هزینه آزمون آیلتس ۲۰۲۴ | قیمت ثبت نام IELTS در کشورهای مختلف

هزینه آزمون آیلتس چقدر است؟ از مهم‌ترین نکاتی است که متقاضیان شرکت در آیلتس باید بدانند. شرکت در آزمون آیلتس یکی از اصلی‌ترین مراحلی است که متقاضیان مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌ زبان باید با موفقیت پشت سر بگذارند. اگر شما نیز مایل هستید برای ادامه تحصیل یا کار و اخذ اقامت به خارج از کشور مهاجرت کنید، تحقیق درباره آزمون آیلتس، چگونگی برگزاری و قیمت آزمون آیلتس، یکی از کارهایی است که انجام آن برایتان ضرورت دارد. در این مقاله هزینه آزمون آیلتس در ایران را بررسی می‌کنیم و همچنین نگاهی به هزینه آن در کشورهای همسایه خواهیم داشت. خواندن این مقاله را به تمام افرادی که قصد دارند به خارج از کشور مهاجرت کنند توصیه می‌کنیم.

هزینه آیلتس

هزینه آزمون آیلتس در ایران

همانطور که می‌دانید هزینه امتحان آیلتس یکی از دغدغه‌های متقاضیان شرکت در این آزمون است. در حال حاضر در کشور ایران، سازمان سنجش آموزش کشور تنها مرجع رسمی صادرکننده مجوز تمامی امور مربوط به برگزاری آزمون‌های آیلتس است.به همین خاطر، مبلغی که متقاضیان باید برای ثبت نام در آزمون آیلتس بپردازند توسط سازمان سنجش آموزش کشور محاسبه و تعیین می‌شود.

هزینه آزمون آیلتس در سال ۱۴۰۳ در ایران ۸,۸۹۰,۰۰۰ تومان (هشت میلیون و هشتصد و نود هزار تومان) است. این مبلغ علی‌الحساب بوده و قیمت نهایی ممکن است با این قیمت متفاوت باشد.

دقت کنید که از آنجا که ممکن است هزینه دلار بالاتر یا پایین‌تر برود، با توجه به اعلام سازمان سنجش این قیمت ممکن است تغییر پیدا کند.

تمام داوطلبان که تا قبل از تاریخ فوق مبلغ ثبت نام قبلی را پرداخت کرده اند و آزمون آنها بعد از تاریخ فوق می باشد،  می بایست ما به التفاوت مبلغ ثبت نام را پرداخت کرده و هزینه آزمون را تسویه کنند تا امکان شرکت در آزمون برای آن ها فراهم شود. از آنجایی که هزینه آزمون آیلتس مبلغ اندک و غیرقابل توجهی نیست، شرکت در این آزمون برای بسیاری از افراد به نوعی ریسک به حساب می‌آید.به همین خاطر، افرادی که در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند باید پیش از جلسه آزمون، دوره‌های آموزشی و آمادگی شرکت در آن را پشت سر گذاشته باشند تا بتوانند نتیجه دلخواه خود را به دست آورند.

بیشتر بخوانید: هزینه آزمون تافل Toefl

در صورت تغییر مبلغ هزینه آیلتس مابه‌التفاوت آن چطور محاسبه می‌شود؟

در بعضی موارد پیش می‌آید که متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس مبلغی را به عنوان علی‌الحساب به حساب مراکز مربوطه واریز می‌کنند اما پیش از جلسه آزمون مبلغ نهایی آن افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.در چنین شرایطی پس از اعلام هزینه امتحان آیلتس توسط سازمان سنجش، در صورت افزایش قیمت، داوطلبان مبلغ مابه‌التفاوت را به حساب مرکز مربوطه واریز می‌کنند و در صورت کاهش قیمت، مراکز باید مابه‌التفاوت را به متقاضیان شرکت در آزمون بازگردانند.البته این تغییرات هزینه، دائمی نیستند و در بسیاری از موارد همان مبلغی که به عنوان علی‌الحساب اعلام شده است هزینه نهایی و قطعی آزمون خواهد بود.

توجه داشته باشید که تغییرات در قیمت آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی، پیرو تغییرات در قیمت ارز اتفاق می‌افتند. در واقع در صورت افزایش یا کاهش قیمت ارز، تغییر در هزینه آزمون آیلتس و تافل نیز اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

هزینه آزمون آیلتس در کشورهای دیگر چگونه است؟

با توجه به اینکه بسیاری از متقاضیان برای شرکت در آزمون آیلتس به کشورهای همسایه سفر می‌کنند، بد نیست نگاهی به هزینه آزمون آیلتس در کشورهای دیگر داشته باشیم.اما ممکن است بپرسید علت سفر کردن به کشورهای دیگر برای شرکت در آزمون آیلتس چیست؟

پاسخ این سوال، محدودیت دفعات برگزاری آزمون در کشور است. از آنجایی که آزمون آیلتس در هر سال به تعداد محدودی در کشور برگزار می‌شود، بسیاری از افرادی که موفق نشده‌اند نمره مطلوب را در آزمون کسب کنند، به منظور از دست ندادن فرصت برای اقدام جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارج از کشور، ترجیح می‌دهند به کشورهای همسایه سفر کنند تا بتوانند در کم‌ترین زمان دوباره در آزمون آیلتس شرکت کنند.

به طور کلی هزینه آزمون آیلتس در تمامی کشورهای جهان یکسان نیست اما به طور متوسط از ۲۲۰ دلار تا ۲۸۰ دلار متغیر است. البته این هزینه در بعضی کشورها از این مبالغ هم فراتر می‌رود.در ادامه، گزارشی از هزینه آزمون آیلتس در کشورهای همسایه و سایر کشورهایی که به ایران نزدیک هستند ارائه می‌شود.

هزینه آزمون آیلتس

هزینه ثبت نام آزمون آیلتس در کشورهای مختلف

ممکن است شما جزو افرادی باشید که قصد دارید در کشورهای همسایه ایران در آزمون آیلتس شرکت کنید. بنابراین خوب است نگاهی به قیمت این آزمون در کشورهای بدون ویزا بیندازید:

  • هزینه آیلتس در کشور ترکیه: بسیاری از ایرانیان برای شرکت در آزمون آیلتس به کشور ترکیه سفر می‌کنند. هزینه آزمون آیلتس در ترکیه برای آزمون کتبی و اینترنتی، ۲۵۰۰ الی ۲۸۰۰ لیر است.
  • در کشور گرجستان: به دلیل نزدیکی و راحت بودن سفر به گرجستان، بسیاری از ایرانیان برای شرکت در آزمون آیلتس به این کشور سفر می‌کنند. هزینه آزمون آیلتس در گرجستان، ۵۷۰ الی ۶۳۰ لاری گرجستان است.
  • در کشور ارمنستان: ارمنستان نیز یکی از گزینه‌هایی است که مردم ایران برای شرکت در آزمون آیلتس انتخاب می‌کنند. هزینه این آزمون در ارمنستان، ۱۰۵۰۰۰ الی ۱۱۵۰۰۰ درام ارمنستان است.
  • هزینه IELTS در کشور آذربایجان: همانطور که می‌دانید کشور آذربایجان یکی از کشورهایی است که سفر به آن برای ایرانیان بسیار آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر از سایر کشورها است. به همین دلیل آذربایجان نیز به عنوان مقصدی برای شرکت در آزمون آیلتس به شمار می‌رود. هزینه آزمون آیلتس در آذربایجان، ۳۸۰ الی ۴۲۰ منات است.
  • در کشور عمان: کشورهای عربی همسایه، همواره یکی از مقاصدی بوده‌اند که مردم ایران به منظور شرکت در آزمون آیلتس به آنها سفر کرده‌اند. هزینه آزمون آیلتس در کشور عمان، ۹۸ الی ۱۰۳ ریال عمان است.
  • قیمت آزمون آیلتس در کشور بحرین: اگر کشور بحرین را برای شرکت در آزمون آیلتس انتخاب کنید، مبلغی که باید برای ثبت‌نام در این آزمون بپردازید، ۸۳ الی ۱۴۱ دینار بحرین خواهد بود.
  • در کشور کویت: هزینه آزمون آیلتس در کویت، در صورتی که به منظور دریافت ویزای مهاجرت به کشور کانادا باشد ۸۰ الی ۹۰ دینار ، آزمون اینترنتی ۸۸ دینار کویت است.
  • در کشور قطر: در کشور قطر باید مبلغ ۱۱۴۰ الی ۱۳۴۰ ریال قطر را به منظور شرکت در آزمون آیلتس بپردازید.
  • در کشور مالزی: از آنجایی که اخذ ویزای مالزی نسبت به بسیاری از کشورها آسان‌تر است، بسیاری از افراد برای شرکت در آزمون آیلتس به مالزی سفر می‌کنند. هزینه آزمون آیلتس در مالزی، ۸۸۰ الی ۹۸۰ رینگیت است.
  • در کشور روسیه: کشور روسیه نیز می‌تواند برای برخی از ایرانیان مقصد مناسبی برای شرکت در آزمون آیلتس باشد. هزینه این آزمون در کشور روسیه،  ۱۶۰۰۰ الی ۹۰۰۰ روبل است.

در نهایت اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید

همانطور که پیداست، با توجه به اینکه هزینه آزمون آیلتس از قیمت ارز تاثیر می‌گیرد، شرکت در این آزمون برای بسیاری از افراد به معنی صرف مبالغ قابل توجهی است.از آنجایی که بسیاری از متقاضیان مجبور هستند بارها در این آزمون شرکت کنند تا موفق به کسب نمره مطلوب شوند، سفر به کشورهای همسایه به منظور از دست ندادن وقت و شرکت مجدد در آزمون آیلتس راهکار مناسبی به نظر می‌رسد.اما این امر نیز مستلزم پرداختن هزینه‌های بالا برای ثبت‌نام در آزمون، تهیه بلیط هواپیما و اجاره اقامتگاه است.به همین خاطر، بهترین کار این است که پیش از ثبت‌نام در آزمون آیلتس در آزمون ماک آیلتس حاضر شوید و حتماً خود را به سطح قابل ‌قبولی از مهارت در زبان انگلیسی برسانید.خوشبختانه در حال حاضر کلاس‌های متعددی به صورت گروهی و خصوصی به همین منظور در سطح کشور برگزار می‌شوند و شما می‌توانید با استفاده از این کلاس‌ها، اطمینان داشته باشید که با صرف کم‌ترین هزینه اضافی، در آزمون آیلتس موفق خواهید شد.

بعد از این کلاس ها همچنین می توانید در آزمون آزمایشی آیلتس که به آن امتحان ماک آیلتس نیز گفته می‌شود.

شرکت کنید. این آزمون نمونه‌ای شبیه‌سازی شده از آزمون آیلتس است که امکان سنجش دقیق نمرات در آزمون استاندارد را بدون پیچیدگی‌های ثبت نام آزمون آیلتس رسمی و با هزینه‌ای بسیار کم فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید: هزینه آزمون GMAT

هزینه آزمون آیلتس در مقایسه با سایر آزمون‌ها

یکی از مهم‌ترین نکاتی که معمولا توسط شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس و سایر آزمون‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد، هزینه شرکت در امتحان است. در جدول زیر یک ستون برای مقایسه هزینه آزمون آیلتس با سایر آزمون‌های بین‌المللی در نظر گرفته شده است. در نظر داشته باشید که قیمت روزِ ارز به‌خصوص دلار به‌صورت مستقیم در هزینه آزمون آیلتس و رشد قیمت‌ها موثر است.

در حال حاضر قیمت این آزمون به شرح زیر است.

در صورتی که شما تمایل دارید تجربه آیلتس را با هزینه پایین‌تری به‌دست بیاورید به شما پیشنهاد می‌کنیم که از آزمون‌های آزمایشی آیلتس استفاده کنید به این دلیل که این آزمون‌ها کاملا مطابق و مشابه آزمون اصلی طراحی شده‌اند و شما می‌توانید با هزینه‌ای خیلی کمتر در این آرمون شرکت کنید.

شما بعد از شرکت در این آزمون آزمایشی کارنامه‌ای دقیقا مشابه کارنامه آزمون آیلتس دریافت خواهید کرد که ریزِ نمرات شما در آن نمایش داده شده است.

مقایسته هزینه آزمون ها

آزمون بازه نمرات مدت اعتبار مدرک برگزاری در ایران هزینه آزمون آزمون کامپیوتری یا کاغذی
IELTS

(Academic

General)

۹ – ۱ ۲ سال بله ۸۹,۹۰۰,۰۰۰

ریال

کاغذی

و

کامپیوتری

TOEFL ۱۲۰ – ۱ ۲ سال بله ۱۵۰ – ۲۲۵ دلار کامپیوتری
PTE

(Academic)

۹۰ – ۱۰ ۲ سال خیر ترکیه ۸۸۰ لیر

دبی ۸۰۰ – ۱۴۵۰ درهم

کامپیوتری
CELPIP ۱۲ – ۳ ۲ سال خیر دبی ۱۸۵۰ درهم کامپیوتری
CAE ۲۱۰ – ۱۶۰ مادام العمر خیر حدود ۱۵۰ – ۱۷۵ یورو کامپیوتری
FCE ۲۱۰ – ۱۴۲ مادام العمر خیر حدود ۱۶۰ – ۱۸۰ یورو کامپیوتری
MSRT ۱۰۰ – ۰ ۲ سال بله پانصد الی یک میلیون ریال کاغذی
TOLIMO ۶۷۷ – ۳۱۰ ۲ سال بله ۱,۰۰۳,۰۰۰ ریال کاغذی
و
کامپیوتری
EPT ۱۰۰ – ۰ ۲ سال بله ۴,۰۰۰,۰۰۰ ریال کاغذی

دوره آیلتس سفیر، قدم اول در مدیریت هزینه آزمون آیلتس!

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.