌های ترجمه گرامری انگلیسی آموزش می‌بینند. منطقی به نظر می‌رسد که یک زبان را به ویژه در سطوح مبتدی، با ترجمه یاد بگیرید. ولی متأسفانه این روش، عادتی را ایجاد می‌کند که بعدا به سختی می‌توان آن را ترک کرد. با این حال، ضروری است که یاد بگیرید این عادت را ترک کنید. البته اگر می‌خواهید به انگلیسی فکر کنید، روان صحبت کنید یا در آزمون اسپیکینگ آیلتس سریع به سوالات پاسخ دهید! در اینجا قصد داریم به بررسی 7 تکنیک هوشمندانه برای اینکه یاد بگیریم چطور انگلیسی فکر کنیم بپردازیم.

با غرق کردن خود در انگلیسی به انگلیسی فکر کنید

اولین قدم برای تفکر به زبان انگلیسی این است که خود را در انگلیسی غرق کنید. منظورمان این نیست که برای زندگی به یک کشور انگلیسی زبان بروید، اگرچه در صورتی‌که امکانش را داشته باشید که عالی است! می‌توانید این کار را با گذاشتن زمان روزانه برای خودتان انجام دهید، فضای اطرافتان را طوری طراحی کنید که فقط انگلیسی بشنوید و ببینید. می‌توانید با 10 دقیقه در روز شروع کنید و سپس تا 30 دقیقه، یک ساعت یا بیشتر پیش بروید. تا جایی که می‌توانید مدیریت کنید که این‌کار را سرگرم‌کننده و لذت‌بخش نگه دارید و از قالب مطالعه و درس خارجش کنید. وقتی می‌گوییم سرگرم‌کننده درباره انجام موارد زیر صحبت می‌کنیم:

 

پیشنهاد می‌کنیم برای بازدهی بهتر، در حین انجام این کارها، موارد زیر را انجام دهید:

  • منفعلانه گوش کنید.
  • کلماتی را که می‌شنوید یا می‌بینید تکرار کنید.
  • عباراتی را که می‌شنوید یا می‌بینید تکرار کنید.

چرا منفعلانه گوش دادن مهم است؟

گوش دادن غیرفعال هرگونه استرس را از بین می‌برد و به شما کمک می‌کند زبان را بهتر درک کنید. تکرار کلمات و عبارات، شما را وادار می‌کند واژگان جدیدی را یاد بگیرید و بتوانید به راحتی از آنها استفاده کنید. تنها با دیدن و شنیدن زبان انگلیسی، از ترجمه کردن دور می‌شوید و آن را با فکر کردن به زبان انگلیسی جایگزین می‌کنید.

فقط از کلماتی که می‌دانید استفاده کنید

گاهی‌اوقات شما می‌خواهید نظر خود را بیان کنید، اما کلمات مناسب و دلخواهتان را پیدا نمی‌کنید. بنابراین آن را در یک فرهنگ لغت جستجو می‌کنید. این یکی از راه‌های یادگیری لغات است، اما جلوی اینکه بتوانید بصورت روان انگلیسی صحبت کنید را می‌گیرد. یک راه عالی برای کمک به بهبود تسلط و فکر کردن به زبان انگلیسی، استفاده از کلماتی است که می‌دانید. می‌دانم که عجیب به نظر می‌رسد، و ممکن است فکر کنید… خب اینکه خیلی ساده است! بله، ساده است و زیبایی آن هم در همین است!

با این روش مجبور نیستید با کلمات جدید انگلیسی دست‌وپنجه نرم کنید یا به دنبال ترجمه لغات بگردید. فقط روی تسلط خودتان تمرکز کنید. همچنین به دلیل اینکه از کلماتی استفاده می‌کنید که از قبل بلد هستید، دیگر نیازی به ترجمه ندارید. کافیست با استفاده از کلماتی که می‌دانید جملات و مکالمات را تمرین کنید. وقتی با ایده‌ای مواجه می‌شوید که قصد بیان آن را دارید، اما کلمه مناسب را نمی‌یابید، باید راهی برای دور زدن این مسئله پیدا کنید. در این مواقع، یا فقط از کلماتی که می‌دانید استفاده کنید. یا اصلا آن ایده را رها کنید و چیز دیگری بگویید.

از گام‌های کوچک شروع کنید

یک تکنیک رایج برای فکر کردن به زبان انگلیسی این است که زمانی‌که چیزی را می‌بینید، نام آن را به زبان انگلیسی با خودتان بگویید. برای مثال، به تصویر زیر نگاه کنید و کلماتی را که می‌بینید و می‌دانید با خودتان تکرار کنید.

فکر کردن به انگلیسی- پسربچه در حال انجام یوگا در خانه

مثلا:

  • Yoga
  • Plants
  • T-shirt
  • Mat

یادتان باشد شروع به جستجوی کلمات جدید نکنید! فقط کلماتی را که می‌دانید (در ذهن خود) بگویید. شما می‌توانید این کار را هر زمان که یک یا دو دقیقه زمان مرده دارید (مثلا در صف انتظار، رفت و آمد در مترو) انجام دهید. به جای یک عکس، فقط به اطراف خود نگاه کنید و آنچه را که می‌بینید (در ذهن خود) بگویید. اولین راز در این مرحله، ایجاد عادت روزانه است. حتی یک دقیقه در روز هم برای شروع کافی است. راز دوم این است که از گام‌های کوچک شروع کنید و به مرور زمان، انتظارات خود را افزایش دهید. از این دستور پیروی کنید: کلمه اصلی را بگویید، به کلمه یا کلمات مرتبط با آن فکر کنید، عبارت یا جمله با آن کلمه بسازید!

همان مثال بالا را در نظر بگیرید و با کلمات شروع کنید. سپس از collocations (دو یا چند کلمه که معمولا با هم مرتبط هستند) استفاده کنید. به عنوان مثال، در تصویر بالا: Yoga mat, white T-shirt, Indoor plants، سپس به سراغ ساخت عبارات کوتاه بروید. برای مثال:

There’s a yoga mat.

He’s wearing a white T-shirt.

The indoor plants are nice!

به یاد داشته باشید، تمام مراحل را ساده نگه دارید و فقط از کلماتی استفاده کنید که از قبل می‌دانید. از گام‌های کوچک شروع کنید (با کلمات) و سپس جمله بسازید.

با خودتان صحبت کنید

در تمرین بالا، شما کلماتی را در ذهن خود می‌گفتید و اکنون زمان آن است که شروع به گفتن کلمات با صدای بلند کنید. باز هم، هدف ساختن دایره واژگان نیست، بلکه ایجاد عادت فکر کردن به زبان انگلیسی است. درحقیقت «گفتار درونی» یا تفکر، از درونی کردن صدای واقعی شما ناشی می‌شود. هرچند خیلی طبیعی نیست که آنچه را که با صدای بلند می‌بینید توصیف کنید. مثلا وقتی همسایه خود را در خیابان می‌بینید، بگویید: “That’s a silly hat”. فعالیت‌های واقعی‌تر و معنادارتر، به عنوان مثال، بیان احساسات و واکنش‌های خود به موقعیت‌های مختلف می‌تواند تمرین خوبی باشد.

  • برنامه روزانه خود را شرح دهید.
  • فعالیتی که انجام می‌‎دهید را شرح دهید. هنگام آشپزی، “I need two eggs, where are they? here they are, now I put in some milk».
  • کارهایی که امروز انجام داده‌اید را مرور کنید.

به انگلیسی فکر کنید و بنویسید

وقتی صحبت از تفکر به زبان انگلیسی می‌شود، مهارت نوشتن، مکمل مهارت صحبت کردن(حتی با خودتان) است و به شما کمک می‌کند به زبان انگلیسی فکر کنید. اگرچه که نحوه صحبت و نوشتن ما کاملاً متفاوت است، اما برخی تحقیقات نشان می‌دهند که صحبت کردن و نوشتن به هم مرتبط هستند و می‌توانند بر یکدیگر تأثیر بگذارند.

چند چیز ساده وجود دارد که می‌توانید با آنها شروع به نوشتن کنید، لیست‌های خرید، پیام به خانواده، خاطره‌نویسی، نوشتن یک وبلاگ. وقتی این موارد را انجام می‌دهید، ابتدا در حال فکر کردن هستید، سپس یادگیری و استفاده از زبان را با نوشتن آن تقویت می‌کنید. این به نوبه خود به شما کمک می‌کند بیشتر به زبان انگلیسی فکر کنید.

با دیگران تمرین کنید که به زبان انگلیسی فکر کنید

یک ضرب‌المثل انگلیسی می‌گوید “The proof is in the pudding” یعنی تنها زمانی که کاری را انجام می‌دهید، می‌توانید ببینید که آیا واقعا نتیجه می‌دهد یا نه. بنابراین، هرچند تمرین فکر کردن به زبان انگلیسی خوب است، اما لازم است آن را در گفتگو با دیگران نیز تمرین کنید. هر چه بیشتر در مکالمات به زبان انگلیسی، با دانش‌آموزان، معلمان یا دوستان خود شرکت کنید، فرصت بیشتری برای تمرین فکر کردن به زبان انگلیسی در حین صحبت خواهید داشت. بهتر است چند مکالمه داشته باشید که در آن صرفا فقط بر تفکر به زبان انگلیسی تمرکز کنید. در این موارد، نکته بالا را درباره استفاده از کلماتی که می‌دانید دنبال کنید. سختش نکنید و از کلمات ساده استفاده کنید!

تک‌زبانه باشید

در نهایت، یکی از بزرگترین تغییراتی که برای تمرین فکر کردن به یک زبان خارجی بهتر است انجام دهید، ممنوعیت استفاده از فرهنگ لغت دو زبانه (فارسی-انگلیسی) است. بهترین کار این است که یک فرهنگ لغت تک‌زبانه (انگلیسی-انگلیسی) تهیه کنید. این یک گام حیاتی است، چرا که شما را مجبور می‌کند ترجمه را متوقف کنید و تشویقتان می‌کند که به انگلیسی فکر کنید. بله، سخت است و استفاده از آن زمان بیشتری می‌برد، اما وقتی متوجه مزایای آن شوید، به استفاده از آن ادامه خواهید داد.

عبارت دیگری که در انگلیسی داریم این است ‘There is no such thing as a free lunch’ که معنایش همان “نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود” خودمان است! شما نمی‌توانید یک شبه به زبان انگلیسی فکر کنید، هیچ جادو یا معجزه‌ای در کار نیست. مثلا استفاده از فرهنگ لغت تک زبانه، به زمان و تلاش نیاز دارد و مهمتر از همه نیاز به تمرین دارد. با این حال، نتیجه لذت‌بخش است! مراحل بالا را امتحان کنید و ببینید که تغییرات بزرگ چطور شروع می‌شود. تجربه خود را در مورد تفکر به زبان انگلیسی در بخش نظرات با ما در میان بگذارید!

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.