گرامر افعال modal در زبان انگلیسی [مثال‌ها و تفاوت‌ها]

افعال modal یکی از پرکاربردترین افعال کمکی در زبان انگلیسی هستند که یادگیری آن­ها بسیار ساده است. می­‌توانید نکته­‎‏‌های مهم این افعال کمکی خاص را بصورت جامع در این نوشتار داشته باشید. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. در این مقاله سعی کردیم پرکاربردترین افعال modal در زبان انگلیسی را با ذکر مثال و همچنین نحوه استفاده و جمله­‌بندی­‌شان را توضیح دهیم.

فعل modal چیست؟

افعال modal که به آن­ها افعال کمکی وجهی هم می­‌گویند، افعال مشخصی در زبان انگلیسی هستند که با فعل‌‌ها یا main verbs در انگلیسی مانند work, study, imagine,… متفاوتند. این افعال گونه‌­ای از افعال کمکی هستند که همیشه با فعل اصلی جمله یا main verb به کار می‌روند. اما برخلاف افعال کمکی دیگر مانند do, does, has. دارای اطلاعات بیشتری درباره کاربرد فعل اصلی جمله هستند. پرکاربردترین افعال modal در زبان انگلیسی شامل will, may, might, can, could, must, will, would و shall می‌­باشند. درحقیقت این نوع افعال در زبان انگلیسی بسیار پرکاربرد هستند و مفهوم توانایی و احتمال را به فعل اضافه می‌کنند؛ Modal verbs در همه زمان­‌ها و انواع جمله‌های انگلیسی به کار می‌­روند و نشان­‌دهنده اجازه، امکان و توانایی و قابلیت انجام کاری در جمله هستند.

ظاهر و شکل افعال modal در زبان انگلیسی با توجه به زمان جمله قابل تغییر است و درنتیجه بایستی هنگام استفاده از آن­ها به زمان جمله توجه کنیم. در ادامه به دسته­‌بندی خاصی از این افعال که شباهت‌­های معنایی زیادی با هم دارند می­‌پردازیم.

تفاوت افعال مدال May و Might

به‌عنوان مثال این دو modal verbs چه شباهت­‌ها و چه تفاوت­‌هایی با هم دارند؟ قبل از اینکه ادامه مطلب را بخوانید سعی کنید حدس بزنید. خب! بیایید درستی حدس­تان را با هم بسنجیم. افعال may و might شباهت­‌های زیادی با هم دارند. فعل may برای نشان دادن توانایی یا پیشنهاد در زبان انگلیسی ادبی و رسمی رایج‌­تر است. فعل might برای بیان احتمال اتفاق افتادن چیزی به کار می‌­رود. به‌عنوان مثال:

May I help you?

می‌تونم کمکتون کنم؟

I might see him tonight.

شاید امشب او را ببینم.

They may not watch that movie.

شاید آن­ها آن فیلم را تماشا نکنند.

به خاطر داشته باشید که این نوع افعال modal در زبان انگلیسی هر دو به معنای احتمال کاربرد دارند. این شباهت این دو است. تفاوت آن­ها در میزان رسمی بودن است. فعل might از may رسمی­‌تر است. همچنین در گرامر پیشرفته­‌تر از might برای بیان احتمال در گذشته و از فعل may برای زمان حال و آینده استفاده می­‌شود. مانند:

He may travel to Greece.

او ممکن است به یونان سفر کند. (آینده)

He might have traveled to Greece.

او ممکن است به یونان سفر کرده باشد. (گذشته)

تفاوت افعال مدال Can و Could

فعل­‌های can و could معنای امکان یا توانایی رویدادی را می­‌دهند. فعل Can برای زمان حال در انگلیسی استفاده می‌­شود. البته فعل could هم می­‌تواند در زمان حال برای بیان احتمال یا اجازه گرفتن استفاده شود. به مثال‌های زیر توجه کنید:

She can drive at the age of 18.

او اجازه دارد در سن 18 سالگی رانندگی کند.

I can cook very well.

من می‌توانم خیلی خوب آشپزی کنم.

We couldn’t smoke in that area.

ما نمی­‌توانستیم در آن محدوده سیگار بکشیم.

He was whispering, but I could understand what he said.

او داشت زمزمه می‌کرد اما من توانستم بفهمم او چه می‌گوید.

آنچه پیش­تر درباره استفاده may و might در زمان­‌های مختلف توضیح دادیم، در این مورد هم درست است:

We can come with you.

ما می‌­توانیم با شما بیاییم.

We could have come with you.

ما می­‌توانستیم با شما بیاییم.

تفاوت افعال مدال Will و Would

فعل will و would وجوه مشترک و البته تفاوت‌هایی دارند. هردوی این افعال برای پیش‌بینی آینده استفاده می‌شوند. فعل will برای بیان اعمالی که در در مورد وقوع آنها در آینده مطمئن هستیم مورد استفاده قرار می‌گیرد و فعل would که به نوعی فرم گذشته فعل will است برای بیان اعمالی که در گذشته ممکن بود اتفاق بیفتد به کار می‌رود. همچنین هر دوی این افعال برای بیان درخواست‌ها استفاده می‌شوند و would مودبانه‌تر از will است. به مثال­‌های زیر نگاه کنید:

It’s too busy. You will be home late.

خیلی دیر شده. دیر به خانه خواهی رسید.

If I were you, I would change my job.

اگر جای شما بودم، شغلم را عوض می‌کردم.

افعال modal در زبان انگلیسی شامل shall, should و must هم می­‌شوند. از این سه فعل برای بیان اجبار، نظر شخصی یا پیشنهاد استفاده می­‌کنیم. در این بین، فعل shall بیشتر حالت پیشنهاد دارد تا اجبار و تنها در کنار ضمایر اول شخص (I, we) به کار برده می‌­شود. مانند نمونه­‌های زیر:

He must go to college.

او باید به دانشکده برود.

Students should do their homework better than that.

دانش‌آموزان بهتر است تکالیفشان را بهتر از این انجام دهند.

Shall we go to a cafe?

بریم به یک کافه؟

افعال modal در زبان انگلیسی شکل دیگری نیز دارند که به آن­ها شبه مُدال هم می‌گوییم: have to, has to , had to.

این گروه افعال که همیشه دو بخش دارند، برای نشان دادن اجبار و موقعیتی که باید اتفاق بیفتد یا زمانی که فرد مجبور به انجام کاری بوده استفاده می‌­شود. وقتی از have to / has to / had to استفاده می­‌شود، درحقیقت اشاره به نوعی از اجبار دارد که از بیرون به گوینده تحمیل شده است. اینگونه افعال در مقابل must قرار می­‌گیرند که در آن شخص، خودش را ملزم به انجام کاری می‌­دانسته است. مثال‌های زیر را ببینید:

Every student has to wear uniform.

هر دانش­‌آموز باید یونیفورم بپوشد.

They must have forgotten the key.

باید کلید را فراموش کرده باشند.

You have to wear your mask.

باید ماسکت را بزنی.

در میان افعال modal در زبان انگلیسی دو مورد قدیمی‌­تر هم وجود دارد: need not و ought to که مثال­‌هایی از نحوه استفاده آن­ها را با هم بررسی می­‌کنیم:

Mary need not listen to that person.

ماری نیازی نیست به آن شخص گوش دهد.

You ought to be more careful.

شما باید بیشتر مراقب باشی.

در رابطه با افعال modal در زبان انگلیسی باید توجه داشته باشیم که از فعل درست در جایگاه درست استفاده کنیم تا در رساندن منظورمان دچار ابهام نشویم. امیدواریم این مقاله به شما در این امر، کمک کرده باشد.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.