بهترین تمرین‌های مهارت شنیداری (Listening) آزمون آیلتس

بهترین تمرین‌های مهارت شنیداری (Listening) آزمون آیلتس

Listening یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها در آزمون آیلتس محسوب می‌شود پس تقویت لیسنینگ آیلتس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هر چند همیشه در سیستم آموزشی و سنتی، عمده توجه بر روی Writing و Reading و Speaking و نحوه اجرای مباحث بوده است. اکثراً سهم کمتری به آموزش و نحوه صحیح گوش کردن داده شده است.اگر قصد دارید در یک زبان خارجی پیشرفت کنید و بهترین باشید، باید به‌صورت جدی به مهارت Listening توجه کنید. همان‌طور که می‌دانید این مهارت اکتسابی است و کسی با آن بدنیا نیامده است. پس با تکرار و تمرین و پشتکار می‌توانید آن را فرا بگیرد.

اهمیت Listening،مهارت شنیداری خود را تقویت کنید!

اگر در Listening ضعیف باشید مکالمه از حالت دو طرفه به یک مکالمه یک طرفه و کسل‌کننده تبدیل خواهد شد. گویش‌ها و لهجه‌ها نه تنها از کشوری به کشور دیگر حتی از شهری به شهر دیگر و بین طبقات اجتماعی مختلف، گروه‌های سنی و جنسیت (زن و مرد) و کودک و حتی سرعت مکالمه، متغیر است. اگر توانایی کامل را در مهارت Listening نداشته باشید قطعاً با نقطه ضعف چشمگیری در ارتباط با دنیای اطراف خود روبرو خواهید شد. این موضوع اهمیت Listening را پررنگ‌تر می‌کند.

بهترین روش تقویت Listening

یکی از بهترین راه‌های تقویت لیسنینگ آیلتس، انتقال متن شنیداری بر روی کاغذ است. به این صورت که ابتدا با دقت گوش دهیم و سپس شروع کنیم دو یا سه کلمه از چیزی که شنیده‌ایم را روی کاغذ بنویسیم و به‌تدریج تعداد کلماتی که می‌نویسیم را افزایش دهیم تا به حد نوشتن یک جمله برسیم.اگر کلمه‌ای نا‌مفهوم بود دوباره برگردیم و گوش دهیم و این‌ کار را آنقدر تکرار کنیم تا تمام کلمات را با تلفظ صحیح و مفهوم آن را بفهمیم.

در ادامه اشاره داریم به چند موردی که برای رسیدن به این هدف به ما کمک می‌کنند:

 • تمرین منظم و پیا‌پی

تقویت Listening، به گوش کردن مداوم نیاز دارد. دنبال معجزه و یک راه خارق‌العاده نباشید و بدانید هیچ چیز به‌جز تکرار و تمرین مداوم، منظم و هدف‌دار برای رسیدن به نتیجه دلخواه، به شما کمک نخواهد کرد.این تمرین را می‌توان با تماشای فیلم‌های مستند، مسابقات تلوزیونی، مصاحبه و گوش دادن به آهنگ‌ها انجام داد.

به این نکته توجه کنید که تکرار و تمرین باید در نهایت دقت و توجه انجام شود که در راستای این موضوع باید هر چیزی که باعث پرت شدن حواستان می‌شود را حذف کنید. از خانواده و اطرافیانتان بخواهید که در این زمینه نهایت همکاری را با شما داشته باشند و در یک محیط آرام و به دور از سر و صدا تمرین کنید. فراموش نکنید که در غیر این صورت، کمترین بهره را خواهید برد و پیشرفتتان متوقف خواهد شد.

 

 

 • هدف‌سازی

برای خودتان هدف تعیین کنید، خواهید دید که بعد از دستیابی به آن، حس خوبی مانند فتح یک قله را خواهید داشت. از هدف‌های کوچک شروع کنید تا در میان  راه دل‌ز‌ده و خسته نشوید. به ترتیب هدف‌های بزرگتر را نشانه‌گیری کنید. به عنوان مثال می‌توانید از یاد گرفتن یک یا دو کلمه جدید در یک جمله شروع کنید و در ادامه با گوش کردن به یک آهنگ انگلیسی و همخوانی با آن، پیشرفت خود را ارزیابی کنید.

هدف گذاری در آیلتس

 • توجه به باقی مهارت‌های یاد‌گیری زبان

همه مهارت‌ها مانند زنجیر به هم متصل هستند. علاوه بر Listening باید به Reading و Writing هم توجه کنید. به عنوان مثال، به زیر‌نویس‌ها دقت کنید. حین گوش دادن به هر آهنگ، متن ترانه یا لیریک آن را همزمان بخوانید و از این روش برای یاد‌گیری کلمات جدید استفاده کنید. با کلمات جدیدی که یاد گرفته‌اید با استفاده از تکنیک سایه جمله بسازید. تکنیک سایه به این صورت است با فاصله زمانی کوتاه و همراه با گوینده جملات را دقیقاً با همان لحن و حالت، بیان کنید.

 • سخت کردن مطالب به مرور

دقت در انتخاب و قابل فهم بودن مطالب، امر بسیار مهمی است که باید مد نظر داشته باشید. پس مطالبی را انتخاب کنید که حداقل قادر به فهم بیش از سه چهارم کلمات شنیده شده باشید. باید از مطالب قابل فهم شروع کنید و به ترتیب حجم آنها را گسترش دهید. مهم است که انتخاب شما به‌قدری دشوار نباشد که از ادامه کار ناامید شوید.

در ادامه منابعی برای یادگیری Listening که توسط اساتید این حوزه معرفی و پیشنهاد شده‌اند را معرفی می‌کنیم:

 • Listening for IELTS که یکی از منابع پرطرفدار تقویت مهارت شنیداری است.
 • Improve your Ielts listening and speaking skills که شامل ده درس است. در این کتاب مهارت Listening و Speaking آموزش داده می‌شود.
 • Get ready for IELTS listening
 • Tactics for listening که یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌های آموزش Listening  به‌شمار می‌رود.
 • Tune in مجموعه‌‌ای است که توسط پرفسور C.  Richards نوشته شده است.
 • IELTS advantage listening که یکی از بهترین‌ کتاب‌ها در تقویت مهارت Listening  است.
 • Let’s Listen دقیقاً برای کسانی است که به موسیقی و خواندن متن آهنگ‌ها علاقه دارند. از طریق موسیقی خیلی راحت‌تر با تلفظ صحیح کلمات انگلیسی آشنا می‌شوید و این روند را به یک کار لذت‌بخش و مفرح تبدیل خواهید کرد.

 

 

چند قدم ساده برای تقویت مهارت شنیداری

 • خوب و با دقت گوش کنید

فایل صوتی آماده کنید و بدون نگاه به متن آهنگ، فقط گوش کنید.

 • تکرار کنید

بعد از گوش دادن، نباید به سرعت سراغ خواندن متن آهنگ بروید. اول باید آهنگ را به دفعات گوش کنید و بعد از اینکه مطمئن شدید می‌توانید آن را برای فرد دیگری توضیح دهید به سراغ مرحله بعد بروید.

 • متن را بخوانید

متن را بخوانید و برداشت خود از چیزی که شنید‌‌اید را با متن مقایسه کنید. به‌دنبال تفهیم و پیدا کردن کلماتی باشید که هنگام شنیدن متوجه آن نشد‌ه‌‌‌اید.

 • همزمانی فایل صوتی و متن

فایل صوتی را به چند قسمت تبدیل کنید و همزمان با گوش دادن به آن، متن آهنگ را مرور کنید. این امر درک مفاهیم و معانی را برای شما تسهیل می‌کند.

 • مرور از ابتدا

در مرحله نهایی شما می‌توانید چندین بار تمرین خود را از اول شروع کنید و با کمک از نکات و دست‌نوشته‌ها تمامی نقاط ضعف را بر‌طرف کنید.ما توانایی انجام کار‌های بزرگ‌تر از تصورمان را داریم و فقط کافی است در مسیر درستی گام برداریم. در این مقاله تلاش کردیم تا ساده‌ترین روش‌ها برای تقویت مهارت Listening را به شما آموزش دهیم، امیدواریم که آزمون آیلتس را با موفقیت پست سر بگذارید و بالاترین نمره را کسب کنید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۵۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.