راه‌کارهای یادگیری زبان انگلیسی در کوتاه‌ترین زمان

راه‌کارهای یادگیری زبان انگلیسی در کوتاه‌ترین زمان

هدف اغلب زبان‌آموزان واضح است. می‌خواهیم به زبان انگلیسی مکالمه و صحبت کنیم. اکثرمون هم می‌خواهیم هر چه زودتر به این هدف برسیم.

در این مقاله به معرفی شش راهکار برای یادگیری سریع‌تر زبان انگلیسی خواهیم پرداخت. صادقانه بگم، کار ساده‌ای نیست ولی شما می‌توانید با سرعت زیادی یک زبان را بیاموزید. قطعا خیلی زود مسلط نخواهید شد، ولی خواهید توانست در سطح قابل قبولی مکالمه کنید.

  1. صحبت را بلافاصله شروع کنید

به روند یادگیری زبان مادریتان فکر کنید. در ابتدا خیلی نگران درست صحبت کردن نباشید. تلفظ صحیح، افزایش دایره لغات و بقیه اجزای زبانتان به مرور تکامل خواهند یافت. چند کلمه و عبارت بیاموزید و مهم‌تر از همه، از آنها استفاده کنید.

استفاده سریع از آموخته‌ها چند تاثیر مثبت در روند یادگیریتان دارد. اول، استفاده بلافاصله باعث ماندگاری آموخته‌ها در ذهن شما خواهد شد. دوم، استفاده از دانسته‌ها و صحبت کردن انگیزه شما را برای یادگیری افزایش می‌دهد چرا که تاثیر آن را خیلی زود در عمل می‌بینید. سوم، هنگام مکالمه و صحبت متوجه نیازهای خود، و مطالبی که باید روی آنها تمرکز کنید می‌شوید.

پس درنگ نکنید. منتظر نمانید تا یادگیریتان کامل شود و سپس صحبت کنید. از آنچه یادگرفته‌اید بلافاصله استفاده کنید و صحبت کنید.

  1. اهداف SMART انتخاب کنید

شاید هدفتان این است که سریع زبان بیاموزید. ولی اگر واقع‌گرایانه نگاه کنید، احتمالا در زمان کوتاه تسلط پیدا نخواهید کرد.

پس هدفتان را دقیق مشخص کنید. آیا برای کار نیاز به مهارت ساده در مکالمه دارید؟ یا نیاز به واژه‌ها و عبارت‌های روزمره دارید تا نیازهایتان را در یک کشور خارجی برطرف کنید؟ برای اینکه هدفتان را درست انتخاب کنید، از SMART استفاده کنید.

SMART چیست؟

SMART مخفف Specific، Measurable، Achievable، Relevant و Time bound است.

Specific: اهداف شما باید واضح و مشخص باشند. نگویید می‌خواهم زبان انگلیسی یاد بگیرم. این هدف نامشخص و بزرگ‌تر از آن است که بتوانید در کوتاه‌مدت به آن دست بیابید. در عوض اهدافتان را دقیق‌تر تعریف کنید، مثلا: می‌خواهم یک مکالمه ساده ده دقیقه‌ای با یک شخص نیتیو داشته باشم. یا، می‌خواهم بتوانم آهنگ‌های گروه محبوبم را هم‌خوانی کنم.

بیشتر بخوانید  چگونه خودمان یک زبان یاد بگیریم؟

Measurable: اهداف شما مثل نقشه راه هستند که با دنبال کردن آنها به هدف خواهید رسید. از این رو لازم است هدفتان را به مراحل قابل اندازه‌گیری تقسیم کنید. مثلا: پرکاربرد‌ترین صد لغت مرتبط با شغلم را خواهم آموخت. یا هر هفته یک ساختار گرامری جدید را خواهم خواند و با دوستم تمرین می‌کنم.

Attainable: آیا هدفتان قابل دست‌یابی است؟ در گفتار، بله. ولی این به خود شما بستگی دارد که آیا به میزان لازم می‌توانید برایش تلاش کنید. به اهداف و مراحل دستیابی به آن بنگرید و مطمئن شوید که در برنامه خود برای مطالعه و رسیدن به هدف زمان کافی دارید. اگر هدفتان قابل دست‌یابی نیست، ضروری است که برنامه‌هایتان را بازبینی کنید.

Relevant: برنامه شما باید مرتبط و متناسب با اهداف کوتاه و بلند مدتتان باشد. آیا این برنامه‌ریزی شما را به در دستیابی به اهدافتان یاری می‌کند؟ اگر هدفتان یادگیری اصول نگارش اداری است، لازم است برنامه‌ریزی مرتبط با مهارت نگارش داشته باشید. اهداف شما منحصر به خود شما هستند و در نتیجه برنامه‌ریزیتان هم منحصر به‌فرد خواهند بود.

Time-bound: برای دست‌یابی به اهدافتان زمان واقع‌بینانه تعیین کنید. در مدت اجرای برنامه و یادگیری زمان‌بندیتان را در نظر داشته باشید. اگر زمان‌بندیتان عملی نشد، حتما آن را اصلاح کنید.

اهداف SMART

  1. از دوره‌های آموزشی به‌عنوان راهنمای یادگیری استفاده کنید

برنامه‌ریزی برای یادگیری یک زبان خارجی باید بخش‌های مختلفی را در بر بگیرد: دوره، زمان‌بندی یادگیری، مهارت‌ها و … این‌ها ابزاری هستند که برای موفقیت شما لازمند. یکی از مهم‌ترین این ابزار یک دوره آموزشی قابل‌اطمینان است. دوره‌های آموزشی تنوع بسیاری دارند که هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. اکثر این دوره‌ها با دید بلند مدت تنظیم شده‌اند و تعداد کمی از آنها با هدف یادگیری سریع تنظیم شده‌اند.

اگر چه می‌توانید یک دوره بلند مدت انتخاب کنید تا در آینده هم یادگیریتان را ادامه دهید، یادگیری سریع نیازمند یافتن دوره آموزشی مناسب است. به دنبال دوره‌هایی باشید که خیلی درگیر جذییات نمی‌شوند و در عوض، با هدف یادگیری سریع طراحی شده‌اند.

  1. فشرده کار کنید

دوره‌های فشرده با هدف یادگیری سریع طراحی شده‌اند. در اینگونه دوره‌ها معمولا چند جلسه کلاس پشت هم در یک روز تشکیل می‌شوند. زمان مرده در این دوره‌ها به مراتب کمتر است. این دوره‌ها چالش برانگیزند ولی در عوض زبان‌آموزان از سرعت یادگیری بالاتری نسبت به دوره‌های معمولی بهره‌مند می‌شوند.

بیشتر بخوانید  بهترین کتاب های زبان انگلیسی 【دانلود رایگان + PDF】

توجه کنید که در دوره‌های فشرده فشار بیشتری روی زبان‌آموز است، پس طوری برنامه‌ریزی کنید که با دوره پیش بروید و عقب نیفتید. در اینگونه دوره‌ها به دلیل حجم مطالبی که باید هر هفته یاد بگیرید، اگر حتی یک جلسه عقب بیفتید، جبران آن بسیار دشوار خواهد بود. به‌علاوه اگر تصمیم دارید از یک دوره فشرده به‌صورت خودآموز استفاده کنید، اهمیت برنامه‌ریزی و زمان‌بندی دو چندان می‌شود. حتما زمان کافی برای مطالعه و تمرین مداوم در طول روز در نظر بگیرید.

  1. خود را در زبان غرق کنید

هدف از غرق شدن در زبان خارجی افزایش استفاده از زبان انگلیسی در زندگی روزمره است. فیلم و سریال‌های تفریحیتان را با فیلم و سریال انگلیسی جایگزین کنید. از وب‌سایت‌های انگلیسی به‌جای سایت‌های فارسی استفاده کنید. در هنگام رفت و آمد موسیقی و پادکست‌های انگلیسی گوش کنید. لوازم الکترونیکی خود را روی زبان انگلیسی تنظیم کنید. دوستان انگلیسی زبان در اینترنت پیدا کنید و هر روز با آنها گفتگو کنید. به‌طور کلی سعی کنید تا حد امکان کارهای روزانه‌تان را به زبان انگلیسی انجام دهید.

  1. از یادگیری لذت ببرید

یک برنامه مناسب زبان‌آموزی از منابع مختلفی تشکیل شده‌است. وقتی با حداکثر سرعت مشغول یادگیری هستید و زمانی برای اتلاف ندارید باید تمام منابع را در نظر بگیرید.

این بدان معنی است که حتی در زمان استراحت و تفریح هم زبان یاد بگیرید. بازی‌ها یکی از روش‌های مناسب برای یادگیری زبان در حین تفریح هستند. ضرورتی ندارد حتما از بازی‌های پیچیده و گران استفاده کنید، بازی‌های ساده مثل Hangman و Scrabble هم در یادگیری شما موثر خواهند بود.

آماده‌اید تا با حداکثر سرعت زبان بیاموزید؟ به‌یاد داشته باشید که اولین مرحله برای موفقیت شروع به حرکت است. پس تعلل نکنید، هر چه زودتر شروع کنید. اهدافتان منتظرتان هستند.

Hi. I'm Alireza. I've been teaching English for over 15 years and my main area of interest are Writing and Grammar. In my free time, I enjoy reading books, listening to music and podcasts, watching movies and TV shows and playing video games. I guess you can call me a mediaphile.

اگر پسندیدی برای دوستانت ارسال کن...

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۶۹۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *