یادگیری زبان انگلیسی چقدر طول می‌کشد؟

وقتی یک زبان جدید یاد می‌گیریم، لازم است هر روز ساعت‌های زیادی را با آن سپری کنیم. وقتی درنهایت به اصول اولیه تسلط پیدا کردیم، احساس می‌کنیم می‌توانیم به همین طریق مسیر را ادامه دهیم. اما یادگیری یک زبان جدید آنطور که به نظر می‌رسد آسان نیست. به عنوان مثال، بیشتر مردم می‌دانند که یادگیری زبان انگلیسی دشوار است، اما بسیاری از ما هنوز خود را با این جمله که “یادگیری زبان انگلیسی سخت نیست” گول می‌زنیم. حقیقت این است که تسلط بر یک زبان خارجی سال‌ها تلاش و صبر می‌طلبد. اما آیا می‌دانید یادگیری زبان انگلیسی چقدر طول می‌کشد؟

یادگیری زبان انگلیسی چقدر طول می‌کشد؟

حقیقت این است که زمان دقیقی را نمی‌توان برای یادگیری زبان انگلیسی تعیین کرد؛ چرا که این زمان به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. اما به‌طور تخمینی در جدول زیر می‌توانید ببینید که هر سطح از زبان انگلیسی را در چند ساعت می‌توانید بیاموزید:

سطح زمان موردنیاز
0 تا A1(مبتدی به مقدماتی)  80 ساعت
A1 تا A2(مقدماتی به پیش متوسطه)  150 ساعت
A2 تا B1(پیش متوسطه به متوسط)  300 ساعت
B1 تا B2(متوسط به بالاتر از متوسط)  225 ساعت
B2 تا C1(بالاتر از متوسط به پیشرفته)  200 ساعت
C1 تا C2(پیشرفته به فوق پیشرفته)  200 ساعت

بنابراین اگر در حال حاضر مبتدی هستید و باید به سطح B2 برسید، 80 + 150 + 300 + 225 = 755 ساعت آموزش است. اگر فقط به یک زبان صحبت می‌کنید، 50٪ دیگر به این زمان‌های تخمینی اضافه کنید.

عوامل موثر در مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی

سن شما، سطح انگیزه شما و اینکه چقدر در به خاطر سپردن مطالب مهارت دارید؛ از عوامل تاثیرگذار در مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی هستند. اما اگر می‌خواهید در عرض یک یا دو سال بتوانید انگلیسی را روان صحبت کنید، بهترین راه این است که:

 1. تا حد امکان از کتاب‌ها و منابع دیگر (از جمله زبان‌های دیگر) بیاموزید.
 2. در کلاس‌های زبان انگلیسی شرکت کنید.
 3. اگر امکانش را دارید نزد یک انگلیسی‌زبان بومی(native) بروید و با او تمرین کنید.
 4. از یک دیکشنری و یک کتاب گرامر برای به خاطر سپردن کلمات جدید استفاده کنید.

یادگیری زبان فقط به این معنی نیست که کلمات و گرامر زبان انگلیسی را حفظ کنید. بلکه به معنای یادگیری نحوه استفاده صحیح از آنها در موقعیت‌های واقعی است. هرچه لغاتی که بلدید طبیعی‌تر و مفیدتر باشند، یادگیری چیزهای جدید یا صحبت با انگلیسی زبانان بومی برای شما آسان‌تر خواهد بود.

آیا یادگیری زبان انگلیسی سخت است؟

اگر مدت زیادی است که در حال مطالعه زبان انگلیسی هستید، ممکن است یادگیری انگلیسی برای شما سخت به نظر برسد. با این حال، اگر از صفر شروع کنید و با یک معلم خوب کار کنید، آنقدرها هم که فکر می‌کنید سخت نخواهد بود. درواقع خلاف این موضوع صحت دارد! شما می‌توانید هر روز چیزهای جدیدی یاد بگیرید و پیشرفت کنید. مهمترین چیز این است که انگیزه داشته باشید و به طور منظم و سخت تمرین کنید.

یک معلم خوب به شما کمک می‌کند زبان انگلیسی را سریع و آسان یاد بگیرید تا بتوانید در اسرع وقت، شغلی پیدا کنید. این مورد، برای کسانی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی زبان کار کنند بسیار حائز اهمیت است. اگر به معلم یا استاد خوب انگلیسی دسترسی ندارید، ممکن است یادگیری برای شما دشوار و چالش‌برانگیز باشد.

آیا می‌توانم در 3 ماه انگلیسی یاد بگیرم؟

البته که نه. سال اول یادگیری یک زبان، سخت‌ترین سال است و بیشتر افراد بیش از یک سال طول می‌کشد تا به اندازه‌ای زبان انگلیسی را یاد بگیرند که بتوانند یک مکالمه ابتدایی داشته باشند. با این حال، اگر می‌خواهید سریعتر زبان انگلیسی یاد بگیرید، ترفندهایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند:

 1. قواعد گرامر زبان انگلیسی بیاموزید.
 2. از فلش کارت برای حفظ کلمات و جملات جدید استفاده کنید.
 3. با افراد بومی صحبت کنید (آنلاین یا حضوری).
 4. آنچه را که می‌خواهید بگویید بنویسید تا بعداً آن را مرور کنید.

آیا می‌توانم در 6 ماه انگلیسی یاد بگیرم؟

افراد زیادی هستند که ادعا می‌کنند انگلیسی را در 6 ماه یاد گرفته‌اند، اما احتمال آن بسیار کم است. مهمترین چیزی که باید در سال اول یادگیری زبان یاد بگیرید، قواعد گرامری و واژگان است. پس از دانستن این موارد، می‌توانید یادگیری جنبه‌های دیگر زبان را شروع کنید، اما یادتان باشد برای یادگیری آنها حداقل یک سال زمان نیاز دارید.

چند ساعت طول می‌کشد تا زبان انگلیسی را روان صحبت کنید؟

پاسخ آسانی برای این سوال وجود ندارد. با این حال، اکثر افراد معتقدند که برای اینکه انگلیسی را روان صحبت کنید، به حداقل 1000 ساعت تمرین نیاز دارید. آیا می‌توانیم در یک سال انگلیسی یاد بگیریم؟ بله، می‌توانید. فقط باید تلاش کافی برای یادگیری زبان داشته باشید و وقتی که یادگیری سخت می‌شود آن را رها نکنید. با تمرین مستمر روزانه، حداقل یک سال طول می‌کشد تا بتوانید انگلیسی را روان صحبت کنید.

چند توصیه برای وقتی که زمان زیادی برای یادگیری زبان دارید:

اگر می‌خواهید زبان انگلیسی را در سریع‌ترین زمان ممکن یاد بگیرید، این نکات می‌توانند به شما کمک کنند. با این حال، استفاده از آنها را توصیه نمی‌کنم، مگر اینکه زمان آزاد زیادی داشته باشید و از اینکه گاهی‌اوقات ناامید شوید، نترسید. نکاتی برای اینکه بدانید چگونه زبان انگلیسی را سریعتر یاد بگیرید:

 1. از شر تمام حواس‌پرتی‌ها خلاص شوید.
 2. گوشی خود را در حالت پرواز قرار دهید یا زمانی که در حال مطالعه هستید آن را به طور کامل خاموش کنید. اگر مجبور نباشید هر پنج دقیقه به تلفن خود نگاه کنید، متوجه خواهید شد که زمان بسیار سریعتر می‌گذرد.
 3. از شر تمام صداهای مزاحم اطراف خود خلاص شوید.
 4. از هدفون برای جلوگیری از نویز در محیط اطراف خود استفاده کنید. متوجه خواهید شد که اگر مکانی آرام داشته باشید که بتوانید در آن تمرکز کنید، یادگیری زبان انگلیسی بسیار آسان‌تر است.
 5. تلویزیون و هر وسیله الکترونیکی دیگری را که حواستان را پرت می‌کند خاموش کنید. اگر مجبور باشید تلویزیون تماشا کنید، تمرکز روی کاری که انجام می‌دهید بسیار سخت‌تر است.
 6. از شر نورهای روشن اتاق خود خلاص شوید. نور زیاد، تمرکز بر چیزی که یاد می‌گیرید را برای شما سخت می‌کنند.
 7. هنگام مطالعه به ساعت نگاه نکنید. اگر به ساعت نگاه کنید، تمرکز روی کاری که انجام می‌دهید بسیار سخت‌تر خواهد بود.
 8. هنگام مطالعه از خواندن یا تماشای سایر وبسایت‌های مزاحم خودداری کنید.

آیا می‌توانم انگلیسی را از اینترنت یاد بگیرم؟

بله، می‌‌توانید. با این حال، چند مورد وجود دارد که باید بدانید:

 1. تا زمانی که حداقل 1000 ساعت تمرین نداشته باشید، نمی‌توانید انگلیسی را روان صحبت کنید.
 2. همچنین، اگر می‌خواهید بتوانید انگلیسی را روان صحبت کنید، بسیار مهم است که یک معلم خوب داشته باشید که در تلفظ و گرامر به شما کمک کند.
 3. شما به حداقل 6 ماه تمرین روزانه نیاز دارید تا مغزتان کلمات و جملات جدید را به خاطر بسپارد.
 4. اگر بلد نیستید کلمات را به درستی تلفظ کنید، یادگیری کلمات و جملات جدید برای شما بسیار دشوار خواهد بود.

چگونه یک معلم خوب پیدا کنم؟

می‌توانید از دوستان و آشنایان خود توصیه بخواهید. همچنین می‌توانید با استفاده از گوگل یا یاهو در اینترنت جستجو کنید. بسیار مهم است که معلمی پیدا کنید که تلفظ و گرامر خوبی داشته باشد. اگر معلم شما اشتباهات موجود در نحوه تلفظ انگلیسی شما را گوشزد نمی‌کند، وقت و هزینه زیادی را برای کلاس‌هایی تلف می‌کنید که تلفظ و گرامر بد را به شما آموزش می‌دهند.

آیا می‌توانم در اوقات فراغت خود انگلیسی یاد بگیرم؟

بله، می‌توانید! با این حال، بسیار مهم است که معلم مناسب را پیدا کنید. یک معلم خوب، در تعطیلات آخر هفته و بعد از ساعات کاری به شما کمک زیادی می‌کند. همچنین می‌توانید رمان انگلیسی بخوانید، پادکست انگلیسی گوش دهید و فیلم انگلیسی تماشا کنید. توجه کنید که باید در انتخاب محتوایی که استفاده می‌کنید دقت لازم را داشته باشید.

 واقعا چقدر طول می‌کشد تا به زبان انگلیسی مسلط شوید؟

پاسخ آسانی برای این سوال وجود ندارد. چرا که به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله انگیزه شما و کیفیت معلمی که با او کار می‌کنید. واقعیت این است که تسلط به زبان انگلیسی یک شبه یا حتی در طی چند ماه کلاس اتفاق نمی‌افتد. رسیدن به تسلط در زبان انگلیسی زمان می‌برد. یک معلم خوب شما را در مسیر یادگیری زبان انگلیسی راهنمایی می‌کند. اولین قدم این است که یاد بگیرید چگونه کلمات را به درستی تلفظ کنید و چگونه آنها را با صدای بلند بخوانید. شما به یک معلم خوب نیاز دارید که بتواند در انجام این کار به شما کمک کند.

بعد از آن، شروع به ساختن دایره لغات خود کنید تا بتوانید جملات ساده را بخوانید. گرامر را نیز یاد خواهید گرفت و قادر خواهید بود جملات پیچیده‌تری بسازید. با این حال، این پایان سفر شما نیست! شروع یادگیری زبان انگلیسی در ابتدای کار بسیار مهم است. این به شما کمک می‌کند تا شغلی پیدا کنید و مهارت‌های حرفه‌ای خود را ارتقا دهید.

4 دیدگاه
 1. ستار

  درود .
  یک محتوای عالی که واقعی بود را خواندم . تشکر بنده را پذیرا باشید .

  1. پشتیبان سفیرمگ

   سلام ستار عزیز
   خوشحالیم که براتون مفید واقع شده. 🙂

 2. امین

  با عرض سلام و خسته نباشید ممنون از مطالبتون

  1. پشتیبان سفیرمگ

   سلام امین جان
   ممنون از شما

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.